Sobibór

Książka jest przypisana do serii/cyklu "żydzi polscy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Sobibór
978-83-61283-21-8
historyczna
kasia85

opowieść o hitlerowskim obozie śmierci Sobibór, funkcjonującym w czasie II wojny na wschodnich krańcach Lubelszczyzny. Niemcy z bezwzględną skutecznością przeprowadzali tam program masowej, natychmiastowej zagłady Żydów. W październiku 1943 więźniowie zorganizowali bunt, w wyniku którego wielu z nich udało się zbiec. Po tym wydarzeniu Niemcy zlikwidowali całą tą katownię. W książce znalazły się relacje dwunastu spośród ocalałych więźniów. Dziesięć z tych świadectw ukazuje się w Polsce po raz pierwszy.

Pearon | 2014-09-14
Przeczytana: 05 listopada 2013

Mimo ciężkiego tematu forma książki sprawia, że czyta się ją zaskakująco "przyjemnie". Jest to chronologiczne przedstawienie historii obozu w Sobiborze oczami ocalałych dwunastu więźniów. Na chronologię składają się wycięte z wielu różnych źródeł fragmenty ich świadectw.

Książka bezwzględnie warta przeczytania. W nieszablonowy sposób opisuje realia mało znanego obozu śmierci na ziemiach polskich i ukazuje stosunki polsko-żydowskie w czasie II wojny światowej. Dużym plusem są zdjęcia ocalałych i plany obozu. Polecam nawet tym, którzy odczuwają przesyt tematyki Holocaustu.

Bardzo ciekawa książka. Podobała mi się kompozycja tekstów (więcej nie powiem, bo jeszcze wyjdzie z tego spoiler). Gorąco polecam, zwłaszcza w zestawieniu z "Ucieczką z Sobiboru" Bialovitza.
Szersza recenzja ukaże się na http://czechozydek.wordpress.com :)

kasia85 | 2010-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Hmn...ciężko ocenić tego rodzaju książkę. na pewno jest to przejmujące świadectwo okrucieństwa ludzkiego, zbiór relacji "ku pamięci" kolejnych pokoleń. taką pozycję zawsze warto przeczytać.

Stylen | 2016-06-05
Lodołamacz | 2015-11-26