Alfabet Urbana

Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
83-85167-03-X
Michał

Znany publicysta i satyryk ciętym i bezpruderyjnym językiem pisze o kilkudziesięciu znanych osobach polskiego życia publicznego: polityki, mediów, biznesu, kultury itd. „Drodzy czytelnicy! Życzę Wam abyście nigdy nie stali się bohaterami moich książek. Z umizgami – Jerzy Urban” – zaczyna się Alfabet. Pierwsze hasło dotyczy samego autora i zaczyna się: „Urodziłem się przed wojną w Łodzi w rodzinie burżujskiej. Ojciec był redaktorem i wydawcą gazety lewicująco-liberalnej, matka także parała się próżniactwem...

• Furia mać

Dwóch panów z branży
Katarzyna Czajka

7 (13 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
almos | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Książka wydana w roku 1990, ciekawe są kulisy jej powstania, ujawnione w wywiadzie-rzece Urbana. Napisał ją dla pieniędzy, bo po upadku komuny, różne biznesy, narajone mu przez kumpli z nomenklatury, nie wypaliły, nie miał do nich głowy, a jedyne co umiał, to pisać. Po wydaniu była niezwykle popularna i przyniosła Urbanowi fortunę. To właściwie pierwsze plotkarskie dzieło w wolnej Polsce, a przecież wtedy nie było ‘Faktu’ czy ‘Superexpressu’, że o pudelku nie wspomnę. I napisane przez członka upadłego reżimu. Ciekawe przesłanie tej książki, otóż prawie wszyscy znani ludzie to pijacy, dziwkarze, i moralne zera. A kto nie pije czy się nie łajdaczy to jest frajer i głupek. W ten sposób mamy fajne równanie w dół, Urban usiłuje pokazać, że cała wyższość moralna prezentowana przez ludzi sztuki, opozycję, ludzi solidarności, to pic na pokaz. Leczy w ten sposób własne kompleksy, bo zawsze miał kompleks odrzuconego przez pewne kręgi. A tu udowadnia sobie i nam, że inni tacy sami jak on:...

Ghostwriter | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Ciekawa książka i powiedziałbym - nadal aktualna. Nawet jak czyta się ją ponad 20 lat od chwili wydania. Urban w kolejności alfabetycznej opisuje różne postacie życia publicznego, przede wszystkim polityków i artystów. Rozprawia się z mitami różnych opozycjonistów. Były rzecznik rządu mocno zaznacza swoją niechęć czy wręcz pogardę do koniunkturalistów, którzy niegdyś byli "czerwoni" pełną gębą, żeby później - w obliczu zmian ustrojowych - przejść do solidarnościowego obozu. Wyłowić można wiele zabawnych anegdot i interesujących myśli. Najlepszy fragment dotyczy Lecha Wałęsy. Urban pisze w nim nie tyle o najbardziej znanym w Polsce (a może i na świecie) elektryku ale o sobie i swoich obawach odnośnie kapitalizmu.

wicher_Lab | 2010-11-24

Snajperski język, diabelska osobowość.

TytusPullooooo | 2016-03-22

Nudna. Nudni ludzie - nie wiem. Spodziewałem się zabawniejszych anegdotek. "Abecadło Kisiela" lepsze ( a to był tylko spisany wywiad). Oto co napisali o sobie ci dwaj panowie:

KISIELEWSKI Stefan
Kiepski kompozytor, średni krytyk muzyczny, drugorzędny powieściopisarz, nudny felietonista, dobry publicysta, naiwny i niewytrwały polityk. Talentów ma wiele, ale wszystkie mierne. Marks twierdzi jednak, że ilość przechodzi w jakość. Wbrew swoim interesom Kisiel wszakże zaciekle zwalcza marksizm.

Jerzy Urban - nie lubię, ale jest to zręczny na swój sposób socjotechnik. Tylko, że bujacz i cynik. Ale dziennikarzom zagranicznym się podoba. Więc widocznie dlatego jest, że się podoba. Ja nie gustuję specjalnie.

porywacz_zwlok | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

Dla urodzonego w drugiej połowie lat siedemdziesiątych w naszym kochanym kraju czytelnika większość postaci alfabetu Urbana jest osobami nieznanymi. Mimo, że sporo opisów dotyczy ludzi aktywnych w czasie mojego dzieciństwa to z racji tego, że piaskownica i deskorolka była ciekawsza ich po prostu nie pamiętam. Znane mi osoby w alfabecie są opisane dość trafnie i mimo grubiaństwa Urbana możne dostrzec pewien poziom kultury. Czy ćwierć wieku temu ten poziom był akceptowalny?

W gruncie rzeczy książka mnie zmęczyła i z ulgą ją zamknąłem.

blazejdaw | 2015-02-25

Niezależnie od moralnego osądu osoby Urbana, to uczciwie trzeba przyznać, że jest on piekielnie inteligentny. Sama książka to dobry znak swoich czasów, oczywiście mając świadomość kim jest autor.

Florianf | 2015-02-16

Interesująca, choć już przestarzała i dowcipna=złośliwa.

Marcos | 2014-06-07
Przeczytana: 03 lipca 2014

Spodziewałem się czegoś 'mocniejszego' ;)

panwiaderko | 2015-01-13

Jak zwykle bystre, ale niezrozumiałe dla ludzi z mojego pokolenia z oczywistych względów.

Jędrzej | 2014-07-09

Nie przeczytałem i nie przeczytam!
Stop lewackiej żydokomunie. Nie lubię Urbana i nie chcę się "edukować" w stronę lewactwa. Pozdrawiam