Imperium Aleksandra. Historia National Geographic

Tłumaczenie: Helena Lubicz-Trawkowska
Seria: Kolekcja Historia National Geographic
historia
Booka

Aleksander Wielki już w czasach starożytnych był postacią mityczną i na stałe zapisał się w historii świata. Dzięki jego podbojom terytorialnym cywilizacja gracka z Macedonii rozprzestrzeniła się n a Bliski Wschód, w Egipcie, w imperium Persów i w najdalszych zakątkach Indii. Ogromne imperium stworzone przez Aleksandra, po jego śmierci w 323 roku p.n.e. rozpadło się na kilka nowych królestwo zarządzanych przez jego dawnych dowódców diadchonów. Ostateczny upadek imperium macedońskiego spowodowała ekspansja Rzymu w II wieku p.n.e.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jacek | 2015-10-25
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 24 października 2015

Tom 9 serii. Do połowy wersja szkolna, czyli o tym, jak Filip II stworzył imperium, jak przejął je Aleksander i dokonał podboju Persji. Tekst nie odbiega od podobnych opracowań syntetycznych, może pojawia się kilka kontrowersyjnych kwestii, ale wszystko dość typowe. Jedyne, co nie zostało wyraźnie zaakcentowane, to początek hellenizacji Wschodu - bo nie tylko o małżeństwa mieszane Macedończyków z kobietami podbitych terenów chodzi. Nie uwypuklono symbiozy lokalnych elementów kultury z napływową helleńską aż do ich scalenia na poszczególnych obszarach.
Zdecydowanie ciekawiej wygląda część poświęcona rozpadowi państwa, a zarazem powstaniu monarchii hellenistycznych. Zwykle losy diadochów i ich następców są kwitowane krótkimi wzmiankami, tu zostali potraktowani całkiem szczegółowo. ale żeby nie było zbyt różowo - tylko w warstwie politycznej. Inne sprawy zostały, jak zawsze, ledwie zarysowane.
Stałe zalety, czyli ilustracje i kartografia, tym razem z małym, ale istotnym zgrzytem - na...

Admar | 2017-11-05
Abendur | 2015-03-28