Współpraca Wojskowa Polski i Niemiec. Militarische Zusammenarbeit Deutschlands und Polens

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Prezentacja współdziałania żołnierzy Bundeswery i Wojska Polskiego oraz współpracy polityków obu państw w zakresie tworzenia systemu bezpieczeństwa europejskiego jest najlepszym sposobem pokonania stereotypów tkwiących jeszcze w obu narodach i umiejscowionych na różnych poziomach społecznych.. Adresatem opracowania o polsko-niemieckiej współpracy wojsk nie powinni być więc jedynie politolodzy lub specjaliści wojskowi, choć powstało ono z myślą o wyrobionym odbiorcy. Do wyobraźni jeszcze nie przekonanych Polaków lub Niemców najlepiej przemawiać będzie partnerstwo wojskowe, którego efekty i perspektywy są w stanie przezwyciężyć mity o niedostatecznie przepracowanej przeszłości. Roman Tomaszewski Meiner Meinung nach wird eine solche Darstellung dieser Zusammenarbeit der Bundeswehr und der Streitkräfte der RP, aowie die Darstellng der politischen Zusammenarbeit beim Aufbau des Systems der europäischen Sicherheit, zum basten Mittel, Stereotypen abzubauen. Stereotypes Denken steck noch tief in beiden Völkern auf verschiedenen gesellschaftlichen Niveaus. Diese Veröffentlichung wird nicht nur an Politikwissenschaftler und Militärfachleute adressier, trotzdem erforder sie Vorkenntnisse auf diesem Gebiet. Das Vorstellungsvermögen der Ewig-Geatrigen auf der deutschen und Zukunftsperspektiven können die aus der unverarbeiteten Vergagenheit entstehenden Mythen überwinden. Roman Tomaszewski