Duff. Ta brzydka i gruba

Wydawnictwo: HarperCollins
The Duff: Designated Ugly Fat Friend
Anka

Siedemnastoletnia Bianca ma lojalne grono przyjaciół, dosadne poczucie humoru i niezawodny wykrywacz głupoty i pozerstwa. Wesley, bezczelny licealny podrywacz, szczególnie działa jej na nerwy. Tym bardziej, że uważa ją za DUFF – dziewczynę z drugiej ligi, tło dla ładniejszych koleżanek. Mimo że Wes ją wkurza, jest nim zaintrygowana. Zaczynają się spotykać. Jego męski punkt widzenia pozwala...

Mimo że Wes ją wkurza, jest nim zaintrygowana. Zaczynają się spotykać. Jego męski punkt widzenia pozwala Biance zrozumieć, że nie musi się wstydzić swoich uczuć i wyglądu. Okazuje się, że Wes, największe szkolne ciacho, ukrywa kłopoty z poczuciem własnej wartości, a atrakcyjne przyjaciółki Bianki też mają kompleksy. Bianca nabiera pewności siebie, ma coraz większe powodzenie, ale czy dzięki temu rozwiąże wszystkie swoje problemy?

źródło opisu: http://harlequin.pl/ksiazki/duff-ta-brzydka-i-gruba

źródło okładki: http://www.harlequin.pl/ksiazki/duff-ta-brzydka-i-gruba

sola255 | 2015-04-10
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe

Kody Keplinger - do dzis nie wiedziałam ,że istnieje dziewczyna , która napisała książkę : Duff. Ta brzydka i gruba.
W zasadzie nie czytuję powieści dla nastolatek .Nie dlatego ,że uważam ich problemy za błahe czy nieważne. Po prostu życiowo (mając dorosłe dzieci) wydaje mi się oddaliłam od takich problemów i w ocenie mogłabym być bardzo subiektywna.
Potem przypomniałam sobie swoja młodość , dorastanie własnych dzieci. Uzbrojona w wiedzę z przeszłości zaczęłam lekturę oglądając współczesny świat nastoletniej młodzieży.
Duff - osoba , na tle której reszta grupy wypada korzystniej.
Nie znałam takiego określenia , nie funkcjonowało kiedy ja miałam naście lat, ale nie znaczy ,że tego nie było. Było , a jakże. Towarzyszyło młodości moich dzieci, jak sięgnę pamięcią i teraz widzę ,że jest tak dziś.
Nie miałam pojęcia ,ze pisała to tak młoda dziewczyna ,że jest to debiut.
Czyta się szybko , przyjemnie , wiadomo ,ze cynizm głównej bohaterki to poza ,że gdzieś głęboko tkwi tam...

Madi | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Książka -typowa młodzieżówka.
Młodzieżówki mają to do siebie,że czyta się je lekko i szybko-duża trzcionka,mało opisów , dużo dialogów,dość mała ilość stron.
Przeczytałam ,pośmiałam się i odprężyłam .
Teraz obejrzę sobie film.

P.S.Film podobał mi się bardziej(co rzadko się zdarza).

Virginia | 2016-09-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 08 września 2016

"Staraj się tylko pamiętać, co cię uszczęśliwia, dobrze? Nie okłamuj samej siebie tylko dlatego, że tak jest bezpieczniej. Rzeczywistość tak nie działa..."

Do sięgnięcia po książkę, przekonał mnie film. Tym razem film w ręce wpadł mi pierwszy. Jak to w ekranizacjach bywa, wszystko zostało zmienione. Nie oznacza to jednak, że książka wypada gorzej.

Siedemnastoletnia Bianca ma dwie wspaniałe przyjaciółki i nietypowe poczucie humoru. Wesley, licealny podrywacz wyjątkowo działa jej na nerwy. Tym bardziej, że to on pierwszy nazwał ją DUFF. Mimo fatalnego początku, Bianca jest nim zaintrygowana. Zaczynają się spotykać. Jego męski punkt widzenia i własne problemy uświadamiają jej, że nie musi się wstydzić swoich uczuć i wyglądu. Od tej chwili zyskuje nowego przyjaciela, choć sama nie chce się do tego przyznać.

Przyznam szczerze, że nie tego się spodziewałam. Mój pogląd na tę książkę wypaczyła jej ekranizacja. Szkoda, w pewnym sensie jestem zawiedziona. Przygotowałam się zupełnie na coś...

lacerta | 2015-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2015, Zekranizowane
Przeczytana: 07 września 2015

Tytuł nie zapowiada niczego interesującego i zaskakującego, a mimo wszystko fajnie się bawiłam przy lekturze.
"Duff..." jest, w sumie, dość typową młodzieżówką. To co ją wyróżnia to poruszone w niej pewne tematy, które były zajmujące i nie pozwalały mi odłożyć książki kiedy główna bohaterka zaczynała irytować mnie swoją hipokryzją.
Jestem zaskoczona, bo po książce nie spodziewałam się wiele i wiele nie dostałam, a mimo to dobrze się bawiłam. "Duff..." jest pozycją dość krótką, a przyjemny styl autorki sprawia, że przez książkę wręcz się przelatuje.

Karolina Jędraszak | 2015-05-01

Chciałam przeczytać tą książkę ze względu na jej zapowiadającą się ekranizację. Już od razu mogę wam powiedzieć, że film (bazując na zwiastunie) jest "holiłudzką" opowieścią o brzydkiej lasce zamieniającej się w piękną ,w czym pomaga mu przystojny bad boy. Książka nawet w małym stopniu nie pokrywa się z nadchodzącym filmem.
Mimo, że to młodzieżówka to po jej skończeniu byłam mile zaskoczona. Nie jest ona zbyt obszerna w treści, więc na luzie przeczytałam ją w jeden dzień.
Bianca jest jedną z nielicznych bohaterek tego gatunku literatury, która mnie nie irytowała swoim zachowaniem. Fakt, była lekko pogubiona i zdezorientowana, ale byłam jej to w stanie wybaczyć. Wesley już na początku miał w sobie coś przez co było mi go żal i miałam ochotę go przytulić, a jednocześnie zaraz potem chciałam dać w twarz.
Wydaje mi się, że historię warto przeczytać nawet jeśli jest trochę przewidywalna.. ;)

DUFF to termin odnoszący się do brzydkiej, grubszej koleżanki, którą grono bardziej atrakcyjnych osób zagarnia pod swoje skrzydła, aby lepiej wypadać na przyjęciach i imprezach.

Siedemnastoletnia Bianka nie czuje potrzeby podobania się nikomu. Ubiera się w to, na co ma ochotę, podchodzi sceptycznie do płytkich relacji i nie spędza długich godzin, szykując się przed lustrem. Jest dumna z siebie – przynajmniej do czasu, aż otrzymuje łatkę ,,duffa”. Co gorsza, obelga pada z ust Wesleya, przystojnego, znienawidzonego przez nią kolegi ze szkoły. Wzajemna niechęć nastolatków przeradza się w rywalizację, a potem mimowolną fascynację. Rozwód rodziców Bianki i późniejsze konflikty sprawiają, że dziewczyna odnajduje nietypowy sposób ucieczki od problemów – zaczyna sypać z Wesleyem. Jedynie w jego objęciach udaje jej się oderwać na chwilę od rzeczywistości, zapomnieć o troskach.

Już po pierwszym rozdziale czytelnik uświadamia sobie, że główna bohaterka nie wpisuje się w schemat szarej...

monishka90 | 2015-07-08

Za maską cynizmu Bianka skrywa wrażliwą dziewczynę, której kiedyś ktoś złamał serce. Ma przyjaciółki, które są lojalne i wskoczyłyby za nią w ogień, tak jak ona za nie. Ma jednak jeden problem, a nazywa się on – Wesley Rush. Szkolny przystojniak i playboy jest bezczelny, arogancki i irytująco pewny siebie. Wyznaje zasadę, że to dziewczyny mają się za nim uganiać, a nie on za nimi. W trakcie kolejnej słownej potyczki Wesley nazywa Biankę – DUFF, czyli tą brzydką i grubą na tle której jej przyjaciółki wypadają lepiej. Bianka się wścieka i oblewa go swoja cola. Unika go i ignoruje do czasu, gdy nauczyciel każe napisać im razem referat. Oboje zaczynają na nowo odkrywać siebie nawzajem i uświadamiają sobie, że to co pokazują światu to tylko maska pozorów.

Najpierw obejrzałam film, który zresztą średnio mi się podobał. Nie wiedziałam czego mogę spodziewać się po książce. Przyznam, że zostałam pozytywnie zaskoczona. Blanka jest skomplikowaną dziewczyną, której obroną jest atak. Czy można...

Cyrysia | 2015-04-10

Podobno w każdej paczce przyjaciół istnieje osoba, która zdecydowanie odstaje od reszty. Czy faktycznie tak jest? Spróbujemy się tego dowiedzieć na przykładzie ''Duff. Ta brzydka i gruba'' autorstwa Kody Keplinger.

Siedemnastoletnia Bianca jest mądrą, inteligentną, zabawną, upartą, nieco cyniczną licealistką. Ma kochającego ojca, matkę będącą w ciągłych rozjazdach i dwie najlepsze przyjaciółki, Casey i Jessicę. Pewnego dnia na jej drodze niespodziewanie staje Wesley Rush, najbardziej popularny podrywacz w szkole, który twierdzi, że Bianca jest duffem, czyli tą najgrubszą i najbrzydszą z przyjaciółek, skazaną na brak faceta.

'' - Widzisz, naukowcy udowodnili, że w każdej grupie przyjaciół pojawia się duff, słabe ogniwo''.

Ten bezczelny typ od dawna działa jej na nerwy. Jednak od nienawiści jeden krok... do pożądania. W pewnym momencie oboje zaczynają ze sobą sypiać bez żadnych zobowiązań. Co z tego dalej wyniknie? Czy dziewczyna z drugiej ligi i najbardziej popularny lowelas...

kryptonite | 2015-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2015

Gdyby niniejsza opinia była pracą pisaną na język polski w gimnazjum, to moja nauczycielka pewnie postawiłaby mi jedynkę za użycie słowa, które ona osobiście nie uznaje w naszej rodzimej mowie. Dlaczego? Ponieważ stwierdziłabym, że 'Duff. Ta brzydka i gruba' to książka... fajna.
Innego słowa w ogóle bym nie użyła. Nawet jego synonimy - wspaniała, cudowna, fascynująca, dobra itp. - uważam za zbyt górnolotne do opisania typowej młodzieżówki. Sama nie przepadam za wspomnieniami, kiedy chodziłam go gimnazjum i liceum, i może dlatego tak bardzo polubiłam Biancę i jej podejście do rzeczywistości (oczywiście, do pewnego momentu). Ogólnie 'Duff...', jak wspomniałam wyżej, to naprawdę fajna książka, która poza ciekawym schematem fabularnym porusza ważne problemy nastolatków i ludzi dorosłych. Tylko można żałować, że niektóre sprawy, jak np. alkoholizm bliskiej osoby, tak łatwo i prosto rozwiązuje się tylko w tego typu literaturze...

Kasia1101998 | 2016-10-28

W sumie podobała mi się i to nawet bardzo. Sama jestem w szoku, bo ostatnio nic mi się nie podoba.
Ogólnie czuć, że jest to ksiązka skierowana bardziej do nastolatek, aczkolwiek pewne aspekty zaprzeczają temu. Oczywiście nie powiem jakie, bo nie chce zdradzać fabuły książki.
Podobała mi się postać Bianki i powiem, że nie dziwię się pewnym, podjętym przez nią decyzjom, a pewnymi decyzjami jestem w szoku. Rozumiem, że żadna dziewczyna nie chciałaby być nazwana tą brzydką i grubą, ale to co potem robi zaprzecza jej hierarchii wartości.
Odnośnie postaci Wesleya mam mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo mi się podobała, a z drugiej to taki typowy mężczyzna, który zaliczy wszystko jeśli mu na to pozwolą. Nie lubię takiego toku myslenia u mężczyzn, aczkolwiek bardzo go polubiłam, a Toby'ego nie zbyt.
Polecam :)