Ostatni lot. Raport o przyczynach katastrofy

Okładka książki Ostatni lot. Raport o przyczynach katastrofy Tomasz Białoszewski, Robert Latkowski, Jan Osiecki, Mieczysław Prószyński
Okładka książki Ostatni lot. Raport o przyczynach katastrofy
Tomasz BiałoszewskiRobert Latkowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka publicystyka literacka, eseje
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376489247
Tagi:
katastrofa smoleńska katastrofa samolot wypadek raport Smoleńsk
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Sędzia gorszego sortu Jan Osiecki, Andrzej Rzepliński
Ocena 7,5
Sędzia gorszeg... Jan Osiecki, Andrze...
Okładka książki Anatomia katastrofy smoleńskiej. Ostatni lot PLF 101 Tomasz Białoszewski, Jan Osiecki, Mieczysław Prószyński
Ocena 7,3
Anatomia katas... Tomasz Białoszewski...
Okładka książki Wspomnienia (niekoniecznie)dyplomatyczne Ewa Charitonow, Stanisław Ciosek, Jan Osiecki
Ocena 0,0
Wspomnienia (n... Ewa Charitonow, Sta...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
831
831

Na półkach: ,

Książka stanowi doprecyzowanie pierwszego wydania "Ostatniego lotu". Autorzy przedstawiają braki w wyszkoleniu pilotów 36 SPLT, nagminne łamanie zasad bezpieczeństwa, manipulowanie procedurami oraz opisują sytuację na wieży kontroli lotów i w samolocie. Znakomitym uzupełnieniem jest transkrypcja rozmów z wieży oraz kabiny Tupolewa uzupełniona o szczegółowe komentarze autorów. Książkę czyta się odrobinę trudniej niż pierwszy "Ostatni lot", a to za sprawą masy szczegółowych informacji, zwrotów, określeń, opisów i terminologii lotniczej. Absolutnie nie jest to wada, a wręcz zaleta bo widać jak dużą pracę musieli wykonać autorzy tej książki. Trzeba być bardziej skupionym niż podczas czytania pierwszego wydania. Stąd moja odrobinę niższa ocena ale mimo tego uważam tą książkę za jedną z najlepszych opracowań na temat wydarzeń z 10 kwietnia 2010. Polecam

Książka stanowi doprecyzowanie pierwszego wydania "Ostatniego lotu". Autorzy przedstawiają braki w wyszkoleniu pilotów 36 SPLT, nagminne łamanie zasad bezpieczeństwa, manipulowanie procedurami oraz opisują sytuację na wieży kontroli lotów i w samolocie. Znakomitym uzupełnieniem jest transkrypcja rozmów z wieży oraz kabiny Tupolewa uzupełniona o szczegółowe komentarze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
499
399

Na półkach: ,

Książka wciagająca. Lubilam ogladać "Katastrofy w Przestworzach" - śledztwa dotyczące różnych katastrof samolotowych i tu mamy coś podobnego, na papierze.

Książka podzielona na III części. Część I jest poświęcona wspomnieniom ze służby plk Roberta Latkowskiego, który jest najstarszy stażem w Polsce pilotem Tupolewa 154M. Pan Robert opisuje to, jak kiedyś było w 36 SPLT (36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego) i jak kiedyś szkolono załogi. Opisuje to w swoim dzienniku kapitańskim.

Część II opisuje wydarzenia, które doprowadziły do katastrofy na przesterzeni wielu wielu lat m.in. cięcia budżetowe na szkolenia w symulatorach w Rosji, stopniowy spadek braku kompetencji kolejnych pokoleń pilotów, którzy uczyli sie od siebie zamiast od producenta samolotu i inne. Podany jest też przebieg ostatniego lotu.

Część III pozwala dokładnie spojrzeć na to, co działo się w kabinie pilotów w ciągu ostatnich 38 min lotu. Kiedyś czytałam stenogram rozmów w kokpicie, ale nic mi to, zwykłemu laikowi, nie dało. Tu mamy praktycznie każde zdanie skomentowane i wyjaśnione. Są też podane brakujace reakcje na komendy dowódcy/mechanika/nawigatora, które powinny paść a nie padły. Zaskakuje kompletny chaos i brak współpracy w kokpicie, łamanie wielu przepisów oraz samowolka dowódcy i mega-presja, którą czuł by wylądować.

Po takiej lekturze człowiek ma szerszą perspektywę i pełną "background information" - zyskuje świadomość, że degradacja kompetencji pilotów leciała na łeb na szyję od lat a to co się zdarzyło, w dużej mierze bylo wynikiem wielu błędów ludzkich, których można było uniknąć. Wymieniono przyczyny bezpośrednie katastrofy samolotu (7),błędy popełnione przez dowódcę (7),oraz inne (7),takie jak nieodpowiedni dobór członków załogi, małe doświadczenie Protasiuka w lotach przy minimalnych warunkach atmosferycznych, częste zmiany ról pilotów oraz brak nadzoru ze strony Dowodztwa Sił Powietrznych nad procesem szkoleń lotniczych.

Szczerze polecam!!!

Książka wciagająca. Lubilam ogladać "Katastrofy w Przestworzach" - śledztwa dotyczące różnych katastrof samolotowych i tu mamy coś podobnego, na papierze.

Książka podzielona na III części. Część I jest poświęcona wspomnieniom ze służby plk Roberta Latkowskiego, który jest najstarszy stażem w Polsce pilotem Tupolewa 154M. Pan Robert opisuje to, jak kiedyś było w 36 SPLT (36...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

NIEPOJĘTY BRAK ZAINTERESOWANIA !!!!
W swoich notatkach, czyli „Moim Pod Ręczniku” znajduję:

„KATASTROFA SMOLEŃSKA - Przeczytałem (kwiecień 2013) ś w i e t n y „Ostatni lot. Raport w sprawie katastrofy” (512 str, wyd. Prószyński i -ka} Jana Osieckiego (socjolog, dziennikarz),Tomasza Białoszewskiego (dziennikarz telewizyjny i radiowy.),Roberta Latkowskiego (najstarszy stażem w Polsce pilot Tu-154M, w l. 1986-99 dowódca 36 SPLT) i Mieczysława Prószyńskiego (wydawca, lecz też astrofizyk)”.

Sprawdzam na LC, i oczom nie wierzę: 2 oceny i 0 opinii!!!!! Macierewicz powołuje różnych błaznów na ekspertów, mnożą się fantazje na temat zamachu i wybuchów, a profesjonalnym raportem zainteresowanie zerowe.
N I E . R O Z U M I E M!!!

NIEPOJĘTY BRAK ZAINTERESOWANIA !!!!
W swoich notatkach, czyli „Moim Pod Ręczniku” znajduję:

„KATASTROFA SMOLEŃSKA - Przeczytałem (kwiecień 2013) ś w i e t n y „Ostatni lot. Raport w sprawie katastrofy” (512 str, wyd. Prószyński i -ka} Jana Osieckiego (socjolog, dziennikarz),Tomasza Białoszewskiego (dziennikarz telewizyjny i radiowy.),...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    6
  • Literatura faktu
    1
  • K001
    1
  • 1Posiadam
    1
  • Ulubione
    1
  • Publicystyka
    1
  • *** 📦📚🎁
    1
  • Moja biblioteka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatni lot. Raport o przyczynach katastrofy


Podobne książki

Przeczytaj także