Zęby tygrysa

Tłumaczenie: Paweł Martin
Cykl: Jack Ryan (tom 12)
The Teeth of The Tiger

filozof | 2017-07-20

Może,dla innych osób.Była to super sensacja.Dla mnie,to raczej nic wartego uwagi.
Gadali,gadali,gadali.I mało było w tym sensacji.
Ot,takie coś niezbyt lotnego.

Spiderdog86 | 2019-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tak jak niestety myślałem, Tom Clancy skończył z charakterystycznym Ryanverse wraz z "Czerwonym Królikiem." Jak wspominałem przy ocenie tamtej książki, bohaterowie się zestarzeli, dawni wrogowie zostali pobici lub stali się przyjaciółmi i chyba Clancy stracił wenę, by wymyślić coś nowego i przekonującego, co spodobałoby się czytelnikom. "Zęby tygrysa", choć korzystają jeszcze z Ryanverse (choć jego główni bohaterowie zostali odstawieni na boczny tor) to są początkiem nowej serii zwanej "Kampusem". Trochę szkoda, że Clancy nie postanowił stworzyć nowych bohaterów spoza kręgu Ryanów, bo nostalgia z nimi związana potrafi nieprzyjemnie uderzyć w czytelnika. Świadomość, że Jack Ryan nie jest już prezydentem i się zestarzał, a resztę życia zamierza poświęcić pisaniu pamiętników, jest strasznie dobijająca. Śmierć Robby`ego Jacksona, który miał zostać nowym prezydentem,a którym ostatecznie zostaje znienawidzony przez czytelników Kealty (jakoś sprawa gwałtu totalnie się rozmyła) sprawia, że...

Grażyna | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Michał | 2011-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 lutego 2011

Co by się stało gdyby USA miała organizację która może uderzać w terrorystów i zabijać ich zanim oni zdążą zaatakować? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, to ta książka ją zawiera.
Terroryści kopnęli amerykańskiego tygrysa w zadek i ten rozwścieczony zamierza pokazać kły.

Powieść mocno proamerykańska, więc jeśli ktoś tego nie lubi, lepiej niech ją omija szerokim łukiem. Zresztą tego pisarza ogólnie taki ktoś powinien omijać.

Fabuła jest ciekawa i cały czas uczestniczymy w jakichś wydarzeniach, nie ma tutaj miejsca na przynudzanie. Wszystko dzieje się szybko, akcja, goni akcję, choć nie wszystkie wydarzenia są tak samo szybkie (szybkie, szybsze i najszybsze). Jednak nie znaczy to, że nie znajdziemy tutaj żadnych opisów, bo takie też się znajdują.

Jeśli lubicie powieści akcji, opisujące głównie działania agencji specjalny, antyterrorystycznych itp, to polecam tą pozycję gorąco.

tuten | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Machiawelizm i uzasadnienie łamania prawa w celu walki z wrogiem. Dialogi i kolokwializmy zapewne adekwatne do bohaterów książki.
Jest kilka fragmentów, gdzie akcja jest dość ciekawa. Ogólnie książka godna Hollywood. Mnie nie zachwyciła.

Piotr | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 13 lutego 2017

Historia o 2 amerykańskich braciach, którzy dostali propozycję dołączenia do tajnej organizacji walczącej z terroryzmem. Organizacja jest poza strukturami rządowymi USA (mimo, że oficjele na jej powstanie dali zgodę), więc i działania jej członków są na granicy prawa i moralności.
Temat jak najbardziej na czasie: co można zrobić by bronić się przed terrorystami? Wykonanie już troszkę słabsze. Tyle razy słyszałem "O Boże", "Jezu", "Cholera", że się zastanawiałem, czy autor potrafi jeszcze w jakiś inny sposób zobrazować uczucia bohaterów.
Przyznaję, że książkę słuchałem (mój pierwszy audiobook), więc i może miałbym inne zdanie, gdybym ją czytał.
Ogólna ocena to: można, ale po co?

Mateusz | 2011-01-26
Przeczytana: 2006 rok

Porywy akcji wciągną nawet najbardziej opornych czytelników

Jacek | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014

Dawno dawno temu, a dokładniej jakieś 10 lat temu pochłaniałem wszystko co wytworzył w swojej wyobraźni Tom Clancy. To było coś... te akcje, szpiedzy, żołnierze, wojny, Jack Ryan, okręty podwodne, samoloty i co tam jeszcze sie używa do prowadzenia polityki. I przez te wiele lat kiedy nie czytałem nic nowego od Clancego żyłem w przekonaniu że ten autor w pełni zasługuje na "ochy i achy" nad jego twórczością. W między czasie mierzyłem się z nieco innymi dziełami aż pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie wpada w moje ręce książka Zęby Tygrysa. Myślę sobie, a co, wrócę do młodzieńczych lat i poczytam sobie mojego ulubionego autora. I to był straszny błąd.
Dzięki "Zębom tygrysa" przekonałem sie że Tom Clancy stracił zęby którymi wgryzał się w wyobraźnie czytelników.
Mam wrażenie że książka była pisana "z rozpędu". Historia bez polotu, jakby od niechcenia, dialogi jak u początkującego gryzipiórka, a całość spokojnie mogłaby zmieścić się na 100 stronach... max.
No cóż, może to wyjątek...

Piotrek | 2015-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2015

A to zaskoczenie dla mnie, w kontekście umiejętności Clancy'ego w pisaniu dobrych sensacyjnych książek.

"Zęby Tygrysa" to książka słaba. Większość książki to powtórki dialogów i zdarzeń, aby czymś wypełnić fabułę. Miejscami autor robi "z igły widły" i wyolbrzymia proste sprawy. Jedynie płynna akcja jest po stronie jak zwykle tych złych, czyli terrorystów.

Wyczuwam powód tego problemu. Tym razem nie śledzimy poczynań Jacka Ryana seniora a jego syna. Młody walczy z przeszłością, został wykreowany niestety na żółtodzioba, który trzyma na barkach ciężar doświadczeń swego ojca. Stąd pomysłowi na bohaterów i fabułę w "Zębach Tygrysa" sporo brakuje do poprzednich książek autora.

Fani Toma przeczytają tą książkę na pewno. Ja mam niedosyt, bo mi po prostu zabrakło tej ikry np. z "Sumy wszystkich strachów". Nie mogę powiedzieć "nie polecam do czytania". Powiem raczej, "nie zachęcam do czytania".

Kruczek | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Książki nie nazwałabym zachwycającą, nie zasługuje na miano odkrywczej, jakoś specjalnie wciągająca to ona też nie jest... więc co ją wyróżnia? W tym tkwi problem, że niewiele.
Bohaterowie są sztywni i sztampowi (a mieli być pełni honoru i odwagi) ich dialogi są tak nienaturalne, że aż bawią.
Liczyłam na taką sensację, gdzie wiele się dzieje- wybuchy, morderstwa- akcja wre innym słowem! No, nie doczekałam się. Akcja rozwija się powoli, gdzieś się rozmywa, momentami zanika... I od czasu do czasu nabiera tempa. A kiedy już nabierze to jest naprawdę interesująca.
Tylko żałować, że tej akcji, w tej sensacji jest tak mało.