Wąska ścieżka czarownicy

Ostatnia wojna światowa toczyła się na wielu frontach. Ten zbiorowy amok ludzkości opisano bardzo skrupulatnie, nakręcono setki filmów, postawiono pomniki. Ale o jednym, najbardziej upiornym froncie nigdzie nie przeczytacie ani linijki. Spalono archiwa i pozacierano ślady, wymierają ostatni świadkowie, zbyt przerażeni, żeby mówić. Możni tego świata dopilnują, by prawda nie wyszła na jaw. I chociaż wojna się zakończyła, w każdej chwili może rozpalić się na nowo. Wystarczy, by znowu pojawił się ktoś zbyt chciwy, zbyt żądny władzy albo zbyt szalony, żeby nie uszanować spokoju gór.

Upiorny front.
Trwa druga wojna światowa. Żołnierze niemieccy mordują mieszkańców zapomnianej przez Boga i ludzi górskiej wioski. Krew za krew, zemsta, zemsta na wroga…
Czy już czas? – pytają Śpiący Rycerze.
Tak, już czas – odpowiada im młoda dziewczyna, która odkrywa w sobie nadludzkie moce.
Śpiący Rycerze – drużbowie Sławy. Czekają na hasło, by się obudzić i wydać wojnę Złu.
Z przebudzonych rycerzy zerwę całun zgniły – wieszczył przed laty poeta. I słowa jego się spełniły: Śpiący Rycerze powstali.

Nie szukaj miłości czarownicy – jest gorzka.

Piotr Patykiewicz, autor powieści „Zły brzeg”, „Odmieniec” i „Rajskie zorze”, uprawiał tyle zawodów i robił tak wiele różnych rzeczy, że wystarczyłoby to na kilka różnych życiorysów. Chcę mieć spokojne sny – twierdzi – więc piszę. Za ladą sklepu zoologicznego, który prowadził, wylęgły się wszechobecne w jego prozie monstra, które teraz skutecznie zakłócają sen innym.

Umrzeć – zasnąć…
Czy już czas? – pytają Śpiący Rycerze.
„Wąska ścieżka czarownicy” odpowiada na to pytanie.

Mario_7 | 2013-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Ile może zdziałać połączenie wiary i pogańskich wierzeń? To wie tylko czarownica, która stąpa po bardzo cienkim lodzie, a jej wybór nie polega na określeniu się po stronie dobra, czy zła. Może wybrać tylko zło, mniejsze lub większe. Dokąd ją to zaprowadzi? Ile jest w stanie poświęcić dla osób, dookoła których żyje? Czy tak naprawdę potrafi kochać, czy widzi w ludziach narzędzia potrzebne do realizacji jej wyższych celów, których ci nie pojmują? Kroczy wąską ścieżką.
Tempo wydarzeń w książce jest nowatorskie. Autor zaczyna powoli, potem wydaje się, że akcja osiąga apogeum, tylko że dzieje się to na środku, a nie na końcu książki. Pomyślałem wtedy, że jeśli w połowie dzieją się takie rzeczy, to jak można zwieńczyć taką historię? Okazuje się, że się da. Dobra proza na zimne jesienne wieczory. Zaskakujące postacie i ich role w wydarzeniach. Cóż można jeszcze napisać? Pewnie wiele, ale ja ograniczę się do:
Polecam ;)

Beata | 2014-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

To jeszcze nie czas

W Dolinie Kościeliskiej w Tatrach pod wapienną Skałą Pisaną znajduje się jedno z trzech wejść do Jaskini Wodnej pod Pisaną. Jaskinia nie jest udostępniona turystom – aby wejść do wnętrza, trzeba brodzić po pas w zimnej wodzie. Nad wejściem Juliusz Bełtowski w 1896 roku wykuł – dziś już słabo widoczną – płaskorzeźbę rycerza. Dlaczego? Bo to tutaj właśnie – zgodnie z jedną z wersji legendy* – śpią rycerze króla Bolesława Śmiałego, którzy wciąż oczekują na wezwanie. A raczej spali – do czasu, gdy Marylka, bohaterka „Wąskiej ścieżki czarownicy”, nie zadzwoniła srebrnym dzwoneczkiem…
Pomysł wykorzystania i rozwinięcia legendy o śpiących rycerzach i oparcia na niej całej opowieści bardzo mi się spodobał, szczególnie, że i inne elementy magii ludowej są w książce obecne: kwiat paproci zwodzi na manowce, czarny kot służy do przywoływania demonów... Akcja książki umieszczona została w czasach II wojny światowej, co determinuje pojawienie się w małej górskiej wiosce...

Dominik | 2013-07-03

Ciężko napisać opinię o tej książce, gdyż jest nietuzinkowa. Autor opowiada historię młodej czarownicy która odkrywa siebie. Marylka, czyli nasza bohaterka, jest sierotą. Mieszka w Krakowie z ciotką lecz w wolnych chwilach przyjeżdża do ojca. Żyje w niespokojnych czasach, w okresie II wojny światowej. Ma narzuconą drogę życia lecz z biegiem wydarzeń zmienia ją i postępuje według własnych reguł. Książka trzyma w napięciu, jest nieprzewidywalna i bardzo dobrze się ją czyta. Różni się od wielu innych gdyż w tej pozycji bohaterka nie ma łatwo w swoim życiu. Mówiąc krótko: - dużo fantastyki i akcji napisane bardzo miłym dla oka (i mózgu) językiem to świetne połączenie które skutkuje powyższą oceną.

Raven | 2014-11-15
Przeczytana: 02 lipca 2013

Bardzo ciekawa i intrygująca. Niecodzienne spojrzenie na II wojnę światową.

IronHawk | 2016-10-24
Dizzy | 2016-09-02