Świat królowej Marysieńki

Wydawnictwo: W.A.B.
Ag2S

Wielka, namiętna miłość króla Jana III Sobieskiego Lato 1647 roku. Młoda Maria Kazimiera d’Arquien - ciekawa życia, ludzi i świata - marzy o wielkiej miłości. Kornelia Stepan po raz kolejny sięga do historii, by ukazać to, co kobiece, ulotne i nieprzemijające. Oddaje głos Marysieńce – przyszłej królowej Polski. Jej pamiętnik ukazuje dworskie intrygi i romanse, świat pełen zawiści, żądzy...

Wielka, namiętna miłość króla Jana III Sobieskiego

Lato 1647 roku. Młoda Maria Kazimiera d’Arquien - ciekawa życia, ludzi i świata - marzy o wielkiej miłości. Kornelia Stepan po raz kolejny sięga do historii, by ukazać to, co kobiece, ulotne i nieprzemijające. Oddaje głos Marysieńce – przyszłej królowej Polski. Jej pamiętnik ukazuje dworskie intrygi i romanse, świat pełen zawiści, żądzy władzy, ale także lojalności i zaufania. Postaci w książce są wyraziste i pełne emocji.

Gdy Maria wychodzi za mąż za najlepszego, jak by się wydawało kandydata – Jana Zamoyskiego, to jej serce milczy. Rozsądek i rodzinne koligacje zmuszają ją do tego ślubu. Zamoyski umiera po kilku latach niezbyt udanego małżeństwa. Wówczas miłość do Jana Sobieskiego wybucha z niegasnącą siłą, 14 maja 1665 r. Marysieńka i Jan biorą potajemny ślub by po kilku miesiącach oficjalną ceremonią zachwyciła się cała Europa… Ale o tym opowiada już Kornelia Stepan w drugiej części, która ukaże się w przyszłym roku.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Kiedy jakiś czas temu postanowiłam przeczytać wszystkie książki, które kiedyś kupiłam ale nigdy nie przeczytałam, miałam nadzieję odkryć nowe fascynujące mnie historie. Niestety, im dalej w las tym wydaje się, że gorzej.

Jak widać po ilości gwiazdek pozycja nie przypadła mi go gustu.

Nie chcę się znęcać. Moim zdaniem książka jest słaba, nieciekawa i antypolska.

Od tej pory postanawiam bezwzględnie - jeżeli nie znam autora zanim kupię papierową wersję najpierw bezwzględnie ebook!

Nie polecam. Do autorki nie powrócę. Książka idzie na kupkę do oddania.

książek: 1965

Bardzo dobra powieść historyczna.Świetnie przedstawiona sama postać Marii Kazimiery Sobieskiej, wcześniej Zamoyskiej na tle ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej. Dobrze zobrazowane środowisko w jakim obracała się główna bohaterka.
Z wielką niecierpliwością czekam na drugą część.
Książka warta przeczytania !

Magdallena | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Jaka była Maria Kazimiera d'Arquien zanim została Marią Sobieską, królową Marysieńką? Tę historię próbuje odtworzyć Kornelia Stepan w swojej książce "Świat królowej Marysieńki". Niestety, prezentuje to w sposób niestrawny...dla odbiorcy, oczekującego portretu charyzmatycznej kobiety przerastającej jej epokę.

Pisarka oddaje głos Marysieńce, tworząc pamiętnikarską relacje. Pełno tu dworskich intryg, romansów, politycznych zawirowań. Kreuje rzeczywistość pełną zawiści, żądzy władzy, ułomności i słabości, szczególnie w świecie mężczyzn, wpływających na bieg dziejów.

Maria zostaje wydana za najbogatszego, w ówczesnej Rzeczpospolitej, właściciela dóbr ziemskich – Jana Zamoyskiego. Człowieka wpływowego, a jednocześnie lojalnego królowi, z którym zupełnie nic ją nie łączyło. Związek został zaaranżowany tylko i wyłącznie ze względów politycznych. Wymagano, od niespełna piętnastoletniej Marii, poświęcenia dla dobra układów politycznych. Jak sama później stwierdza:

"Stanowiłam tylko jeden...

Annika | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Choć chwilami język autorki razi, to powieść w formie pamiętnika barwnie przedstawia życie królowej Marysieńki. Niewykluczone, że właśnie takie myśli chodziły po głowie młodziutkiej Francuzce, samej w obcym kraju. Fakty historyczne przedstawiono dość dokładnie. Książka jest ciekawą alternatywą dla osób wychowanych na Trylogii Sienkiewicza, w której król Jan Kazimierz został przedstawiony jako kochający mąż oraz ojciec narodu bez skaz charakteru. Polecam osobom preferującym historię naszego kraju podaną w lekki i przystępny sposób zamiast podręczników i encyklopedii.

Ewa1971 | 2014-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Zanim po nią sięgnęłam,miałam mieszane uczucia,ponieważ różne były opinie.Jednak przeczytałam i polecam.Tym bardziej jeżeli ktoś lubi powieści historyczne.Bardzo fajnie napisana,łatwym językiem,bez zbędnych zawiłości czy monotonnych opisów.Główną bohaterką jest tutaj królowa Marysieńka i jej życie u boku pierwszego męża,który traktował ją bardzo zle. Dzieci,które mu rodziła umierały prawie zaraz po urodzeniu. Jednak przetrwała to wszystko chyba tylko dzięki miłości do Jana Sobieskiego za którego wychodzi za mąż po śmierci męża.I na tym kończy się pierwsza część.Z niecierpliwością czekam na następne.

Książka pokazuje dzieciństwo i młodość królowej Marysieńki. Trudne i niełatwe lata spędzone na dworze królewskim a potem niechciane małżeństwo z Janem Zamoyskim. Małżeństwo, które zostało zaaranżowane, przyniosło Marysieńce tylko ból i rozczarowanie. Ale w tle oprócz wątku historycznego jest też wątek wielkiej, wzajemnej miłości do Jana Sobieskiego. Ale o tym dopiero w kolejnej części, która niebawem ma się ukazać...

Isadora | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

"Ta pierwsza twarzą, choć ostatnia laty,
Zrodzona między grzecznymi Francuzy,
Wolna jest spalić w popiół oba światy
Od wschodu słońca, aż gdzie się zanurzy..."

Jej uroda budziła powszechny zachwyt doskonale wpisując się w barokowe kanony, żaden mężczyzna nie pozostawał obojętny na jej wdzięki - nawet sam Jan Andrzej Morsztyn, dworzanin króla Jana Kazimierza, poświęcił jej kilka pochlebnych strof. Mowa rzecz jasna o Marii Kazimierze d'Arquien, ukochanej żonie Jana III Sobieskiego, która do historii przeszła pod imieniem Marysieńki. O jej losach pisał już Tadeusz Boy - Żeleński - tym razem z legendą polskiej królowej postanowiła zmierzyć się pisarka i dziennikarka, Kornelia Stepan.

"Świat królowej Marysieńki" jest pierwszą częścią opowieści o małżonce polskiego władcy zamkniętą w formie pamiętników. Autorka przygląda się życiu Marii Kazimiery od najwcześniejszych lat spędzonych na polskim dworze u boku jej matki chrzestnej i protektorki, królowej Marii Ludwiki Gonzagi, poprzez lata...

Muminka | 2017-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 lutego 2017

Maria Kazimiera d' Arquien zasłynęła jako nieliczna polska królowa, która wyszła za maż z miłości. Ale po drodze do szczęścia tak różowo nie było, o czym opowiada książka Kornelii Stepan. Ponieważ obejmuje ona tylko historię kobiety do potajemnego ślubu z chorążym Janem Sobieskim, pozwala to mieć nadzieję, że jednak poznamy ciąg dalszy.
Maria często cierpi z powodu plotek o swoim rzekomo nieprawym pochodzeniu. Maria Ludwika, żona polskiego króla, przygarnęła ją na swoim dworze, ale jako dziecko maria pobierała też nauki w ojczyźnie, we Francji. Towarzyszymy naszej bohaterce już w wieku dziecięcym. Jest niestety związana lojalnością z Marią Ludwiką, przez co królowa wyznacza jej na męża podstarzałego Jana Zamojskiego, rozpustnika i hulakę, co prawda zamożnego i ustosunkowanego, ale dręczonego przez chorobę weneryczną. Oczywisśie o tej przypadłości młodziutka narzeczone nic nie wiedziała przed ślubem. Już mając 14 lat zadurzyła się, prawdopodobnie z wzajemnością w Janie Sobieskim....

grażyna | 2015-02-13
Przeczytana: 2015 rok

Maria Kazimiera jest podopieczną królowej Marii Ludwiki żony Jana Kazimierza i od dziecka przebywa na dworze królewskim. Jako młodziutką dziewczynę królowa wydaje ją za mąż za bardzo zamożnego księcia Jana Zamoyskiego pomimo, że Maria bardzo zainteresowana jest chorążym koronnym Janem Sobieskim oczywiście ze wzajemnością. Małżeństwo z Zamoyskim to pasmo porażek. Maria nigdy nie była szanowana przez pijaka i awanturnika oraz przez służbę w jego domu. W końcu szczęście się jednak uśmiechnie do Marysieńki.
Polecam.

Szczypta_Kasi | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Maria Kazimiera d'Arquien młodziutka dwórka królowej Marii Ludwiki, przybywając w wieku 4 lat do Polski nawet nie wyobraża sobie jakie losy są jej pisane. Jednak droga do korony jest długa, kręta i bardzo pod górkę.
Rozłąka z rodziną, ostracyzm innych dworzan w związku z niechlubnymi plotkami jakoby Maria była nieślubnym dzieckiem królowej, tęsknota za Francją, która w wyobrażeniach dziecka wydaje się być krainą szczęścia, strach i niedogodności związane z Potopem Szwedzkim -to tylko początek. Kolejny etap jej życia to zaaranżowane przez Królowa małżeństwo z Księciem Zamoyskim - wiecznie pijanym karłem, rozpustnikiem naznaczonym syfilisem. W trudach życia codziennego u boku niekochanego mężczyzny światełkiem nadziei była dla niej namiętna, płomienna, oddana miłość Jana Sobieskiego.
Historia tej pary jest niczym wyrwana z bajki Disneya, jednak Kornelia Stepan w swojej książce zrobiła absolutnie wszystko co tylko było w jej mocy, aby obrzydzić czytelnikowi zarówno to kultowe w...