Carnivia. Rozgrzeszenie

Okładka książki Carnivia. Rozgrzeszenie Jonathan Holt
Okładka książki Carnivia. Rozgrzeszenie
Jonathan Holt Wydawnictwo: Akurat Cykl: Carnivia (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Carnivia (tom 3)
The Absolution
Akurat
2016-09-21
2016-09-21
Piotr W. Cholewa
trylogia sensacja Włochy Wenecja policjantka morderstwo śledztwo

Niezłe jak na zakończenie cyklu, całkiem zmyślna intryga, sztampowi bohaterowie, w sumie ciekawy klimat i sama nie wiem, czy to dobre czy złe.
Cykl Carnivia czytałam jakieś 3-4 lata. Jakoś nie miałam poczucia, że to jest coś aż tak wciągającego i niespotykanego, że po pierwszym zachłyśnięciu chciałam więcej. Ta historia od początku pełna była kalek – z Kodu Leonarda da Vinci przede wszystkim, ale inspiracji znajdziecie więcej. Bohaterowie zdają się wzorowani na postaciach z kryminałów skandynawskich – zwłaszcza Kat i Daniele. Holly trochę bardziej z książek amerykańskich (superbohaterka, gotowa na każdą akcję, zaangażowana w każdą tajemnicę osobiście). Nie jest to złe, ale nie jest to dzieło sztuki. Rozgrzeszenie jest chyba najlepszą częścią serii, bo zamyka wątki samej Carnivii i relacje między bohaterami. I nie kończy się do końca dobrze.
Co do samego Rozgrzeszenia to mam mieszane uczucia. Powieść zaczyna się zabójstwem ważnej osoby w Wenecji, zabójstwem okrutnym, jednak dla Kat Tapo nieco oczywistym, ponieważ opartym na znanym jej schemacie. Mam wrażenie, że ta zagadka ginie gdzieś w natłoku innych zagadek. Ponieważ mamy jeszcze Daniele walczącego z demonami z przeszłości, próbującego rozwiązać tajemnicę jego porwania i okaleczenia wiele lat wcześniej – bardzo dobry element historii – i Holly próbującą rozsupłać zmowę milczenia sprzed lat, przez którą ucierpiał jej ojciec – to też ciekawy wątek. Sama postać Kat nie jest bardzo wyeksponowana, pojawia się częściej w scenach, w których przebywa ze swoim kochankiem Flavio i wygląda na to, że nawet on jest ciekawszy od niej. A to właśnie Kat jest uznawana za główną bohaterkę historii. Uważam, że niezasłużenie.
Lubię Daniele, ponieważ jest to postać inna, mam trochę poczucie, że oparta na postaci z Geim Andersa de la Motte. Człowiek zaszyty w wirtualnym świecie. Ze względu na swój wygląd stroniący od ludzi i świata zewnętrznego. Geniusz komputerowy i człowiek poszukujący sposobów na niestandardowe wykorzystanie swojej wiedzy. Ale oczywiście schematyczny w warstwie emocjonalnej. Czyli prawie cyborg bez umiejętności nawiązania relacji, a jeśli już to tylko destrukcyjnych. Holly jest z kolei człowiekiem honoru, która ma od dziecka wpajane zasady rodem z wojska. Nie bez przyczyny. Ale przy okazji jest ciepła i oddana swoim przyjaciołom. Jest dla nich bezpieczną przystanią, bo kiedy coś się dzieje, to Holly reaguje na chłodno i szuka rozwiązań. Kat dla odmiany jest narwana, nieposłuszna, uważa, że jej zdanie, jej sposób załatwienia sprawy jest najlepszy i najskuteczniejszy. Niestety dzięki temu zbiera żniwo bycia wiecznie niedocenianą i nie traktowaną serio. Trójkąt, jakich wiele w literaturze kryminalnej.
Rozgrzeszenie można czytać bez znajomości poprzednich tomów – ja niewiele pamiętam, a nie pogubiłam się w fabule. To z pewnością zaleta. Inną zaletą są Włochy. Jeśli lubicie tamten region (ja niestety nie),to dzięki powieści możecie niemal spacerować po Wenecji. Opisy są dość dokładne, miasto jest naprawdę nakreślone z pasją osoby kochającej to miejsce. No i akurat w tym tomie mamy do czynienia z lożą masońską i czerwonymi brygadami, co czyta się świetnie w opisach i historii tych dwóch organizacji i zwyczajów, zasad, sposobu działania i tego, jak rezonują w dzisiejszym świecie i w historii naszych bohaterów. Nie dowiecie się pewnie niczego spektakularnego, co otworzy Wam oczy na jakiś problem, ale kilka ciekawostek jest wplecionych w dialogi i trochę detali możemy wynieść.
Sami zdecydujcie czego szukacie i na czym wam zależy. Ja znam lepsze powieści w tym gatunku, ale jest to lekkie, łatwe i przyjemne, więc nie odradzam.

W końcu ukończyłam trylogię Jonathana Holta, ale przyznaję, że nie było łatwo rozstać się z ostatnią częścią jak i z samymi bohaterami.

"Carnivia: Rozgrzeszenie" jest trzecią i ostatnią częścią o trójce bohaterów: Kat, Holly i Danielu. Kat rozpoczyna śledztwo w sprawie morderstwa mężczyzny, którego zwłoki znaleziono na plaży weneckiej wyspy Lido. Znalezione dowody na plaży wskazują, iż w sprawę mogą być zamieszane loże masońskie tak liczne we włoskiej Wenecji. Holly zaczyna prywatne śledztwo w sprawie memorandum ojca na temat operacji Gladio. Chce wiedzieć też czy wylew ojca był rzeczywiście wynikiem ataku choroby czy czynnikiem wywołanym przez trucizny. Natomiast Daniele postanawia by Carnivią zarządzali wszyscy jej użytkownicy, by każdy miał do niej dostęp. Jednak jak się okazuje przez Carnivię łączą się wszystkie sprawy, co sprawia że Kat, Holly i Daniele będą mieli okazję by odnowić swoje kontakty.

Powieść Jonatha Holta jest spójną całością tego wszystkiego, co mieliśmy we wszystkich trzech częściach. Co prawda każda z nich opowiadała inna historię, to ostatnia z nich podsumowuje je wszystkie i rzuca światło na każdą poprzednią. Główni bohaterowi są dojrzalsi, wiedzą czego chcą i jak dążyć do celu, by rozwiązać teraźniejsze sprawy jak i poprzednie, które nie dawały im spokoju. Szczególnie Kat już tak nie irytuje tylko kibicuje się jej w sprawie oraz by znalazła miłość swego życia. Zaś Holly i Daniele zyskali jakby na sile charakteru dzięki czemu czuje się do nich nić sympatii i to wielką. Ich historie są przeplatane rozdziałami, które kończą się tak, że chce się jak najszybciej poznawać dalszy przebieg, bo każdy rozdział ma w sobie wiele intrygujących opisów sprawy, dialogów, które tylko podsycają by poznawać historię jak najszybciej bez przerw. Jednym słowem jest to historia bardzo wciągająca, która nie nudzi, aczkolwiek są takie opisy, sceny czy dialogi, które można było śmiało opuścić. Dlatego też czytało się jej pobieżnie a i tak czytelnik rozumiał dalsze perypetie bohaterów i sytuacji.

DALSZA CZĘŚĆ OPINII NA:

Jak zawsze, autor porusza bardzo ciekawe kwestie dla których z całą pewnością warto przeczytać całą trylogię. Niestety zbytnie rozwlekanie nie przysłużyło się tej części. Czasami kończąc serię odczuwam pewną tęsknotę za głównymi bohaterami, tym razem jednak bez szczególnego żalu żegnam tę trylogię.

W moim odczuciu najlepszy tom trylogii, bo niesie finalne rozwiązania, niekoniecznie takie, jakim czytelnik może kibicować.
Intensywna akcja wokół całej trójki poznanych bohaterów - Kat, Daniele i Holly.
Autor uzyskał efekt wciągnięcia w jeszcze jeden rozdział - ciężko przestać czytać :)

Intensywna akcja wokół całej trójki poznanych bohaterów - Kat, Daniele i Holly.

i znowu wszystko sprowadza się do masonów, CIA, albo Kościoła
ale i tak przyjemnie się czyta i śmiało mogę polecić

i znowu wszystko sprowadza się do masonów, CIA, albo Kościoła
ale i tak przyjemnie się czyta i śmiało mogę polecić

Trzecia część super trylogii, wilce udana jak na trzecią część, zresztą wszystkie część są godne polecania i każdy znajdzie tu coś dla siebie, wartka akcja, zagadki kryminalne spiski światowe i militarne, masoneria, banki, rytuały itd. Do tego wszystkiego Wenecja, kolorowa, pełna życia i tajemnic.

Ostatni tom trylogii o Carnivii, wirtualnym świecie, w którym spotykają się prawdziwi ludzie. Niektórzy szukają tylko prywatności, a inni miejsca do którego wstępu nie mają amerykańskie służby. Carnivia staje się miejscem spotkań radykałów. Natomiast w Wenecji życie toczy się stałym tempem. Niewielu jej obywateli ma świadomość, że w podziemiach miasta działają potężne siły, które wpływają na życie nie tylko Wenecjan, ale także całego świata.
Amerykanie traktują Włochy jako miejsce, w którym będą przygotowywać operacje na cały świat.

Carnivia. Rozgrzeszenie to niesamowite zakończenie weneckiej trylogii, która zaskakuje, szokuje i wciąga bez opamiętania. Tajemnice, intrygi, brutalne morderstwo dostarczą emocji, zaangażują czytelnika i zmuszą do chwili zastanowienia. Dla fanów dobrej i wciągającej literatury jest to idealny thriller. Polecam całą serię!

Całość: http://www.kraina-ksiazka-zwana.pl/2017/10/carnivia-rozgrzeszenie-jonathan-holt.html

Całość:...

Niestety tylko 5 gwiazdek... Początek książki zapowiadał się oczywiście przerażająco dobry! Ale już w połowie książki czułem jak z każdym rozdziałem, książka słabnie i kończy się jak się kończy.

Świetna, trzymająca w napięciu, wielowątkowa, niepozwalająca się od niej odkleić historia.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał