Upiorna dekada. Trzy eseje o stereotypach na temat Żydów, Polaków, Niemców i komunistów 1939-1948

Wydawnictwo: Universitas
historyczna

Potwornym dla Polski zrządzeniem losu przywódcy nazistowskich Niemiec postanowili, nie pytając przecież Polaków o zgodę, że będą mordować Żydów właśnie na terenie Polski. Polacy nie mieli żadnego wpływu na tę decyzję, nie mogli się jej sprzeciwić, nie są za nią w żaden sposób odpowiedzialni. Pod wpływem morderczej obsesji jednego z największych złoczyńców w historii ludzkości los rzucił wyzwanie Polakom: z wewnątrz polskiego społeczeństwa wyrwano na męczeńską śmierć jedną dziesiątą współobywateli dlatego, że byli Żydami. Wynika z tego, między innymi, przeogromny temat dla polskiej historiografii, w ramach którego musimy również odpowiedzieć na pytanie: jak reszta polskiego społeczeństwa zachowywała się w tych okolicznościach i czy Polacy temu wyzwaniu sprostali?

Betsy Pajest | 2016-02-13

Gross zawsze pisze o upiorach przeszłości, poduszkach pani Marx i szkieletach w polskiej szafie. Przemawia tutaj w ich imieniu i jako polski Żyd.Przemawia mocno. Nie można mówić o lubieniu, trzeba to po prostu znać, jako część naszej ważnej historii Polski.I można się nie zgadzać, dyskusji też było i będzie wiele i on potrafi je sprawić

Yael | 2016-07-12
Przeczytana: 28 września 2012