Biała perła

Świat Książki
typ
papier
Ag2S
7,69 (42 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Malaje, rok 1941. Connie Hadley, żona właściciela plantacji, jest kobietą ciepłą i namiętną, lecz nie bez skazy. Wiedzie życie dostatnie i pozornie szczęśliwe, ukrywa jednak straszną tajemnicę, która może zniszczyć jej małżeństwo. Jej świat rozpada się w gruzy wraz z atakiem Japończyków na Pearl Harbor, gdy japońska armia zajmuje również Malaje. Connie postanawia uciec stamtąd rodzinnym jachtem, "Biała Perłą", wraz z mężem, synem oraz garstką przyjaciół. Za sterem staje tajemniczy Fitzpayne, który jako jedyny zna okoliczne wody i wie, jak dotrzeć na Morze Południowochińskie.
Nieustanne zagrożenie rodzi strach, strach zabija dobre maniery i wprowadza podziały między przyjaciółmi, zaś Connie odkrywa, że nawet najniebezpieczniejsza podróż może przynieść poczucie nieznanej dotąd wolności.
Książka zawiera opowiadanie "Brylanty w garści pyłu"

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://www.fabryka.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Joanna | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Powieść o współistniejącej miłości, przyjaźni , nienawiści a także okrucieństwie
wynikających z zetknięcia dwóch kultur , europejskiej okresu kolonii brytyjskich i dalekowschodniej na dzisiejszych terenach Malezji.
W miarę szczęśliwe życie głównej bohaterki Connie Hadley rozpada się z chwilą rzuconej na nią klątwy przez umierającą pod kołami jej samochodu Malajki, matki dwójki dzieci. Od tego momentu życie Connie odmienia się, dramatyczne wydarzenia następują lawinowo. Poza tym na świecie trwa wojna a bezpieczne dotąd Malaje zostają zaatakowane przez Japończyków.
Ucieczka prywatnym jachtem " Biała Perła" również nie jest bezpiecznym rozwiązaniem .
Dramatyczna i brawurowa akcja powieści, szokujące niejednokrotnie opisy z życia rdzennej ludności Malajów, zaskakujące sytuacje , liczne tajemnice i sekrety bohaterów tworzą nie pozwalającą się nudzić Czytelnikowi lekturę.
Uzupełnieniem powieści jest opowiadanie " Brylanty w garści pyłu" z akcją umiejscowioną w Darwin, w...

allison | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Bardzo dobrze skonstruowana, trzymająca w napięciu powieść, która łączy wątki obyczajowe, miłosne, sensacyjne i wojenne.
Całość przeczytałam z wielką przyjemnością i zainteresowaniem, chociaż muszę przyznać, że pod koniec, gdy bohaterowie przebywali na wyspie, miałam chwile znużenia (na szczęście, były to tylko chwile).

Autorka stworzyła ciekawych, przekonujących bohaterów, splatając ich losy w intrygujący sposób. Skomplikowane relacje, tajemnice z przeszłości i odmienność kulturowa powodują, że stosunki między postaciami nie układają się dobrze, pełno w nich napięć, podejrzeń, niedopowiedzeń i wzajemnych pretensji.

Sekrety mają niemal wszyscy, a to dodatkowo podsyca ciekawość czytelnika. Nawet wówczas, gdy pod koniec lektury wydaje się, że odkryte zostały wszystkie karty, czeka na odbiorcę spora niespodzianka.

Autorce udało się nie tylko zaciekawić złożonymi przeżyciami bohaterów. Ujmujące są opisy malajskiej kultury, nieraz bardzo przejmujące, a nawet wstrząsające....

miki24gr | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Zupełnie nie wiem, jak w kilku zdaniach streścić to, co czuję po lekturze tej książki...Napiszę tak: Podobała mi się tak bardzo, że żałowałam, gdy przewróciłam ostatnie jej kartki. To powieść z gatunku moich ulubionych- jest w niej plastycznie przedstawiona egzotyka dalekich krajów i delikatne tło historyczne, jest przygoda i akcja -wartka i zapierająca dech w piersiach. Są zróżnicowane i świetnie nakreślone sylwetki bohaterów, w dodatku narracja prowadzona jest z punktu widzenia kilku osób. Są czarne i niejednoznaczne charaktery... Jest wreszcie kilka różnych miłości i nienawiści- w wielu odcieniach..., a także mnóstwo innych emocji.
Wad nie widzę...może jedynie trochę literówek i błędów ortograficznych, ale to już nie wina autorki;)
Bardzo gorąco polecam!!!

Ania | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Książka wciągająca,przygoda goni przygodę.Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku zapraszając czytelnika do dzikiej dżungli,pokazując okrucieństwa wojny,kruchość życia,utratę bliskiej osoby,rozczarowanie w miłości ale dając też nadzieje na poprawę losu,odmianę złej passy,po prostu szczęśliwsze życie.Powieść wywołała we mnie wiele emocji i nasunęła sporo refleksji.Polecam!

aleksnadra | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Każdy skrywa jakieś tajemnice. Jedne są niewinne i całkiem nieszkodliwe, inne są poważne i mogą zmienić czyjeś życie w pozytywnym bądź negatywnym znaczeniu. Sekrety lubią wychodzić na jaw w najmniej oczekiwanym momencie. I chociaż ta wiedza nie jest nam obca, chomikujemy wspomnienia w tajemnych zwojach naszego umysłu.

Jest rok 1941. Connie Hadley jest żoną właściciela plantacji kauczuku na Malajach, która do wybuchu II wojny światowej była angielską kolonią. Wydawać się mogło, że kobieta wiedzie rajskie życie pławiąc się w promieniach słońca w egzotycznym anturażu. Nic z tego, a nawet wręcz przeciwnie. Nie rozumie praw rządzących wyspą, nie podobają jej się widoczne gołym okiem kontrasty pomiędzy życiem białej arystokracji a ciemnoskórych pracowników plantacji i nie może znieść ciągłej samotności w domu pełnym ludzi. Jej codzienna egzystencja to teatr dla postronnych obserwatorów, z zewnątrz prowadzi beztroskie i szczęśliwe życie, a wewnątrz skrywa tajemnicę, która pomału niszczy...

andzia12 | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Bardzo dobra książka opowiadająca o losach Anglików na wyspie bedącej kolonią Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Przy okazji opisująca w sposób trochę sensacyjny losy głównych bohaterów, którzy uciekają przed atakującymi wyspę Japończykami. Ponadto opisująca odkrywanie tajemnic bohaterów.
Książka wciąga czytelnika.
Polecam!

BagatElka | 2014-09-28
Przeczytana: 27 września 2014

Na takie książki warto czekać.
Wspaniała,fascynująca podróż na Malaje gdzie upał,dżungla i ludzkie namiętnością tworzą niezapomnianą mozaikę przeżyć.Życie i śmierć splatają się tutaj w niekończącej plątaninie ludzkich losów.
Miłość i nienawiść,zemsta i przebaczenie,czułość i okrucieństwo.
Ta historia aż kipi od emocji,barw i zapachów.
Kocham takie opowieści i chciałabym więcej i więcej.Chętnie poznałabym dalsze lody bohaterów bo pozostał mi niedosyt i paląca ciekawość nie została zaspokojona.

elenkaa | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Akcja powieści dzieje się w czasach II wojny światowej, co jest często spotykane w powieściach obyczajowych, jednak miejsce jest specyficzne, gdyż dzieje się na Malajach, co zresztą jest bardzo dobrze odczuwalne. Tło powieści zostało przedstawione w taki sposób, że naprawdę łatwo sobie wyobrazić krajobraz, kulturę, społeczeństwo Półwyspu Malajskiego.

Główną bohaterką jest Connie, Brytyjka, która po ślubie przeprowadziła się na Malaje. Jej mąż jest posiadaczem wielkiej plantacji kauczuku. Poznajemy również innych bohaterów - bliźniacze, malajskie rodzeństwo Mayę oraz Razaka, Maca i jego żonę Kitty, handlarza jachtami Fitzpayna, pilota Johhna Blyte'a. W pewnym momencie wszyscy znajdą się na pokładzie "Białej perły", uciekając przed wojną i przeżywając wiele różnych zdarzeń. Kilka osób umiera i okazuje się, że przed wojną ciężko uciec... Książka ciekawa, polecam.

Hovering | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione, 2014

"Connie zabiła człowieka nie pierwszy raz. Ale tego dnia ktoś to widział."
Tymi słowami rozpoczyna się przygoda kobiety wystawionej na pastwę okrutnego i niesprzyjającego losu. Kobiety, która będzie musiała stawić czoła niebezpieczeństwom w każdej formie...

Connie od dawna mieszka na Malajach w posiadłości, która dla jej męża jest całym światem. I choć nieustający skwar jest dla niej prawdziwą udręką, a myśli uciekają ku utęsknionej Anglii, nigdy nie narzeka. Stara się być wzorową żoną i matką dla syna Teddy'ego. Jej pozornie szczęśliwe życie nie jest najmniejszym problemem, Connie skrywa straszną tajemnicę, która może zrujnować to co tak długo budowała. Wszystko gwałtownie zmienia się wraz z atakiem Japończyków na Pearl Harbor, gdy armia zajmuje także Malaje. Kobieta postanawia uciekać rodzinnym jachtem "Białą perłą" ku bezpieczniejszemu miejscy wraz z rodziną i przyjaciółmi. W podróży towarzyszy im także Fitzpayne, który wydaje się Connie niezwykle tajemniczym człowiekiem....

alinkawie | 2014-04-05
Na półkach: 2014, Przeczytane

Początek książki płynie sobie leniwie,tak po 100 stronach nabiera tępa i już do samego końca nie wypuszcza wiatru z żagli.To taka metafora do nawiązania akcji powieści ,która dzieje się na jachcie zwanym Białą perłą.Mam straszny niedosyt wiedzy ,co dalej dzieje się z bohaterami.Przydałby się chociaż malutki epilog o dalszych ich losach, zamiast opowiadania,które prawie nic nie wyjaśnia.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku