Armia Ukraińska Republiki Ludowej w wojnie polsko ukraińsko

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
8373220534
historyczna

Celem niniejszej pracy jest próba przedstawienia udziału wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej w kampanii polsko bolszewickiej r., której wynik miał zadecydować nie tylko o przyszłości Polski, ale i niepodległej Ukrainy. Autor skoncentrował się przede wszystkim na omówieniu frontowych operacji wojsk ukraińskich, ich liczbności, stanu uzbrojenia i wyposażenia, funkcjonowania sztabów i służb zaplecza, stosowanej podczas walk taktyki i współdziałania z wojskami polskimi. Nie byłoby to oczywiście możliwe bez przedstawienia sytuacji na całym południowym odcinku frontu polsko bolszewickiego, która determinowała przecież działalność armii URL. Prezentację politycznych aspektów sojuszu polsko ukraińskiego i położenia politycznego władz URL ograniczono do omówienia wydarzeń, które miały bezpośrednie znaczenie dla armii ukraińskiej i sytuacji na froncie. Rozprawa oparta została w głównej mierze na materiałach archiwalnych, przede wszystkim na dokumentach znajdujących się w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.

wik699 | 2014-09-20
Jacek Stasiorczyk | 2013-10-22