After. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem

Okładka książki After. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem Anna Todd
Okładka książki After. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem
Anna Todd Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: After. Powieść graficzna (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
After. Powieść graficzna (tom 2)
After We Collided
Znak Literanova
2015-04-06
2015-04-06
Krzysztof Skonieczny
Krzysztof Skonieczny New Adult romans

Chyba ktoś się pospieszył z wydaniem bo w komiksie zdarzają się pomyłki w druku polegające na powtórzeniu obrazków na sąsiednich stronach. Czytając inne opinie widzę, że ten problem jest nie tylko w moim egzemplarzu.
Jeśli chodzi o samą treść to jest bardzo fajna do przeczytania zarówno przed lekturą książki jak i jako przypomnienie. Nie czytałam serii ale znam przebieg całej fabuły i myślę, że w miarę wiernie ją oddaje. Jednak czasami mamy wrażenie, że w połowie urwał się rozdział i nagle przeskakujemy do innej sceny. Bohaterowie sami sobie robią pod górkę, ciągle rozstania i powroty, kłótnie. Taka telenowela, którą oglądają nasze babcie i mamy zaadoptowana dla młodzieży, historia to dobry odmóżacz a komiks zbiór ładnych obrazków.

„Czuję się jak we śnie, ale wiem, że to cisza przed burzą. Teraz to Hardin jest moją kotwicą. Obym tylko nie poszła za nim na dno”.

Czytaliście jedną z najpopularniejszych książek new adult, jaką jest „After”? A może mieliście okazję obejrzeć filmy? Ja książki czytałam kilka lat temu i choć nie wiem, jak podeszłabym do nich teraz, to i tak w tamtym momencie bardzo mnie wciągnęły i przeczytałam całość w kilka dni.

Dzięki Wydawnictwu Papierowe Serca tę pełną emocji opowieść możemy poznawać na nowo, za sprawą graficznych wydań tej oto książki.

Na zdjęciu znajdziecie tom drugi, który tak jak pierwszy „połknęłam na raz”. Niewiele mam okazji czytać takich wydań, więc za każdym razem to coś zupełnie nowego dla mnie. Możliwość dopasowania dialogów, opisów do sceny, jaką widzę przed oczami, a nie jedynie w swojej głowie.

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak pięknie graficznie można było oddać tę historię. Nie ma co ukrywać, relacja Hardina i Tessy to jedna z tych dość toksycznych relacji, ale podsycona namiętnością, tajemnicami i błędami młodych ludzi, sprawia, że poznaje się ją z przyjemność, a wzbudza wiele emocji - od złości, po fascynacji.

Osobiście mam ogromny sentyment do tej książki i taki powrót do nich w wersji graficznej sprawia mi wiele radości.

Z niecierpliwością czekam na więcej!

To był mój pierwszy od dawna zasięgnięty komiks, za którego egzemplarz dziękuję @wydawnictwopapieroweserca

Nie czytałam jeszcze książki „After”, ale kiedyś wydanie rysunkowe, mignęło mi w empiku. Choć całość czytało się naprawdę szybko, a na rysunki szczerze nie mam co narzekać – a wręcz pochwalić, bo to naprawdę świetne urozmaicenie – to fabularnie… przeżywałam to okropnie. Miałam wrażenie, że niektóre sytuacje były rozstrzygane zbyt szybko, a całość w pewnych momentach nie miała sensu.

Niebywale też irytowała mnie główna bohaterka, niemniej dobrnęłam jakimś sposobem do końca. O grafikach nie powiem złego słowa – bardzo lubię tego typu rzeczy i ze względu na nie, najprawdopodobniej kupie kolejny tom.

Ilustracje są estetyczne i wyjątkowe. Nie czułam w nich przepychu. Miały dopracowane szczegóły, a gesty postaci dało się w łatwy sposób rozpoznać, tak samo jak ich emocje. Kreska jest świetna, a sceny tam przestawione “miłe dla oka” pod względem wizualnym.

[WSPÓŁPRACA BARTEROWA]

Jeśli chodzi o książki (zresztą filmy też) z serii After, to muszę przyznać, że ominął mnie ten cały szał na nie. Gdy jednak zobaczyłam, że wychodzi graficzna wersja tej historii, nie mogłam się jej oprzeć 😅

Pierwszy tom, który przed premierą drugiego przeczytałam sobie ponownie, podobał mi się nieco bardziej. Tam fabuła kręciła się wokół relacji Tessy i Hardina, ale zaczepiała też o kwestie rodzinne, poznawanie przez Tessę amerykańskich realiów studenckiego życia itp. Druga część to już tylko kłótnie głównych bohaterów, którzy szybko godzili się, ale tylko po to, by za dwie strony znowu się na siebie obrażać. Pozostałe wątki zeszły na dalszy plan... Mam wrażenie, że nawet do pracy autorka posłała Tessę tylko po to, by każdego dnia Hardin mógł ją w niej “odwiedzać” i kleić się do niej jak rzep do psiego ogona...

Ale wiecie, co jest najgorsze? Naprawdę dobrze bawiłam się podczas czytania 😆

Chociaż nie przepadam za tym wyrażeniem, to tu nie da rady inaczej - muszę po prostu przyznać, że powieści graficzne z serii After to moje totalne guilty pleasure 😅

Niesamowicie angażuje się w te wszystkie dramy pomiędzy bohaterami i śledzę ich relację z zapartym tchem, ale jednocześnie widzę, jaka ona jest toksyczna i niezdrowa. Autorka jednak podeszła do tematu właściwie i przedstawiła go tak, że rozsądny czytelnik nie będzie tej relacji romantyzował (mam nadzieję!),ale od razu zwróci uwagę na wszystkie te czerwone flagi (a jest ich sporo).

Jeśli chodzi o warstwę wizualną - bardzo podobają mi się kolory i ilustracje. Słyszałam też głosy, że komiks jest wierny oryginałowi. Sama chyba nie zamierzam tego sprawdzać, ale po kolejne komiksy z tej serii sięgnę z wielką chęcią 😅

„Różni ich wszystko. Łączy szalona fascynacja.”

Dzisiaj opowiem Wam kilka słów na temat dwóch części powieści graficznej After, która opowiada nam na nowo historię Hardina oraz Tessy, którą pokochało wiele czytelników. Przyznam, że ja sama bardzo sceptycznie podchodziłam do całej historii - pierwsze dwa tomy szły mi dość opornie, jednak później - kiedy po części zrozumiałam drugie dno tej powieści, po prostu zakochałam się w tej historii.

Życie Tessy można podzielić na to, co zdarzyło się przed poznaniem Hardina, i na to, co zdarzyło się później.
Kiedy Tessa zaczyna studia, jej życie wydaje się idealnie poukładane: chce spełnić marzenia o pracy w wydawnictwie i jak najszybciej połączyć się z ukochanym Noah, który czeka na nią w rodzinnym mieście.
Ale spotkanie Hardina, który wydaje się jej całkowitym przeciwieństwem, wywróci jej życie do góry nogami. Hardin jest arogancki, zbuntowany i w niczym nie przypomina troskliwego Noah. Ale to on budzi w Tessie uczucia, jakich dotąd nie zaznała.

Moją recenzję zacznę od tego, że jestem godna podziwu dla twórców obu komików. Autorzy podjęli się sporego wyzwania, któremu udało im się (niestety tylko po części) podołać. Czemu po części? Już pędzę z odpowiedzią.
Niestety w drugim tomie pojawiły się pewne błędy - otóż dwa razy zdarzyło się zdublowanie ilustracji, które kompletnie nie pasowały do dialogów. Na samym początku wprowadziło mnie to w pełną dezorientację - nie wiedziałam, czy to ze mną jest coś nie tak, czy z książką, jednak kiedy przypatrzyłam się ilustracjom, zobaczyłam, że wina leży po tej drugiej stronie.

Kolejnym minusem tego wydania jest tempo fabuły - ja rozumiem, że twórcy mieli spore wyzwanie wplecenia wszystkich wątków w tak krótką formę (komiksy liczą niewiele ponad 160 stron),jednak w oczy bardzo rzucało mi się przerywanie niektórych scen w najmniej oczekiwanym momencie. (Nie wiem, jak Wam to opisać, ale chodzi mi o pewną płynność pomiędzy wydarzeniami - po czasie stało się to dla mnie męczące.)

Zdaję sobie sprawę, że komiks nie pozwoli mi na nowo przeżyć wszystkich emocji, oraz rozterek, które towarzyszyły mi w trakcie czytania pierwowzoru, jednak mam wrażenie, że w tej wersji relacja Tessy i Hardina została w pewnym stopniu spłycona. Gdybym nie czytała książkowej wersji, znienawidziłabym Tessę, której postępowanie czyniła ją pustą dziewczyną, którą tak naprawdę nie była. To samo tyczy się postaci Hardina, którego zmienność nastrojów została przedstawiona zbyt chaotycznie. Tak, w pierwowzorze nie był on oazą spokoju, jednak w komiksowej wersji coś poszło nie tak.

Czy książkę polecam? Generalnie powiem tak: polecam sięgnąć po tę wersję osobom, które czytały już książkową wersję tej historii. Zdaję sobie sprawę, że wersja komiksowa cieszy się ogromną popularnością, jednak mnie osobiście ona nie kupiła. Po prostu zabrakło mi tej głębi, za którą pokochałam pierwowzór, a sposób przedstawienia głównych postaci woła o pomstę do nieba.

„Różni ich wszystko. Łączy szalona fascynacja.”

Pierwszy tom komiksowej powieści mnie zachwycił, na drugi czekałam równy rok i gdy do mnie dotarł od razu zaczęłam czytać i przeglądać.

Z tą książką spędziłam godzinkę z minutami. Czyta się okienka bardzo szybko, a w międzyczasie przegląda obrazki.
W tym tomie mamy pierwsze zbliżenie bohaterów i byłam ciekawa jak to zostanie przedstawione na obrazkach. I jestem zachwycona. Nie są to wulgarne rysunki, lecz ze smakiem, delikatnie pikantne.
Jest to kontynuacja, więc w tym tomie również więcej się dzieje zawirowania, pierwsze wyznania miłości, problemy i kłótnie. Wiele można wywnioskować z dialogów, ale również rysunki dają większy obraz na historie.

Ja jestem zachwycona takim wydaniem.
Na końcu mamy mały wywiad, podpowiedź powstawania bohaterów i komiksów.
Jest to coś innego i moim zdaniem wartego poznania.

Miłość to jedno z najważniejszych i najbardziej wartościowych uczuć, które człowiek może doświadczyć. Jednak jest to również uczucie, które wymaga ogromnej pracy, zaangażowania, cierpliwości i zrozumienia.

Stanęliśmy przed fascynującą opowieścią, która już od pierwszych słów wciąga czytelnika w wir emocji i niesamowitych wydarzeń, trzymając go w napięciu aż do ostatniej strony. „On zburzył jej poukładany świat. Teraz nadszedł czas, aby ona dokonała odpowiednich wyborów” – to tajemnicze wprowadzenie, które nie pozostawia wątpliwości, że jesteśmy gotowi na intensywną podróż przez życie młodej bohaterki, która staje w obliczu zmian i wyzwań, oraz tajemniczego mężczyzny, który wkracza w jej życie, nadając mu głębi i skomplikowania, a także stawia ją przed trudnymi dylematami.

Fabuła książki, choć koncentruje się na życiu Tessy, jest ukazaniem przejścia od młodzieńczych marzeń i planów do dorosłości, gdzie trzeba dokonywać trudnych wyborów i stawiać czoła zmianom. To historia o dojrzewaniu i szukaniu swojego miejsca w świecie, pełna wyzwań, które sprawiają, że życie staje się bardziej skomplikowane i interesujące.

Język użyty w książce jest sugestywny i barwny. Autor potrafi doskonale oddać emocje i atmosferę opisywanych sytuacji. To język, który pozwala czytelnikowi wczuć się w życie bohaterów i zrozumieć ich decyzje i wybory.
Książka nie skupia się jedynie na romantycznym wątku. Przedstawia także relacje międzyludzkie, przyjaźnie i konflikty, które kształtują życie bohaterki. Jej przyjaciele stanowią ważny element opowieści, pełni energii i chęci do eksploracji życia. To opowieść o związkach międzyludzkich, które wpływają na nasze wybory i rozwój.

Poprzez obrazy czytelnik ma okazję przeniknąć w głąb psychologii postaci. Może zobaczyć ich emocje, reakcje i gesty, co pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie ich motywacji i stanów emocjonalnych. To także potęguje zaangażowanie czytelnika w historię, umożliwiając mu bardziej osobiste doświadczenie opowieści.

Ta graficzna powieść podkreśla znaczenie komunikacji międzyludzkiej i mocy słów w związkach. Widzimy, jak ważne jest słuchanie i wyrażanie uczuć, zarówno w związkach, jak i w relacjach międzyludzkich. To przesłanie ma ogromne znaczenie i może zainspirować czytelników do refleksji nad własnymi relacjami i komunikacją z innymi. To wyjątkowe doświadczenie czytelnicze, które może mieć wpływ na nasze spojrzenie na relacje i nasze zdolności komunikacyjne.

Wersja graficzna tej historii jest po prostu PRZECUDOWNA💜. Powrót do tych bohaterów i tego świata wykreowanego przez autorkę był cudownym uczuciem i już nie mogę się doczekać kolejnych tomów w tej odsłonie!!

Polecam formę komiksu naprawdę każdemu - a szczególnie tym, którzy nie przepadają za czytaniem zwykłych książek. I chce bardzo podziękować wydawnictwu za możliwość recenzowania tej cudownej historii🫶

[współpraca recenzencka] @niegrzeczneksiazki

Uwielbiam tę historię i rok temu, gdy sięgałam po pierwszy tom, moja ekscytacja wzrastała wraz z kolejnymi stronami tej powieści. Czy i tym razem było tak samo?

Niestety nie. Jest kilka rzeczy, które skutecznie pozbawiły mnie zadowolenia z czytania tej książki. Jednak zacznę od czegoś przyjemnego:

Cieszę się z tego, że w powieści graficznej zdecydowano się poruszyć wątki, które niestety pominięto przy ekranizacji, a które w dalszych częściach, spowodowały rozsypanie się całej historii. Mam tutaj na myśli między innymi wątek relacji Tessy i Zeda, który uwielbiam. Myślę, że osoby, które tak jak ja, przeczytały całą serię wiedzą, co w filmach poszło nie tak ;)

Ogólnie całą powieść czyta się świetnie i z pewnością jest to znakomita opcja na jesienne wieczory przy książce, w której główną rolę odgrywają ilustracje. Jednak jest kilka rzeczy, o których muszę tu wspomnieć.

.   .   .

Momentami, patrząc na ilustracje, czułam, że są one wykonane zdecydowanie mniej dokładne i estetycznie w porównaniu z ilustracjami z pierwszego tomu tej powieści. To samo było niestety z tekstem.

Ale najgorsze zadziało się w połowie książki – z początku myślałam, że najwidoczniej tak miało być, do momentu, aż kilkanaście stron dalej pojawił się ten sam problem – na stronach 86-87 i 112-113 mamy zduplikowane ilustracje i niedopasowane do tych ilustracji chmurki dialogowe.
.   .   .
Nie wiem, czy zdecyduję się na kolejny tom „After” w wersji graficznej. Uwielbiam cały pomysł odtworzenia tej historii w wersji ilustrowanej i piękną grafikę, która cieszy oko czytelnika, jednak nie jestem w stanie z czystym sumieniem polecić Wam tej części – właśnie przez defekty, których się doszukałam, a które nie da się pominąć.

Cieszę się z tego, że w powieści graficznej zdecydowano się poruszyć wątki,...

,,After 2 powieść graficzna’’ autorstwa Anna Todd.
Współpraca reklamowa
Dalsze losy Tessy i Hardina. Jest to fajna odskocznia od normalnej książki i zatopienie się w obrazkach. Przeczytałam to na raz, ale miałam mieszane uczucia. Wiem, że miłość Hardina i Tessy polegały na tym, że co chwila się godzili i kłócili, ale po jakimś czasie zaczęło to po prostu męczyć (gdzie filmy kocham). W niektórych momentach akcja się urywała i był następny dzień lub jakiś czas później. Również egzemplarz który dostałam posiadał duplikat 2 stron, dymki czatu były dobre, ale obrazki kopiowały się z poprzedniej strony (nie tylko ja tak miałam). Obrazki, które mamy w samej powieści są przecudowne i przepięknie narysowane. Sama historia była okej, ale tak jak mówiłam po pewnym czasie zaczęły męczyć te kłótnie. Moim zdaniem Tom 1 był o wiele lepszy. Moja ocena to 3.5/5 ⭐️.

,,After 2 powieść graficzna’’ autorstwa Anna Todd.
Współpraca reklamowa

• 2015