Dopóki starczy światła

Tłumaczenie: Mira Michałowska
Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
While the Light Lasts
Patrycja

Agata Christie dla zapracowanych: zbiór krótkich, kilkustronicowych opowiadań kryminalnych pisanych przez Christie do czasopism. Z niektórych powstały później całkiem poważne powieści, chociażby Tajemnica gwiazdkowego puddingu. Czasem pojawiają się w nich starzy znajomi, jak Herkules Poirot, a czasem miłosne wątki z zaskakującym, sensacyjnym zakończeniem. Troskliwie zebrane i opatrzone...

Troskliwie zebrane i opatrzone komentarzami przez wydawców opowiadania cieszą oko jak bibeloty na serwantce.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014

źródło okładki: Wydawnictwo Dolnośląskie

Opinie czytelników (1964)
PABLOPAN | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Zdecydowanie wolę Agathę Christie w powieściach. Krótka forma jej nie sprzyjała, nie pozwalała na ukazanie całego pisarskiego kunsztu i geniuszu. Autorka też najwyraźniej doszła do takiego wniosku i część opowiadań z tego tomiku rozwinęła w formie książek. Czytanie pierwszych opowiadań w zbiorze szło mi jak krew z nosa. Późniejsze były lepsze i lektura nabrała tempa, ale niedosyt pozostał. To co u innego autora zasłużyłoby na lepszą notę, u Christie pozwala wystawić jedynie "przeciętnie". Mimo wszystko nie żałuję czasu, gdyż na swój sposób doceniam wszystko, co stworzone przez Mistrzynię Kryminału.

Zbiór 9 krótkich opowiadań Agathy Christie.

Zbiór dość przeciętny, ale znalazły się tu też ciekawe historie, przede wszystkich z Herkulesem Poirot. Najbardziej podobały mi się "Bożonarodzeniowa przygoda", "Złoto Manksów" oraz "Tajemnica bagdadzkiego kufra". Najmniej do gustu przypadły mi "Aktorka" i "Samotny bożek".

Szczegółowa ocena:
8. "Tajemnica bagdadzkiego kufra" 7/10
9. "Dopóki starczy światła" 3/10

yaola | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

"Dopóki starczy światła" to zbiór opowieści. Historie romantyczne przeplatają się z opowiadaniami kryminalnymi. Prawdziwa uczta dla ducha i ciała;-)Polecam

Tosiaczek | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Czytając tę książkę możemy poczuć:

po pierwsze: zdziwienie – bo nie jest to typowy kryminał, chociaż tak by się wydawało, skoro jej autorem jest Agatha Christie;

po drugie: miłe zaskoczenie - bo choć to zlepek 9 krótkich opowiadań, to każde z nich stanowi swego rodzaju perełkę;

po trzecie: napięcie - bo mamy tu grę na ludzkich emocjach.

Mówiąc krótko – całkiem niezła dawka literatury. Szczerze polecam.

Roland | 2014-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Dopóki starczy światła” zbiór niezwykłych dziewięciu, krótkich opowiadań napisanych przez Agathę Christie. Niektóre z tych historyjek do tej pory nigdy nie ukazały się w Polsce, a w przypadku jeszcze innych trzeba było czekać sześćdziesiąt, a nawet więcej lat na wznowienie. Zbiór opowiadań jest swoistą Agathą Christie w pigułce, ponieważ znajdziemy tutaj chyba większość tak charakterystycznych dla niej motywów jakie stosowała w swej twórczości. W zbiorze możemy znaleźć, zarówno typowe opowiadania detektywistyczne, ale również romanse, opowiadanie psychologiczne, a nawet teksty zawierające elementy fantastyczne. Jak to powiedział znawca twórczości Agathy Christie „prawdziwa uczta dla koneserów”.

„Dom ze snu” pierwsze opowiadanie w zbiorze zawierające elementy fantastyczne. Główny bohater John Segrave miewa sny o dziwnym domu położonym na wzgórzu. Zawsze widzi go z daleka, nigdy nie przekroczył progu. Niespodziewanie na swej drodze spotyka kobietę, która może coś wiedzieć o...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

To dziewięć kilkustronicowych opowiadań. Wśród nich znajdziemy chociażby prekursora do powieści Tajemnica gwiazdkowego puddingu. Lecz mylą się ci, którzy uważają, że jest to pozycja dla amantów kryminału. W całym zbiorze tylko trzy historie są splecione zagadkami. Pozostałe przypominają krótkie obyczajówki.

Do gustu przypadną także posłowia od wydawców. Znajdziemy informacje, w którym roku zostało napisane dane opowiadanie oraz ciekawostki.

Hercules Poirot występuje tu tylko w dwóch opowiadaniach. Pozostali bohaterowie są tylko epizodyczni. Znamy ich średnio tylko przez 20 stron, ale możemy ich polubić. Autorka ma rzadki dar powoływania do życia postaci z krwi i kości, może dlatego, że żadnego z nich nie posądza, a czytelnikowi pozwala osądzić jego postępowanie.

Przyjemność z przeczytania tej książki będą miały osoby, które nie lubią czytać długich historii, ci zapracowani także. Książkę tę można potraktować jako dodatek do twórczości Christie.

paulina | 2014-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Jak zakwalifikować te opowiadania? Do kryminalnych jednak im daleko (nie licząc oczywiście spraw sławnego Poirota :). Powiedzmy, że to zbiór obyczajowych, romantycznych, a także bardzo klimatycznych opowiastek. Niektóre z nich (moim zdaniem najlepsze: Aktorka i Na krawędzi) kończą się zdecydowanie za szybko. Świetnym pomysłem jest posłowie, umieszczone po każdej historii. Możemy wiele się dowiedzieć nie tylko o genezie powstawania tych opowiadań, ale przybliżają nam one postać samej Agathy Christie.

Renax | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

To jest mój ostatni kryminał pani Christie. Przeczytałam wszystkie. Wreszcie.
Może na tej fali radości nie zawiódł mnie fakt, że to bardziej romanse niż morderstwa.
Ale jak zawsze, książki pani Agathy są świetne i czyta się je 'jednym tchem'.

Gosia | 2017-02-06

Zbiór ciekawych opowiadań, kilka z nich czytałam z wypiekami na twarzy.

Versinn | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

"Dopóki starczy światła" to zbiór opowiadań autorstwa Królowej Kryminału. Znajdują się w nim zarówno kryminały jak i romanse, a nawet opowiadania z elementami fantastycznymi. Zgrabnie napisane, traktują o ludzkiej psychice. Nie są to dzieła wybitne, ale na zbliżające się długie wieczory będzie jak znalazł.

zobacz kolejne z 1954