Nocny śpiew ptaka

Cykl: Komisarz Ann Lindell (tom 5)
Wydawnictwo: Amber
Nattskärran
literatura szwedzka
giovanna

Finalistka nagrody dla najlepszej powieści roku Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej. Seria z komisarz Ann Lindell. Każdego nowego szwedzkiego pisarza kryminalnego reklamuje się dziś jako następcę Stiega Larssona. Przy Erikssonie ten numer nie przejdzie, bo to jeden z nauczycieli autora Millennium. PIOTR BRATKOWSKI "NEWSWEEK POLSKA" Uppsala, maj, środek nocy. Jedna z głównych ulic...

PIOTR BRATKOWSKI "NEWSWEEK POLSKA"

Uppsala, maj, środek nocy. Jedna z głównych ulic zostaje zdemolowana. Okna wystawowe rozbite. Jezdnia zasłana odłamkami szkła. W jednym ze sklepów leży ciało chłopaka... Policja nie potrafi znaleźć sprawcy ani motywów. Ktoś jednak sądzi, że może znać odpowiedź. Ale czy odważy się powiedzieć, co widział tej nocy? Ann Lindell właśnie wróciła z urlopu wychowawczego. Teraz trafi a w sam środek sprawy bardziej zagadkowej i skomplikowanej, niż początkowo sądzono. Ktoś podpala domy imigrantów. Ktoś poluje na świadka. Ann musi zmierzyć się nie tylko z mordercą, ale i z przesądami mieszkańców Uppsali. A wkrótce odbiera niepokojący telefon od mężczyzny, którego kiedyś kochała...

"Nocny śpiew ptaka" dowodzi, że Kjell Eriksson jest mistrzem - suspensu i społecznego realizmu.
"ÖSTGÖTA CORRESPONDENTEN"

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

filozof | 2016-05-10

Warto czytać literaturę szwedzką,bo można zrozumieć działanie tamtej społeczności.
Nocny Śpiew Ptaka,to kryminał.Który bardzo mi się podobał,bo oprócz klasycznego pytania.Kto zabił ? zawiera też dyskusję na temat,czy społeczeństwo szwedzkie jest tak tolerancyjne.

Mamy tu rasizm w czystej pistacji,padają brutalne słowa.Za nimi idą mocne czynny.
Książka,ma wiele wątków pobocznych,ale jak się człowiek skupi,to ogarnia je,bez większego problemu.

Uważam,kryminał za udany i z chęcią przeczytam inne książki autora.

Wkp | 2016-06-24

Nocny brzęk szkła

Kjella Erikssona śmiało można nazwać literackim ojcem samego Stiega Larssona, którego trylogia „Millenium” zyskała wielką sławę i równie wielkie uznanie. Poza tym to pisarz płodny literacko i bardzo utytułowany w rodzimej Szwecji, gdzie niemal każda z jego książek z cyklu o Ann Lindell (a więc i „Nocny śpiew ptaka”) była nagrodzona lub nominowana do nagrody dla najlepszego kryminału roku. Tyle faktów – a jak przekładają się one na rzeczywistość?

ImageW środku majowej nocy jedna z głównych ulic Uppsali staje się miejscem dość niezwykłego aktu wandalizmu. Wybite szyby, zniszczenia – niby nic takiego, a jednak. Zaskakuje rozmiar, bo zdewastowane zostało wszystko na całej długości ulicy, i zaskakuje inny, prosty, acz dający do myślenia fakt – jak to możliwe, że nikt niczego niezwykłego nie zauważył? Motywy i tożsamość sprawcy (sprawców?) pozostają nieznane, a gdy w jednym ze zdemolowanych sklepów znalezione zostają zwłoki młodego chłopaka, sytuacja się komplikuje....

Anna | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

To jest książka obyczajowa z wątkiem kryminalnym.
Ci, którzy lubią powieści obyczajowe, po nią nie sięgną, bo rzadko sięgają po kryminały.
Miłośnicy kryminałów będą nią rozczarowani.
Dla kogo zatem została napisana?

Chyba dla mnie, bo mnie jej niespieszne tempo i warstwa obyczajowa wcale nie przeszkadzają. Wręcz jakby odwrotnie - dobrze mi z tą książką.
Ale szczerze polecić nie mam odwagi.

Wielowątkowy kryminał. Ale Was zaskoczy.
Intryga w policji.
Życie imigrantów w Uppsali.
Rasizm w codziennym życiu.

A z tym wszystkim musi sobie poradzić Ann Lindell, świeżo po urlopie wychowawczym. Dociekliwa pani detektyw, często prowadząca śledztwo
na własną rękę. Nikomu nie odpuści. Niczego nie przegapi.
Wszystkie brudy wyciągnie na światło dzienne. Nic przed nią się nie ukryje.

werka777 | 2015-03-17
Przeczytana: 17 marca 2015

„Nikt nie ucieknie przeznaczeniu, tak mawiał mój dziadek, ojciec mojej matki. Może to prawda?”

Żyjemy w czasach, kiedy to każdy dąży do samorealizacji i spełnienia. Gonimy za sukcesem czy bogactwem, dbamy o wygląd, który nieraz okazuje się przepustką do lepszego świata. Chcemy mieć się lepiej, istnieć wiecznie, w zdrowiu i szczęściu. Czy jednak na wszystko mamy wpływ? A może to przeznaczenie odkrywa tutaj główną rolę? Nieraz bywa tak, że ktoś znajduje się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie, a wtedy wszystkie plany i założenia bledną i nikną, bo ktoś decyduje za nas. To właśnie fatum przesądziło o losach niektórych z bohaterów powieści „Nocny śpiew ptaka”, której autorem jest Kjell Eriksson. Wielokrotnie nagradzany mistrz szwedzkich kryminałów wprowadza czytelnika w brutalny świat, w którym rzeczywistość malowana jest czerwonym kolorem krwi i czarną barwą śmierci.

Mieszkańcy miasta Uppsala czują dyskomfort i niepewność, kiedy w środku nocy dochodzi do przestępstwa...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Eriksson jest jednym z najlepszych szwedzkich mistrzów kryminalnych oraz finalistą nagrody dla najlepszej powieści kryminalnej Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej. "Nocny śpiew ptaka" jest kolejną częścią historii, jednak jeżeli ktoś zacznie czytać właśnie od tej części zrozumie wszystko bez problemu. Książkę można czytać bez znajomości poprzednich tomów.

Opowieść zaczyna się wczesnym sobotnim rankiem, kiedy to taksówkarz kończący zmianę zauważa, że na ulicy Drottninggatan każda witryna sklepowa jest rozbita, a szkło wala się dosłownie wszędzie. Podczas transmisji na żywo radiosłuchacze słyszą krzyk z wnętrza jednego ze sklepów. Znaleziono ciało. Policji nie udaje się odnaleźć żadnego naocznego świadka zdarzenia. Dlaczego nie chce się ujawnić? Zapowiada się interesująco, ale czy pierwsza książka szwedzkiego mistrza kryminału zaspokoi mój głód wrażeń z trupem w tle?

Czytając tę książkę przeraziła mnie ilość postaci wprowadzanych przez autora. Niektóre z nich są obecne...

Monika Szulc | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Kjell Eriksson, jest światowej klasy, uznanym, szwedzkim pisarzem. Jego seria z Ann cieszy się wielkim zainteresowaniem, jednak jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, mimo, że „Nocny śpiew ptaka” jest piątym tomem serii.

Podczas pewnej majowej nocy zostaje zniszczona cała główna ulica Uppsali. Nieoczekiwanie w jednym zniszczonym sklepie, zostaje znalezione ciało nastoletniego chłopaka. Sprawa trafia w ręce Ann Lindell, która dopiero wróciła z urlopu wychowawczego i jej kolegów z wydziału. Sprawa nie jest tak prosta, na jaką się wydaje.

Ann Lindell jest główną bohaterką, lecz bardzo trudno mi było nawiązać nią jakąkolwiek więź. Głównym powodem był brak znajomości poprzednich części. Wątek kryminalny nie stanowi problemy, ponieważ każda książka dotyczy innej sprawy, lecz jej osobiste życie było częściowo niejasne. Pojawiło się kilka faktów z przeszłości, lecz głównie akcja toczy się wokół sprawy i brakowało mi Ann a moja ciekawość nie została zaspokojona.

Książka ma trzysta...

ElViento | 2017-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 09 lipca 2017

Bardzo dobra książka, ukazująca akcję z dwóch stron. Z jednej krzywdę, jaką mogą wyrządzić uprzedzenia rasowe, z drugiej, jak niewielki krok dzieli morderstwo od prowokacji związkowych. Wciągająca, świetnie napisana. Polecam :)

Psotka | 2014-12-22
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Szwedzkie kryminały i ich połączenie z obyczajowością urzekły mnie już dawno temu. Teraz tylko z dnia na dzień pogłębiam swoją wiedzę na temat autorów stamtąd pochodzących. Czytuję z tym samym zapałem tych znanych i tych nieznanych i to z różnymi efektami. Czasami ku mojemu zaskoczeniu Ci ukryci piszą lepiej. A jak jest tutaj? Świetnie i jedyne czego żałuję to, że zaczęłam od 5 tomu serii z komisarz Ann Lindell...

Uppsala, maj, środek nocy... Zdemolowana zostaje cała główna ulica, odłamki szkła z powybijanych okien i wystaw sklepowych, połamane deski, pełno śmieci - to wszystko na ulicy. Pomiędzy tym w jednej z księgarń zwłoki młodego chłopaka. Kto i dlaczego zabił? Wypadek czy perfidne morderstwo? Czy komisarz Ann i jej koledzy z pracy odkryją motyw i mordercę? Kto jest winnym zabicia a kto znalazł się o nieodpowiedniej porze w nieodpowiednim miejscu? Czy świadek ujawni się i powie co widział? Wiele pytań, dynamiczna akcja i odkrywanie kart krok po kroku. I jeden minus z własnej...

Monika Pawelec | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Wydawnictwo: Amber
Strony: 352
Kategoria: Kryminał
Moja ocena: 5/10

Nie przepadam za kryminałami. Choć zabrzmi to nieracjonalnie, jest to główny powód, dla którego czasem zdarza mi się je czytać. Zakładam, że jeżeli książka z danego gatunku wciągnie czytelnika, który nie przepada za tym gatunkiem, to jest to naprawdę dobra książka.

Rzeczywiście, kilka razy w moim życiu, zdarzyło się tak, że trafiłam na naprawdę świetne kryminały, które pamiętam do dziś. I wcale nie mam na myśli książek Agathy Christie.

Moje uczucia po przeczytaniu tej książki są mieszane. Na pewno nie była dla mnie porywająca i nie pozostanie w mojej pamięci na dłużej, w przeciwieństwie do tych kilku fascynujących kryminałów, na które kiedyś natrafiłam. Jednakże, nie chciałabym oceniać "Nocnego śpiewu ptaka" jednoznacznie negatywnie.

Kjell Eriksson już na pierwszych stronach powieści wprowadza czytelnika w pewnego rodzaju konfuzję. Ma miejsce wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmuje niemały kawałek miasta...