Kryptonim Verity

Code Name Verity
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-09-29
2014-09-29

Książka o ile nie wciąga od samego początku, to jeśli jest się w stanie przebrnąć do jej połowy, wynagradza wszystko. Niesamowita historia przyjaźni dwóch kobiet w czasach toczącej się w tle wojny. Wciągnięte w akcję ruchu oporu dzielnie walczą o pokój i bezpieczeństwo swojego kraju. Jest, to pięknie napisana historia, wnosząca do życia czytelnika pewne wartości o których człowiek w dzisiejszych czasach może momentami zapomnieć. Kolejna pozycja z motywem IIWŚ do przeczytania dla każdego, kto lubi i ceni sobie te klimaty.

Reading a heartbreaking novel when your heart is reliving being broken is the worst and the best idea at the same time.

Amounts of time I've bursted into tears.. now I can say it was cleansing. Cathartic even.

Its absolutely devastating, sad but full of hope, terrifying beautifully written story with twists that made me cry even harder.

Wybitna. To historia o przyjażni dwóch kobiet w niebezpiecznych wojennych czasach. Historia przerażająca, wzruszająca, i ukazujaca niesamowitą determinację w osiąganiu celu nawet za najwyższą cenę jaką jest życie.

Dość długo czytałam, bo początkowo książka ciągnie się bez wartkiej akcji. Jakoś dobrze po połowie, zaczyna wciągać. Na końcu zmusza do refleksji - o czasie wojny, o przyjaźni, o wyrzeczeniach....
Napisana nieszablonowo, być może dlatego właśnie początkowo się dłuży. Sens i cały zamysł autorki odkrywamy dopiero pod koniec. Czy warto przeczytać? Mam mieszane uczucia... Chyba jednak skłonię się na tak, bo dokończyłam ją dziś rano i ciągle o niej myślę. A właściwie o to chyba chodzi :)

Rewelacyjna. Nieprawdopodobne, że przeczytałam 1/3 książki i nie miałam ochoty czytać dalej. Jednak czytałam dalej, licząc chociaż na dobre zakończenie! Książka w połowie rozkręca się niesamowicie. Wszystkie wydarzenia łączą się w logiczną całość, zaczyna się dreszcz emocji i akcja. Tego się właśnie spodziewałam kupując tę książkę, trochę o innej tematyce niżeli ta, którą czytam na co dzień. Polecam z czystym sercem :).

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/04/96-kryptonim-verity-elizabeth-wein.html

Uwielbiam czytać o kobietach, które były członkiniami ruchów oporu podczas II wojny światowej. Niedoścignionym autorem, który stosuje ten motyw w kilku książkach jest mój ulubiony autor - Ken Follett i na razie jeszcze nikt go w tym temacie nie przebił. Książka "Kryptonim Verity" zapowiada właśnie taki motyw, więc długo się nie zastanawiając, postanowiłam sobie tę książkę sprawić.

Verity (tak nazwijmy naszą bohaterkę, chociaż ma ona wiele pseudonimów) jest Szkotką działającą w brytyjskim ruchu oporu. Gdy zostaje wzięta do niewoli przez nazistów, postanawia z nimi współpracować. Ma napisać raport, w którym wskaże nazwiska współpracowników, czy też miejsca lądowisk samolotów oraz ich rodzaje. Jednak bohaterka ten raport pisze bardziej w formie powieści, którą my czytamy. Opowiada ona o swojej przyjaciółce Maddie, która jest pilotem, a o sobie pisze w trzeciej osobie, bo jak twierdzi, nie jest już tą samą osobą, co wcześniej. Dopiero po jakimś czasie dowiadujemy się, że pewna postać, o której Verity pisała, jest nią samą. Ta historia przeplata się z teraźniejszymi przemyśleniami bohaterki dotyczącymi oficera gestapo von Lindena lub też opiekunki pani Engel.

Pomimo tego, że Verity trafia do niewoli, do okropnego wroga jakim było gestapo, nie traci dobrego humoru w niektórych sytuacjach. Z jednej strony trochę mi to przeszkadzało, bo wątpię, żeby ktokolwiek więziony przez nazistów zachował choć resztki humoru. Jednak wydaje mi się, że Verity stara się zachować resztki siebie, żeby nie popaść w skrajną rozpacz z powodu sytuacji, w jakiej się znalazła. Dlatego też robi na złość swojej "opiekunce", która pilnuje jej w trakcie pisania raportu oraz próbuje żartować z niektórych sytuacji. Ostatecznie ten czarny humor uznaję za plus w powieści. Niektóre sytuacje był naprawdę groteskowe i nie wiedziałam,czego mam się spodziewać. Bo w jednej chwili bohaterka sobie "żartuje" (przynajmniej ja to tak odbierałam", a później pisze, że była torturowana. Sprzeczne sytuacje, które wywoływały u mnie konsternację.

Z rodziału na rozdział powieść jest coraz ciekawsza i wyłania się z niej historia o dwóch przjaciółkach. Jeśli macie nadzieję na jakiś romans to niestety tutaj go nie znajdziecie, bo prym wiedzie przjaźń pomiędzy dwiema kobietami, które żyły w tych trudnych wojennych czasach. I gdyby nie wojna prawdopodobnie by się nie spotkały, gdyż pochodzą z dwóch różnych światów. Obie bohaterki to przede wszystkim bardzo odważne kobiety walczące za swój kraj na różne sposoby. Autorka zbudowała świetną fabułę, która z rozdziału na rozdział rozwija się i buduje zaciekawienie oraz chęć poznania zakończenia. Czy Verity zdradzi swoich współpracowników oraz ukochaną przyjaciółkę, czy może skaże się na śmierć przez milczenie?

Na pewno nie jest to książka, która mogłaby się spodobać wszystkim. Nie jest uniwersalna, jest raczej skierowana do wąskiego grona odbiorców. Na pewno spodoba się osobom interesującym się nazizmem oraz tym, którzy lubią czarny humor w książkach. Mi osobiście bardzo się podobała, mimo początkowej niechęci. Polecam!

Zaskakująca książka. Podziwiam autorkę za sprawność z jaką uplotła intrygę, mieszając to tu, to tam, ale niestety poległa na polu wartkości narracji - brakowało mi płynności. Warto jednak przebrnąć przez połowę książki, wtedy nabiera rumieńców i wszystko układa się w całość, zmierzając do dramatycznego finału.

2034

„Kryptonim Verity” to książka, która mnie na tyle zaintrygowała, że w końcu ją zamówiłam. Bardzo lubię dobrze napisane wojenne opowieści, gdzie miłość, odwaga i walka idą w parze.

Akcja powieści rozgrywa się w 1943 roku. We Francji, na ziemiach okupowanych przez Niemcy, rozbija się brytyjski samolot. W samolocie znajdują się dwie przyjaciółki, pilotka i pasażerka-szpieg. Verity, młoda dziewczyna, tajna agentka, wpada w ręce nazistów. To chyba nie jest lepsze od śmierci…. Jest wielokrotnie przesłuchiwana, bita i upokarzana. Dać się zabić, czy wyznać prawdę, a tym samym zdradzić swój kraj? Wcale nie jest jej łatwo, a wyboru w zasadzie nie ma.

Verity dzieli się z nami swoją bardzo osobistą opowieścią, opowiada o życiu, przyjaźni z Maddie, swoich dylematach i wyborach. Młoda kobieta prowadzi z wrogiem handel wymienny – kto na tym wyjdzie lepiej?..... Na wojnie trudno znaleźć jedną odpowiedź i właściwe wyjście z tak trudnych sytuacji. Jak to się udało Verity? Musicie ocenić sami. Jedni ją potępią, a inni zrozumieją…..

Opowieść, którą serwuje nam Elizabeth Wein jest misternie utkana. Pokazuje nam okropności wojny, dylematy i wybory, których musieli dokonywać ludzie i żyć z piętnem swoich decyzji. Chwilami nas szokuje, chwilami wręcz bawi, a na pewno zaskakuje. Sama główna bohaterka jest bardzo specyficzną osobą, życie jej nie oszczędza, a ona dzieli się z nami swoimi przemyśleniami. Opowieść jest bardzo bezpośrednia, odnosi się wrażenie bliskości z Verity. Autorka spokojnie rozwija opowieść, aby na końcu totalnie wybić nas z rytmu i zaskoczyć. Udało jej się skutecznie podsycać atmosferę niepewności, który udziela się czytelnikowi podczas lektury książki.

„Kryptonim Verity” to niebanalna opowieść o wojnie, przyjaźni, przetrwaniu. Przyjaźń Verity i Maddie przechodzi weryfikację podczas wojennej zawieruchy. Po katastrofie, ich życie zmienia się nieodwracalnie. Jedna trafia do ruchu oporu, a druga zostaje ujęta przez wroga. Verity opowiada o swoim życiu przez pryzmat więzienia i przesłuchań. Nie jest uległa, jednak chce żyć, a to wiąże się z ujawnieniem tajemnic. Jej sytuacja jest nie do pozazdroszczenia.
Lektura „Kryptonimu Verity” sprawia, że w czytelniku zaczyna się kłębić całe spektrum emocji. Jedni potępią bohaterkę, inni będą jej współczuć. Czy jest naiwną panienką, która za ubranie sprzedała szyfry, czy wyrafinowanym szpiegiem, który ma w tym swój ukryty cel? Oto jest pytanie, a odpowiedź każdy musi znaleźć własną.

W "Kryptonimie Verity" autorka położyła spory nacisk na ukazanie relacji międzyludzkich w ekstremalnych okolicznościach. Nie chodzi tylko o heroizm jednostek, które gotowe są poświęcić swoje życie w imię wolności innych czy kolektywny wysiłek społeczeństwa na rzecz wsparcia działań wojennych. Mam tu na myśli pewne szczególne sceny, słowa matki Julie, lady Beaufort-Stuart, która jak pani Darling z "Piotrusia Pana", zostawiała okna w sypialniach swoich dzieci otwarte, by zawsze mogły do niej bez problemów wrócić. Niby nic szczególnego, drobny w zasadzie gest, ale jest w nim coś poruszającego. Jedno proste zdanie, jedna prosta czynność, a tak zapadająca w pamięć i dająca wiele do myślenia.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/12/elizabeth-wein-kryptonim-verity.html

• Ebooki
  • Powieść historyczna