Kacper Niewypał. Co?dziennik pomyłek

Okładka książki Kacper Niewypał. Co?dziennik pomyłek Stephan Pastis
Okładka książki Kacper Niewypał. Co?dziennik pomyłek
Stephan Pastis Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Kacper Niewypał (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2014-05-25
Maria Makuch

Uśmiałam się :)

Uśmiałam się :)

Uwielbiam książki dla dzieci.
Jest w nich coś, czego mi teraz chyba najbardziej brakuje.
Coś, co dorosłość zabiera nam bezpowrotnie.

Kacper Niewypał to nie jakiś tam sobie pierwszy lepszy uczeń. Kacper Niewypał to przede wszystkim ceniony detektyw, którego cechuje przede wszystkim WIELKOŚĆ. O czym nie jednokrotnie w różnoraki sposób informuje swoich wrogów. Zwłaszcza taką amatorkę jak Karina Corrida.
Kim jednak byłby detektyw bez pomocników? Tola, ale on myśli tylko o nauce, i Totala niedźwiedzia polarnego.

Szalone detektywistyczne przygody Kacpra i jego przyjaciół nie raz wywołały uśmiech na mojej twarzy, ale i coś jeszcze. Coś, o czym wiele autorek i autorów pisze wiele książek, ale nikt chyba jeszcze nigdy nie oddał tego, co oddała ta książka dla dzieci. A mianowicie walkę o marzenia.
I choćby ze względu na to, każdy powinien po nią sięgnąć w wolnej chwili. Bez względu na wiek. Co najwyżej trochę odmłodzicie się w trakcie lektury.

Ja polecam gorąco:)

Uwielbiam książki dla dzieci.
Jest w nich coś, czego mi teraz chyba najbardziej brakuje.
Coś, co dorosłość zabiera nam bezpowrotnie.

KACPER JEST SUPER.JEŚLI TEGO NIE CZYTALIŚCIE,TO BŁĄD!!!!!
BARDZO ŚMIESZNA KSIĄŻKA:)WARTO JĄ PRZECZYTAĆ. KAŻDA CZĘŚĆ JEST SUPER!

KACPER JEST SUPER.JEŚLI TEGO NIE CZYTALIŚCIE,TO BŁĄD!!!!!
BARDZO ŚMIESZNA KSIĄŻKA:)WARTO JĄ PRZECZYTAĆ. KAŻDA CZĘŚĆ JEST SUPER!

Pamiętacie Kacpra Niewypała, o którym Wam już kiedyś wspominałam? Oj ja pamiętam go doskonale, bo tak się uśmiałam z jego zwariowanych pomysłów i przedziwnych przygód, że pewnie już nigdy go nie zapomnę ;) Tym bardziej, że od jakiegoś czasu zaczytuję się w kolejną część! I nie byłabym oczywiście sobą gdybym nie podzieliła się z Wami moimi spostrzeżeniami na jej temat. Ale zanim przejdę do tych powyżej wspominanych spostrzeżeń przypomnę Wam kto to taki ten cały Kacper Niewypał i co tym razem znajdziemy w książce. A znajdziemy jak zwykle wiele... przedziwnych pomysłów, że tak delikatnie to ujmę ;)

To może od początku, choć za dużo opowiadać nie będę, bo to już przecież było w poprzedniej części. Kacper Niewypał to prawdziwy detektyw z krwi i kości. Prowadzi swoją własną agencję detektywistyczną. To co, że klientami są koledzy ze szkoły? Ważne, że klienci są ;) Wspólnika natomiast ma naprawdę niecodziennego, niezwykłego, a może nawet dziwnego nieco... Jest nim bowiem - niedźwiedź polarny o wdzięcznym imieniu Total. Stąd też wspaniała nazwa ich Agencji "Totalny Niewypał". Wspólnie przeżywają sporo różnych historii i powiem Wam, że choć można się przy nich zaśmiewać do łez to nie polecam do wypróbowywania w domu ;) Dzieciom tym bardziej zabrońcie, bo kto wie jak to się może skończyć ;)

Tym razem już na początku swoich opowieści Kacper łamie nogę. W jaki sposób? Skacze po głowie posągu "najmądrzejszego człowieka świata" i wraz z jego głową ląduje na ziemi. Dalej przeczytamy o tym jak to Kacper otrzymuje kolejną sprawę do rozwikłania. Jego koledze - Nino Kmicicowi - ginie jego Wyżło-łyżunia. Oczywiście mały detektyw postanawia zająć się tym tajemniczym zniknięciem. Ale w szkole organizują konkurs detektywistyczny! Jak to możliwe? Przecież wszyscy wiedzą, kto jest najlepszym detektywem na świecie, albo w mieście, no dobra w szkole... Kacper czuje się naprawdę znieważony i bez mrugnięcia okiem postanawia udowodnić wszystkim to co powinni już dawno wiedzieć ;) Lecz okazuje się, że mimo sporej pewności siebie, coś jednak może pójść nie po jego myśli... Ale nie będę Wam już dalej opowiadać, bo przecież co to byłaby za radocha z czytania gdybyście wiedzieli co się wydarzy ;)

Powiem Wam tylko, że Kacper Niewypał to naprawdę niezłe ziółko. Jego poglądy, pomysły, przygody, jego życie jest po prostu niemożliwe i mimo wszystko naprawdę zabawne. Uśmiałam się podczas czytania tej książki, a przecież to książka dla dzieci, a nie dorosłych kobiet. Ale co tam - Nikodem jest na nią jeszcze odrobinę za mały, a ja byłam taka ciekawa dalszych przygód naszego zwariowanego bohatera, że po prostu nie mogłam się powstrzymać i zdecydowanie nie żałuję ;) Kolejna książka dla dzieci zaliczona na moim koncie, a na Nikodema jeszcze przyjdzie przecież czas. Z przyjemnością podsunę mu przygody Kacpra Niewypała kiedy tylko będzie na to gotowy ;)

Co ja Wam mogę dodać. Opowieść ta jest zwariowana, ale to już mówiłam, jest zabawna, ale i o tym wspominałam. Jest też ciekawa i naprawdę godna uwagi. Polecam ją zarówno Wam jak i Waszym dzieciakom, może tym nieco starszym, bo sporo tutaj czytania. Ale najpierw chwyćcie po pierwszą część. Myślę, że nie będziecie zawiedzeni. Może nie jest to żadna porywająca akcja, a główny bohater nie jest osobą, z której mali czytelnicy powinni brać przykład, ale mimo wszystko jego przygody są zabawne, a przecież podczas czytania trzeba też czasem po prostu wyluzować się i rozerwać ;)

Podobała mi się ta książka ;) Kacper ma "ciekawy" sposób rozwiązywania zagadek ;)

Powiem tak nie da się nie lubić Kacpra Niewypała :) no po prostu się nie da. Jest zakręcony jak ruski termos :P. Uwielbiam ilustracje w tych książkach bo jak dla mnie więcej przekazują ilustracje czarno-białe a te są po prostu rewelacyjne nie jednokrotnie wywoływały u mnie napad śmiechu. Masłomobil bije wszystko inne na głowę :D nie wiem skąd autor czerpie pomysły ale są genialne.
Jak już wiecie z poprzedniej części Kacper prowadzi Agencje Detektywistyczną Totalny Niewypał, jednak już nie w garderobie swojej mamy ale w szklarni swojej ciotecznej babci. Kacper przeprowadził się z mamą gdy straciła pracę, niestety Kacper w związku z tym stracił swój Kacpromobil i skończył z Masłomobilem :).
Jedyne co działa bez zarzutu to Kacrpolinia a Kacper jak przystało na detektywa ma ręce pełne roboty. Opróćz codziennych dochodzeń zajmuje go również międzyszkolny konkurs detektywistyczny w którym ma zamiar wziąć udział. Jednak nie obędzie się bez kłopotów w które Kacper wpada co chwilę a jak zwykle winą za wszystkie swoje problemy obarcza ZOMBI (Złowroga Osoba Mistrzyni Brudnej Intrygi ) czyli Karina Corrida.
Nie będę am zdradzać do czego posuwa się Kacper by udowodnić, że jest najlepszym detektywem i nikt inny oprócz niego nie rozwiąże zagadki. Czasem jego rozumowanie sprawia, że opadają ręce i nogi :P no ale to chyba cały urok Kacpra :). Jeżeli zaś chodzi o naszego kochanego misia Totala to biedak zszedł ciut na drugi plan na dodatek biedak prześladowany jest przez ptaka ciotecznej babci. Jego miejsce jako pomocnika zajmuje babcia Kacpra.
Tym razem Kacpra dostaliśmy jako zwykły dziennik a nie jak ostatnio w formie notatnika. Jeżeli szukacie rozrywki, chcecie się pośmiać polecamy zdecydowanie Kacpra Niewypała . Przy nim można się pośmiać i popatrzeć na świat z perspektywy detektywa :P.

Powraca nasz szalony Kacper Niewypał! Dla przypomnienia, Kacper to absolutnie genialny detektyw, dla którego nie ma zagadek nie do rozwikłania. Razem ze swym wspólnikiem - niedźwiedziem polarnym o wdzięcznym imieniu Total prowadzi Agencję Detektywistyczną Totalny Niewypał. Obecnie zrezygnował z lokalu na ostatnim piętrze gigantycznego biurowca i przeniósł swój interes do domu ciotecznej babki, gdzie niedawno przeprowadził się wraz ze swoją mamą. Ze względu na wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości nie posiada już swojego kacpromobilu, za to kacprolinia funkcjonuje nadal bez zarzutu i Kacper jak zwykle ma pełne ręce roboty. Tym razem jednak głowę będzie mu głównie zaprzątał konkurs detektywistyczny zorganizowany przez szkołę, do której uczęszcza nasz bohater. Oj, będzie się działo! ;)

Książka utrzymana jest w podobnym klimacie, jak jej poprzedniczka - "Kacper Niewypał. O!błędne notatki", której recenzję możecie znaleźć tutaj -klik. Dostajemy podobną dawkę absurdalnego humoru (masłomobil przebił chyba wszystko :P),a Kacper cały czas rozumuje w charakterystyczny dla siebie sposób i przysparza nam powodów do śmiechu. I tak, jak notatki Kacpra w poprzedniej części dostaliśmy w formie notatnika, tak tym razem w nasze ręce trafia już dziennik w swym klasycznym formacie. Całość jest okraszona wymownymi ilustracjami, którymi Kacper obrazuje nam różne momenty swojego życia, a także przewijające się w jego zapiskach przedmioty i osoby.

Jedno tylko nad czym ubolewam to, że mój ulubiony bohater dostał tym razem wybitnie drugoplanową rolę. Mowa oczywiście o niedźwiedziu Totalu. Głównym pomocnikiem Kacpra okazuje się bowiem... cioteczna babcia, która w najtrudniejszych chwilach, niezwłocznie spieszy na pomoc naszemu małemu detektywowi, a mama jak zwykle zamartwia się wybrykami syna, który nie daje sobie przemówić do rozumu i doprowadza do kolejnych "katastrof".

Całość czyta się bardzo przyjemnie, chociaż jak już wyżej wspomniałam troszkę brakuje mi tu udziału postaci, które wcześniej odgrywały znaczącą rolę - zmarginalizowany Niedźwiedź Total, czy zło wcielone w postaci Kariny Corridy to takie moje dwa minusy, które muszę tutaj odnotować. Poza tym fabuła jest ciekawa, a książka zapewnia nam gwarantowaną rozrywkę. Myślę, że spodoba się fanom pierwszej części przygód Kacpra, ale równie dobrze można ją czytać bez znajomości pierwszej części ze względu na przypomnienie nam przez autora wszystkich najważniejszych informacji na samym początku książki.

Nasuwa mi się jeszcze jedno spostrzeżenie. Tak, jak dzieci będą się przy tej książce po prostu dobrze bawić, tak dorosły czytelnik może ją odebrać jak humorystycznie przedstawiony problem samotnego, a właściwie powinnam napisać samodzielnego macierzyństwa.

• 2016
  • Książki dla dzieci/młodzieżowe