Okładka książki Alfabet Urbana

83-85167-03-X
typ
papier
Michał
5.43 (81 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Znany publicysta i satyryk ciętym i bezpruderyjnym językiem pisze o kilkudziesięciu znanych osobach polskiego życia publicznego: polityki, mediów, biznesu, kultury itd. „Drodzy czytelnicy! Życzę Wam abyście nigdy nie stali się bohaterami moich książek. Z umizgami – Jerzy Urban” – zaczyna się Alfabet. Pierwsze hasło dotyczy samego autora i zaczyna się: „Urodziłem się przed wojną w Łodzi w rodzinie burżujskiej. Ojciec był redaktorem i wydawcą gazety lewicująco-liberalnej, matka także parała się próżniactwem...

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
almos | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Książka wydana w roku 1990, ciekawe są kulisy jej powstania, ujawnione w wywiadzie-rzece Urbana. Napisał ją dla pieniędzy, bo po upadku komuny, różne biznesy, narajone mu przez kumpli z nomenklatury, nie wypaliły, nie miał do nich głowy, a jedyne co umiał, to pisać. Po wydaniu była niezwykle popularna i przyniosła Urbanowi fortunę. To właściwie pierwsze plotkarskie dzieło w wolnej Polsce, a przecież wtedy nie było ‘Faktu’ czy ‘Superexpressu’, że o pudelku nie wspomnę. I napisane przez członka upadłego reżimu. Ciekawe przesłanie tej książki, otóż prawie wszyscy znani ludzie to pijacy, dziwkarze, i moralne zera. A kto nie pije czy się nie łajdaczy to jest frajer i głupek. W ten sposób mamy fajne równanie w dół, Urban usiłuje pokazać, że cała wyższość moralna prezentowana przez ludzi sztuki, opozycję, ludzi solidarności, to pic na pokaz. Leczy w ten sposób własne kompleksy, bo zawsze miał kompleks odrzuconego przez pewne kręgi. A tu udowadnia sobie i nam, że inni tacy sami jak on: pijacy...

wicher_Lab | 2010-11-24

Snajperski język, diabelska osobowość.

Ghostwriter | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Ciekawa książka i powiedziałbym - nadal aktualna. Nawet jak czyta się ją ponad 20 lat od chwili wydania. Urban w kolejności alfabetycznej opisuje różne postacie życia publicznego, przede wszystkim polityków i artystów. Rozprawia się z mitami różnych opozycjonistów. Były rzecznik rządu mocno zaznacza swoją niechęć czy wręcz pogardę do koniunkturalistów, którzy niegdyś byli "czerwoni" pełną gębą, żeby później - w obliczu zmian ustrojowych - przejść do solidarnościowego obozu. Wyłowić można wiele zabawnych anegdot i interesujących myśli. Najlepszy fragment dotyczy Lecha Wałęsy. Urban pisze w nim nie tyle o najbardziej znanym w Polsce (a może i na świecie) elektryku ale o sobie i swoich obawach odnośnie kapitalizmu.

Marcos | 2014-06-07
Przeczytana: 03 lipca 2014

Spodziewałem się czegoś 'mocniejszego' ;)

Jędrzej | 2014-07-09

Nie przeczytałem i nie przeczytam!
Stop lewackiej żydokomunie. Nie lubię Urbana i nie chcę się "edukować" w stronę lewactwa. Pozdrawiam

TwojeWino | 2012-03-26
Przeczytana: 24 marca 2012

Czyta się bardzo lekko. Język typowy dla autora, czyli prześmiewczo-poważny z dużym dystansem do samego siebie i swojego życia.

apouyghnb | 2014-07-24

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku