Kryptonim Verity

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Code Name Verity
historyczna
Zaczarowana

11 października 1943 roku brytyjski samolot szpiegowski rozbija się w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Francji. Pilotka i pasażerka to serdeczne przyjaciółki. Jedna z nich ma możliwość przetrwania, druga odpada z gry, zanim ta zdąży się na dobre rozpocząć. Kiedy "Verity" wpada w ręce gestapo, jest pewna, że nie ma żadnych szans. Jako tajna agentka, pojmana na terytorium wroga, przeżywa...

Kiedy "Verity" wpada w ręce gestapo, jest pewna, że nie ma żadnych szans. Jako tajna agentka, pojmana na terytorium wroga, przeżywa najgorszy koszmar szpiega. Śledczy dają jej prosty wybór: ujawnienie misji albo makabryczna egzekucja.

Misternie snując swoje zeznanie, Verity wspomina własną przeszłość. Opowiada, jak zaprzyjaźniła się z pilotką Maddie, dlaczego ją porzuciła w kadłubie rozbitego samolotu. Na każdym skrawku papieru toczy walkę o życie, mierząc się ze swoimi poglądami na odwagę, porażkę i desperacką nadzieję na powrót do kraju. Czy wystarczy przehandlować wrogowi sekrety, żeby uratować życie?

Książka o "szatańsko skomplikowanej intrydze", jak to określił "New York Times", otrzymała Honorową Nagrodę Michaela L. Printza. Kryptonim "Verity", ekspresyjna powieść o zagrożeniu, determinacji i przetrwaniu, ukazuje, jak daleko mogą się posunąć prawdziwe przyjaciółki, aby przyjść sobie z pomocą.

źródło opisu: swiatksiazki.pl

źródło okładki: swiatksiazki.pl

elenkaa | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/04/96-kryptonim-verity-elizabeth-wein.html

Uwielbiam czytać o kobietach, które były członkiniami ruchów oporu podczas II wojny światowej. Niedoścignionym autorem, który stosuje ten motyw w kilku książkach jest mój ulubiony autor - Ken Follett i na razie jeszcze nikt go w tym temacie nie przebił. Książka "Kryptonim Verity" zapowiada właśnie taki motyw, więc długo się nie zastanawiając, postanowiłam sobie tę książkę sprawić.

Verity (tak nazwijmy naszą bohaterkę, chociaż ma ona wiele pseudonimów) jest Szkotką działającą w brytyjskim ruchu oporu. Gdy zostaje wzięta do niewoli przez nazistów, postanawia z nimi współpracować. Ma napisać raport, w którym wskaże nazwiska współpracowników, czy też miejsca lądowisk samolotów oraz ich rodzaje. Jednak bohaterka ten raport pisze bardziej w formie powieści, którą my czytamy. Opowiada ona o swojej przyjaciółce Maddie, która jest pilotem, a o sobie pisze w...

aleksnadra | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

"Kryptonim Verity" to opowieść o dwóch młodych dziewczynach, które zostały wciągnięte w tryby hitlerowskiej machiny śmierci, gdzie odnalazły prawdziwą przyjaźń i kres swojego honoru, heroizmu, bohaterstwa i wytrzymałości.

Julia Beaufort- Stuart i Maddie Brodatt nie mogą obojętnie przyglądać się jak ich świat staje w płomieniach, a przyszłość wali się w gruzy. Wstępują kolejno do WAAF, ATA, SOE i ramię w ramię z mężczyznami walczą o pokój i bezpieczeństwo swojej ojczyzny. Warunki bojowe, codzienne balansowanie na granicy życia i śmierci wpływa na zacieśnianie więzów. Julia i Maddie zaprzyjaźniają się i stają się sobie bliskie niczym siostry. Jedna za drugą wskoczyła by w ogień. Przeznaczenie szybko weryfikuje ich uczucia. Jedna z misji przyjaciółek kończy się rozbiciem samolotu w okupowanej Francji. Julia trafia w łapy gestapo, a Maddie zostaje przechwycona przez ruch oporu. Jaki los czeka obie kobiety? Czy uda im się zachować życie?

Przyjaźń Julii i Maddie nie budzi zdziwienia....

Anna-mojeksiążki | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

„Kryptonim Verity” to książka, która mnie na tyle zaintrygowała, że w końcu ją zamówiłam. Bardzo lubię dobrze napisane wojenne opowieści, gdzie miłość, odwaga i walka idą w parze.

Akcja powieści rozgrywa się w 1943 roku. We Francji, na ziemiach okupowanych przez Niemcy, rozbija się brytyjski samolot. W samolocie znajdują się dwie przyjaciółki, pilotka i pasażerka-szpieg. Verity, młoda dziewczyna, tajna agentka, wpada w ręce nazistów. To chyba nie jest lepsze od śmierci…. Jest wielokrotnie przesłuchiwana, bita i upokarzana. Dać się zabić, czy wyznać prawdę, a tym samym zdradzić swój kraj? Wcale nie jest jej łatwo, a wyboru w zasadzie nie ma.

Verity dzieli się z nami swoją bardzo osobistą opowieścią, opowiada o życiu, przyjaźni z Maddie, swoich dylematach i wyborach. Młoda kobieta prowadzi z wrogiem handel wymienny – kto na tym wyjdzie lepiej?..... Na wojnie trudno znaleźć jedną odpowiedź i właściwe wyjście z tak trudnych sytuacji. Jak to się udało Verity? Musicie ocenić sami....

Pavel | 2015-02-16
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 16 lutego 2015

Zaskakująca książka. Podziwiam autorkę za sprawność z jaką uplotła intrygę, mieszając to tu, to tam, ale niestety poległa na polu wartkości narracji - brakowało mi płynności. Warto jednak przebrnąć przez połowę książki, wtedy nabiera rumieńców i wszystko układa się w całość, zmierzając do dramatycznego finału.

Klitka | 2015-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Rewelacyjna. Nieprawdopodobne, że przeczytałam 1/3 książki i nie miałam ochoty czytać dalej. Jednak czytałam dalej, licząc chociaż na dobre zakończenie! Książka w połowie rozkręca się niesamowicie. Wszystkie wydarzenia łączą się w logiczną całość, zaczyna się dreszcz emocji i akcja. Tego się właśnie spodziewałam kupując tę książkę, trochę o innej tematyce niżeli ta, którą czytam na co dzień. Polecam z czystym sercem :).

wiedźma | 2014-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2014

W "Kryptonimie Verity" autorka położyła spory nacisk na ukazanie relacji międzyludzkich w ekstremalnych okolicznościach. Nie chodzi tylko o heroizm jednostek, które gotowe są poświęcić swoje życie w imię wolności innych czy kolektywny wysiłek społeczeństwa na rzecz wsparcia działań wojennych. Mam tu na myśli pewne szczególne sceny, słowa matki Julie, lady Beaufort-Stuart, która jak pani Darling z "Piotrusia Pana", zostawiała okna w sypialniach swoich dzieci otwarte, by zawsze mogły do niej bez problemów wrócić. Niby nic szczególnego, drobny w zasadzie gest, ale jest w nim coś poruszającego. Jedno proste zdanie, jedna prosta czynność, a tak zapadająca w pamięć i dająca wiele do myślenia.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/12/elizabeth-wein-kryptonim-verity.html

Agnesscorpio | 2014-12-18

zaczytana | 2018-06-10