Łzy mojej duszy

Hyon Hui Kim Wydawnictwo: Veni Vidi Vici biografia, autobiografia, pamiętnik
Veni Vidi Vici
2014-01-01
2014-01-01

"ᴛᴇʀᴀᴢ ᴊᴇᴅɴᴀᴋ ᴡᴄɪᴀ̨ᴢ̇ ᴢᴀᴅᴀᴊᴇ sᴏʙɪᴇ ᴘʏᴛᴀɴɪᴇ, ᴄᴢʏ ᴊᴇsᴛᴇśᴍʏ ᴍɴɪᴇᴊ ᴏᴅᴘᴏᴡɪᴇᴅᴢɪᴀʟɴɪ ᴢᴀ sᴡᴏᴊᴇ ᴄᴢʏɴʏ, ᴊᴇśʟɪ ᴘᴏᴘᴇᴌɴɪᴀᴍʏ ᴊᴇ ɴɪᴇśᴡɪᴀᴅᴏᴍɪᴇ?"

Nie mogłam się oderwać. To trudna, bolesna i niesamowicie poruszająca historia. Autobiografia Koreanki z Północy, agentki wywiadu, która dokonała zamachu, podkładając materiały wybuchowe w południowokoreańskim samolocie tuż przed olimpiadą w Seulu.

Nikt nie przeżył lotu 858.
115 ofiar śmiertelnych.

Szkolona, by zabijać - zabiła.
Chciała umrzeć - przeżyła.
Została skazana na śmierć.
I ułaskawiona.

Autorka wspomina całe swoje życie, przez lata dziecięce i nastoletnie, po początki dorosłości. Opowiada o nauce w szkole, swojej rodzinie, widocznej na każdym kroku propagandzie, szkoleniu agentów. Nie opisuje tylko dokładnie przebiegu wydarzeń, ale poświęca też dużo uwagi swoim przeżyciom i emocjom.

To historia tragedii. Nie tylko tych, którzy zginęli w tamtym samolocie i ich rodzin. Poznajemy tu codzienną tragedię i prawdziwe cierpienie samej autorki oraz całej Korei Północnej. To świat pełen obłudy, zamknięty, bezlitosny.

Książkę czyta się bardzo szybko pomimo niełatwej tematyki. Naprawdę warto ją przeczytać. Szczególnie, gdy interesuje was Korea - wtedy to absolutny must-have. To jedna z tych lektur, która nie pozostawia nas obojętnymi. Zapada w pamięć. Boli. Skłania do przemyśleń. Zachęca do wdzięczności.

Kim Hyon Hui przekazała całość honorariów rodzinom ofiar.

Kim Hyon Hui miała wybór, mogła się nie zgodzić lecz olbrzymim wyróżnieniem i zaszczytem było zostać wybranym przez Komitet Centralny Partii. Kim przeszła pozytywnie test, została agentką wywiadu w Korei Północnej.
W wieku 18 lat zostawiła rodzinę, wyjechała służyć. Skłonna do misji szpiegowskich, skłonna do sprzedania własnego ciała nieznajomym w sytuacji koniecznej, skłonna wyjść za mąż za kandydata wybranego przez Partię i na koniec skłonna zginąć.
Kim przeniesiono do szkoły wojskowej i od tej pory zaczyna się szkolenie, surowy, forsujący do granic psychicznej i fizycznej wytrzymałości, kilkuletni trening.
Rok 1987 zmienia całkowicie, poraz kolejny życie Kim.
W Korei Północnej już od małego dzieci poddawane były ideologicznemu praniu mózgu. Wpajano im nauki Kim Ir Sena. Pierwsze słowa, których ich uczono:"Dziękujemy ci, Kim Ir Senie, nasz Wielki Przywódco". Były uczone nienawiści do Ameryki, jako odwiecznego wroga. Wiadomo, że w dzieciach informacje, często im wpajane zakorzeniają się bardzo mocno. Jest to manipulacja młodym umysłem korzystna dla polityki kraju lecz krzywdząca młode pokolenie, które nie może mieć własnego zdania, a nawet mając wątpliwości, musi z nimi żyć nie dzieląc się nimi z nikim.

Lektura wciąga, zaskakuje. Wzbudza ciekawość ciągu dalszego.

Książka ta dedykowana jest rodzinom ofiar lotu 858.
Kim Hyon Hiu całość honorariow, które należą się jej, przekazuje właśnie im.

Ogarnęłam w 3 h. Mega wstrząsająca i zapadająca głęboko w pamięć.

Ogarnęłam w 3 h. Mega wstrząsająca i zapadająca głęboko w pamięć.

Wstrząsająca i nieprawdopodobna-taka jest moim zdaniem ta historia.
A jednak prawdziwa.
Polecam.

Wstrząsająca i nieprawdopodobna-taka jest moim zdaniem ta historia.
A jednak prawdziwa.
Polecam.

Autobiografie to najtrudniejsze książki do oceny. O ile, bowiem w biografii możemy ocenić poziom research’u, warsztat autora czy poziom obiektywizmu, z jakim podchodzi do opisywanych wydarzeń z życia bohatera czy też do samego bohatera, którego życie opisuje, to z autobiografią jest trudniej.

Liczy się, bowiem historia, jaką ma nam do przekazania osoba ją spisująca. Często osoba ta nie ma nic wspólnego z pisarstwem i o ile nie mamy do czynienia ze skrajną grafomanią, to moim zdaniem dużo można wybaczyć. Nie można oczekiwać, że autor będzie obiektywny skoro spisuje własną opowieść. Nie ma możliwości, aby zachował pełen dystans. Zawsze będzie to opowiedziane z jego perspektywy. Nie można oceniać tu fabuły, ani kreacji świata czy postaci.

Na jakiej podstawie twierdzę, więc, że „Łzy Mojej Duszy” to książka, po którą warto sięgnąć?

„Łzy Mojej Duszy” to autobiografia Koreanki z północy, która dokonała zamachu terrorystycznego na samolot południowokoreański lot 858 tuż przed olimpiadą w Seulu. W opisanych wspomnieniach dowiedzieć się możemy nie tylko jak wyglądały kulisy przeprowadzonego zamachu, w którym zginęło 115 osób, ale również jak wyglądał proces szkolenia koreańskich szpiegów, a wygląda dość imponująco.

Głównym plusem jest zderzenie z zupełnie inną rzeczywistością, gdy autorka opowiada o życiu w Korei Północnej. O swoim dzieciństwie, nauce w szkole oraz wszechobecnej propagandzie, która przybiera niewyobrażalne wręcz rozmiary. Nawet mając, jako takie pojęcie o historii i tym, jak wygląda życie w komunistycznym kraju, to świat dynastii Kimów przybiera wręcz karykaturalny kształt.

Nawet biorąc pod uwagę różnice kulturowe pomiędzy krajami europejskimi, a azjatyckimi, to północ Półwyspu Koreańskiego wymyka się ze skali, którą dałoby się pojąć. Podejrzewam, że dla potencjalnego turysty, któremu cudem udałoby się wybrać na wycieczkę indywidualną, a nie z biurem podróży mogłoby się wydawać, że trafił do innego wymiaru.

Oczywiście, że książka ta mogłaby być napisana lepiej. Sprawniej. Mogłaby być bardziej porywająca i łapiąca za serce. Jednak mimo wszystko historia w niej opowiedziana, kiedy już zostaje przemyślana okazuje się stukać w pewne klawisze w sercu. Bo gdzieś pomiędzy niedoskonałościami warsztatu pisarskiego, a dynamiczną akcją czai się dramat zwykłych ludzi. Nie tylko ofiar zamachu, autorki, ale tych, którzy pozostają po drugiej stronie granicy. Często nieświadomi swojej tragicznej sytuacji. To świat dzieci, których największym marzeniem jest nylonowy dres…

„Teraz jednak wciąż zadaje sobie pytanie, czy jesteśmy mniej odpowiedzialni za swoje czyny, jeśli popełniamy je nieświadomie?”

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

„Łzy mojej duszy” to autobiografia agentki północnokoreańskiego wywiadu współodpowiedzialnej za zamach bombowy, w którym zginęło 115 osób. Skazana na karę śmierci Hyon Hui Kim została jednak ułaskawiona. W tym miejscu niejeden czytelnik miałby wątpliwości – jak można ułaskawić sprawczynię takiego zamachu?

Lektura „Łez mojej duszy” pozwala tę decyzję zrozumieć. Autorka dość dokładnie opisuje bowiem drogę, jaką przebyła od zwykłej zdolnej uczennicy do wykwalifikowanej agentki północnokoreańskiego wywiadu. Proces indoktrynacji, jakiemu była poddawana już od najmłodszych lat zrobił swoje, dlatego nawet podczas zagranicznych podróży Hyon Hui Kim nigdy nie kwestionowała wytycznych partii. Dopiero po aresztowaniu, długich rozmowach z policjantami i kilku „wycieczkach” po „zepsutym” Seulu zaczęła uświadamiać sobie, że wszystko, co dotychczas wiedziała o świecie było tylko wyuczonym kłamstwem, a powierzone jej zadanie nie miało na celu doprowadzić do połączenia obu Korei, lecz było zwykłym atakiem terrorystycznym. Wraz z tą wiedzą przyszły wątpliwości moralne i poczucie winy. Na szczęście autorka nie popada wtedy w sentymentalny ton, tylko rzeczowo kontynuuje swoją opowieść.

Książkę czyta się bardzo szybko, bo tematyka jest niezwykle interesująca. Z pierwszej ręki dowiadujemy się nie tylko o codziennym życiu w Północnej Korei, ale także o wielu szczegółach dotyczących szkolenia agentów czy działalności wywiadu, a to już wiedza raczej trudno dostępna dla przeciętnego czytelnika.

Autorka pisze prosto i szczerze, nie chowa się za eufemizmami, dlatego podczas czytania łatwo przyjąć jej punkt widzenia. Mimo posiadania świadomości tego co zrobiła, trudno ją jednoznacznie potępiać. Kiedy od dziecka zamiast infantylnych rymowanek śpiewa się pieśni na cześć władcy, a edukacja obejmuje przede wszystkim pisma wybrane Kim Ir Sena, ciężko o samodzielne i krytyczne myślenie…

Reasumując, dla osób interesujących się Koreą Północną pozycja obowiązkowa. Dla wszystkich innych pozycja godna polecenia ze względu na dramatyczną historię autorki. Z pewnością żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym.

Lektura „Łez mojej duszy” pozwala tę decyzję zrozumieć. Autorka dość...

Książka przedstawia los uczestniczki tragicznego lotu 858.
Jak powszechnie wiadomo, życie w Korei Północnej nie jest proste. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu o życie swoje i swoich potomków. "Łzy mojej duszy" to wspaniała opowieść o kobiecie, która została zaciągnięta przymusem do koreańskiego wywiadu. Myślę, że tę książkę powinien przeczytać każdy, aby uświadomić sobie, że warto cieszyć się z posiadanych własności.
Szkolona, by zabijać - zabiła.
Chciała umrzeć - przeżyła.
Została skazana na śmierć.
Kim Hyon Hui jako dziecko widziała wiele przykrych obrazów. Małoletni uczący się w szkołach bezgranicznego poświęcenia dla Ojczyzny. Ludzie z twarzami wypranymi z emocji... Po paru latach udaje jej się zdać wszystkie testy i zostaje członkinią koreańskiego wywiadu. Jednak droga do tego była długa i pełna zakrętów. W końcu dostaje zlecenie. Wraz z towarzyszem ma wysadzić samolot. Czy im się to uda? Jakie komplikacje wystąpią podczas lotu? Czy dziewczyna poniesie karę za swoje czyny? A może uda jej uciec...

Książka przedstawia los uczestniczki tragicznego lotu 858.

„Łzy mojej duszy” to z pewnością książka trudna. Książka, która ukazuje brzmienie prawdziwego głosu Korei Północnej. Historia jej autorki jest przykładem prawdziwego cierpienia, wynikającego z całkowitego zamknięcia na resztę świata i dokonania najokrutniejszego możliwego czynu, na rzecz rzekomej utopii, a w rzeczywistości świata pełnego obłudy, fałszu oraz bezlitosnej propagandy. Polecam osobom, które chcą dowiedzieć się, jaka jest Korea Północna z punktu widzenia osoby, której udało się opuścić to zmanipulowane społeczeństwo i odkryć swoje życie na nowo.

Tę książkę czyta się jak dobrą powieść sensacyjną.... https://mira-bell.blogspot.com/2019/06/o-osobie-zy-mojej-duszy.html

Wciągająca i wstrząsająca lektura, inna niż pozostałe książki o tematyce Korei Północnej. Autobiografia młodej agentki wywiadu Korei Północnej z misją wysadzenia samolotu południowokoreańskiego. Opis wyczerpującego szkolenia fizyczno-ideologicznego, mechanizmów działania służb KRLD, wreszcie proces złapanej przez wywiad Korei Południowej autorki. Koniecznie do przeczytania, pochłonęłam ją jednym tchem w samolocie.

• Korea
  • Korea Północna