Ukryty

Seria: Napisane przez życie
Wydawnictwo: Muza
Hidden
giovanna

Dziesięcioletni Tayo przybywa do Cathy, doświadczonej opiekunki zastępczej, jedynie z ubraniem, które ma na sobie. Wkrótce staje się jasne, że za początkowym dobrym zachowaniem Taya kryje się wiele tajemnic. Dopiero kiedy Cathy spostrzega bliznę na przedramieniu chłopca, wstrząsająca historia Taya stopniowo wychodzi na jaw. Został uprowadzony przez matkę alkoholiczkę i odtąd oboje wymykali się...

Dopiero kiedy Cathy spostrzega bliznę na przedramieniu chłopca, wstrząsająca historia Taya stopniowo wychodzi na jaw. Został uprowadzony przez matkę alkoholiczkę i odtąd oboje wymykali się władzom, żyjąc "w podziemiu". Taka rozpaczliwa egzystencja przypada niestety w udziale tysiącom ukrytych, "niewidzialnych" dzieci, którym udaje się przetrwać dzięki nielegalnym zarobkom w mrocznym świecie, niezauważenie dla reszty społeczeństwa.
Cathy wie, że Tayo zasługuje na lepsze życie - i zrobi wszystko, co w jej mocy, by mu je zapewnić - ale najpierw musi zdobyć jego zaufanie, by zrozumiał, że nie musi już dłużej kłamać ani się wstydzić.

źródło opisu: http://muza.com.pl/produkty/1848-ukryty-9788377588277.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/produkty/1848-ukryty-9788377588277.html

Wioleta Sadowska | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

"Karaluchy pod poduchy, a szczypawki na zabawki".

Do dzisiaj nie potrafię zapomnieć o uczuciach, jakie kilka lat temu targały mną przy okazji czytania książki Cathy Glass pt. "Najsmutniejsze dziecko". Sięgając po dość długim czasie po kolejne dzieło tej pisarki, byłam więc pewna, że znowu nie będzie to łatwa lektura. I nie pomyliłam się, gdyż "Ukryty" to książka, która po raz kolejny obnaża to, co w nas, ludziach najgorsze. Bez żadnej taryfy ulgowej.

Cathy Glass to brytyjska pisarka, pisząca pod pseudonimem, która pracowała w służbie cywilnej. Obecnie od prawie trzydziestu lat prowadzi rodzinę zastępczą, pełniąc funkcję opiekunki zastępczej dla dzieci pokrzywdzonych przez los. Cathy posiada trójkę dzieci, w tym dwoje własnych i jedno adoptowane. Jest autorką wielu książek, które pokazują historie dzieci, jakimi opiekowała się w swojej pracy.

Tayo Mazen, dziesięcioletni chłopiec trafia do domu Cathy. Podopieczny jest dzieckiem, którego nie odnaleziono w żadnym rejestrze czy...

Madi | 2015-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2015, Na faktach
Przeczytana: 17 marca 2015

Jest to moja kolejna przeczytana książka Pani Cathy i choć trochę mnie drażnią zbyt szczegółowe opisy ,to lubię czytać jej historie,które są relacjami z prawdziwych wydarzeń.
Tym razem opiekuje się 10 letnim Tayo,chłopcem ,który wraz z matką przybył do Anglii jako nielegalny emigrant.Przez pięć lat tułał się z matką alkoholiczką po różnych hotelach,spelunach i innych podejrzanych miejscach,by w końcu zajęła się nim pomoc społeczna i umieściła go u Cathy.U niej to, dopiero wychodzi prawda o życiu chłopca pod opieką matki.
Jest to kolejna poruszająca i wzruszająca historia pokrzywdzonego przez los dziecka,którą pochłonęłam w jeden dzień przez cały czas podziwiając wyrozumiałość i cierpliwość Cathy i kiwając głową z niedowierzenia jak brutalny potrafi być świat.

Przebudzona | 2017-02-16
Przeczytana: 23 listopada 2016

Nadrabianie zaległości z listopada 2016r w lutym 2017r. ;)

Zachowanie Tayo, gdy przekroczył próg domu pani Glass ZDUMIAŁO nie tylko ją, ALE i mnie również. W porównaniu do agresywnych, płaczliwych dzieci, na pierwszy rzut oka Tayo jakby nie pasował do obrazka dziecka, którym musi zająć się opieka społeczna. Taki WYCHOWANY, KULTURALNY no prawie że mały dżentelmen ;). Oczywiście później pokazał trochę różki w swój sposób, ALE sama jego dziecięca WIARA w to, że tam gdzieś jest jego OJCIEC i jego stare, dobre życie (przed uprowadzeniem przez matkę) było rozczulające.

A czy trafił do stałej rodziny zastępczej, a może pojednał się z ojcem?
Przeczytajcie a się dowiecie :).

POLECAM wielbicielom pióra Cathy Glass i prawdziwych historii!!!

MartaKu | 2017-07-31
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 lipca 2017

No i się stało. Popłakałam się. Historia która naprawdę mnie wzruszyła. Cieszę się, że autorka w tak delikatny sposób ukazała "ciężkie 5 lat życia" chłopca, bo bardzo trudno czyta mi się o krzywdzie dzieci.
Książka budzi wiarę w człowieku- jednak wszystko może skończyć się szczęśliwie :)

kwiatusia | 2015-03-12
Przeczytana: 13 stycznia 2015

W "Ukrytym" poznajemy czarnoskórego, dziesięcioletniego Taya Mezera. Chłopczyk nie ma żadnych innych ubrań poza tymi, które ma na sobie, ani żadnych zabawek, czy zeszytów, książek... Od pierwszego wejrzenia sprawia wrażenia bardzo grzecznego, dobrze wychowanego, kulturalnego dziecka - co nie uszło uwagi jego nowej, tymczasowej opiekunki. Rzadko się zdarza, aby podopieczni trafiający do domu pani Glass, tak ładnie się wyrażały. Chłopczyk dziękuję za wszystko i z uznaniem oraz podziwem godzi się na wszystko, co kobieta mu proponuje.
Ale tylko do czasu...
Później zaczyna się pojawiać się coraz więcej problemów. Zachowanie podopiecznego zupełnie się zmienia. Naganne postępowanie jest związane z jego przeszłością i przykrościami jakich doświadczył. Jest szczery do bólu - potrafi słowem sprawić ból zarówno córkom Cathy, ale również jej samej.

Poza trudnościami jakie pojawią się w domu opiekunki - również matka chłopca, która jest alkoholiczką utrudnia pracę opieki społecznej....

virgo123 | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Bardzo wstrząsająca i smutna historia dziesięcioletniego chłopca. Każde inne dziecko nie dałoby rady przejść przez te piekło, które wyrządziła mu własna matka. Na szczęście ojciec okazał się idealnym rodzicem i dzięki temu historia Tayo kończy się szczęśliwie. Chyba nikt nie chciałby innego końca dla tego chłopca. Polecam.

Ewelina | 2015-08-24
Przeczytana: 30 lipca 2015

Pozycja bardzo ciekawa i ukazująca jak cierpi niewinne dziecko za błędy matki...
Książka daje też nadzieję, że nie zawsze wszystko jest na straconej pozycji i w życiu zdarzają wspaniałe osoby i codziennie, niezwykłe cuda...
Polecam!

Cathy Glass zaliczam do moich ulubionych autorek. Jej książki opisują historie dzieci, które trafiły pod opiekę autorki. Sięgając po jej pozycje wiem, że nie należą one do lekkich, podopieczni pani Glass przeszli prawdziwe dramaty w swoim życiu. Do dziś szczególnie powracam myślami do książki "Czekając na anioły". Sięgając po najnowszą pozycję, wiedziałam, że będzie wstrząsająca i przeczucia mnie nie myliły.
W prologu autorka przedstawia sytuacje dzieci nielegalnie przebywających w Wielkiej Brytanii. Te dzieci zostały przewiezione ze swojego rodzinnego kraju przez handlarzy żywym towarem, są wykorzystywane do pracy w nielegalnych fabrykach lub nie są rejestrowane w żadnych urzędach, dlatego Państwo nie wie o ich istnieniu.
Ta książka opowiada o losach takiego chłopca. Dziesięcioletni Tayo w chwili, kiedy trafia pod opiekę Cathy jego historia pozostaje tajemnicą nawet dla opieki społecznej. Chłopiec nie był nigdzie rejestrowany, dlatego formalnie nie istnieje. Tayo jest wyjątkowo...

Lenka | 2015-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2015

Wiedziałam, że w tym przypadku się nie zawiodę i tak też się stało, Zazwyczaj ksiązki tej autorski są smutne i choć ta też taka była, to mimo to była jedną najbardziej optymistycznych jej książek, które przeczytałam (bo zapewne nie przeczytałam ich jeszcze wszystkich). A ponadto autorka najczęściej opisuje prawdziwe historie i myślę, że z tą jest podobnie. Bardzo nietypowa historia chłopca, który zostaje „zdradzony, wykorzystany i zapomniany” a mimo to jego historia skończy się najlepiej jak tylko się da. Czytało się świetnie i pewnie jeszcze nie jeden raz skuszę się na książkę Cathy Glass.

Lidka | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Nie ma co rozwodzić się nad opisaną historią, bo wiadomo, że jest jak we wszystkich podobnych książkach smutna. Jednak po którejś już z rzędu lekturze tej autorki, jak i innych jej podobnych muszę z przykrością stwierdzić, że opieka społeczna w Wielkiej Brytanii jest do niczego. Nie będę się w tym momencie rozpisywała na temat naszej rodzimej opieki, ponieważ książki pisane przez panią Glass nie dotyczą Polski. Zauważyłam, że sprawy dzieci nie są odpowiednio dopilnowane, jak by się wydawało. Najczęściej sprawy przerzucane są z miejsca do miejsca bez należytej staranności, przedstawiciele opieki zrzucają na siebie obowiązki a wielu z nich nie jest moim zdaniem kompetentne. Osoby podejmujące się opieki nad takimi dziećmi chyba nie do końca zdają sobie sprawę na co się porywają (nie dotyczy to oczywiście samej pani Glass, która najczęściej jest kolejną już z rzędu opiekunką, ponieważ poprzedni opiekunowie szybko sobie "odpuszczają"). Nie podoba mi się również zbyt duża moim...