Okładka książki Biała perła

Świat Książki
typ
papier
Ag2S
7,7 (30 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Malaje, rok 1941. Connie Hadley, żona właściciela plantacji, jest kobietą ciepłą i namiętną, lecz nie bez skazy. Wiedzie życie dostatnie i pozornie szczęśliwe, ukrywa jednak straszną tajemnicę, która może zniszczyć jej małżeństwo. Jej świat rozpada się w gruzy wraz z atakiem Japończyków na Pearl Harbor, gdy japońska armia zajmuje również Malaje. Connie postanawia uciec stamtąd rodzinnym jachtem, "Biała Perłą", wraz z mężem, synem oraz garstką przyjaciół. Za sterem staje tajemniczy Fitzpayne, który jako jedyny zna okoliczne wody i wie, jak dotrzeć na Morze Południowochińskie.
Nieustanne zagrożenie rodzi strach, strach zabija dobre maniery i wprowadza podziały między przyjaciółmi, zaś Connie odkrywa, że nawet najniebezpieczniejsza podróż może przynieść poczucie nieznanej dotąd wolności.
Książka zawiera opowiadanie "Brylanty w garści pyłu"

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

Polecamy

Opinie czytelników
allison | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Bardzo dobrze skonstruowana, trzymająca w napięciu powieść, która łączy wątki obyczajowe, miłosne, sensacyjne i wojenne.
Całość przeczytałam z wielką przyjemnością i zainteresowaniem, chociaż muszę przyznać, że pod koniec, gdy bohaterowie przebywali na wyspie, miałam chwile znużenia (na szczęście, były to tylko chwile).

Autorka stworzyła ciekawych, przekonujących bohaterów, splatając ich losy w intrygujący sposób. Skomplikowane relacje, tajemnice z przeszłości i odmienność kulturowa powodują, że stosunki między postaciami nie układają się dobrze, pełno w nich napięć, podejrzeń, niedopowiedzeń i wzajemnych pretensji.

Sekrety mają niemal wszyscy, a to dodatkowo podsyca ciekawość czytelnika. Nawet wówczas, gdy pod koniec lektury wydaje się, że odkryte zostały wszystkie karty, czeka na odbiorcę spora niespodzianka.

Autorce udało się nie tylko zaciekawić złożonymi przeżyciami bohaterów. Ujmujące są opisy malajskiej kultury, nieraz bardzo przejmujące, a nawet wstrząsające. Podobnie rz...

miki24gr | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Zupełnie nie wiem, jak w kilku zdaniach streścić to, co czuję po lekturze tej książki...Napiszę tak: Podobała mi się tak bardzo, że żałowałam, gdy przewróciłam ostatnie jej kartki. To powieść z gatunku moich ulubionych- jest w niej plastycznie przedstawiona egzotyka dalekich krajów i delikatne tło historyczne, jest przygoda i akcja -wartka i zapierająca dech w piersiach. Są zróżnicowane i świetnie nakreślone sylwetki bohaterów, w dodatku narracja prowadzona jest z punktu widzenia kilku osób. Są czarne i niejednoznaczne charaktery... Jest wreszcie kilka różnych miłości i nienawiści- w wielu odcieniach..., a także mnóstwo innych emocji.
Wad nie widzę...może jedynie trochę literówek i błędów ortograficznych, ale to już nie wina autorki;)
Bardzo gorąco polecam!!!

aleksnadra | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Każdy skrywa jakieś tajemnice. Jedne są niewinne i całkiem nieszkodliwe, inne są poważne i mogą zmienić czyjeś życie w pozytywnym bądź negatywnym znaczeniu. Sekrety lubią wychodzić na jaw w najmniej oczekiwanym momencie. I chociaż ta wiedza nie jest nam obca, chomikujemy wspomnienia w tajemnych zwojach naszego umysłu.

Jest rok 1941. Connie Hadley jest żoną właściciela plantacji kauczuku na Malajach, która do wybuchu II wojny światowej była angielską kolonią. Wydawać się mogło, że kobieta wiedzie rajskie życie pławiąc się w promieniach słońca w egzotycznym anturażu. Nic z tego, a nawet wręcz przeciwnie. Nie rozumie praw rządzących wyspą, nie podobają jej się widoczne gołym okiem kontrasty pomiędzy życiem białej arystokracji a ciemnoskórych pracowników plantacji i nie może znieść ciągłej samotności w domu pełnym ludzi. Jej codzienna egzystencja to teatr dla postronnych obserwatorów, z zewnątrz prowadzi beztroskie i szczęśliwe życie, a wewnątrz skrywa tajemnicę, która pomału niszczy ją...

BagatElka | 2014-09-28
Przeczytana: 27 września 2014

Na takie książki warto czekać.
Wspaniała,fascynująca podróż na Malaje gdzie upał,dżungla i ludzkie namiętnością tworzą niezapomnianą mozaikę przeżyć.Życie i śmierć splatają się tutaj w niekończącej plątaninie ludzkich losów.
Miłość i nienawiść,zemsta i przebaczenie,czułość i okrucieństwo.
Ta historia aż kipi od emocji,barw i zapachów.
Kocham takie opowieści i chciałabym więcej i więcej.Chętnie poznałabym dalsze lody bohaterów bo pozostał mi niedosyt i paląca ciekawość nie została zaspokojona.

elenkaa | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Akcja powieści dzieje się w czasach II wojny światowej, co jest często spotykane w powieściach obyczajowych, jednak miejsce jest specyficzne, gdyż dzieje się na Malajach, co zresztą jest bardzo dobrze odczuwalne. Tło powieści zostało przedstawione w taki sposób, że naprawdę łatwo sobie wyobrazić krajobraz, kulturę, społeczeństwo Półwyspu Malajskiego.

Główną bohaterką jest Connie, Brytyjka, która po ślubie przeprowadziła się na Malaje. Jej mąż jest posiadaczem wielkiej plantacji kauczuku. Poznajemy również innych bohaterów - bliźniacze, malajskie rodzeństwo Mayę oraz Razaka, Maca i jego żonę Kitty, handlarza jachtami Fitzpayna, pilota Johhna Blyte'a. W pewnym momencie wszyscy znajdą się na pokładzie "Białej perły", uciekając przed wojną i przeżywając wiele różnych zdarzeń. Kilka osób umiera i okazuje się, że przed wojną ciężko uciec... Książka ciekawa, polecam.

andzia12 | 2014-04-12
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Bardzo dobra książka opowiadająca o losach Anglików na wyspie bedącej kolonią Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Przy okazji opisująca w sposób trochę sensacyjny losy głównych bohaterów, którzy uciekają przed atakującymi wyspę Japończykami. Ponadto opisująca odkrywanie tajemnic bohaterów.
Książka wciąga czytelnika.
Polecam!

Hovering | 2014-03-03
Na półkach: 2014, Ulubione, Przeczytane, Posiadam

"Connie zabiła człowieka nie pierwszy raz. Ale tego dnia ktoś to widział."
Tymi słowami rozpoczyna się przygoda kobiety wystawionej na pastwę okrutnego i niesprzyjającego losu. Kobiety, która będzie musiała stawić czoła niebezpieczeństwom w każdej formie...

Connie od dawna mieszka na Malajach w posiadłości, która dla jej męża jest całym światem. I choć nieustający skwar jest dla niej prawdziwą udręką, a myśli uciekają ku utęsknionej Anglii, nigdy nie narzeka. Stara się być wzorową żoną i matką dla syna Teddy'ego. Jej pozornie szczęśliwe życie nie jest najmniejszym problemem, Connie skrywa straszną tajemnicę, która może zrujnować to co tak długo budowała. Wszystko gwałtownie zmienia się wraz z atakiem Japończyków na Pearl Harbor, gdy armia zajmuje także Malaje. Kobieta postanawia uciekać rodzinnym jachtem "Białą perłą" ku bezpieczniejszemu miejscy wraz z rodziną i przyjaciółmi. W podróży towarzyszy im także Fitzpayne, który wydaje się Connie niezwykle tajemniczym cz...

alinkawie | 2014-04-05
Na półkach: 2014, Przeczytane

Początek książki płynie sobie leniwie,tak po 100 stronach nabiera tępa i już do samego końca nie wypuszcza wiatru z żagli.To taka metafora do nawiązania akcji powieści ,która dzieje się na jachcie zwanym Białą perłą.Mam straszny niedosyt wiedzy ,co dalej dzieje się z bohaterami.Przydałby się chociaż malutki epilog o dalszych ich losach, zamiast opowiadania,które prawie nic nie wyjaśnia.

Alice46 | 2014-06-01
Przeczytana: 15 maja 2014

„Biała Perła” to wspaniała powieść. Pełna ciekawych, interesujących i jakże skomplikowanych dramatycznych przygód jej bohaterów. Bardzo mnie wzruszyła. Jest to książka, którą bez żadnego wahania mogę nazwać - moją perełką. Oczarowała mnie i bardzo się cieszę, że dane było mi ją przeczytać. Szkoda, że już ją skończyłam czytać. Szczerze polecam innym.

anetapzn | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Niezła lektura, którą przeczytałam z wielką przyjemnością i mimo sporej objętości, bardzo szybko. Jest to zasługa zarówno wciągającej historii, jak i zręcznego pióra autorki.
Akcja rozgrywa się na Malajach w samym środku trwania II wojny światowej, mamy bowiem rok 1941. Główna bohaterka, Connie Hadley jest żoną niezwykle zamożnego właściciela plantacji kauczuku. Dzięki temu Connie wiedzie życie dostatnie. Wydawałoby się, że powinno ono być także szczęśliwe, i tak wielu patrzących z zewnątrz myśli. To jednak tylko pozory. Connie ukrywa straszną tajemnicę, która może zniszczyć jej małżeństwo, ba może zniszczyć całe jej życie. Jej świat rozpada się w gruzy wraz z atakiem Japończyków na Pearl Harbor, gdy japońska armia zajmuje również Malaje. Connie postanawia uciec stamtąd rodzinnym jachtem, "Biała Perłą", wraz z mężem, synem oraz garstką przyjaciół. Za sterem staje tajemniczy Fitzpayne, który jako jedyny zna okoliczne wody i wie, jak dotrzeć na Morze Południowochińskie. Parad...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto