Sherlock, Lupin i ja. Trio Czarnej Damy

Cykl: Sherlock, Lupin i ja (tom 1)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
sherlock holmes, arsen lupin
AMisz

Co by się stało, gdyby Sherlock Holmes i Arsen Lupin byli najlepszymi przyjaciółmi w czasach młodości, zanim jeszcze stali się najbardziej znanym detektywem i złodziejem wszech czasów? Irena Adler, sprytna i rezolutna przyjaciółka, opowiada nam niesamowite przygody Holmesa i Lupina oraz zagadki, które razem rozwiązują. W pierwszym tomie bohaterowie rozwiązują swoją pierwszą zagadkę. Jest rok...

W pierwszym tomie bohaterowie rozwiązują swoją pierwszą zagadkę. Jest rok 1870. Troje przyjaciół spędza wakacje nad morzem. Jednak ich beztroskie odpoczywanie kończy się szybko, a dzieci zostają wciągnięte w kryminalną grę: na plaży zostaje znalezione ciało mężczyzny, ginie cenna kolia, a nad dachami miasta pojawia się tajemniczy mężczyzna. Policja zaś gubi się w poszlakach. Sherlock Holmes, Arsen Lupin i Irena Adler rozpoczynają śledztwo na własną rękę. Tak rozpoczynają się przygody bohaterów.

źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2013

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl/

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 275

Detektyw w krótkich spodenkach
Zanim stali się sławni i zawładnęli wyobraźnią czytelników, też byli dziećmi. O kim mowa? O londyńskim detektywie Sherlocku Holmesie, włamywaczu-dżentelmenie Arsenie Lupin oraz pięknej i utalentowanej Irene Adler. Przypadkiem spotkają się w nadmorskiej miejscowości Saint-Malo, a ich losy na zawsze będą ze sobą związane. Jest rok 1870, trwają letnie wakacje. Spokojna atmosfera miasteczka zostaje zburzona, gdy morze wyrzuca na brzeg ciało mężczyzny. Sensacyjnych niespodzianek będzie więcej, a trójkę młodych ludzi połączy przyjaźń.

Nastoletni bohaterowie spróbują ubiec policję i podejmą się rozwiązania zagadki na własną rękę. Autor (pod pseudonimem Irene Adler ukrywa się Alessandro Gatti, włoski autor detektywistycznych książek dla dzieci) zadbał o atrakcyjną, pełną napięcia fabułę. W śledztwie pojawią się nowe wątki i tropy, które wprowadzą sporo zamieszania. Również w prywatnym życiu małych detektywów nie zabraknie tajemnic i pytań. Sposób prowadzenia narracji sugeruje, że odpowiedzi na niektóre z nich czytelnicy poznają w kolejnych tomach.

Detektyw w krótkich spodenkach

Wykorzystywanie literackich pierwowzorów czy schematu fabularnego często pojawia się w literaturze dla dzieci. Autor hojnie czerpie z tradycji literackiej - narratorką w pierwszym tomie opowieści o przygodach małych detektywów jest dwunastoletnia Irene Adler. To jedna z ważniejszych postaci kobiecych w książkach Sir Arthura Conan Doyle’a. Zaradna, inteligentna a przy tym trochę zadziorna i przede wszystkim wrażliwa. Mimo, że autor to mężczyzna, nieźle udało mu się oddać kobiecą perspektywę.

Głównym atutem małych bohaterów jest ich przenikliwość, spostrzegawczość, odwaga na granicy z brawurą i naturalna w tym wieku ciekawość. Tworzą całkiem zgrane trio i świetnie się w swoich poczynaniach uzupełniają, jako że autor obdarzył ich odmiennym zestawem cech. Arsen jest zwinny i błyskotliwy, a Sherlock dokładny i zazwyczaj opanowany. Irene ma poczucie humoru, dystans do siebie i ironiczne spojrzenie na rzeczywistość. Taka dziewczęca bohaterka, która potrafi zagrać na nosie chłopakom, powinna spodobać się zwłaszcza czytelniczkom.

Mimo, że młodzi detektywi prześcigają się, komu więcej zagadek uda się rozwiązać, potrafią ze sobą współpracować. W powieści Gattiego istotną rolę odgrywają podstawowe wartości: przyjaźń, lojalność wobec przyjaciół a także umiejętność współpracy. Wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje coraz bardziej jednoczą troje detektywów, paradoksalnie działając na korzyść ich przyjaźni.

Dzieci rozpiera duma, bowiem często udaje im się przechytrzyć dorosłych, odnoszących się do nich zwykle z lekceważeniem. Choć nie wszyscy tacy są, czego przykładem jest sprzyjający dzieciom majordomus czy tata Irene. Ale autor nie unika też dydaktyzmu (choć mocno zawoalowanego) gdy stawia dzieci w sytuacjach, w których to właśnie pomoc dorosłych staje się niezbędna. Daje tym samym do zrozumienia, że nie wszyscy dorośli są źli. A czasami stają się wręcz niezastąpieni.

Alessandro Gatti znany jest młodszym czytelnikom z serii „Na tropie sensacji”. Stworzył powieść detektywistyczną, z elementami przygodowymi i wątkiem sensacyjnym.  Mimo że to kryminał, w którym pojawiają się zwłoki i rozmaici nikczemicy, w „Sherlocku…” nie ma scen epatujących brutalnością. Wiele kwestii dotyczących łotrostw pozostaje w sferze domysłów a autor posługuje się niedomówieniami. Napięcie równie dobrze rozładowuje poczucie humoru bohaterów.

Sympatyczni detektywi mają szansę na dłużej zagościć w wyobraźni małych wielbicieli kryminalnych zagadek. Bo dzieci pod tym względem nie różnią się tak bardzo od dorosłych, też lubią rozwiązywać łamigłówki. „Sherlock, Lupin i ja. Trio Czarnej Damy” jest dobrą lekturą dla młodszych czytelników, znających londyńskiego detektywa choćby tylko ze słyszenia. To również doskonałe wprowadzenia w świat charyzmatycznych, ikonicznych już bohaterów książek Conan Doyle’a.

Magdalena Świtała

allison | 2014-05-18
Przeczytana: 16 maja 2014

Prawdziwy rarytas dla miłośników przygód Holmesa - i dla dorosłych, i dla dzieci, mimo iż z założenia książka jest adresowana do młodszych czytelników.

Mamy niecodzienną okazję poznać fragmenty dzieciństwa najsłynniejszego detektywa oraz jego przyjaciół - przyszłego króla włamywaczy, Arsena Lupina, oraz jednej z nielicznych docenionych przez Holmesa kobiet, Irene Adler. To ona jest narratorką i ...autorką powieści. To drugie jest, oczywiście, swego rodzaju literacką prowokacją; każdy, kto zna opowiadania o sir Sherlocku Holmesie, od razu zorientuje się, że to pseudonim.

Mali bohaterowie przeżywają sporo niebezpiecznych przygód i mają wszelkie zadatki na to, by stać się wielkimi indywidualnościami, inteligentnymi, przebiegłymi i sprytnymi postaciami, które kiedyś będą obracać się w tym samym świecie, ale po różnych stronach barykady.

Akcja biegnie tu bardzo szybko, błyskotliwej narracji towarzyszą dowcipne komentarze, dlatego całość czyta się lekko i przyjemnie.

Wkp | 2016-11-23

PRZYGODY MŁODEGO SHERLOCKA HOLMESA

Któż z nas nie zna najlepszego detektywa w historii? Sherlock Holmes cieszy się niesłabnącą popularnością już od niemal 130 lat, wciąż pojawiając się a to na ekranach kin, a to w serialach, to znów książkach, a nawet komiksach i grach. Powstała także seria powieści dla dzieci, która ukazuje losy nastoletniego Sherlocka i dwójki jego przyjaciół, którzy przeszli do legendy. Seria udana i ciekawa, potrafiąca przynieść wiele rozrywki nawet dorosłym czytelnikom.

Irene Adler ma dwanaście lat i wakacje roku 1870 spędza Saint-Malo. Tak się jednak składa, że jednocześnie w mieście przebywa dwóch nieco od niej starszych chłopców, których los postawi na jej drodze. Pierwszym z nich jest Sherlock Holmes. Za kilka lat zostanie sławnym na cały świat detektywem, ale w chwili obecnej jest niezwykle mądrym i dociekliwym nastolatkiem zainteresowanym piratami. Drugi to Lupin, a właściwie Arsène Lupin, ale kto by chciał być nazywany takim imieniem? Obecnie jest...

Marta | 2014-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Kto jest najsławniejszym detektywem świata? Oczywiście Sherlock Holmes! Dzięki współczesnym ekranizacjom przygód Holmes'a i Watsona zdmuchnięto kurz z pary bohaterów, a sam detektyw zyskał młodsze, ironiczne i pociągające oblicze. Mimo wszystko przed lekturą książki „Sherlock, Lupin i ja. Trio Czarnej Damy” trudno było mi w uwierzyć, że Holems mógł być kiedykolwiek dzieckiem.

Autorką i narratorka powieści jest dwunastoletnia Irene Adler, która wraz z mamą spędza wakacje nad morzem. Już pierwszego dnia rezolutna dziewczynka spotyka przemądrzałego, niewiele starszego od siebie chłopaka. Silne charaktery bohaterów ścierają się ze sobą już od pierwszej rozmowy i muszą zaowocować przyjaźnią. Scherlock przedstawia nową koleżankę swojemu najlepszemu przyjacielowi. Arsène Lupin, tak, dokładnie ten legendarny złodziej, póki co jest miłym, ciekawskimi i niesamowicie zwinnym chłopcem. Dzieciaki szybko wplątują się w kryminalną zagadkę zwłok znalezionych na plaży. Dodatkowo skradziona zostaje...

Stella | 2016-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Irene Adler, Sherlock Holmes poznają się w Saint-Malo podczas wakacji 1870 roku. Przez przypadek zostają wciągnięci w kryminalny wir zagadek w tej małej, sennej miejscowości. Na plaży znaleziono martwego mężczyznę, zniknęła diamentowa kolia, a po dachach chodzi postać w pelerynie, która budzi strach w mieszkańcach miasteczka. Nikt nie zamierza szybko rozwiązać zagadki, a więc zajmie się tym niczego niespodziewająca się trójka młodych przyjaciół...
Nie sądziłam, że ktoś może napisać tak dobry kryminał dla dzieci pełen wątków zawiłości i zagadek. Uważam, że dobrym ruchem ze strony pisarza było pokazanie sławnych bohaterów opowieści w młodym wieku i pokazanie historii w XIX wieku. Często bawiło mnie podejście bohaterów z dziecięcego punktu widzenia, ani tak nadętego, jak u dorosłych. Bardzo miło spędziłam czas przy tej książce.

eR_ | 2017-02-21
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 19 lutego 2017

Arthur Conan Doyle, sir- w świadomości czytelników zaistniał za sprawą genialnego detektywa, który kierując się porażającą logiką i obserwacją, potrafił rozwiązać każdą sprawę, nieważne jak skomplikowaną. Nieodłączny doktor, skrupulatnie zapisywał jego czyny i starał się jak najwierniej oddać to czego był świadkiem. To już blisko 130 lat, kiedy to Holmes narodził się w wyobraźni pisarza.

"Sherlock, Lupin i ja", to kolejna wariacja na temat słynnego detektywa, tym razem w lżejszej formie, bowiem książka przeznaczona jest dla tak zwanej młodzieży. Narratorką tej powieści jest Irene Adler. Znana z epizodu, tutaj jest główną bohaterką. Poznaje dwóch niezwykłych chłopców, z których jeden zostanie mistrzem dedukcji, a drugi będzie włamywaczem-dżentelmenem, znanym na całym świecie. Chodzi tu oczywiście o Sherlocka i Lupina. W tej opowieści ich losy łączą się aby opowiedzieć nam zupełnie nową historię. Zaginiona perła, morderstwo, śledztwo które prowadzi policję na manowce. Któż jak nie...

Emis | 2014-05-09
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Tak, tak, już wspominałam, że pałam wielką miłością do Sherlocka Holmesa, więc jakże mogłabym odpuścić sobie tak zasną lekturę? ;) Podejrzewam, że Irene Adler, nie jest prawdziwym nazwiskiem autorki, a raczej pseudonimem artystycznym, no bo jakżeby inaczej wyjaśnić dziwną zbieżność jej nazwiska z nazwiskiem kobiety, o której mowa w opowiadaniu "Skandal w Bohemii" A. Conan Doyle'a, która była jedyną kobietą, do której Holmes miał jakieś uczucia?

Irene jest kilkunastoletnią dziewczynką, która przyjeżdża z mamą z Paryża do jednego z nadmorskich miasteczka Francji na wakacje. Już pierwszego dnia spacerując po wybrzeżu spotyka niewiele od niej starszego Sherlocka, czytającego książkę o piratach. Trochę rozmawiają. Holmes niedługo potem zapoznaje ją z przyjacielem, którym jest sam Arsene Lupin. Tak, ten słynny złodziej :) Chłopiec tak bardzo nie lubi swojego imienia, że bliżsi znajomi mówią do niego po nazwisku. Pewnego dnia spacerując w trójkę po plaży natrafiają na trupa. Jest to...

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z moją recenzją na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-sherlock-lupin-i-ja-trio-czarnej-damy-irene-adler/

Rysia | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

Przeczytałam i nie żałuję! Świetnie napisane. Dla dzieci.

Co by było gdyby najlepszy detektyw wszech czasów Sherlock Holmes, spotkał się z najlepszym złodziejem wszech czasów Arsenem Lupin? Wielu fanów kryminalistyki zadaje sobie to pytanie. Ja osobiście byłabym za naszym włamywaczem - dżentelmenem, którego kocham całym sercem :)
A co gdyby się przyjaźnili? A co gdyby znali się w dzieciństwie, kiedy jeszcze nie wiedzieli o swoich przyszłych (jakże odmiennych) karierach?
I o tym właśnie jest ta książka. Troje przyjaciół: około piętnastoletni Sherlock, czternastoletni Lupin i dwunastoletnia Irene (śpiewaczka występująca w przygodach Sherlocka Holmesa) poznają się podczas wakacji w nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej. I od razu natykają się na zabójstwo. Rozwiązują zagadki, nabywają doświadczenia każdy w swoim przyszłym hmmm... zawodzie, a co najważniejsze dobrze się bawią. Co prawda można się natknąć na delikatne rozbieżności jeśli chodzi o Lupina (pierwszej kradzieży według...

Kamillo | 2014-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2014

Szukając opowieści o najsławniejszym detektywie wszech czasów natrafiłam właśnie na tę opowieść. Młodzieńcze lata trójki przyjaciół mogą się wydać mało zajmująca historią, jednak w rzeczywistości są bardzo przyjemna lekturą. Podeszłam do niej z bliżej nieokreślonymi uczuciami. Nie wyrobiłam sobie o niej błędnej opinii na początku, toteż przyjemnie spędziłam z nią czas. Intrygujący jest również podpis autorki: Irene Adler, która sama jest bohaterką tej powieści. Tą tajemnice każdy odkryje sam.

ZaczytanywKsiążkach | 2016-04-05

Irene Adler – wiele lat przed tym, zanim stała się bohaterką powieści "Przygody Sherlocka Holmesa", Irene Adler była ciekawą świata, inteligentną i zbuntowaną dwunastolatką. Lubiła także pisać – tak bardzo, że postanowiła opisać w serii książek niewiarygodne, pełne tajemnic historie, które rozwiązała wraz ze swoimi przyjaciółmi: Sherlockiem i Lupinem.*

Wszyscy znają Sherlocka Holmesa – najlepszego detektywa na świecie. Chcecie zobaczyć jaki był za młodu? Koniecznie przeczytajcie ten utwór!

Irene Adler przyjeżdża z mamą i majordomusem. Przypadkiem poznaje Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela Lupina. Gdy się zaprzyjaźniają, znajdują na plaży nieżywego mężczyznę. Ponadto znika diamentowa kolia, a po dachach miasta chodzi jakaś postać, która znika. Postanawiają rozwikłać zagadki. Czy im się uda? Czy nastolatkowie okażą się lepsi od policjantów?

Akcja utworu dzieje się we Francji w 1870 roku. Irene Adler ma dwanaście lat. Pochodzi z bogatego domu. Jej ojciec dużo pracuje, dlatego nie...