Z piekła do wolności. Ucieczki z Korei Północnej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Escaping North Korea: Defiance and Hope in the World's Most Repressive Country
literatura faktu
Michał

Porażający reportaż o uchodźcach z Korei Północnej, problemie handlu kobietami i dziećmi, a także o wykorzystywaniu uciekinierów jako niewolniczej siły roboczej. Wstrząsające relacje naocznych świadków odkrywają istotę reżimu północnokoreańskiego. To niewiarygodne, że w XXI wieku istnieje państwo tak wielkiego terroru, w którym codziennością są masowe zbrodnie i permanentne represje. Trudno pojąć, że jego naród jest kompletnie izolowany od świata zewnętrznego, a obywatele, już od urodzenia, poddawani nieustannej inwigilacji i politycznej indoktrynacji.

Czasami nauczyciel wieszał na ścianie obraz przedstawiający Amerykę. Potem, na sygnał nauczyciela, wszystkie dzieci w klasie chwytały jakiś ostry przedmiot, nacierały na obraz, krzycząc z całych sił, i rozrywały go na strzępy. Pamiętam, że w zimie nauczyciel kazał nam ulepić dwa bałwany. Na jednym pisaliśmy „Ameryka”, na drugim „Japonia”. […] Chwytaliśmy kije, rzucaliśmy się na bałwany i rozwalaliśmy je.
Wyobraźcie sobie kraj pełen ludzi, których od urodzenia uczy się i zachęca do takiej nienawiści.

(Fragment książki)

To księga rozpaczy, bólu i krzyku o wolność i pamięć o ludziach zapomnianych.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Tinkerbelle | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Trudno ocenić mi merytorycznie tę książkę, ale niewątpliwie jest to uzupełnienie wiedzy. Uważam się za osobę, która już co nieco o Korei wie, a jednak znalazło się kilka informacji, które były dla mnie zupełnie nowe. Przede wszystkim na temat chrześcijaństwa i Koreańczyków oraz sytuacji na granicy chińsko-koreańskiej.
Każda książka na ten temat jest dobra (oczywiście nie mówimy o tych propagandowo zakłamanych), to zawsze krok w stronę uświadomienia i uwrażliwienia zwykłych ludzi na tragedię, która wciąż dzieje się w tym kraju.

Krzysztof Sawicki | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Książka, delikatnie mówiąc, nie porywa. Tematyka koreańska jest ostatnio bardzo popularna. Sam miałem okazję przeczytać już kilka książek na ten temat. Ta jest jednak najbardziej nużąca. W zasadzie to zbiór spostrzeżeń autora na temat Koreańczyków z północy, a nie opis ucieczek z tego kraju. Tytuł jest raczej mylący.
W książce znalazły się dwie opowieści, które wzbudziły moje zainteresowanie: ucieczka do konsulatu brytyjskiego i przekroczenie granicy laotańskiej. Reszta... Nudne opisy, niezbyt szczegółowe, moim zdaniem też chaotyczne. Ponadto rozdział o chrześcijaństwie był jakoś nadmiernie rozbudowany, a wcale nie tak wiele z niego wynikało. A temat jest interesujący - bo w kraju tak izolowanym jakaś religia się rozwija. Niestety autor nie rozwinął tego wątku w interesującym kierunku.
Podsumowując, każda lektura jest warta przeczytania. Również ta. Na pewno daje jakiś pogląd na temat sytuacji w Korei Północnej, a właściwie na pograniczu chińsko-koreańskim. Niemniej jest wiele...

telrhosien | 2015-01-22
Na półkach: 52/2015?
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Moja niska ocena wynika z rozczarowania książką. Być może zasługuje na więcej gwiazdek, ale moje oczekiwania zostały zawiedzione.
Książek i reportaży o Korei Północnej czytałam i widziałam sporo, a ta jest najsłabsza z tej listy. Mam wrażenie, że to przeplatanka suchych faktów, opowieści o działalności autora w Chinach na rzecz północnokoreańskich uchodźców i historii samych uchodźców. Fakty, wiadomo, musza być podane, aby czytelnik niemający pojęcia o sytuacji w tej części świata mógł ją zrozumieć. Działalność autora owszem, podziwiam, ale informacje o niej pojawiają się chaotycznie i właściwie nie do końca wiadomo, na czym polegała, jak funkcjonowały organizacje, jak to ma się do sytuacji politycznej w samych Chinach. Historie uchodźców również pojawiają się chaotycznie, do tego wydają się dość powierzchowne, im samym autor oddaje głos na dwa, trzy zdania. Mało tego. Jeśli chcecie poczytać o Korei Północnej, to niekoniecznie powinniście sięgać po tę pozycję.

abc | 2013-09-26
Przeczytana: wrzesień 2013

Nie należy spodziewać się rzetelnej publikacji. Autor dane z innych źródeł łączy z usłyszanymi historiami i tak powstaje to ‘wielkie dzieło’. Dlatego czasem wydaje się nam, że czytamy wycinki z encyklopedii, a czasem jakieś ciekawostki wyszperane w Internecie. Po co i dla kogo została napisana ta książka? Nie wiadomo. Co więcej, niektórych fragmentów książki możemy nauczyć się na pamięć, gdyż powtarzają się co kilka stron. Na okładce książki widnieje napis ‘ Literatura Faktu PWN’, od takiego rodzaju literatury faktu trzymajmy się z daleka…
Podsumowując- jeśli czytałeś już kilkanaście książek nt. Korei Północnej, tę możesz sobie darować. Nie dla wymagających.

Bounty89 | 2014-02-09
Na półkach: Posiadam

Książka bardzo świetna, przybliża nam północno koreańskie tło co się tam dzieje, świetnie się ją czyta i kupujcie bo warto !!

Bookeriada | 2014-07-21
Przeczytana: 21 października 2012

Informacje o Korei Północnej to tak naprawdę wielka niewiadoma. Nikt nie może dać stuprocentowej pewności, a samo państwo oglądane na mapach Google, to biała plama, która idealnie obrazuje zagadkowość tego kraju. Przyczyny są oczywiste, ale czy to oznacza, że nie ma szans by dowiedzieć się czegoś o tym zamkniętym miejscu?

Wydawnictwo PWN oferuję książkę, będącą prawdziwą kopalnią wiedzy. Nie ma w niej żadnych wydumanych statystyk, ani tym bardziej ugrzecznionych treści na pokaz.

Mike Kim, autor książki, przybliża czytelnikom codzienność Korei Północnej opierając się o rozmowy z uchodźcami z tego kraju. Warto zwrócić uwagę na przemianę takich osób: początkowy strach przed cudzoziemcem (szczególnie przed Amerykaninem, co jest wynikiem propagandy), oszołomienie, szok spowodowany odkryciem prawdy o swoim kraju, przeradzają się w zaufanie, chęć pomagania i powrotu (!) do Korei.

Z piekła do wolności obfituje w historie tego typu, a wszystkie wbijają w fotel i nie pozwalają oderwać się...

Iza | 2016-03-27
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: marzec 2016

Spodziewałam się dość mocnego, suchego reportażu, jednak utrzymana w stylu typowo amerykańskim (bo i napisana przez Amerykanina) książka, porusza wiele tematów które, moim zdaniem, można by rozwinąć osobno.

książek: 1902
Justyna | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Wypisywanie wszystkiego, co przychodzi na myśl, to nie jest dobry pomysł na książkę. Straszny chaos.

Volumen | 2012-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2012

Jest to książka opisująca, życie w Korei Północnej. Prawdziwa, okrutna ale pozostawiająca nadzieję.

Ka- | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

Pod względem merytorycznym - rzetelnie zebrane informacje + osobiste doświadczenia autora.
Książka sama w sobie mnie nie wciągnęła, dłużyła się.