Czarne kłamstwa, czerwona krew

Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Cykl: Komisarz Ann Lindell (tom 9)
Wydawnictwo: Amber
Svarta lögner, rött blod
Ag2S

Ann Lindell prowadzi kolejne śledztwo, aby sprawiedliwości stało się zadość i żeby uspokoić swoje przerażone serce… Komisarz Ann Lindell nie ma sobie równych w tropieniu sprawców zbrodni i w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Jest młoda, ładna i lubi działać wbrew regułom. Związała się z dziennikarzem Andersem Brantem i ma nadzieję, że w końcu ułoży sobie życie. Pewnego ranka Anders mówi że...

Związała się z dziennikarzem Andersem Brantem i ma nadzieję, że w końcu ułoży sobie życie. Pewnego ranka Anders mówi że musi wyjechać na tydzień czy dwa. I znika.
Na przedmieściach Uppsali obok żwirowego nasypu ktoś roztrzaskał głowę bezdomnego. Przy zabitym policja znajduje tylko kartkę papieru z numerem telefonu. To numer Andersa. Odciski palców zebrane w barakowozie, w którym gnieździł się bezdomny potwierdzają, że się znali.
Ann Lindell musi jak najszybciej dotrzeć do prawdy o nim z nadzieją, że to czego się dowie, nie pogrąży jej w rozpaczy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Ata77 | 2019-09-08
Przeczytana: 05 września 2019

Zdecydowanie najsłabsza z całego cyklu pozycja. Przegadana. Momentami wręcz nudna. Nieprzyjemne rozczarowanie.

golteria | 2018-10-19
Przeczytana: styczeń 2018

Dopiero jak poczytałam inne opinie coś mi zaczęło świtać co to za książka, zwłaszcza Klara Lovisa - tak dziwne miano, że od razu nakierowało mnie na dobry trop... autobus, niezbyt ciepły dzień - coś tam, urodziny, policjantka, której zależy... Na hasło "bezdomny" tory kolejowe mi się pokazują... Oj chyba właśnie obniżyłam ocenę o jedną gwiazdkę, bo musiało być to "przeciętne" :)

Olena | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

I cóż że ze Szwecji?

Nie wiem skąd wzięło się przekonanie, że wszystkie kryminały wychodzące spod pióra skandynawskich autorów muszą być genialne lub przynajmniej na przyzwoitym poziomie. Otóż nie, nie i jeszcze raz nie! „Czarne kłamstwa, czerwona krew” K. Erikssona – kolejny tom o przygodach komisarz Ann Lindell – jest tego najlepszym przykładem. Powieść była tak słaba, że i mnie zrobiło się słabo. Ratunku! Czy jest na sali lekarz?
Na okładce widnieje rekomendacja jednego z dziennikarzy Newsweeka, który Erikssona ogłosił nie następcą, ale NAUCZYCIELEM Larssona – autora kultowego Millenium. Serio? Takie wprowadzanie czytelników w błąd powinno być karalne. Nie polecam.

Henioo | 2018-01-16
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Bardzo ciekawy kryminał "obyczajowy", właściwie opowiadający o kilku śledztwach. Główna bohaterka bardzo ciekawa postać, da się lubić. Taka normalna, zwyczajna "kobita". Polecam.

renka | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Słabe to było i nijakie. Nie udało się autorowi mnie porwać.... Zmęczyłam jakoś do końca, ale to jedyne co mogę dobrego powiedzieć o książce.

gwiazdka | 2017-02-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 28 lutego 2017

„Czarne kłamstwa, czerwona krew” ma, jak widzę, bardzo niską ocenę, więc, co rzadko się zdarza, moja będzie wyższa. Lubię narrację Kjella Erikssona. Bohaterów witam jak starych znajomych. Co prawda pamiętam zawsze tylko główne postaci, drugoplanowe są słabo wykreowane. Podoba mi się też śledztwo, a raczej wiele śledztw, opisy pracy policji, powodzenia i porażki. Do tego dochodzi wielowątkowość, rzeczywistość ukazana z punktu widzenia kilku osób. W sumie całkiem niezła powieść, czyta się lekko, napisana językiem bez udziwnień, w dodatku pobudzająca ciekawość.

psychol_1990 | 2016-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dwa duże śledztwa: jedno dotyczące 15-latki, Klary Lovisy, drugie dotyczące serii morderstw dawnych znajomych z zespołu bandy: poczynając od Bo Gransberga, a kończąc na Jeremiasie. W międzyczasie pojawia się bardzo rozbudowany (w porównaniu do poprzednich serii) wątek miłosny Ann Lindell z dziennikarzem, Andersem Brantem, co oceniam na plus:) Pikanterii dodaje fakt, iż nowy "przyjaciel" Ann jest powiązany z serią morderstw. Co więcej, tuż po brutalnym morderstwie na bezdomnym, Anders ulatnia się do Brazylii.

Robson73 | 2016-09-06
Przeczytana: 04 września 2016

Hm ogólnie lubię szwedzkie kryminały, ale ten niestety okazał się porażką. Była to moja pierwsza książka tego autora okrzykniętego jednym z największych szwedzkich mistrzów kryminału. Może i tak jest, ale w przypadku tej pozycji zmuszałem się, aby doczytać do końca, a rzadko mi się to zdarza. Dwa przeplatające się wątki, nudne bez polotu i jakichkolwiek emocji. Nie polecam.

czytamcałyczas | 2016-06-09

Idzie mi jak burza czytanie szwedzkiego autora,realizuje się w tym idealnie.
Tym razem mamy jakże odmiennie różne sprawy,w jednej książce.
Śmierć bezdomnego,który prowadził dość mało higieniczne życie.

A druga sprawa to,co bardziej przyciągało to zaginięcie nastolatki.
Śledztwa były opisane bardzo ciekawie.
Poruszono też kwestię życia prywatnego policjantów,a zwłaszcza policjantki.
Uważam,że to naprawdę bardzo dobra książka.

Anna | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Rozumiem, te wszystkie niskie oceny, jakie zebrała ta książka. Wkładanie jej do worka pt. Kryminał jest wielkim nadużyciem i każdy, kto sięgnie po nią skuszony zachętami na okładce, tudzież nagrodami, jakie Eriksson otrzymał, ma prawo czuć wielkie rozczarowanie.

Jeśli jednak potraktujemy ją jako powieść obyczajową, to historia robi się o wiele ciekawsza. Osobiście zdecydowanie polubiłam komisarz Ann Lindell, może dlatego, że odnajduję w niej trochę samej siebie.

To jest dobra książka. Nagrody bym za nią nie dała, ale przeczytałam z przyjemnością i po kolejną z cyklu na pewno sięgnę.