Zdjąć z twarzy Marka Aureliusza maskę stężałych rysów bohaterskiego cesarza, zobaczyć, jak w jego mądrym i ciężkim spojrzeniu zapala się iskra żalu. W wierszach zapisać pełną gamę doznań swojego czasu, także tych nie uznawanych przez króla-filozofa — przyspieszony puls, strwożony oddech. Labirynt ciemnego korytarza wiedzie do sal z malarstwem. Znajduje się tu fresk Madonna della Scala....

Labirynt ciemnego korytarza wiedzie do sal z malarstwem. Znajduje się tu fresk Madonna della Scala. Uszkodził go czas. Od czoła Madonny zieje wyrwa, rozpoczynająca się powyżej linii brwi. Z blizny muru wykwita uśmiech.
Barbara Toruńczyk

Barbara Toruńczyk, redagująca najbardziej zajmujące pismo literackie w Europie Wschodniej, zbliżyła mnie do Polski. [...] Podjęła trud uświadomienia mi wagi świata polskiej kultury, literatury i myśli, utraconego dla Zachodu i dla samych Polaków znajdujących się pod niszczącym wpływem radzieckiej hegemonii.
Tony Judt

źródło opisu: http://www.zeszytyliterackie.com/torunczyk-barbara-nitka-ariadny.html

źródło okładki: http://www.zeszytyliterackie.com/torunczyk-barbara-nitka-ariadny.html

rokita49 Boruta | 2014-10-09
Przeczytana: 09 października 2014

Wędrujemy z autorką po jej współczesnym labiryncie.Jej fascynacje Miłoszem,Herbertem,Szymborską,Hartwig,Zagajewskim,Czapskim,Herlingiem-Grudzińskim,Giedroyciem,Jeleńskim,są także moimi fascynacjami i książka już należy do ulubionych.Chyba każda z tych postaci na swój sposób chciałaby "Zamknąć w słowie ból i ciężar istnienia,i czułość dla istniejącego - dlatego,że jest i przemija".Może dlatego,że "Jest bardzo dużo śmierci i dlatego tkliwość".Pani Toruńczyk opowiada o ważnych książkach wydanych przez Fundację Zeszytów Literackich, o pokoleniu "68",o walce o zmiany ustrojowe,o powstaniu kwartalnika "Zeszyty Literackie".Nie może się pogodzić z dzisiejszą rzeczywistością, "Mnie do dzisiaj upokarza,kiedy widzę z okna,jak ktoś grzebie w śmietniku,szukając jedzenia czy ubrania.A przecież na każdym kroku - w imię poszanowania demokracji parlamentarnej - zgadzam się na tę nędzę,na tych żebraków,na to wyrzucanie na margines ludzi,którym się nie udało w życiu,a którym należy się nasze...

Mateusz R | 2016-07-14
Przeczytana: 03 sierpnia 2016