Biała perła

Świat Książki
2014-02-05
2014-02-05
Jan Kraśko
plantacja wojna ucieczka tajemnica niebezpieczeństwo

Początek książki jest nużący, ale to ten rodzaj, gdzie poznajemy przyczynę i klimat, który pomoże nam zrozumieć decyzje bohaterów książki.
Kiedy rozwinie się akcja, jest emocjonująca i pełna sprzecznych uczuć, tyle się dzieje, ale raczej nie pasuje tu, określenie pełna przygód, a raczej silna wola przetrwania poszczególnych ludzi i klasyfikacja ich poczucia honoru w mackach wojennych rozgrywek.
Miłość ma różne oblicza.

Książka jest wciągająca, dużo się dzieje i dlatego szybko się czyta. 3/4 książki naprawdę mi się podobało i nie miałam zastrzeżeń - losy bohaterów splatają się, gdy Connie w wyniku wypadku zabija Malajkę - matkę Mai i Razaka. I te napięte relacje z mężem, wielkim plantatorem kauczuku.
W którymś momencie zaczyna się jednak książka przygodowa, która burzy poczucie realizmu tej historii. Dziwna wyspa, zdrajcy, i dużo śmierci, która cudem omija Connie.
Oczekiwałam, że inaczej zostanie poprowadzona fabuła. Ale nie wystawiam złej oceny, bo jednak miło spędziłam czas ;)

"Biała Perła" to opowieść o kobiecie - Constance Hadley - mieszkającej wraz z mężem i synem na Malajach. Przybyła z Anglii, nie do końca może przyzwyczaić się do całkowicie odmiennego stylu życia, pogody i otoczenia na Dalekim Wschodzie. Mimo wszystko dla męża, który odziedziczył plantację kauczukowców, stara się zaaklimatyzować. Na Malaje jednak dociera II WŚ (dokładnie armia japońska) i wszystko komplikuje.
Książka łączy w sobie tak wiele wątków, że chwilami miałam wrażenie, że można byłoby obdarzyć jej fabułą trzy powieści. Nie do końca jest to jednak komplement. Ten przesyt sprawia, że nie wszystko "się klei" - jakby połączyć dokument, mało emocjonujący romans, tandetny horror i przygodówkę. Jak na mój gust autorka przedobrzyła.

Książka wciągająca,przygoda goni przygodę.Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku zapraszając czytelnika do dzikiej dżungli,pokazując okrucieństwa wojny,kruchość życia,utratę bliskiej osoby,rozczarowanie w miłości ale dając też nadzieje na poprawę losu,odmianę złej passy,po prostu szczęśliwsze życie.Powieść wywołała we mnie wiele emocji i nasunęła sporo refleksji.Polecam!

Powieść o współistniejącej miłości, przyjaźni , nienawiści a także okrucieństwie
wynikających z zetknięcia dwóch kultur , europejskiej okresu kolonii brytyjskich i dalekowschodniej na dzisiejszych terenach Malezji.
W miarę szczęśliwe życie głównej bohaterki Connie Hadley rozpada się z chwilą rzuconej na nią klątwy przez umierającą pod kołami jej samochodu Malajki, matki dwójki dzieci. Od tego momentu życie Connie odmienia się, dramatyczne wydarzenia następują lawinowo. Poza tym na świecie trwa wojna a bezpieczne dotąd Malaje zostają zaatakowane przez Japończyków.
Ucieczka prywatnym jachtem " Biała Perła" również nie jest bezpiecznym rozwiązaniem .
Dramatyczna i brawurowa akcja powieści, szokujące niejednokrotnie opisy z życia rdzennej ludności Malajów, zaskakujące sytuacje , liczne tajemnice i sekrety bohaterów tworzą nie pozwalającą się nudzić Czytelnikowi lekturę.
Uzupełnieniem powieści jest opowiadanie " Brylanty w garści pyłu" z akcją umiejscowioną w Darwin, w Australii , które w moim rozumieniu jest zwiastunem odmiany losu dla jednej z bohaterek powieści.

Zawsze kiedy przeczytam niesamowita ksiazke, zastanawiam sie jak to mozliwe ze ludzie potrafia cos takiego stworzyc. Jakim cudem splataja ze soba slowa tak umiejetnie? Chyba juz na zawsze pozostanie to dla mnie tajemnica ale z nieslychana przyjemnoscia bede rozkoszowac sie ich tworczoscia.
Szczerze mowiac do 'Bialej perly' pochodzilam sceptycznie. Mimo ze odkad natrafilam na nia na LC, przyciagala mnie do siebie jej okladka, kusila, intrygowala.
Myslalam, ze nie przepadam za tego typu opowiesciami gdzie przygoda goni przygode. A jednak jestem zachwycona. Ksiazka jest napisana poprostu pieknie i podobalo mi sie wszystko co sie w niej znalazlo, chociaz w pewnym momencie sobie pomyslalam, ze jak jeszcze raz autorka zgotuje mi nagly zwrot akcji to zwariuje z napiecia :)
Warto przez duze W!

Ciekawa i wciągająca historia ludzi zebranych na pokładzie jachtu. Ich życiorysy splatają się ze sobą, zapętlają w jeden wielki węzeł zależności, uczuć, przynależności, powiązań rodzinnych i międzyludzkich. Do tego warunki i okoliczności, które ich ze sobą połączyły oraz wojna dookoła, tworzą kocioł buzujący emocjami... Świetnie się to czyta

Niezwykle ciekawa książka przygodowa. Podczas czytania treść skojarzyła mi się z angielską wyliczanką "Dziesięć małych Murzyniątek". Polecam wszystkim!

Bardzo ciekawie napisana książka, zaskakująca i nietuzinkowa:)

Bardzo ciekawie napisana książka, zaskakująca i nietuzinkowa:)

Książka warta przeczytania.Trudno się od niej oderwać. Polecam

Książka warta przeczytania.Trudno się od niej oderwać. Polecam