Rozważna i romantyczna

Okładka książki Rozważna i romantyczna Jane Austen
Okładka książki Rozważna i romantyczna
Jane Austen Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Rozważna i romantyczna (1996) Seria: Angielski ogród klasyka
klasyka
Angielski ogród
Sense and sensiblity
Świat Książki
2014-11-19
2014-11-19
Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Ekranizacje:
Rozważna i romantyczna (1996)

Podobała mi się. Choć początek był dość nudny, miał kilka zabawnych momentów na tyle, by dało się przez niego przebrnąć, dopóki historia nie zaczęła się trochę rozkręcać. Sama w sobie fabuła nie jest skomplikowana, za to ma sporo tego starodawnego uroku i humoru. W moim odczuciu dobra na przerywnik przy dłuższych seriach, sympatyczną odskocznię od cięższych tytułów bądź gdy komuś przeje się akurat ulubiony gatunek i chciałby w międzyczasie poczytać coś lekkiego.
Ogólnie przy scenach z rodziną pani Johnowej Dashwood szło mi czasem parsknąć śmiechem, więc jako komedia romantyczna dla odpoczynku od fantastyki sprawdziła mi się serio dobrze.

Nie jestem fanką romantycznych historii, jednak raz na jakiś czas sięgam po taką pozycję.
Zdecydowałam o wyborze właśnie tego klasyku licząc na jakieś ciekawe zwroty akcji.
O ile autorka przenosi nas świat bohaterek, gdzie razem z nimi przeżywamy kolejne przygody, o tyle sama historia jest dosyć oklepana, dosyć łatwo domyśleć się przebiegu całej fabuły.

Pierwszy raz czytałam pewnie ze 20 lat temu, a ostatnio naszła mnie ochota powtórzyć. Lubię styl Jane Austen, choć momentami trochę przedłuża, ale generalnie bardzo dobrze się to czyta. Ciepła, optymistyczna, lekko romansowa historia, opowiedziana z humorem i werwą. Po latach zapomniałam ile tu jest detali, których brak w znanym wszystkim filmie. Polecam się przekonać!

Książi Jane Austen zawsze zabierająmnie do minionej epoki, XIX-wiecznego życia, w których konwenanse i znalezienie właściwego męża wydaje się najważniejszym wydarzeniem w życiu kobiety.
Tutaj przede wszystkim podobało mi się przedstawienie relacji sióstr, była ona zdrowa, jedna drugą wspierała i starała się zrozumieć, mimo różnicy charakterów jedna na drugiej zawsze mogła polegać i to w tej histori jest piękne.
Ilość męskich postaci przyprawiała o zawrót głowy już nie wiedziałam w końcu, który jest bardziej przychylny do poślubienka której siostry, żaden z nich nie odznaczał się lepszych charakterem czy lepszymi cechami, motywami od drugiego i chociaż wszystko się dobrze kończy to było w książce pare momentów, które chwytały za serce, trzymały w niepewności, nudziły i rozśmieszały. A o to w książce przecież chodzi prawada? Żeby wzbudzała emocje, ta we mnie wzbudziła.
Uwielbiam też w niej ppstać matki, bardzo rezolutnej, która popada w skrajności, ale zawsze jest dla swoich córek i dba o nie najlepiej jak potrafi.
Najciekawsza jest dla mnie ppstać Małgorzaty, czyli trzeciej córki, bo wydaje się ona być w tej historii nie potrzebna. Przez wiekszy czasz jej nie ma, a jak już się pojawia to tylko na chwilę i w zasadzie w ogóle jej nie znamy.
Po przeczytaniu Dumy i uprzedzenia tej autorki widzę dużo podobieństw w tej historii, niektóre sytuacje są jakby takie same, ale nie jest to oczywiście żaden minus, po prostu może autorka miała swój szablon pisania książek ☺
Mimo czasem nudniejszych scen to i tak bardzo mi się ta książka podobała

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Jane Austen uważam za umiarkowanie udane. Trochę też z premedytacją postanowiłam zacząć od pozycji, która jest mniej chwalona (przynajmniej przez osoby, z którymi miałam styczność) od „Dumy i uprzedzenia”, by stopniować sobie wrażenia. Zaskoczeniem było dla mnie też to, że jak „Rozważna i romantyczna” została moją pierwszą książką autorki to wszak ona jest też pierwszą opublikowaną książką Jane Austen, a wcześniej nie zagłębiałam się w ten temat.

Akcja książki rozgrywa się w Anglii na schyłku XVIII wieku, a jej głównymi bohaterkami są siostry Dashwood. Starsza Eleonora (ta bardziej rozważna) i Marianna (romantyczna). Nie można też zapominać o jeszcze jednej z sióstr, która jest za młoda na romanse, ale jest takim dobrym duchem tej historii, a na imię jej Małgorzata. Ten siostrzany klimat, jak i wydźwięk całej historii wraz z takim lekkim stylem autorki przywodzi mi na myśl „Małe kobietki” Louisy May Alcott, które swoją stronę uwielbiam. Może przy tej książce nie wzniosło mnie, aż na takie emocje, ale sam klimat był naprawdę przyjemny i to mimo tych wszystkich zawirowań natury miłosnej, które nieraz niosły ze sobą gorzkie łzy.

Najbardziej doceniam rys psychologiczny bohaterów i ukazanie głównego założenia książki jak ludzkie usposobienie może wpływać na przeżywanie tych samych emocji. I chociaż może ogólny przekaz pokazuje, że te gwałtowniejsze romantyczne porywy są często bardziej egoistyczne od w ciszy przeżywanego smutku osoby, która jest bardziej skryta, ale w środku cierpi tak samo, to podoba mi się, że żadna z sióstr nie była taką zerojedynkową postacią i każda w swojej postawie miała mocne i słabe strony. Mam natomiast mieszane uczucia co do zakręcenia relacjami uczuciowymi bohaterów.

Niby autorka ciekawie potrafia ukazać utajnione oblicza Willoughby'ego, pułkownika Brandona i Edwarda, bo do samego końca nie było wiadomo dla mnie jak się historia potoczy, a już w szczególności z Edwardem było spore zaskoczenie, ale jakoś w tym wszystkim bywało, że odczuwałam znużenie tym galimatiasem.

A tak na koniec jeszcze dodam z przymrużeniem oka, że powaliła mnie ilość powtórzeń wartości bohaterów względem tego ile wynosi ich majątek. 😆

Czytacie książki Jane Austen?

Kto ma ochotę na nieśpieszną fabułę, gdzie mamy okazję poznać myśli i troski bohaterów minionej epoki, ale także miłosne perypetie? Jeżeli tak to koniecznie należy dać szansę tym książkom. Tym razem biorąc udział w wyzwaniu #klasycznierazem padło na tytuł „Rozważna i romantyczna”.
Pani Dashwood wraz z córkami po śmierci męża znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Kobiety zostały niejako zmuszone do obniżenia dotychczasowego poziomu stopy życiowej i zmiany miejsca zamieszkania na skromniejszy dom. Panie bardzo dobrze odnalazły się w nowym gronie społecznym. Poznajemy perypetie dwóch starszych sióstr, które są całkowicie odmienne. Młode panienki to „panny na wydaniu” i lektura głównie opisuje miłosne przygody sióstr. Starsza Eleonora to ta rozważna, która skrzętnie ukrywa swoje emocje i nie pozwala, aby nią rządziły. Młodsza Marianna to wulkan energii i wszystkie uczucia, które ją dotykają w bardzo obrazowy sposób doświadczają jej bliscy. Dwie skrajnie różne istoty, każda mierzy się ze swoimi rozterkami, jednak czuć ogromną miłość i wsparcie między siostrami.

Autorka w obrazowy sposób przedstawia funkcjonowanie społeczeństwa minionej epoki. Czytelnik widzi, że przywiązywano bardzo duże znaczenie „sprawom matrymonialnym” a co za tym idzie również aspektom finansowym. Nie da się ukryć, że pieniądze i posiadany majątek miał ogromne znaczenie przy wyborze małżonka.
To co ogromnie cenie w takich ponadczasowych powieściach to styl i język. I to w jak niezwykle elokwentny sposób przedstawiono zwykłe i miłe „rozmówki” ale szczególnie zapadły mi w pamięć te związane z „krytyką”, gdzie wprawiały mnie one wielokrotnie w dobry humor.

Początkowo miałam ogromny problem z wczuciem się w fabułę. Książka wydała mi się nudna, ale od połowy to już ciężko było się oderwać bo akcja nabrała „przyśpieszenia”.
Nie ma co zwlekać, tylko proszę zabierać się do czytania klasyki !

Czytacie książki Jane Austen?

Pani Dashwood wraz z córkami po śmierci męża znalazła się w...

I znowu Kochana Klasyko to zrobiłaś. Zaskoczyłaś mnie sobą i zburzyłaś moje wszystkie wyobrażenia o Jane Austen.

A ponieważ to było moje pierwsze spotkanie z autorką, (też nie wiem, jak do tego doszło) to miałam ich bardzo wiele.

***
Pierwsza rzecz, która mnie zaskoczyła w "Rozważnej i romantycznej" to fakt, iż nie jest to romans. Nie wiem dlaczego, ale ja naprawdę byłam przekonana, że powieści Austen to trochę takie "harlequiny z klasą". Wielbiciele Jane, błagam, wybaczcie mi moją ignorancję! Sama biję się w pierś, że przez tyle lat żyłam w tak głupim przeświadczeniu.

Kolejnym zaskoczeniem była fabuła, która momentami wiała wręcz nudą. I co ciekawe, zupełnie to mi nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie! Nieśpieszność akcji i pewna monotematyczność otworzyły przestrzeń do tego, by poznać refleksje bohaterów na temat życia i otaczającego ich świata.

***
O czym zatem jest "Rozważna i romantyczna"? Myślę, że to powieść przede wszystkim o kobietach i konwenansach społecznych, z którymi musiały się mierzyć każdego dnia.

Główne bohaterki to siostry Dashwood, które są powszechnie przez wszystkich traktowane jako "panny na wydaniu".

Eleonora i Marianna przeżywają swoje pierwsze miłości i związane z nimi rozczarowania. Odmienność charakterów sprawia jednak, iż zupełnie inaczej odbierają zawody miłosne. Romantyczna Marianna przeżywa wszystko całą sobą i informuje o swoich rozterkach cały świat. Eleonora wręcz przeciwnie. W życiu kieruje się rozsądkiem i powściągliwością.

Moją sympatię tym razem zdobyła ta rozsądna. Jej postawa bardzo przypominała mi filozofię stoicką. Tak, Eleonora zdecydowanie była wyznawczynią stoicyzmu. Tak jak stoicy nieustannie pracowała nad swoim charakterem i starała się panować nad emocjami. Czasami było mi jej żal, ponieważ wiele osób jej nie rozumiało i powściągliwość myliło z obojętnością.

"Rozważna I romantyczna" nie była porywającą powieścią, ale czytanie jej sprawiło mi bardzo dużo przyjemności.
Bardzo się cieszę, że w końcu zmierzyłam się z Jane Austen. ❤️

***

Klasyka literatury o matce i 2 siostrach (tak naprawdę były 3 siostry ale jedna została absolutnie pominięta w fabule 😂) które muszą wyprowadzić się do małego domku w innym hrabstwie i zacząć życie na nowo, bez dużych środków na życie. Książka opowiada o podbojach i zawodach miłosnych sióstr, życiu w elicie towarzyskiej oraz o dojrzewaniu i dorastaniu. Polecam! Bardzo przyjemnie się czyta.

Niespieszna akcja, celebrowanie każdej błahostki w tym przypadku okazało się dla mnie atutem.
Ten zabieg pozwala nam zatopić się w ówczesnym klimacie i przede wszystkim dać czas na pozbieranie myśli.
Język powieści nie jest łatwy, czego można się spodziewać po powieści z czasów XIX wieku, jednak dodaje całości kunsztu i elegancji.
Czytając dialogi między bohaterami czułam się jakbym zasiadała w teatrze.
Ich ukradkowe spojrzenia i subtelne gesty mają w sobie orginalność jak i ponadczasowość.

"Nie potrzeba słów tam, gdzie czyny świadczą same za siebie."

"Czasami kierujemy się tym, co człowiek mówi o sobie, lecz najczęściej tym, co mówią inni, nie pozostawiając samemu sobie czasu, by rzecz rozważyć i osądzić."

Pierwowzór powieści nosił tytuł"Marianne i Elinor" a to dlatego, że fabuła kręci się głównie wokół sióstr o odmiennych charakterach.
Zaczytując się w powieści przyjemnie było poznawać panujące niegdyś zwyczaje i normy.
Przybliżyć się do tamtejszych spotkań towarzyskich i eleganckich wizyt.
Ta pełna wdzięku historia nie bez powodu zaliczana jest do światowej klasyki.☺️

Czytając dialogi między bohaterami czułam...

To był mój powrót do "Rozważnej i romantycznej", po latach.
Jako nastolatka byłam nią zachwycona. Nadal jestem, ale nie w takim samym stopniu. Może wtedy byłam wrażliwsza, a może teraz zbyt dobrze pamiętałam fabułę, przez co zabrakło elementu zaskoczenia.
Ale to tylko takie moje przemyślenia.

Bardzo lubię tą powieść. Za to cenię literaturę klasyczną - można przenieść się w minione epoki, a to mi odpowiada. Mogłabym żyć w czasach opisanych przez Jane Austen.

Trzeba przyznać, że autorka miała wyszukane poczucie humoru, zgrabnie wplotła w treść swoje poglądy na temat ludzkich zachowań.

Jestem romantyczką, ale zdecydowanie bliżej mi do rozważnej Elinor niż do Marianne. Chociaż uważam, że siostry bardzo dobrze się uzupełniały i każda czegoś nauczyła się od drugiej.

Pięknie napisana powieść romantyczna. Takie lubię najbardziej.

To był mój powrót do "Rozważnej i romantycznej", po latach.
Ale to tylko takie moje przemyślenia.

• Klasyka
  • 100 książek BBC