Pomóc Jani. Dziewczynka pogrążona w obłędzie i walka o jej ocalenie

Seria: Historie Prawdziwe
Wydawnictwo: Znak Literanova
January First. A child's descent into madness and her father's struggle to save her
literatura faktu
India

Kilkuletnia Jani wydaje się być zwyczajnym dzieckiem, które może trochę zbyt często fantazjuje. Z czasem rodzice odkrywają jednak, że fantazje dziewczynki nie są tylko wytworem dziecięcej wyobraźni, a objawem poważnej choroby. Jani staje się niebezpieczna dla siebie i swojego młodszego braciszka. Michael Schofield szczerze i wzruszająco pisze o dramatycznej walce, którą musiał stoczyć o życie...

Michael Schofield szczerze i wzruszająco pisze o dramatycznej walce, którą musiał stoczyć o życie swojej córeczki, i opowiada o zmaganiach z jedną z najbardziej tajemniczych chorób umysłu.

Udowadnia, że rodzicielska miłość jest w stanie przezwyciężyć największe przeciwności.

Książka stała się głośnym bestsellerem New York Timesa, a poruszona sprawą Oprah Winfrey zaprosiła autora do swojego programu.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3645,Pomoc-Jani

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Mollinka_90 | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

HISTORIA OPARTA NA FAKTACH

W pierwszej chwili po lekturze tej książki ciśnie mi się na myśl tylko jedno słowo opisujące jej treść: wstrząsająca! Autorem książki jest ojciec tytułowej Jani, a tak naprawdę Jannuary Schofield - kilkuletniej dziewczynki, w której ciele zagnieździła się podstępna i wyniszczająca choroba, której sama nazwa wywołuje strach - schizofrenia.

Wyobraźmy sobie szczęśliwe, młode małżeństwo, które oczekuje narodzin pierwszego dziecka. Obydwoje wierzą, że będzie ono wyjątkowe i dadzą mu od siebie morze bezgranicznej miłości. Jannuary jest oczkiem w głowie tatusia, który już planuje, jak będzie spędzał z nią czas, gdy podrośnie, a jednak coś jest nie w porządku - niemowlę praktycznie nie śpi, trudno je czymkolwiek zmęczyć i dużo wrzeszczy. Z czasem staje się jasne, że to nietypowe zachowanie, ale rodzice wszystko córce wybaczają. Gdy jako półtoraroczne dziecko, Janni zaczyna komunikować się werbalnie, okazuje się nadzwyczaj bystrą i inteligentną dziewczynką....

Ania C | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, Zamienie
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Dobra, poruszajca lektura. Najwiekszym jej atutem jest fakt, ze przedstawiona historia jest prawdziwa .
Ksiazka uswiadomila mi, ze w walce o dobro i zdrowie swojego dziecka , nie istnieja zadne nieprzekraczalne granice. Zaskoczyl mnie sam autor, ktory szczerze przyznaje sie do swoich slabosci i bledow .
Determinacja i bezsilnosc, nadzieja i zwatpienie, milosc i nienawisc, walka i kapitulacja, bezkompromisowosc i ustepliwosc, desperacja i radosc....Moglabym tak dlugo wymieniac. Lektura zawiera cala game uczuc, od tych najlepszych po najgorsze. Ponad nie wybija sie jednak milosc i nadzieja.
Poruszyl mnie fakt nieprzychylnosci wielu ludzi i instytucji, oraz to, ze rodzice Janni latami nie mogli znalesc pomocy w zdiagnozowaniu choroby, miedzy innymi po to, aby poznac wroga i nauczyc sie z nim zyc .
Dla zainteresowanych dodaje linki wizyty rodziny Schofield u Oprah...

Marago | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

"Pomóc Jani", książka Michaela Schofielda, jest nie tylko bardzo dobra. Jest niezwykła, porywająca, trzymająca w napięciu. Napisana przez ojca zakochanego do tego stopnia w swoim dziecku, że nie potrafi on dostrzec w córce pogłębiającej się choroby psychicznej. Niemal jednoczy się psychicznie i intelektualnie z nad wiek rozwiniętą dziewczynką, przez co, zanim dojdzie do właściwej terapii, popełnia mnóstwo błędów. Jest to książka o miłości . O miłości rodziców do siebie, do dzieci, o miłości ciernistej, bezwarunkowej, wreszcie o akceptacji. Schizofrenia dotyka wszystkich w rodzinie chorego, ale nie zgadzam się, że zostawia po sobie tylko popiół i zgliszcza, chociaż na początku zazwyczaj mamy wrażenie, że tak właśnie jest. Książka oparta jest na prawdziwej historii, która nie tylko miała miejsce, ale która trwa nadal. Wspieranie rodzin dotkniętych rakiem psychiki, jakim jest schizofrenia, to zadanie nie tylko dla terapeutów, ale dla nas wszystkich. Jest miernikiem naszego...

książek: 2019
_Agnieszka_ | 2014-07-06
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Michael Schofield w szalenie otwarty i szokujący sposób ukazuje walkę o życie swojej małej córeczki. Książka napisana jest łatwym i bardzo przystępnym językiem i mimo, iż czytało mi się ją dość lekko, to niejednokrotnie szokowała mnie do granic możliwości i ściskała mocno za gardło. Sama mam córeczkę i jestem wdzięczna losowi, że nie muszę każdego dnia borykać się z takimi problemami i dylematami, z jakimi zmagali się rodzice Jani.

Dziewczynka imieniem Jani od urodzenie przysparza rodzicom niemałych kłopotów, kiedy w domu pojawia się kolejne dziecko, Jani staje się zagrożeniem dla życia małego niemowlaka. Zrozpaczeni rodzice starają się za wszelką cenę znaleźć przyczynę jej zachowania, niestety droga do postawienia jednoznacznej diagnozy jest bardzo długa i niezwykle stresująca. Początkowo żaden specjalista nie potrafił stwierdzić, iż dziecko w wieku 4 lat może chorować na jedną z bardziej zagadkowych chorób umysłu, jaką jest schizofrenia. Michael Schofield i jego żona przeżyli...

Gdy z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego najgorsza jest bezradność rodziców. Niesamowite oddanie się dziecku, zabieganie o jej właściwy rozwój i szukanie pomocy w prawidłowym określeniu jednostki chorobowej jaka ją dotknęła. Lekarze bardziej próbują wpisać ją w jakąś grupę charakterystyczną dla objawów niż wyjśc poza możliwy krąg. Początkowo mówi się o autyzmie, którego pole też jest dość szerokie, a każdy autystyk nosi indywidualne cechy swej choroby.
Jani jest małym geniuszem, jako nie spełnia 2letnia dziewczynka posiada umysł skłonny do myślenia abstrakcyjnego. Jest dzieckiem dosc szybko nudzącym się, potrzebującym dostarczania stałych bodzców do działania. O ile ciało bywa wyczerpane, mózg nie pozwala tak szybko zasnąć.

Jak kochać dziecko, które robi nam krzywdę wyładowując swoją agresje i chce zabić bezbronne maleństwo? Jak pogodzić się z sytuacją i próbować mimo wszystko zorganizować prawdziwy dom? Myślę, że autor daje nam lekcję pokory, nam rodzicom, którzy czasem dla...

Justyna | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Jedno słowo, które ciśnie mi się na usta po przeczytaniu "Pomóc Jani" to - walka.
Jest to walka rodziców o życie swojej córki. Jani jest niezwykle mądrym dzieckiem, ale poprzez swoją chorobę przysparza rodzicom bardzo dużo problemów, ale i przykrości, bolesnych słów, złych zachowań. Ojciec Jani, tak bardzo ją kocha, że stara się i robi wszystko, aby Jani była zdrowa. Opisywane sytuacje momentami, były dla mnie przerażające, zastanawiałam się wtedy "Jak ja bym postąpiła w takiej sytuacji?"
Od razu zauważyłam wielką determinację rodziców. Chociaż każde z nich miało nie jedną chwilę słabości, tak naprawdę nigdy się nie poddali. Silna miłość rodzicielska - podziwiam zwłaszcza ojca Jani.

Kilkuletnia Jani to zwyczajna dziewczynka, która fantazjuje cierpi na schizofrenie na straszną chorobę jest nad pobudliwa, złości się i krzyczy prosi o pomoc.
Wstrząsająca, dramatyczna historia o walce z chorobą Jani, rodzice chcą ocalić dziewczynkę z tej choroby.
Czytając książkę łzy mi poleciały wzruszająca, prawdziwa książka!!!!

książek: 2021
milla | 2013-06-27
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wyobraźcie sobie dwie sceny.

1. W sklepie z zabawkami mała dziewczynka zaczyna wrzeszczeć i zrzucać towar z półek. Za dzieckiem biegnie ojciec. Mężczyzna podnosi zrzucony towar i odkłada go na miejsce, jednocześnie próbuje perswadować córce, by ta zaprzestała niszczycielskiego procederu. Dziecko nie słucha, zamiast tego wybiega ze sklepu. Bezradny ojciec spogląda na trzymaną w ręce zabawkę, za chwilę jego wzrok kieruje się w kierunku drzwi, przez które uciekła jego córka. Mężczyzna odkłada zabawkę, półgłosem przeprasza sprzedawczynię i wybiega za małym zbiegiem.

2. Przechodzicie obok restauracji. Nagle w jej drzwiach pojawia się mężczyzna niosący przewieszone przez ramię dziecko. Dziewczynka wrzeszczy, okłada niosącego ją faceta rękoma, wściekle kopie. Mężczyzna nie robi sobie nic z jej krzyków, wpycha dziewczynkę do stojącego na parkingu samochodu i blokuje drzwi. Dziecko próbuje wydostać się z pułapki otwierając drzwi po drugiej stronie samochodu. Mężczyzna reaguje...

alexxxanderka | 2013-04-01
Przeczytana: 31 marca 2013

Zamawiając tę książkę obawiałam się, że znów się zawiodę, że po raz kolejny trafię na "minę" udającą dobrą literaturę faktu z zakresu psychologii. Jakież było moje zaskoczenie, gdy po przeczytaniu kilku stron, wprost nie mogłam oderwać się od tej filigranowej książeczki!

Jani, dziewczynka o dwóch wcieleniach. Anioł i demon w jednym, małym ciałku. Ludzie spisują ją na straty, nie rozumieją jej zachowania, nie chcą widzieć tego, co oczywiste. Obok dziewczynki stoi jednak anioł stróż - jej ojciec. Nie pozwala dziecku zatracić się w świecie fantazji, pomaga opanować gniew i motywuje dziewczynkę do działania. Gdy na ustach lekarzy zaczyna pojawiać się diagnoza, rodzice Jani nie poddają się i walczą o córkę ze zdwojoną siłą. Schizofrenia. Jedna z najbardziej tajemniczych chorób umysłu zamieszkała w głowie małej dziewczynki. Co jeszcze może się wydarzyć?

Historia opowiedziana przez Michaela Schofield'a jest pokazem siły rodzicielskiej miłości i walki do utraty tchu. Mała Jani skradła...

anya | 2013-02-15
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Książka piękna, wzruszajaca, dająca nadzieję...
Schizofrenia to straszna choroba, nie wiedziałam że u dzieci też może wystąpić. Autor a za razem ojciec dziewczynki podjął walke z tą chorobą dla dobra swojego dziecka, jego wielka miłość do córki, cierpliwość jest wielka.
Ciekawa jestem jak nadal sobie radzą...