Potencjał erotyczny mojej żony

Wydawnictwo: Sic!

Inne wydania

Nowa powieść Davida Foenkinosa, popularnego francuskiego pisarza młodego pokolenia. Bohaterem Potencjałua jest Hektor, kolekcjoner wszystkiego: mieszadełek do drinków, patyczków do przekąsek, chorwackich przysłów, kinder niespodzianek, wróżb z chińskich ciasteczek, termometrów, króliczych łapek... W pewnym momencie swego życia Hektor poznaje Brigitte zakochuje się w niej i sądzi, że miłość uleczy go z manii. Nic z tego. Będzie kolekcjonował chwile, w których jego żona myje okna... Poezja i erotyzm. Galeria niebanalnych postaci i nieprawdopodobne poczucie humoru. Trzecia książka Davida Foenkinosa jest kolekcją dobrze napisanych stron, gdzie szaleństwo i dowcip przeplatają się w każdym wersie (Libération). Potencjał erotyczny mojej żony został już wydany w dziewięciu krajach (Niemcy, Hiszpania, Rosja, Brazylia, Korea, Bułgaria, Rumunia, Grecja, Węgry), gdzie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników. David Foenkinos (ur. 1974) pisarz, scenarzysta filmowy. Opublikował powieści: Entre les oreilles (2002), Siostrzeniec Kundery. O wpływie dwóch Polaków (2002, wyd. pol. Sic! 2005) oraz Potencjał erotyczny mojej żony (2004, wyd. pol. Sic! 2006), który z miejsca stał się bestsellerem. Szukając literackich patronów Foenkinosa, krytycy wskazują między innymi na Philipa Rotha, Paula Astera, Borisa Viana, Milana Kunderę i Witolda Gombrowicza. Stałym motywem jego książek są dwaj Polacy pojawiają się też w Potencjale..., owładnięci manią kolekcjonowania Polaków pojawiających się w powieściach parami. Pisarz był w 2005 roku gościem festiwalu Pory Prozy, zorganizowanego przez Instytut Książki. Odwiedził wówczas Kraków, Poznań i Warszawę.

Niewielka książeczka ,pełna specyficznego humoru.
Banalna historyjka ,ale jak pięknie opowiedziana.
Zabawa słowem, oryginalny styl i lekkość narracji.
I ten niespotykany u innych pisarzy - klimat powieści .
W twórczości Foenkinosa nie tyle treść ,co forma zachwyca.
Książka -lek na chandrę.

Marek Krzystek | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Lekko, finezyjnie, frywolnie, zaskakująco, jak powiew ożywczego wiatru. Lektura odświeża spojrzenie na literaturę i na jej możliwości. Śmiało i eksperymentalnie, choć utrzymane w ryzach, czyli bez dziwactw, jest jak próbka najlepszych perfum.
Dotychczas monodram kojarzył mi się z teatrem jednego widza, ale ta lektura szczerze odsłania najgłębsze podkłady pragnień i słabości, jednak urzeka a nie rozlicza, podnosi na duchu a nie dołuje, w konsekwencji pokazuje siłę miłości, ironicznie się z niej podśmiewując. Miłość, która potrafi pokonać nawet własne natręctwa i fobie.
Więc czytelników tego monodramu powinno być tylu, że z trudem starczy wolnych miejsc.
Jeszcze frazes, ale taki mi się nasunął: autor posiada potencjał pisarski co najmniej równy potencjałowi erotycznemu swojej żony. Mało oryginalnie, ale jeśli ktoś chce się szczerze i mądrze pośmiać, również z własnych słabości, powinien koniecznie sięgnąć po to opowiadanie.

Agata Kłodzińska | 2015-03-25

Historia, jak to u Foenkinosa, absurdalna, ale jednak mam słabość do jego stylu. Sama treść nie powala, ale forma- zachwyca!:)

blair17 | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Ciekawa, ciepła powieść o miłości i manii natręctw. W momencie udowadniania żonie swoich uczuć Hektor w nietypowy sposób podniósł poprzeczkę panom :)

elen77 | 2011-05-17

Jest wiele prawdy w notce na okładce: "Hektora łączy z narratorem powieści rozdwojenie jaźni. Bądźcie czujni, nie przeoczcie niczego".

Dokładnie tak... Książka wymaga nieustannego skupienia, w czasie czytania miałam wrażenie, że Foenkinos zbyt wiele treści próbuje przemycić na zbyt małej powierzchni stron.

nellanna | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Zabawna.

goleniowa | 2016-04-26

Subtelny opis seksualnych marzeń.

Brysiak | 2017-06-08
monika625 | 2017-04-24