Arystokrata bez krawata

Jan Tyszkiewicz Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
2000-01-01
2000-01-01

Okładka książki Polska i Litwa Jagiellonów na przełomie XV i XVI stulecia. Polityka, dyplomacja, wojny Jan Tyszkiewicz, Jan Tyszkiewicz
Polska i Litwa... Jan Tyszkiewicz, Ja...
Okładka książki Transfer kultury arabskiej w dziejach Polski - Tom I - PIERWSZE KONTAKTY POLSKO-ARABSKIE Agata Nalborczyk, Mustafa Switat, Jan Tyszkiewicz
Transfer kultu... Agata Nalborczyk, M...

Wysłuchałam audiobooka. Nie ujmuję nieczego głosowi pana Leszka Teleszyńskiego, który rewelacyjnie interpretuje książki. Gdyby jednak czytał sam autor, to byłaby przysłowiowa kropka nad "i", w końcu był on pracownikiem Radia Wolna Europa o głosie rozpoznawalnym przez pokolenie, które RWE słuchało.
Wstyd przyznać, ale ja nie kojarzyłam Pana Radiowca, wiekowo jednak nieco odstaję od czasów świetności RWE.
Autobiografię hrabia Tyszkiewicz opisuje lekko, ze swadą i poczuciem humoru. Od słodkiego dzieciństwa do pasjonującej pracy reporterskiej droga "uprzywilejowanej kasty" wydaje się lekka i przyjemna. Czytając tę książkę ma się takie wrażenie.
Jednak po drodze przydarzyła się wojna. Obóz koncentracyjny, utrata części rodziny, tułaczka na obczyźnie, problemy finansowe po utracie majątków, kalectwo brata, nawet problemy psychiczne.
Ale na drodze życia znajdują się dobre dusze, dalsza a potem najbliższa rodzina i przyjaciele, którzy powodują, że życie może toczyć się pięknie. Autor epatuje więc optymizmem, opisuje balangi, pracę, własną muzyczną twórczość, osobistości, z którymi prowadził wywiady.
Po raz drugi jest mi wstyd, bo zupełnie nie znam utworów komponownaych i granych przez Jana Tyszkiewicza. Próbowałam coś znaleźć, niestety nie jest łatwo.

Wstyd przyznać, ale ja nie kojarzyłam Pana Radiowca, wiekowo jednak nieco...

Wysłuchałam w formie audiobooka. Narratorem, o ile pamiętam, był autor. Pozycja ciekawa zwłaszcza dla osób, które interesuje gatunek biografia i historie dawnych rodów polskich. Opowiada o świecie, który niestety wraz z wybuchem II wojny światowej odszedł. Polecam, bo można przenieść się w czasie bez opuszczania domowych pieleszy. PS Autor znany jest jako pomysłodawca audycji radiowej "Godzina bez kwadransa". Był wieloletnim dziennikarzem Radia Wolna Europa.

• Auto- i biografie
  • Literatura piękna