Diabeł z więzienia dłużników

Okładka książki Diabeł z więzienia dłużników Antonia Hodgson
Okładka książki Diabeł z więzienia dłużników
Antonia Hodgson Wydawnictwo: Amber kryminał, sensacja, thriller
The Devil in the Marshalsea
Amber
2015-01-13
2015-01-13
Stanisław Rek
literatura historczna Stanisław Rek

Początek książki nie był porywający ale klimat i dalszy rozwój wydarzeń wynagrodził cierpliwość czytania. Czytając można przenieść się do epoki dorożek, więzienia w którym każdy kolejny przeżyty dzień jest cudem. Książka jest niepowtarzalna i żeby to docenić trzeba przeczytać do końca.

Waham się między oceną 5 a 6 gwiazdek, ale chyba jednak 6 to za dużo...
Książka może i ciekawa, ale mnie brakowało jakiegoś błysku, jakiegoś takiego czegoś nieuchwytnego, co jak zaczynasz czytać, to wiesz, że to jest właśnie to.
Na pewno autorce należy się uznanie za rys historyczny, i za to, że naprawdę musiała włożyć dużo pracy w tą powieść, by była ona zgodna z ówczesnymi realiami.
Trochę szkoda, że nasz tłumacz nie przetłumaczył nam dialogów w ówczesnej polszczyźnie... To może też trochę psuje cały efekt.

Waham się między oceną 5 a 6 gwiazdek, ale chyba jednak 6 to za dużo...

Diabeł to bardzo dobra książka.
Kryminał historyczny osadzony w XVIII wiecznym Londynie.
Warstwa kryminalna jest ok - standardowa ale mimo wszystko trzymająca w napięciu historia poszukiwania mordercy.
Mnie książka urzekła swoją warstwą obyczajowo-hisotryczną.
Świetnie oddane realia XVIII w. Londynu oraz samego więzienia dla dłużników, zaludnionego przez rzeszę ciekawych postaci z krwi i kości.
Myślę, że Diabła warto polecić przede wszystkim fanom hisotycznych powieści z dreszczykiem i klimatycznych historii z epoki.

Diabeł to bardzo dobra książka.
Kryminał historyczny osadzony w XVIII wiecznym Londynie.
Mnie książka urzekła swoją warstwą obyczajowo-hisotryczną.

Czas: XVIII wiek, kraj: Anglia, miejsce: więzienie dla dłużników, w którym popełniono morderstwo, bohater: niedoszły duchowny. bardzo sprawnie napisany kryminał historyczny. autorka oparła się na prawdziwych zapiskach z tamtej epoki i prawdziwych postaciach przebywających w tym więzieniu. oprócz zagadki: kto jest mordercą? czytelnik dowiaduje się dużo o ówczesnym Londynie i warunkach panujących w więzieniu dla gentelmenów, którzy stali się więźniami za niezapłacone długi. autorka bardzo sugestywnie opisała warunki w jakich odbywali karę i musieli walczyć o przeżycie.

Książka pochłonięta za jednym zamachem. Świetnie oddane realia XVIII-wiecznego Londynu, dobrze zobrazowani bohaterowie i genialna intryga. Fabuła zaskakiwała do samego końca, wraz ze słodko-gorzkim zakończeniem. Bardzo podobało mi się to, że autorka wykorzystała w swojej powieści autentyczne postacie, miejsca i wydarzenia. Szczerze polecam :)

Dobra książką, bardzo ciekawy pomysł, poszukiwanie mordercy w więzieniu, a wszystko to opakowane na tle historycznym. Tle, które w świetny sposób oddany jest przez autorkę, że bez problemu wsiąkamy w klimat XVIII wiecznego Londynu jak i całej Anglii. Być może początek trochę niemrawy, ciężko na początku się połapać, ale im dalej, tym tylko lepiej. Podobała mi się przede wszystkim umiejętność odpowiedniego pomieszania kilku gatunków literackich. Bo mamy i kryminał, ale niektóre sceny i akcja bardziej podchodzą pod thriller, a nawet lekki horror. Dodatkowo, jak wcześniej wspomniałem świetny oddany nastrój ówczesnej epoki. Brutalność, brud, okropieństwo, degrengolada. To nie jest opowieść o krainie mlekiem i miodem płynącej. A zegar tyka i czas ucieka. Minusik lekki za zakończenie, trochę musiało być optymistycznie, ale jak najbardziej polecam. Jedna z lepszych książek jakie ostatnio przeczytałem

Powieść nie jest zbyt ciekawa, na pewno nie nazwałabym jej kryminałem historycznym. To raczej powieść przygodowa dla dorosłych. Do tego pisana w dziwny sposób, trochę bezbarwna, mimo, że opisująca ciekawe miejsce i czas.

Dla mnie ciężka pozycja do czytania.
Nie lubię zbyt książek historycznych więc szło topornie.

Dla mnie ciężka pozycja do czytania.
Nie lubię zbyt książek historycznych więc szło topornie.

Nuuuuuuudy. Szkoda czasu na to coś.

Nuuuuuuudy. Szkoda czasu na to coś.

Ciekawa fabuła i opisy sytuacji w więzieniu. Czytało się szybko. Książka trzymała w napięciu.

• 2015
  • Thriller/sensacja/kryminał