Zbigniew Religa
Ag2S

Historia spisana przez Jana Osieckiego pomogła stworzyć scenariusz filmu Bogowie opowiadającego historię profesora Zbigniewa Religi. Zbigniew Religa w jedynej tak długiej i szczerej rozmowie z dziennikarzem opowiedział o swoim życiu. O obfitujących w momentami dramatyczne zwroty akcji przygotowaniach do pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Zdradził, jak wpadł w politykę. A także...

Zbigniew Religa w jedynej tak długiej i szczerej rozmowie z dziennikarzem opowiedział o swoim życiu. O obfitujących w momentami dramatyczne zwroty akcji przygotowaniach do pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Zdradził, jak wpadł w politykę. A także szczerze wyznał o swoich nałogach. Mówił również o walce z chorobą i nieuchronnej śmierci.
To opowieść o człowieku, który na przekór wszystkiemu postanowił spełnić swoje marzenie. Mógł wygodnie żyć w Stanach Zjednoczonych, ale wrócił ze stażu do kraju. Doprowadził do pierwszego przeszczepu, pomógł stworzyć sztuczne komory serca i zbudował zespół, który pracuje nad realizacją jego największego marzenia: sztucznym sercem.Historia spisana przez Jana Osieckiego pomogła stworzyć scenariusz filmu Bogowie opowiadającego historię profesora Zbigniewa Religi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

jousna | 2018-02-04

Książka – wywiad z prof. Zbigniewem Religą przeprowadzony przez Jana Osieckiego. Pierwsza część wywiadu dotyczy zawodowego życia profesora. Poznajemy jego walkę o klinikę w Zabrzu, historię pierwszych przeszczepów serca, pracę nad sztucznym sercem. I ta część najbardziej mi się podobała. Klimatem bardzo podobna do filmowych „Bogów”. Druga część opowiada o życiu politycznym Zbigniewa Religi. Dla mnie trochę mniej ciekawa. Ale poznałam tutaj profesora jako człowieka, który nie boi się mówić o swoich poglądach, nie boi się przyznać do swoich błędów i porażek. Bardzo to cenię w ludziach. Trzecia część dotyczy życia prywatnego, rodzinnego. Poznajemy pasje profesora, zainteresowania, przyzwyczajenia oraz ciekawostki z życia osobistego. Momentami bardzo intymna , gdzie profesor przyznaje się do swoich słabości, nałogów, obaw. Przyznaje, że nienawidzi leżeć w szpitalu, że nie boi się walki z chorobą nowotworową, ale bardzo boi się bólu. Mówi o chwili odejścia z tego świata.
Po...

Marzena | 2016-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Książka jest zapisem rozmowy autora ze Zbigniewem Religą i po zapoznaniu się z nią muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Ale nie elokwencji autora, sposobu w jaki prowadził rozmowę ani pytań które padały.
Zafascynowała mnie postać Profesora i historia na której bieg miał znaczący wpływ. Miałam wrażenie, że autor wolałby się skupić na Relidze, jako polityku, i ten wątek w książce jest znacznie rozbudowany. Ja natomiast zdecydowanie bardziej wolałabym, aby więcej miejsca poświęcił początkom kardiochirurgi i transplantacji w naszym kraju, oraz Relidze prywatnie. W końcu, kiedyś, kiedy córcia zapyta "Mamo, a kto to był Zbigniew Religa", nie powiem jej "Niuniu to był taki pan, który był senatorem, posłem...."
Niemniej, warto przeczytać.

Zbigniew Religa (1938- 2009). nauczyciel co najmniej połowy kardiochirurgów w Polsce. Człowiek o życiorysie, którego starczyłoby dla kilku osób. Lekarz, autor pierwszego udanego...

Ewa-Książkówka | 2011-09-07
Przeczytana: 06 września 2011

Pan Zbigniew Religa wzbudzał we mnie pozytywne odczucia od zawsze – przede wszystkim za całe dobro, którego się „dopuścił” w ciągu wielu lat swojej kariery zawodowej. Myślę, że nie ma takiej osoby, która by go nie kojarzyła jako wybitnego, polskiego kardiochirurga i ministra zdrowia (na przełomie lat 2005-2007). Choć nie ma go już wśród nas, to pamięć o nim jest żywa w sercach (dosłownie i w przenośni) wielu Polaków to pewnie mało wiemy o jego życiu i szczegółach działalności. Ja również nie posiadałam zbyt dużej wiedzy na temat życia tego wspaniałego lekarza, więc jak tylko kątem oka zauważyłam, że istnieje na rynku wydawniczym jego biografia to wiedziałam, że muszę ją zdobyć i przeczytać.

I oto, kilka dni temu moim oczom ukazał się ładnie wydany tytuł pt.” Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni”. Jest to nader interesujący i obszerny wywiad przeprowadzony przez Jana Osieckiego, przeplatany licznymi fotografiami związanymi bezpośrednio z osobą Religi. A jak zaczyna się ta...

charu | 2015-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Moja fascynacja sylwetką Zbigniewa Religi wzrosła bardzo po obejrzeniu fenomenalnego filmu "Bogowie". Oczywistym jest, że gdy tylko zobaczyłam "Człowieka z sercem w dłoni" wiedziałam, że muszę go przeczytać.
Książka jest potwierdzeniem tego, jak postrzegałam do tej pory Zbigniewa Religę. Wyłania się z niej człowiek bardzo ciepły, z własną imponującą wizją i zasadami etycznymi. Człowiek, który szanuje innych i stara się wydobyć z nich to co najlepsze.
W "Człowieku z sercem w dłoni" znajdziemy wypowiedzi osób, które miały zaszczyt współpracować z profesorem lub po prostu przebywać w jego towarzystwie czy rozmawiać. Z fragmentów tych listów za każdym razem można wyczytać ogromny szacunek, podziw a przede wszystkim zwykłą ludzką sympatię kierowaną pod adresem Religi.
Co do samej książki, to o wiele bardziej przypadły mi do gustu osiągnięcia medyczne, wspomnienia z lat młodości, zdjęcia, niż wszelkie pytania reportera związane z polityką.
Z jednej strony zasmuca fakt, że człowieka,...

To jest właśnie jedna z takich książek, od których nie sposób się oderwać. Ma się wrażenie, że Profesor siedzi naprzeciwko nas i próbuje wyjaśnić, co dla niego jest ważne, w co wierzy, co lubi, a czego nie. Pozwala zrozumieć skąd w nim taki hart ducha i wiara w to co robił. Bardzo przyjemna lektura i momentami naprawdę inspirująca. Profesor nie tylko przeszczepiał serca, ale też energię i siłę do działania.

CORO | 2011-07-29
Przeczytana: 2010 rok

Kupując książkę nie myślałam, że aż tak mnie zachwyci. Cudowna biografia. Pan Religa, Był wspaniałym człowiekiem i wybitnym lekarzem.Warto poznać ciekawe życie i dokonania w medycynie, lekarza o Wielkim Sercu i wyjątkowej empatii. Sam walczył z chorobą.

Nanette | 2015-02-15
Na półkach: Przeczytane, 2015, Biografie
Przeczytana: 15 lutego 2015

To moja pierwsza biografia, zwłaszcza w formie wywiadu - rzeki. Przeczytana na fali popularności filmu "Bogowie", ale nie żałuję. Religa był niezwykłym człowiekiem. Upartym, nieustępliwym. Część o przeszczepach i zastawkach była moim zdaniem najbardziej interesująca, szkoda, że bardziej jej nie rozbudowano. Część o polityce mnie nie zachwyciła, może dlatego, że za polityką jako taką nie przepadam i nudzi mnie ten temat. Ostatnia cześć, o życiu, bardzo otwarta, zwłaszcza podejście do własnej choroby.

Dunya | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Któż ostatnimi czasy nie słyszał o Zbigniewie Relidze? Kto nie oglądał cudownego filmu o "polskim doktorze Housie"?
Ta książka daje możliwość zobaczenia kim tak naprawdę był Religa. A kim był?
Był lekarzem, człowiekiem czynu, osobą z wiarą w naukę oraz innych, a przede wszystkim z wiarą w siebie i możliwości ludzkich rąk i wysiłku.
To postać niezwykła, szalenie inteligentna i skromna w rozmowie o swych dokonaniach, ale nieukrywająca swoich przekonań.

Polecam przeczytać każdemu - zwłaszcza mojemu młodemu pokoleniu, bo to tacy ludzie, jak Zbigniew Religa powinni być dla nas wzorem, a Ich życie świadectwem trudnej historii naszego kraju.
Bo jeszcze żyją ludzie pamiętający II wojnę światową, żyją więźniowie Auschwitz, żyją osoby których codziennością był komunizm - i Oni dbają, abyśmy o tym pamiętali. Ale co będzie, gdy Oni wszyscy odejdą? Gdy okrucieństwo, jakie niesie ze sobą wojna zostanie zapomniane w Europie? Mam nadzieję, że nigdy się nie dowiem...

P.S. Idealne zdjęcie...

Laurel | 2014-11-16
Przeczytana: wrzesień 2014

Książkę uwielbiam, jednak jest ona w formie wywiadu, za czym nie przepadam. Mimo to polecam, bo można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, których nie ma w filmie.