Królewskie romanse

powieść historyczna
Muza
2014-11-19
2014-11-19

Świetna książka! Bardzo dobrze się czyta, jest przyjemna narracja, suche fakty historyczne napisane w urzekający sposób i ciekawy dobór bohaterów (od królów Francji, Bawarii i Danii aż do Kate i Williama). Jedyne, czego mi zabrakło, to ilustracje - autorka często wspomina obrazy i portrety postaci, które opisuje, więc miło byłoby zobaczyć je w książce obok tekstu, a nie szukać w Googlach przy lekturze. Ale mimo tego braku to naprawdę interesująca i godna polecenia książka historyczna.

1975

Do lektury tej książki zbierałam się od ponad roku. Kiedy zobaczyłam ją po raz pierwszy w Empiku, pomyślałam, że muszę zasilić nią swoją biblioteczkę. Pan Mąż, który tam ze mną był, nie podzielał mojego zapału. Niemal siłą odciągnął mnie od ułożonych na stoliku książek. Postanowiłam jednak dopiąć swego i przeczytać Królewskie romanse. Jakiś miesiąc temu uradowana przytachałam sobie tę cegłę z biblioteki. Jakie są moje wrażenia po lekturze?

Pewnie wspominałam, że jestem siostrą historyczki i w sumie trzeba się bardzo postarać, żeby jakimkolwiek faktem historycznym mnie zaskoczyć. Uwierzcie mi, siostra od małego raczyła mnie smakowitymi historycznymi kąskami i w sumie najpierw nauczyłam się tego, kto z kim sypiał, a potem tego, kiedy kto zasiadł na tronie. Liczyłam, że Leslie Carroll czymś mnie zaskoczy i przeliczyłam się. Nie zaskoczyło mnie bujne życie erotyczne Ludwika XIV ani podboje miłosne carycy Katarzyny. O tym wiedziałam od dawna. Byłam też świadoma tego, że Karolina Matylda Hanowerska wiernością nie grzeszyła. Pozostali bohaterowie też nie pokazali nic, czego wcześniej bym nie wiedziała. Nie do końca rozumiem, dlaczego autorka postanowiła do grona cudzołożników dorzucić matkę królowej Elżbiety II i jej męża oraz Williama i Kate. Jakoś nie pasowali mi do reszty bohaterów. Nie zdradzali swoich współmałżonków, tylko jako osoby pochodzące z królewskich rodzin, związali się z osobami z ludu. Ale żeby od razu nazywać ich relacje romansem? To do mnie nie przemawia.

Książkę czytało się szybko, Leslie Carroll ma lekkie pióro, gawędziarski styl opowiadania. Nie pokazała mi jednak niczego nowego. Nie było nawet zdjęć, które chętnie bym zobaczyła. Powiem Wam, że mam bardzo mieszane uczucia wobec tej publikacji i nie mam pojęcia, jak mam ją ocenić. Czy mogę ją komuś polecić? Myślę, że tak. To gratka dla osób niemających zbyt dużego pojęcia o historii, można bowiem dowiedzieć się o faktach, o których nie poznało się raczej w szkole. Nie wypada w końcu mówić uczniom kogo dany król obracał. Historycznym maniakom raczej odradzam sięganie po Królewskie romanse. Nie znajdą tu nic odkrywczego i mogą mieć poczucie straconego czasu. Trochę tak jak ja.

Jestem nieco rozczarowana tą publikacją. Byłam na nią nakręcona, liczyłam na historyczne smaczki i musiałam obejść się smakiem. Szkoda.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.blogspot.com

Scenariusze jakie czasem tworzy historia wydają się być gotowym materiałem na bajkę.
Widać, że autorka naprawdę przyłożyła się do napisania książki i robi to w sposób ciekawy. Wybór romansów, które autorka postanowiła opisać jest dość ciekawy. Co ciekawe mamy tu związek Kate i Wiliama. Co jest ciekawe bo raczej powieści historyczne lub książki o historii, kojarzą mi się raczej czasami przed XXI wiekiem.
Romanse zawarte w książce nie zawsze trwają długo i szczęśliwie. I nie zawsze kończą się ślubem. Ale znajdziemy tu też takie.

Polecam jeśli kogoś interesuje ten temat. Jeśli was to nie interesuje to wątpię by was ta książka zainteresowała.

Wszystkie historie już znałam, niektóre bardziej, inne mniej. Książka napisana przystępnym językiem, bez zbędnych szczegółów (dat). Tylko dlaczego umieszczono tam historie Królowej Matki i Jerzego VI oraz księcia Williama i Kate Middleton? Te związki w ogóle nie pasują do wcześniejszych, które przede wszystkim były nieformalne. Minus również za formę książki - zbyt duża czcionka niepotrzebnie zwiększyła jej objętość.

Dość ciekawe spojrzenie na miłość i namiętność na dworach Europy (głównie Francji),która niekiedy miała dość znaczące znaczenie dla biegu historii. Książka pozwoliła mi pogłębić wiedzę o niektórych, bardziej znanych bohaterach, a innych dopiero poznać. Momentami mi się dłużyła, ale za to inne fragmenty wręcz połykałam ;).

Alkowy europejskich władców na przestrzeni kilkuset lat.
Soczyste flirty ,wyuzdany seks, wielkie namiętności, zdrady, zemsta ,, lochy dla niewygodnych kochanek, uwięzione w zamczyskach niewierne żony ,potajemne ucieczki ,tajemnice.Niezwykłe niewiasty lekkich dość obyczajów, dzięki swojej inteligencji oraz wyrachowaniu - wpływające na losy państwa.
Żaden pisarz nie wymyśliłby tak niewiarygodnych scenariuszy ,ale historia owszem.
Tę historię opowiada pani Leslie Carrol i robi to wspaniale.Lekki styl ,doskonała narracja- nie sposób się oderwać.
Okładka – dawno nie trzymałam w dłoniach tak doskonale wydanej książki .
Bardzo polecam.

Alkowy europejskich władców na przestrzeni kilkuset lat.
Żaden pisarz nie ...

"Moje serce wzdryga się na samą myśl, że miałabym przeżyć choćby godzinę, nie czując miłości."
- Katarzyna II, 21 lutego 1774 roku

Autorka zaprasza czytelników na spacer po dworach Walezjuszy, Burbonów, Windsorów oraz innych wpływowych władców, odkrywając ciemniejszą i bardziej rozpustną stronę życia królewskich rodzin. Wszechobecne romanse, zdrady, nieślubne dzieci odzwierciedlają prawdziwe życie monarchów, którzy niejednokrotnie aby zaspokoić swoje pożądanie - byli gotowi zrobić wszystko. Rozwiązłość przychodziła im z łatwością, a ich pozornie skrywane sekrety nie były dla nikogo tajemnicą...

"Wśród bohaterów tej książki przeważają jednak monarchowie będący seryjnymi cudzołożnikami, przy czym najsłynniejszymi rozpustnikami są Ludwik XIV oraz jego prawnuk Ludwik XV, królowie z dynastii Burbonów."

Niniejsza książka to prawdziwa uczta dla miłośników historii, rozdziały są krótkie i spójne, trochę gawędziarskie, a Leslie Carroll z niezwykłą dbałością o szczegóły i zgodnie z przekazami historycznymi, snuje opowieści o królewskich miłościach i romansach. Wśród opowiedzianych historii znajdziemy królewskie metresy, takie jak chociażby faworyta Henryka II Walezjusza, o dwadzieścia lat od niego starsza Diana de Poitiers, czy oblubienice Ludwika XIV: markiza de Montespan i madame de Pompadur. Autorka przytacza także historię burzliwego związku rozpustnej carycy Katarzyny II i Grigorija Potiomkina, którzy poza namiętnym łożem ramię w ramię rządzili rosyjskim imperium oraz ponoć platoniczny związek Marii Antoniny. W zdecydowanej większości żona, była spełnieniem wymogów dynastii i kraju, gwarantowała dziedzica i nowy sojusz, ale nie dawała szczęścia - szczęścia szukano u kochanek. Mądra nałożnica stawała się przyjaciółką, spowiednikiem, a czasem zyskiwała też władzę. Drogie prezenty, kosztowności, tytuły - to tylko niektóre przywileje z których kochankowie władców mogli korzystać. Królewskie faworyty i faworyci, poza urodą musieli oczywiście wykazać się talentami, wykraczającymi poza monarszą sypialnię...

"Niekiedy zdradzana małżonka myślała sobie: wolno tobie, wolno i mnie. Ale myliła się."

Być może współczesny upadek monarchii jest zjawiskiem pozytywnym. W końcu myśl, że jakiś człowiek niezależnie od tego jak jest głupi lub zdeprawowany, powinien z racji ślepego trafu urodzenia panować nad światem jest śmieszna i dawno przestarzała. Jednakże życie w tzw. "wielkim świecie" płynie dzisiaj znacznie nudniej niż kiedyś, cóż z tego ze Karol i Diana stanowili nieudane małżeństwo? On nigdy nie zatrzasnął jej drzwi Opactwa Westminsterskiego przed nosem, ani nie spalił poćwiartowanego ciała jej kochanka pod podłogą swojego pałacu! A takie postępowanie było typowe dla epoki lubieżnych królów i zdradzieckich królowych, carów zabójców, obłąkanych cesarzy i pozbawionych krzty pobożności papieży. Wszyscy członkowie współczesnych monarszych rodów nie dorównują rozmachem skandalom swoich królewskich przodków. Zapisane na kartach tej książki opowieści są niewątpliwie znane miłośnikom historii, ponieważ są to klasyczne przykłady królewskich romansów, które kwitły bujnie na całym obszarze Europy i do dziś pozostają niezwykle interesującym tematem opowieści.

"Kochanki, faworyty i żony morganatyczne były z pewnością kobietami wyjątkowymi. Królewscy partnerzy nie mogli się oprzeć ich przymiotom i wdawali się w namiętne, ryzykowne, niekiedy straceńcze romanse. A co na to zaniedbywane małżonki władców? Tradycja nakazywała im przede wszystkim urodzić następcę tronu, a gdy już spełnią ten obowiązek, stać cicho w cieniu męża i poświęcić się pobożnym praktykom oraz działalności dobroczynnej."

________________________________
RecenzjeAmi.blogspot.com

- Katarzyna II, 21 lutego 1774 roku

Trochę rozwlekłe ale całkiem ciekawe opisy

Trochę rozwlekłe ale całkiem ciekawe opisy

Fajne historyczne czytadło. Mnie o wiele bardziej interesowały historyczne romanse sprzed wieków, niż te Windsorów zawarte w ostatnich dwóch rozdziałach. Brakuje zdjęć/ilustracji bohaterów.

Rewelacyjna

Rewelacyjna

• Biografie
  • Historyczne
  • Z historią w tle
  • Przeczytane 2014
  • Biograficzne

Dodaj cytat z książki Królewskie romanse