Kacper Niewypał. Total(na) porażka

Okładka książki Kacper Niewypał. Total(na) porażka Stephan Pastis
Okładka książki Kacper Niewypał. Total(na) porażka
Stephan Pastis Wydawnictwo: Znak Cykl: Kacper Niewypał (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kacper Niewypał (tom 3)
Znak
2015-03-16
2015-03-16
Maria Jaszczurowska
Maria Jaszczurowska

1926

To już niestety koniec mojej przygody z Kacprem Niewypałem.

Biuro detektywistyczne Niewypał działa pełną parą, Kacper ma ręce pełne roboty. Jednak, kim by był nawet największy detektyw świata, gdyby nie jego współpracownik Total – Niedźwiedź polarny.

A tym razem sprawa nie jest taka prosta. Zginęła rzecz, której pragnie wiele osób. Więc Kacper nie tylko musi ją odnaleźć, ale i zdemaskować złodzieja. Oczywiście tradycyjnie wszystko dodatkowo musi utrudniać konkurencja.

Książka, pomimo iż przeznaczona jest głównie dla dzieci, to jednak czytałam ją z ogromną przyjemnością. Autor w książce zawiera nie tylko rewelacyjne poczucie humoru (nie będę kłamać, nie raz uśmiałam się do łez),nie boi się poruszać trudnych dla dzieci tematów. Z resztą nie tylko dla dzieci. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zarówno rodzic jak i jego pociechy.

Nie ukrywam. Będę tęsknić za tym brzdącem.

To już niestety koniec mojej przygody z Kacprem Niewypałem.

Często zdarza mi się sięgać po literaturę dziecięcą, z jednej strony powoduje mną ciekawość co nowego pojawiło się w tym sektorze rynku wydawniczego, z drugiej zaś z chęcią sprawdzam, jakie książki warto polecić dziecku. W ten sposób natrafiłam na trzecią część cyklu przygód detektywistycznych Kacpra Niewypała.

Głównym bohaterem tej opowieści jest chłopiec, uczeń początkowych klas szkoły podstawowej, choć sam o sobie mówi, że jest detektywem. Jego pomocnikiem jest Total, wyimaginowany przyjaciel- niedźwiedź polarny, który zawsze służy Kacprowi pomocą, choć nie omieszka wystawić za nią faktury płatnej w przysmakach.

Kacper warunkowo wraca do szkoły i żeby go z niej nie wydalili musi oddać projekt z przyrody, którym nie jest zainteresowany nawet w najmniejszym stopniu. Dopiero zlecenie od starszego kolegi na odnalezienie legendarnego Cud Projektu przyrodniczego wyzwala w Kacprze jakieś większe emocje związane z tym przedmiotem. Swą pomoc w znalezieniu tego mitycznego wręcz artefaktu zaoferowała Karina Corrida, wróg numer jeden Kacpra, co gorsze Niewypał właśnie z nią ma przygotować swój własny projekt przyrodniczy.

Cała opowieść przedstawiona jest z perspektywy głównego bohatera, a wydanie książki przywodzi na myśl dziennik, notatnik, w którym Kacper zapisuje, co go spotkało. W związku z tym narracja miejscami jest dość chaotyczna idealnie oddając sposób myślenia tak młodego człowieka, co niestety niekorzystnie odbiło się na płynności lektury. Za to ciekawym urozmaiceniem są liczne ilustracje, również wyglądające, jakby wyszły spod ręki narratora.

Fabuła powieści miejscami zaskakuje, chociaż z powodu specyficznie prowadzonej narracji dość ciężko się na niej skupić. Na brak akcji nie można narzekać, Kacper co rusz pakuje się, albo raczej to inni go pakują, w jakieś nowe przygody. Ponieważ to właśnie główny bohater jest narratorem opowieści, pozostałe postacie poznajemy z jego bardzo subiektywnej perspektywy. Oczywiście nie jest problemem, by między wierszami dopatrzeć się ich pełniejszej charakterystyki, nie zaburzonej przez uprzedzenia i odczucia Kacpra.

Przez książkę przemknęłam dość obojętnie i to jest chyba jej największą wadą. Trudno byłoby mi znaleźć w niej cokolwiek, co wzbudziłoby moje zainteresowanie, a sam Kacper dość mocno mnie irytował. Sprawił wrażenie dość zagubionego i bardzo nieufnego dziecka, któremu trudno przyznać się do porażki.

Powieść ma spore szanse spodobać się dzieciom, choć jej odbiorcami będą raczej chłopcy, niż dziewczęta. Powinna wzbudzić ciekawość młodego czytelnika a jej pamiętnikarska, naszpikowana szkicami forma z pewnością ułatwi lekturę, tym, którzy dopiero uczą się składać litery w zdania. Jednak patrząc na nią okiem rodzica, nie udało mi się znaleźć w niej nic wartościowego, a jedynie dość banalne przygody przeciętnych bohaterów, których trudno przedstawić dziecku jako wzór do naśladowania.

Głównym bohaterem tej opowieści jest chłopiec, uczeń...

O przygodach Kacpra Niewypała pisałam już dwukrotnie i po dość długiej nieobecności znów zagościł w naszym domu. Kacper Niewypał jest "światowej sławy detektywem" jak go nie znacie to czym prędzej spieszę wam o nim opowiedzieć. Kacper razem ze swoim wspólnikiem miśkiem polarnym Totalem prowadzi agencję detektywistyczną "Totalny Niewypał Sp z o.o." nazwa zapadająca w pamieć i ciut odstraszająca.

Tym razem nasz światowej sławy detektyw musi zmierzyć się z nie lada wyzwaniem zostaje poproszony o odnalezienie cud projektu. A czym jest cud projekt? Jest to jeden z dawnych projektów z biologi, który dostał najwyższą ocenę 6+++++ jest on pożądany przez większość uczniów ponieważ od oceny za projekt z biologi zależy połowa końcowej oceny. A jak wiadomo Kacper angażuje się bardzo w swoje poszukiwania i nie ma czasu na pisanie swojego projektu, na domiar złego Tolo ma już partnera do projektu a Kacper musi pracować, że swoim odwiecznym wrogiem Kariną Corrida :). Dodatkowo całą klasą wyjeżdżają na kemping "Małpi Gaj" by zebrać tam okazy do projektu na biologię. Chyba dorośli nie wiedzą, że grasuje tam wielki Ojboli Chihuahua,który pożera dzieci (takie przynajmniej krążą plotki ...) Nie zdradzę wam jak się skończyło spotkanie Kacpra z Ojboli Chihuahua bo to trzeba przeczytać samemu :)
Nie zabraknie humoru bo Kacper to jednak specyficzny przypadek :). A chwile spędzone z książką to świetna zabawa bo przy Kacprze nudzić się nie da bo pomysłów ma mnóstwo ale z wykonaniem już gorzej chociaż jak podejrzewa Kacper wszystkiemu winny jest Total.

Pamiętacie Kacpra Niewypała? Z pewnośią pamiętacie, w końcu pisałam o nim już dwukrotnie. Zresztą takiego nazwiska się nie zapomina ;) Jeśli jednak jakimś trafem nie mieliście jak dotąd okazji poznać go bliżej to ja oczywiście Wam to ułatwię i napiszę słów kilka w ramach wstępu zapoznawczego ;)

Kacper Niewypał to "światowej sławy detektyw". No dobra, tylko on tak o sobie mówi... Tak naprawdę to chłopiec, który chodzi do szkoły i za drobną opłatą rozwiązuje sprawy zlecone mu przez kolegów. Prowadzi agencję detektywistyczną pod wdzięczna nazwą "Totalny Niewypał Spółka z o.o.". Jego wspólnikiem jest miś polarny o imieniu Total, stąd własnie taka optymistyczna nazwa firmy ;)

Tym razem naszemu małemu detektywowi trafia się naprawdę wielka sprawa. Ale zacznę od początku. Kacper niedawno został wywalony ze szkoły. Jednak dostał jeszcze jedną szansę. Będzie mógł zostać pod warunkiem poprawy ocen. Traf chciał, że na przyrodzie właśnie obowiązkowo każdy musi zrobić wielki projekt przyrodniczy. Kacper musi zdobyć dobrą ocenę, aby móc zostać w szkole. Choć tak naprawdę to wcale się tym nie przejmuje. Jego priorytetem jest teraz rozwikłanie zagadki, która swoją drogą ściśle wiąże się właśnie z tym projektem. Z biurka nauczyciela od przyrody zniknął jeden z dawnych projektów przyrodniczych, który otrzymał 6++++. Wiele osób dało by naprawdę wiele, aby móc do niego zerknąć i wspomóc się przy tworzeniu własnych. Kacper ma zamiar go odnaleźć, więc nie ma kompletnie czasu na zajmowanie się swoją pracą domową. Na nieszczęście nauczyciel przydzielił mu do pary najbardziej znienawidzoną przez Kacpra osobę - Karinę zwaną przez niego Bestią. Na dodatek w ramach lepszej obserwacji przyrody wyjeżdżają z klasą na kemping "Małpi gaj". Przecież tam w zagajniku z sekwojami grasuje gigantyczny Ojboli Chihuahua, który pożera dzieci (przynajmniej takie chodzą plotki)...

Nie będę Wam już opisywała co było dalej, czy Kacper wraz z klasą spotkali się z ogromnym psem, czy zrobili swoje projekty przyrodnicze, czy znalazła się zaginiona praca i kto ją ukradł i czy Kacper dogadał się w końcu ze znienawidzoną przez siebie Bestią o imieniu Karina. Nie powiem Wam też co tym razem robił siedmiuset kilogramowy niedźwiedź polarny oraz z kim spotykała się mama Kacpra, ani co też z tym wszystkim miał wspólnego baseball ;)

Jak widzicie sporo się tutaj dzieje, w tej książce z pewnością nie ma czasu na nudę. Kacper ma tak zakręcone pomysły i tak dziwny tok rozumowania, że momentami nie idzie za nim nadążyć ;) Z całą pewnością sprawia to, że ta książka nie jest zwyczajnym opowiadaniem. Jest to dosyć zwariowana i nierealna historia o Kacprze, jego niedźwiedziu polarnym, agencji detektywistycznej i kilku innych osobach oraz niewyjaśnionych sprawach ;)

Cóż mogę dodać, ja bawiłam się przy niej bardzo dobrze. Nie raz się uśmiałam, jestem pewna, że dzieciakom zdarzy się to jeszcze częściej niż mi. Czyta się ją ekspresowo, a to z pewnością za sprawą tego, że w środku znajdziemy mnóstwo obrazków. Są ona czarno-białe, jakby rysowane przez dziecko. I własnie o to chodzi, bo to w końcu dziennik naszego głównego bohatera, w którym znajdują się nie tylko jego przemyślenia, ale także rysunki, komiksy... Polecam Wam zajrzeć także do poprzednich części z serii o Kacprze Niewypale. Jego przygody z całą pewnością można uznać za zwariowane ;)

Stephan Pastis to autor, jak na razie, trzytomowej serii o Kacprze Niewypale. Do tej pory miałam okazję zapoznać się tylko z pierwszym tomem, jednak w niczym nie przeszkadzało mi to w lekturze najnowszej pozycji pisarza.

Kacper Niewypał to detektyw, który wraz ze swoim wspólnikiem Totalem (niedźwiedziem polarnym) prowadzi agencję detektywistyczną. Tym razem czekało na niego nie lada wyzwanie. Jego zadaniem miało być odnalezienie pewnego cud-projektu sprzed wielu lat. Znajdowały się w nim różne rośliny. W tym roku klasa Kacpra miała przygotować projekt biologiczny. Wielu uczniów miało nadzieję wykraść co nie co ze słynnego projektu sprzed lat. Jednak tymczasem on zaginął...

Pierwszy tom serii przeczytałam prawie rok temu. Od tego czasu jednak nie zapomniałam treści pierwszej części. Książka jest podobna do lektury Koszmarnego Karolka. Mamy tutaj głównego bohatera, który ma sprawę do rozwiązania. Wiążą się z tym różne zabawne sytuacje, więc humoru w tej publikacji na pewno nie brakuje. Dość duża czcionka i przeważające ilustracje sprawiają, że całość czyta się naprawdę bardzo szybko.

Jest to książka przeznaczona dla starszych czytelników. Występuje w niej kilku bohaterów, których poznaliśmy już w poprzednich tomach. W każdej części Kacper Niewypał musi się zmierzyć z inną sprawą. Można czytać oddzielnie tomy, gdyż nie trzeba znać poprzednich części. Na początku jest krótkie przypomnienie, przedstawienie Kacpra Niewypała i wprowadzenie w treść książki.

,,Kacper Niewypał. Total(na) porażka" to trzeci tom serii, jednak można się z nim zapoznać, jako z osobną publikacją. Jest to niewymagająca lektura, którą można przeczytać w niewymagające popołudnie. Ja jestem bardzo zadowolona z lektury, gdyż lubię takich zabawnych bohaterów. Jeśli Wy także za nimi przepadacie, powinniście czuć się usatysfakcjonowani z lektury.

Moja ocena: 5/6

książka była nie aż tak śmieszna jak inne. ALE UWAGA ŚMIESZNA CIEKAWOSTKA.
Zgadnijcie skąd wzieła się nazwa KFC?

Bo kentucky fried chicken.

książka była nie aż tak śmieszna jak inne. ALE UWAGA ŚMIESZNA CIEKAWOSTKA.
Zgadnijcie skąd wzieła się nazwa KFC?

Bo kentucky fried chicken.

fajna wydaje się długa a czta się ją ok. 2-3 dni po 1 godzinie dziennie.
Moim zdaniem za śmieszna

fajna wydaje się długa a czta się ją ok. 2-3 dni po 1 godzinie dziennie.
Moim zdaniem za śmieszna

Książka bawi,śmieszy. Polecam!