Czarne dni małej Sally

Okładka książki Czarne dni małej Sally Sally East, Toni Maguire
Okładka książki Czarne dni małej Sally
Sally EastToni Maguire Wydawnictwo: Amber Seria: Autobiografie, Skrzywdzone biografia, autobiografia, pamiętnik
Autobiografie, Skrzywdzone
Don't You Love Your Daddy
Amber
2014-04-29
2014-04-29
Agnieszka Zajda
Toni Maguire Sally East dziecko

Okładka książki Nikt nie przyjdzie Robbie Garner, Toni Maguire
Nikt nie przyj... Robbie Garner, Toni...

Gdyby wykasować straszne wspomnienia związane z ojcem, to Sally mimo wszystko nie miała koszmarnego życia. Powiecie żarty sobie stroisz? Oczywiście porownuje tylko jej życie materialne do życia innych dzieci z lat dziecięcych Sally. Niestety alkoholizujacych się rodziców i dzieci dokuczjace w szkole mamy do dziś.

Sally East i Toni Maguire stworzyły książkę, w której opisana historia nigdy nie powinna się wydarzyć. Czarne dni małej Sally to przejmująca historia o molestowaniu seksualnym. O molestowaniu seksualnym dziecka. O molestowaniu seksualnym dziecka przez ojca. Własnego ojca. Ciężko było to czytać, bo za bardzo ruszało. Dzieciak zostawiony sam sobie, wykorzystany przez męski autorytet. Nie jestem w stanie zrozumieć ani ogromu krzywdy, ani ogromu okrucieństwa, dlatego nie napisze nic więcej.

Ciekawa pozycja. Wydaje mi się najłagodniejsza z tego gatunku.

Ciekawa pozycja. Wydaje mi się najłagodniejsza z tego gatunku.

Kolejna wstrząsająca opowieść o piekle, które rodzice potrafią zgotować własnym dzieciom. Jak zwykle w takich przypadkach zaciskam pięści i zadaję sobie retoryczne pytanie - dlaczego?

Tym razem główną bohaterką książki napisanej przez Tony Maguire jest Sally. Matka dziewczynki przez lata zmagała się z nieleczoną depresją. Kiedy miała lepsze dni zajmowała się wzorowo swoją córką - uśmiecha się do dziewczynki oraz dba o nią. Jednak częściej jej dni są przepełnione płaczem i leżeniem całymi dniami w łóżku. Wtedy opiekę nad Sally przejmuje ojciec. W życiu dziewczynki pojawiają się zaś tytułowe ciemne dni. W wieku trzech lat jest dotykana przez niego. A to co najgorsze dopiero ma nadejść. Wraz ze śmiercią matki dla Sally zaczęło się prawdziwe piekło, a dotykanie w miejscach intymnych, a następnie akty seksualne, stały się niemal codziennością. W dodatku druga żona ojca dziewczynki, Sue, znęca się psychicznie nie tylko nad nią, ale i nad jej młodszym bratem, Billim.

Po latach gehenny potwornie skrzywdzona kobieta nie jest w stanie zbudować stałego związku. Czy kiedykolwiek się to zmieni?

Sally to dziewczynka pozbawiona dzieciństwa w jeden z okropniejszych sposobów. Bez wsparcia bliskich i miłości obwinia się o wszystko złe co jej się w życiu przytrafiło. Złamana przez ojca który regularnie ją gwałci pozostaje sama sobie. W zamian za odrobinę miłości i tęsknotę za matką płaci najwyższą cenę swoją niewinność.
Wstrząsająca historia która posuszy każdego z nas.

Wstrząsająca historia która posuszy każdego z nas.

Pięknie spisane wspomnienia, choć historia tragiczna. Powieść to autentyczne losy Sally, obecnie dorosłej kobiety, która jako dziecko była źle traktowana przez ojca, w niewłaściwy sposób karcona i molestowana. Zostawiło to piętno na jej psychice. Jedyne wsparcie Sally miała w matce, która miała chorobę alkoholową, leczyła się psychiatrycznie, później sama potrzebowała pomocy i niestety zmarła wcześnie.

Książka do ludzi o mocnych nerwach i tylko do czytania w dzień. Jeżeli jesteście empatyczni i będziecie czytać wieczorem, możecie mieć problem ze snem, bowiem lektura skłania do myślenia.

Historia Sally jest tragiczna. Ojciec molestował ją już od trzeciego roku życia, oprócz tego spotkało ją w dzieciństwie wiele innych przykrości np. choroby, brak akceptacji rówieśników. Sally od najmłodszych lat była samotna. Jej mama nadużywała alkoholu, leczyła się psychiatrycznie, podjęła nieudaną próbę samobójczą, była leczona na oddziale zamknięty szpitala psychiatrycznego i przedwcześnie zmarła na raka. Gdy matka Sally miała dobre dni, życie rodzinne było sielanką, ale pryskało równie szybko, jak bańka mydlana.

Kilkuletnia Sally przeżywa pierwsze molestowanie podczas i po kąpieli. Wyrodny ojciec robi to pod pretekstem, że wszyscy tatusiowie i ich córeczki tak okazują sobie uczucia. Sally ma kilkunastoletniego brata Pete, z którym niestety praktycznie nie ma kontaktu. Z kolei po urodzeniu Billego, dziewczynka poczuła się odrzucona i osamotniona, bo uwagę matki skupiał jej młodszy brat. Spragniona uwagi, lgnęła do ojca, który to wykorzystywał. Gdy dziewczynka podjęła naukę w szkole, była poniżana przez uczniów z powodów egzemy i pijaństwa matki. "Odkąd musiałam wysłuchiwać tych drwin, zaczęłam podjadać mydło, kiedy mama nie patrzyła. Jeśli w łazience zostawał mały kawałek, ukrywałam go u siebie w pokoju i gdy nikt nie widział, zjadałam. Skoro mydło może wyczyścić mnie od zewnątrz, to potrafi też od środka, wymyślałam racjonalne usprawiedliwienia."

Kolejnymi trudnymi zdarzeniami są dla niej wizyta opieki społecznej i moczenie nocne. Gdy Sally miała siedem lat, zmarła jej matka, a ojciec wyrzucił wszystko po mamie. Pod pretekstem miłości, nasiliło się molestowanie Sally. Po wyprowadzce Pete, ojciec miał jeszcze więcej okazji do prześladowania dziewczynki. "Wszystkie miejsca, których dotykał, tarłam kawałkami papieru toaletowego, dopóki nie zaczęła mnie boleć skóra." Po śmierci matki, w życiu ojca pojawiła się nowa partnerka i rodzina przeprowadziła się. Opieka nad dziećmi była dla kobiety złem koniecznym. W wieku ośmiu lat Sally została zgwałcona przez ojca. "Tamtej nocy ojciec zabił nie tylko moje dzieciństwo - zniszczył też kobietę, którą mogłam się stać." Zastraszona przez ojca Sally, nie była w stanie nikomu powiedzieć o nasilającym się złu, a to, co przypadkowo ujrzało światło dzienne, zostało źle zinterpretowane. Trochę rozczarowało mnie zakończenie, ale to tylko moje subiektywne odczucie.

Przerażające jest to, że wiele tego typu przestępstw nigdy nie wychodzi na jaw, a kobiety cierpią całe życie, nigdy nie umiejąc pokochać żadnego mężczyzny.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Amber w ramach serii "Skrzywdzone", pod honorowym patronatem Fundacji Dzieci Niczyje i patronatem medialnym Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Tego rodzaju książki czytam z przerażeniem. Nie pojmuję jakim potwornym człowiekiem trzeba być by własnemu dziecku wyrządzić tyle cierpienia i bulu. Sama jestem matką i niewyobrażam sobie by ktoś skrzywdził moje dzieci. Ogromnie współczuję osobą którzy przeszli taką traumę w swoim życiu. Mam nadzieję że ci zwyrodnialcy otrzymają należytą zapłatę za takie okrucieństwa. Książkę polecam osobą o mocnych nerwach.

Czytając książki Toni Maguire byłam zachwycona, bardzo podobał mi się styl. W "Czarne dni małej Sally" ten styl też da się zauważyć.
Historia smutna, jak każda z tej półki.
Matka, która cierpi na depresję, nie jest rozumiana przez rodzinę męża. Początkowo jakoś daje sobie radę, jednak później zapija smutki. Mąż ze wściekłością to znosi i w pewnym momencie zaczyna mieć inny stosunek do swojej małej córki - Sally. Zaczyna ją dotykać, tam gdzie nie powinien. Sally czuje się samotna, kocha rodziców, chociaż ma żal, że ona nie jest tak kochana, a bynajmniej tego nie czuje. Matka w końcu umiera - na raka. Jej śmierć da się przewidzieć. Ojciec poznaje nową, młodą kobietę, którą poślubia. Przeprowadzają się do nowego domu i Sally znów zostaje przeniesiona do innego życia, z którym sobie nie radzi, jest zabrana od babci, którą tak bardzo kocha. Macocha jest bogaczką, która nie interesuje się dziećmi nowego męża, są dla niej kłopotem. Pewnego razu ojciec Sally wracając od babci, po raz pierwszy gwałci ją. Sally zaczyna się w sobie zatracać, czuje się odtrącona, inna, samotna i spragniona miłości. Wyobraża sobie świat, świat nierealny.

Książka jest dobra, jednak pod koniec coś się załamało. Czuję niedosyt. Brak mi większej ilości informacji o molestowaniu, o kontaktach z rodziną, co się stało z jej braćmi, czy ktokolwiek się o tym dowiedział, co się działo, gdy opuściła dom, czy wygarnęła kiedyś ojcu o tym co jej robił. W połowie się zepsuło.

Historia smutna, jak każda z tej półki.

Wstrząsające wspomnienia kobiety, która jako dziecko była molestowana przez ojca

To już kolejna książka tego typu po którą sięgnęłam.. Znowu bardzo ciekawa historia. Wciągnęła mnie tak,że przeczytałam ją w 2 dni. Autorka przeniosła mnie w świat Sally. Wszystko było opisane tak,że lat do to było sobie wyobrazić. Przyznam, że książka jest łagodna w porównaniu do tych które czytałam wcześniej. Akty seksualne, nie są tak dokładnie opisane i autorka nie skupia się na nich, są elementem historii a nie głównym wątkiem. Przyznam, że zawsze płacze na tego typu książkach. Sama nie wiem dlaczego Ale na tej popłakałam się tylko raz. .gdy Sally musiała podejrzeć zdjęcie. Swojej mamy, jedyne jakie miała.

Zakończenie niestety tragiczne. Skakanie z jednego wydarzenia na drugie, Sally miała chyba 14 lat a stronę później ma już 30 .Myślałam że główną bohaterka weźmie los w swoje ręce, zawalczy o sprawiedliwość Ale nic takiego się nie stało. Oczywiście to powieść na faktach więc nie mogę się tego czepiać Ale autorka umieściła w książce te informacje które uważała za najważniejsze, nie zmiescilaby w książce wszystkiego. Dlaczego więc pisanie o umiejętnościach kulinarnych macochy zajmuje chyba 2strony. Podczas. Gdy życie nastoletnie Sally i jej stosunek do mężczyzn ograniczony do minimum? Odniosłam wrażenie, że kilka ostatnich stron było pisane na odwal się bo autorce już się odechcialo.

• Skrzywdzone
  • Literatura faktu