Okładka książki Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa Wiesław Weiss
Wiesław Weiss Wydawnictwo: InRock muzyka
muzyka
InRock
2015-02-13
2015-02-13

Nie jestem fanem zespołu Pink Floyd, znam najpopularniejsze utwory. Książkę dostałem w prezencie i rozpoczynając czytanie spodziewałem się biografii/historii zespołu.

Książka opowiada historię zespołu poprzez opis wszystkich piosenek, w kolejności w jakiej powstawały albumy. Uważam, że dla fana zespołu jest to ciekawa sprawa, dla osoby postronnej jak ja książka w zdecydowanej większości strasznie się dłużyła i niestety nudziła. Większy nacisk jest położony na treść i konstrukcję utworów, niż na samą historię zespołu.

Zapraszam na bookstagram po więcej recenzji:

Cegła" jaką dzisiaj recenzuję to pozycja obowiązkowa dla każdego fana jednego z największych zespołów w historii.
Pan Wiesław Weiss to dziennikarz, kojarzony najbardziej z miesięcznikiem Teraz Rock, ale także.... pisarz.
"Pink Floyd. O krokach, świniach, mapach, robakach oraz o wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa" to istna encyklopedia zespołu.
Tu musimy się chwilę zatrzymać, bo to recenzja książki, której jeszcze nie przeczytałem do konca, a już ją polecam😅. Już tłumaczę dlaczego. To jedna z tych pozycji, które mozna przeczytać od deski do deski na raz, bądź delektować się nią latami. A dlaczego? To historia zespołu napisana jego albumami, bądź poszczególnymi utworami. Ja dawkuję sobie lekturę czytając o danej płycie i jednocześnie, bądź później jej słuchając. To tylko potęguje wrażenia z czytania.
Autor zadbał o największą ilość szczegółów, posiłkując się przy tym źródłami, z których brał informację. Z resztą jego "informatorami" byli po części sami członkowie zespołu, z którymi miał zaszczyt rozmawiać.
A o samym Pink Floyd? Mój personalny top 2. Zespół fenomen, fundament dla pokoleń, między innymi dla TOOL'a.
Polecam każdemu fanowi zespołu, jak i osobie, która chce się zapoznać z historią jednej z najwspanialszych grup muzycznych.

Zapraszam na bookstagram po więcej recenzji:

"Pink Floyd. O krokach, świniach, mapach, robakach oraz o...

Zdecydowanie moja ulubiona książka o Pink Floyd. Czytałam ją bardzo długo, bo od 2015 roku i skonczyłam na początku 2018 - dlaczego? Bo każda płyta o której Wiesław Weiss napisał wymaga czasu. By poznać ją samemu, by o niej przeczytać, by poznać ją przez pryzmat opisu. Ta książka to lektura obowiązkowa dla fanów Pink Floyd

Muzyka zespołu Pink Floyd bez wątpienia jest dziełem sztuki, które można po tysiąckroć analizować, omawiać, ciągle doszukiwać się coraz to głębszego zawartego w niej przesłania. Na przestrzeni blisko połowy wieku istnienia powstały setki inspirowanych wojną, prywatnymi problemami, czy zmianami na tle politycznym utworów, dziesiątki głośnych, jak i tych mniej znanych filmów, a przede wszystkim zespół stał się niepowtarzalną ikoną, która swoje odbicie będzie miała jeszcze na kilku przyszłych pokoleniach. Na świecie, a na pewno w Polsce jest tylko jeden człowiek, mogący zmierzyć się z polegającym na złożeniu tego w płynną całość wyzwaniem. Nazywa się Wiesław Weiss, a książka, którą stworzył nosi nazwę: „Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa”.

Jak już na wstępie wspomniałem – nie przychodzi mi do głowy większy fan twórczości Pink Floyd, niż urodzony na blisko dekadę przed powstaniem zespołu, uznany polski dziennikarz muzyczny, współzałożyciel i redaktor naczelny miesięcznika Teraz Rock. Omawiana w recenzji książka jest rozszerzeniem i złączeniem dwóch napisanych przez niego w 2002 roku publikacji: „O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd” i „Gry wojenne – o wszystkich solowych utworach Rogera Watersa”. Dzięki temu zabiegowi w ręce czytelników wpadła wydana w lutym tego roku przez wydawnictwo In Rock ponad sześciuset stronicowa kompletna księga dokonań jednego z największych rockowych zespołów wszech czasów.

Już na jej wstępie autor dodaje co nowego znajdziemy w wewnątrz książki. Mowa tu oczywiście o rozdziałach traktujących o muzyce do filmu „The Committee”, fenomenie ostatniej, pożegnalnej płyty Floydów „The Endless River”, operze „Ca Ira”, omówienie wydanych przez Watersa najnowszych solowych utworów, czy wreszcie informacje o premierowych boksach. Warto także zaznaczyć, że wymienione kwestie nie są suchą dawką wiadomości, a w pełni przeanalizowanym, popartym prywatną znajomością, wyczerpanym do ostatniego detalu, wartościowym przesłaniem.

Co dokładnie odróżnia „Pink Floyd. O krowach, świniach…” od innych poświęconych tematowi publikacji? Choćby fakt, że w porównaniu np. do książki „Roger Waters. Człowiek za murem” autorstwa Dave’a Thompsona mamy historię biograficzną opowiedzianą za pomocą pojedynczych utworów. Wiesław Weiss rozpoczynając każdy album od wstępnego omówienia przechodzi do kompozycji, które z precyzją chirurga rozbiera na części pierwsze. W ten sposób możemy dowiedzieć się jak powstała bluesowa ballada z udziałem psa, w którym dokładnie momencie kariery powstały w głowie Watersa plany odgrodzenia się murem od publiczności, czy przyjrzeć się okolicznościom prób przywłaszczania sobie przez muzyków praw do poszczególnych utworów. Mało? Zapewne więc zainteresuje Was również anegdota o współpracowniku zespołu, który próbował poderwać Davida Gilmoura….

Ponadto jedną z głównych cech omawianej publikacji jest wyjątkowe wydanie. Twarda, zdobiona błyszczącymi się detalami okładka sprawia, że książka zdecydowanie wyróżni się na tle innych, ale przede wszystkim nie zniszczy się przy częstym jej otwieraniu. Duże wyraźne ikony albumów znacznie ułatwią odnalezienie szukanego wątku, a dzielące dzieło unikalne zbiory zdjęć zrelaksują zmęczone czytaniem oczy. Jest to niepodważalna zaleta nie tylko tej, ale wszystkich publikacji drukowanych przez wydawnictwo In Rock.

„Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa” to księga, obok której choćby z racji jej grubości i pięknie zdobionej okładki obojętnie w sklepie przejść nie można. Więc jeśli już skusimy się ją otworzyć nieokiełznane ilości informacji i zjawiskowe kompilacje zdjęć sprawią, że za stosunkowo niewielką kwotę (ok. 60zł) nie tylko wzbogacimy swoją biblioteczkę, ale także zyskamy rzeczową i kompletną encyklopedię pokładów wiedzy na lata. Polecam tę publikację wszystkim miłośnikom muzyki, a w szczególności fanom Pink Floyd, którzy z prędkością przelatującego przez pryzmat światła odkryją, jak wiele jeszcze nie wiedzą…

Oryginalne, najeżone niezwykłymi efektami brzmieniowymi, przesycone anarchią dźwiękową, szalone gitarowo-organowe dźwięki ożywione czyimś śmiechem, krzykiem, szeptami, brzękiem monet, czy też odgłosami zwierząt- tak można po części zobrazować utwory kultowego zespołu Pink Floyd.

Znany dziennikarz muzyczny Wiesław Weiss przeanalizował wywiady prasowe i radiowe, dostępne opracowania na temat zespołu, a także przeprowadził rozmowy z Rogerem Watersem, Davidem Gilmourem, Nickiem Masonem oraz ich współpracownikami. Owocem tej pracy jest książka pt.,,Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa,, która łączy w sobie uaktualnione i rozbudowane wcześniejsze publikacje: ,,O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd" i ,,Gry wojenne. O wszystkich solowych utworach Rogera Watersa".

Z tej książki można się dowiedzieć o całym dorobku zespołu i jego niezbyt znanych do tej pory początkach, o pierwszym składzie osobowym, o przełomowych momentach, o przemianach muzycznych i kreowaniu własnego charakterystycznego stylu.

Książka zawiera mnóstwo anegdot, nieznanych faktów i relacji. Można bliżej poznać sylwetkę Rogera ,,Syda" Barretta, który grał na gitarze, śpiewał i komponował utwory. Był człowiekiem pełnym energii, błyskotliwych pomysłów, ciepłym i optymistycznym. Niestety zapadł na chorobę psychiczną, z której początków członkowie grupy nie zdawali sobie sprawy. Syd Barrett przyjaźnił się z Rogerem Watersem już we wczesnej młodości i marzyli o założeniu własnego zespołu. Obydwaj wcześnie stracili ojców i próbowali na swój sposób uporać się z bólem po tej stracie.

Wiesław Weiss zebrał w swojej książce niesamowicie dużo informacji na temat kolejnych płyt i utworów Pink Floyd i Rogera Watersa jako solisty. Podaje jak doszło do ich powstania, co przekazują i jakie miejsce zajmują w całym dorobku zespołu. Dzięki temu można wejrzeć w proces twórczy, zobaczyć jak rodziły się pomysły, kto był ich autorem i w jaki sposób były realizowane.

Najlepsze utwory zespołu zawsze powstawały na początku poprzez wzajemne inspiracje i wspólną pracę, ale stopniowo coraz więcej tworzył Waters. Tekst do utworu ,,Echoes" Roger Waters napisał pod wpływem filmu Stanleya Kubricka ,,2001: Odyseja kosmiczna". W utworze ,,Absolutely Curtains" wykorzystano fragment nagranych w Nowej Gwinei śpiewów plemienia Mapuga. Tak bardzo znany utwór ,,Money" został wykorzystany w filmie ,,Włoska robota" z 2003r. Każda kompozycja ma swoją historię.

W książce można dostrzec też elementy związane z Polakami. David Gilmour współpracował ze Zbigniewem Preisnerem i Leszkiem Możdżerem, a w 2006r. grał koncert w Stoczni Gdańskiej dla uczczenia dwudziestej szóstej rocznicy powstania Solidarności. Janusz Józefowicz wystawiał w Poznaniu sztukę do opery ,,Ca ira" Rogera Watersa o Rewolucji Francuskiej. Są też inne powiązania z Polską.

Publikacja jest warta uwagi szczególnie dla fanów Pink Floyd. Oprócz szczegółowych informacji o zespole zawiera także bardzo dużo zdjęć, w tym np. okładek kolejnych płyt zespołu stworzonych przez Storma Thorgersona. Wydawnictwo In Rock wyjątkowo starannie wydało książkę w twardych okładkach, na dobrej jakości papierze.

Polecam wszystkim fanom zespołu:)

Ciekawa biografia jednego z największych rockowych zespołów w historii,.

Ciekawa biografia jednego z największych rockowych zespołów w historii,.

• Muzyka
  • Muzyka / biografie muzyczne