Najgorszy człowiek na świecie

Okładka książki Najgorszy człowiek na świecie Małgorzata Halber
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Okładka książki Najgorszy człowiek na świecie
Małgorzata Halber
7,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2015-01-30
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-30
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324026630
Tagi:
literatura polska nałóg alkoholizm imprezowanie AA mityng wychodzenie z nałogu terapia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książka o miłości Olga Drenda, Małgorzata Halber
Ocena 6,3
Książka o miłości Olga Drenda, Małgor...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (28) / kwiecień 2020 Patrick Barkham, Juliusz Ćwieluch, Krystyna Dąbrowska, Tadeusz Dąbrowski, Magdalena Działoszyńska - Kossow, Rukhl Fishman, Karol Grygoruk, Małgorzata Halber, Magda Hueckel, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Aoko Matsuda, Jan Mazurek, Agata Romaniuk, Marta Rybicka, Marianna Sztyma, Marek Szymaniak, Mike Urbaniak, Aleksandra Warecka, Jarosław Westmark, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Ocena 6,9
Pismo. Magazyn... Patrick Barkham, Ju...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
644
487

Na półkach: , ,

W przypadku książek, które dotknęły mnie mocno mam problem z pisaniem opinii. Nie umiem wyrazić swoich wrażeń w spójny, uporządkowany sposób. Tak więc ostrzegam – będzie chaotycznie, choć postaram się, żeby było zrozumiale.

Po pierwsze, uważam zaliczenie tej książki do literatury pięknej za wprowadzające w błąd. Stąd tyle opinii, że to żadna literatura, jakieś wynurzenia, język kiepski, powtórzenia, wulgaryzmy i bałagan. Co więcej, akcja rozwija się wolno, jest nieliniowa i można się pogubić. Racja.

Nie czytałam jednak „Najgorszego człowieka świata” jako powieści. Dla mnie to była spowiedź i do treści tej spowiedzi się odniosę, bo to ona mnie poruszyła.
Podobno książka ta podoba się wyłącznie osobom, które same mają problem z uzależnieniem lub są nim dotknięte pośrednio, przez bliskie osoby. Moim zdaniem w Polsce większość osób należy do jednej z tych dwóch grup, tylko, że często łatwiej jest tego nie zauważać. A autorka zauważyła i o konsekwencjach tego zauważenia napisała szczerą bolesną relację.

To, że alkoholizm nie równa się budka z piwem i bezdomny śpiący w śmietniku, jest dla mnie oczywiste. Zbyt dużo znam innych przypadków. Historia Krystyny nie była zaskakująca, dziwiło mnie jedynie jej wczesne picie, jeszcze w szkole, nawet przed lekcjami. A mimo powszechności zjawiska, czuję jak stygmatyzujące jest słowo: alkoholiczka. Alkoholik to swój chłop, który w porę nie wyhamował, ale alkoholiczka? Narkomanka? Czuć ciężar ołowiany tych słów.
Czym mnie poruszyła autorka – szczerością – tym pokazaniem swojej niechęci wobec terapeutów, innych uczestników zajęć, swojego snobizmu (przyznać się, że oceniasz ludzi po ubiorze to też odwaga), swojej słabości, niestabilności, swoich czułych punktów. Zdemaskowała taktykę samoobrony przez kpinę i ironię – „śmiech jest tylko pancerzem z wypożyczalni strojów. Zbroją.” Napisała o strachu, samotności i przede wszystkim wstydzie.

Albo fragment o nieocenianiu, albo o rozróżnianiu uczuć i myśli o uczuciach, o wadze złości, o prawdziwych rozmowach. Wiem, że część tych mądrości jest żywcem wzięta z tej mocno sformalizowanej terapii NFZ-towskiej. Jakie to ma znaczenie? Miałam przez chwilę myśl, że wpadnięcie w uzależnienie jest w Polsce najlepszą metodą na uzyskanie pomocy psychologicznej, długoterminowej i bezpłatnej. Czasami najlepszą szansą na rozwój.

Myślą, która powraca jest zgoda na popełnianie błędów, na odpuszczenie sobie, uznanie swoich ograniczeń. Niby oczywistości, niby.

Udało się też Małgorzacie Halber uświadomić mi co to jest pragnąć swojego narkotyku. Stany zachwytu, euforii, poczucia wszechmocy opisała tak, że sama chciałabym je poczuć. A nie mam niczego, co mogłoby mi je zapewnić. Żadnego zmieniacza świadomości. Przez chwilę nawet jej zazdrościłam. Przynajmniej czuła, że żyje. Pomyślałam też, że gdybym coś tak wspaniałego znalazła, wpadłabym po same uszy. Łatwo się opierać brakowi pokus.

Dużo jeszcze mogłabym napisać, siedzi mi w głowie tyle wątków. Oszczędzę wam czytania. Jeśli szukacie wyrafinowanej prozy, omijajcie tę książkę szerokim łukiem. Jeśli cenicie prawdę o sobie, nawet niezgrabnie podaną, przeczytajcie. Ja się cieszę, że przeczytałam.

P.S. Zastanawiam się, czy tylko ja nie kojarzę autorki z telewizji? Czy ona jest rzeczywiście bardzo znana, a ja się gdzieś na innej planecie chowałam?

W przypadku książek, które dotknęły mnie mocno mam problem z pisaniem opinii. Nie umiem wyrazić swoich wrażeń w spójny, uporządkowany sposób. Tak więc ostrzegam – będzie chaotycznie, choć postaram się, żeby było zrozumiale.

Po pierwsze, uważam zaliczenie tej książki do literatury pięknej za wprowadzające w błąd. Stąd tyle opinii, że to żadna literatura, jakieś wynurzenia,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7 362
  • Chcę przeczytać
    6 106
  • Posiadam
    1 544
  • Ulubione
    356
  • Teraz czytam
    240
  • Chcę w prezencie
    99
  • 2015
    66
  • 2018
    57
  • 2015
    54
  • Literatura polska
    43

Cytaty

Więcej
Małgorzata Halber Najgorszy człowiek na świecie Zobacz więcej
Małgorzata Halber Najgorszy człowiek na świecie Zobacz więcej
Małgorzata Halber Najgorszy człowiek na świecie Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także