Zbrodnie i skandale na królewskich dworach

Okładka książki Zbrodnie i skandale na królewskich dworach Leslie Carroll
Okładka książki Zbrodnie i skandale na królewskich dworach
Leslie Carroll Wydawnictwo: Muza historia
historia
Royal Pains. A Rogues’ Gallery of Brats, Brutes and Bad Seeds
Muza
2018-01-17
2018-01-17
Anna Rajca-Salata
arystokracja arystokrata biografia dwór królewski historia król literatura faktu manipulacja okrucieństwo polityka dynastyczna rywalizacja skandal szantaż zemsta

Jakoś tak chaotycznie napisana. Niektóre rozdziały były nudne.

Jakoś tak chaotycznie napisana. Niektóre rozdziały były nudne.

Przeczytawszy spis treści i upewniwszy się, że nie będę zgłębiać losów Meghan Markle tudzież innych „niebieskokrwistych” ze współczesnych dworów, ochoczo wzięłam się za lekturę. Niestety ta książka to nie moja bajka. Styl mnie kompletnie nie ujął; autorka pisze tak, jakby czytelnik nigdy wcześniej nie słyszał o przedstawionych postaciach i na dodatek pałał niechęcią do nauki. Idąc tym tokiem rozumowania, serwuje nam opisy bohaterów w sposób nazwałabym go „łopatologicznym”, tu i ówdzie okraszając go lekką dozą nonszalancji.
Lubię książki historyczne, ale w przypadku tej lektury unudziłam się jak mops. Ostaniego rozdziału poświęconego Małgorzacie Windsor nie doczytałam. Po prostu mi się nie chciało.

Byłam ciekawa co do powiedzenia ma pani Carroll odnośnie sławnych i bogatych z minionych lat i wieków. O wybrykach sporej części "bohaterów" wiedziałam i myślałam, że dowiem się czegoś nowego, co zostało odkryte w ostatnim czasie. Jeśli ma się jakiekolwiek pojęcie o wyczynach postaci, które na warsztat wzięła autorka to można sobie darować dany rozdział lub nawet całą książkę, bo nic nowego się nie dowie. Wystarczy poczytać encyklopedie lub Wikipedię, wiedza na podobnym poziomie, choć w książce bardziej rozbudowana. Książka nie zachwyciła.

Ciekawa, ale za razem wstrząsająca książka ukazująca sylwetki dwunastu postaci historycznych, które źle zapisały się na kartach historii. Najbardziej przerażajacymi postaciami, które na koncie posiadają okrutne zbrodnie są Wład Palownik, Elżbieta Batory i Iwan Groźny.
Polecam !

Polecam !

intryga, krew, spisek.. cóż więcej może charakteryzować dawne czasy królów i książąt. wciągająca książka ukazująca niebezpieczne sfery monarchii w sposób całkowicie porywający i wciągający

Jestem lekko zawiedziona tym tytułem. Z opisu wydawała się ciekawsza... Jedyne postaci, które przyciągnęły moją uwagę i które mogę uznać za wyjątkowych zbrodniarzy i okrutników to: Elżbieta Batory, Wlad Palownik vel Drakula, oraz Iwan Groźny. Bo czy Paulina Bonaparte, albo księżniczka Małgorzata, siostra Elżbiety II - lansują się do powyższych? Nie bardzo... Minus za styl pisania. Osoba, która słabo uważała na lekcjach historii (bądź sama nie interesuje się i nie doczytuje o danych postaciach historycznych, wszak wiedzę trzeba poszerzać, nawet po studiach kierunkowych),może mieć lekki problem z odnalezieniem się w narracji.

Z racji pozycji społecznej, sprawowanej władzy i najważniejszych tytułów członkowie rodzin królewskich zobowiązani są do ścisłego przestrzegania kodeksu zasad moralnych i etycznych swojego zachowania. Jednak w historii zdarzały się przypadki drastycznego lekceważenia obowiązujących zasad.
Przyczyny odbiegających odstępstw zachowań były różne od chorób genetycznych często psychicznych wynikających najczęściej ze związków spokrewnionych , wychowania w dzieciństwie, rywalizacji o władzę , zazdrości po cechy charakteru jak wyrachowany, czysty sadyzm.
Książka przedstawia dwanaście postaci historycznych od czasów średniowiecza po współczesne, które wsławiły się na kartach historii niezwykłą popularnością od najgorszej strony wizerunku rodów królewskich z którymi byli związani.
Szokująca lektura pełna opisów okrucieństwa i sadyzmu, czasem niewyobrażalnego do tego stopnia, że sami historycy są podzieleni co do prawdziwości faktów . Przykładem może być Elżbieta Batory - wg jednych jej zbrodnie popełniane były dla rozrywki, zdaniem innych była ofiarą spisku politycznego. Podobnie Wład Palownik czy Iwan Groźny przez niektórych uważani za masowych morderców, innych za bohaterów narodowych.

"Człowiek człowiekowi wilkiem" - książka ta jak mało która ukazuję prawdę zawartą w tym stwierdzeniu. Mamy tu cały wachlarz mrocznych postaci, które przeszły do historii dzięki swojemu okrucieństwu. Niektóry z opowiedzianych przez Autorkę szczegółów jeżą włos na głowie i przyprawiają o ciarki. Leslie Carroll nie szczędzi drastycznych opisów, ale styl w jakim to robi, jest świetny. Książkę, mimo makabrycznych historii, czyta się z zapartym tchem. Najbardziej w pamięć zapadły mi postaci Elżbiety Batory, Pauliny Bonaparte oraz Iwana Groźnego. Jeżeli macie okazję, sięgnijcie po "Zbrodnie i skandale na królewskich dworach". Jest to naprawdę fascynująca (choć straszna) lektura.

Niestety mimo ciekawego tytułu z książki wieje straszną nudą. Dla mnie była to droga przez mękę.

Książka, według mnie miała potencjał, ale autorka go zmarnowała. Bardzo nudna i ciągnąca się w nieskończoność. Nie mogę przez nią przebrnąć. :/

• Historyczne
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Zbrodnie i skandale na królewskich dworach