Przewodnik po kobietach według Franciszka Starowieyskiego

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-133-3
kobiety, Starowieyski
jusola

"Przeciętna polska kobieta, gdy idzie z kimś do łóżka, gasi światło, rozbiera się, a potem pod kołdrę wskakuje jak do basenu. Pamiętać będę zawsze mój pierwszy raz z żoną. Przez trzy pokoje w amfiladzie weszła nago wyprostowana piękna, wspaniała Teresa… Po tych wszystkich pływaczkach aż mnie zatkało". Tak opowiadał i tak żył. Franciszek Starowieyski powraca w tej książce w historiach o urodzie i brzydocie, miłości i zdradzie, duchowości i cielesności. Zjawia się w towarzystwie wszystkich swoich muz.

Nikt jak on nie potrafi snuć barwnych opowieści o kobietach, szukać w nich chutnego spojrzenia i malować ich kształtów z nieskrywaną fascynacją. Jako artystę nigdy nie interesowały go święte dziewice. Narysował tylko jedną programowo. Wszystkie kobiety na jego rysunkach triumfują w chwale. Tworzył obrazy feministyczne. "Zawsze chwalę kobiety upadłe, bo kto wymyślił, że kobieta upadła jest upadłą i o co w tej upadłości chodzi – o sprawy seksualne, czy o to, że straciła rozum?" – pytał do końca.
(z okładki)

jusola | 2010-06-03
Na półkach: 2010, Przeczytane, W domu

Franciszek Starowiejski (o nim choćby tu: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_starowieyski_franciszek lub tu: http://www.poster.com.pl/starowieyski.htm) artysta kolekcjoner tym razem opowiada o kobietach. Jako kolekcjoner?:)
Pojawiają się "idee" kobiety upadłej, kobiety muzy, kobiety histerycznej, kobiety w fotografii (w taki sposób mówi o jednej z fotografek, że natychmiast pobiegłam do netu szukać, kto zacz!), kobiety zdobnej i kobiety wśród literek choćby. Czasami interesujące, czasami zabawne, czasami lekko irytujące wynurzenia mężczyzny, który autorytarnie stwierdza coś o kobietach. Słowu towarzyszą rysunki.
Z opowieści o kobietach wyłania się również portret mężczyzny i on jest interesujący, dla mnie przede wszystkim ze względu na odblask dawnego świata, świata szlacheckiego i jego stosunku do kobiet, a także artysty po prostu, inaczej postrzegającego świat wokół niż my.
Język, jakim opowiada F.Starowieyjski, brzmi naturalnie,choć może drażnić, jest nieskrępowany. ...

Aga | 2016-01-11
Klaudia | 2014-07-27