Akta zjazdów stanów Wielkiego Ksiestwa Litewskiego. T. 1

historyczna

Publikacja uzupełnia edycje dokumentów Wielkiego Księstwa Litewskiego o akta sejmikowe. Obejmuje przede wszystkim akta stanów litewskich z okresu trzech pierwszych bezkrólewi. Mamy tutaj np. obraz narodzin instytucji tzw. konwokacji wileńskiej. Oprócz typowych dla tego okresu konfederacji prowincjonalnych i kapturów (litewskich), tom obejmuje nieliczne zachowane lauda sejmiku wileńskiego, postanowienia sejmiku głównego w Wołkowysku bądź Słonimiu, a także korespondencję dyplomatyczną wysyłaną przez stany litewskie do Moskwy i Wiednia i tą wymienianą ze stanami polskimi. Koedycja z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk.