Najnowsze artykuły
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać17
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant5
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik3
- ArtykułyJesienne nowości i zapowiedzi Wydawnictwa MovaLubimyCzytać3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Alojzy Twardecki
Znany jako: Alfred Hartmann
1
7,4/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Urodzony: 23.03.1938Zmarły: 27.09.2016
Autor książki "Szkoła janczarów", w której opisał swoje wspomnienia z dzieciństwa. Był jednym z 200 tys. polskich dzieci wywiezionych do Niemiec i poddanych germanizacji w jednym z ośrodków organizacji Lebensborn. Studiował handel zagraniczny w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie),prawo i germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był uczniem i wychowankiem prof. Thomasa Höhlego i doktorantem prof. Jana Chodery. Pracował jako tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, dziennikarz w PAP, wykładowca literatury niemieckojęzycznej na Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej i SGSP w Warszawie.
Dwukrotnie żonaty: 1. Jolanta Wrońska (rozwód),syn Alfred (ur. 04.02.1962); 2. Grażyna, 2 dzieci: córka Patrycja i syn Paweł.
Dwukrotnie żonaty: 1. Jolanta Wrońska (rozwód),syn Alfred (ur. 04.02.1962); 2. Grażyna, 2 dzieci: córka Patrycja i syn Paweł.
7,4/10średnia ocena książek autora
43 przeczytało książki autora
64 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Szkoła janczarów. Listy do niemieckiego przyjaciela
Alojzy Twardecki
7,4 z 33 ocen
108 czytelników 2 opinie
1979
Najnowsze opinie o książkach autora
Szkoła janczarów. Listy do niemieckiego przyjaciela Alojzy Twardecki
7,4
"Szkoła janczarów" stanowi unikalną autobiografię o niemal nieobecnej przez dekady tematyce. W ostatnich latach, zaczęły pojawiać się książki przypominające m.in. o działaniach organizacji Lebensborn realizującej w latach 1935-45 nazistowską politykę rasową, ale publikacje te nie pochodzą z tzw. pierwszej ręki, w przeciwieństwie do relacji Alojzego Twardeckiego.
Pan Alojzy Twardecki, który napisał "Szkołę janczarów", jako dziecko z szacownej polskiej rodziny, został uprowadzony do Niemiec. Mimo młodego wieku poddano go praniu mózgu w ośrodku Lebensborn i przysposobiono przez niemiecką rodzinę z Koblencji. Dzięki determinacji biologicznej matki oraz kilku pomyślnym zbiegom okoliczności, otrzymał niebywałą szansę pokonania trudnej mentalnie drogi powrotnej do domu rodzinnego i miasteczka swych narodzin. Mój dziadek był jednym ze starszych kolegów, którzy towarzyszyli mu w tych latach, gdy starał się odnaleźć siebie na nowo w Polsce. I odnalazł.
Alojzy Twardecki dokonał niemożliwego. Szacuje się, że z ponad 200 000 dzieci uprowadzonych przez nazistów do Niemiec w czasie II Wojny Światowej, do Polski po wojnie wróciło zaledwie około 10%.
Szkoła janczarów. Listy do niemieckiego przyjaciela Alojzy Twardecki
7,4
Szkoła janczarów Alojzego Twardeckiego została mi pożyczona przez człowieka, który o historii wie więcej ode mnie, ale też jest bardzo dobrym obserwatorem, bo wiedział, że historia tego człowieka będzie przemawiać do mnie wielkimi literami.
Przyznam szczerze, że kończąc tę lekturę nie byłem w stanie ukryć wzruszenia, hitlerowskie zbrodnie to temat trudny, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, a ta książka do szpiku kości przeszywa swoją dramatyczną historią.
Alojzy Twardecki to niewątpliwie człowiek wprawnie posługujący się piórem dlatego przedstawiona przez niego historia, mimo całego swojego dramatyzmu, jest romantyczna i wciągająca.
Nie jest to lektura łatwa, ale myślę, że każdy powinien się z nią zmierzyć.