Żydzi naród historia religia

Wydawnictwo: Cyklady
historyczna

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o judaizmie, ale nie mieliście kogo zapytać. Książka rabina Leona Treppa to kompendium wiedzy o Żydach i judaizmie. Autor przedstawia dzieje swojego narodu, prezentując jego dorobek umysłowy i kulturalny. Omawia piśmiennictwo żydowskie, poczynając od starożytności (Biblia i Talmud) aż po czasy współczesne. W przystępny sposób prezentuje filozofię wybitnych żydowskich myślicieli, między innymi M. Bubera, A.J. Heschela i E. Lévinasa. Opisuje żydowskie święta i zwyczaje, wierzenia i symbole religijne. Wyjaśnia rytuały towarzyszące ważnym momentom życia, takim jak obrzezanie, bar micwa, ślub, rozwód i pogrzeb. Osobne rozdziały poświęcone są historii Państwa Izrael, życiu społeczności Żydów amerykańskich, nowoczesnym kierunkom w judaizmie i stosunkom chrześcijańsko-żydowskim. W niniejszym jedenastym wydaniu uwzględniono także dzieje żydowskiej mistyki (kabały) oraz problematykę Holokaustu. Napisana prostym i przystępnym językiem, książka skierowana jest zarówno do czytelników, którym tematyka żydowska jest mało znana, jak i tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę.

| 2010-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2010

Książka rabina Leona Treppa, to doskonałe kompedium wiedzy o Żydach i judaizmie. Poprzez epokę biblijną, talmudyczną aż po okres współczesny, powojenny, autor prowadzi nas krok po kroku ścieżką wiedzy sprzed tysięcy lat i chociaż książka ma tylko 400 parę stron, zawiera w sobie wszystko to, co najważniejsze, najciekawsze dla przeciętnego czytelnika, dla laika, który dopiero zaczyna zaznajamiać się z zagadnieniem judaizmu. Znajdziecie w niej również takie zagadnienia jak: rola kobiety w judaizmie, mistyka żydowska, opis najważniejszych świąt, kalendarza, rytuałów, czy nawet opis prawidłowego przygotowywania posiłków w tradycji żydowskiej. Książka ta, choć napisana prostym językiem, porusza tak wiele ważkich tematów, zagadnień i faktów historycznych, że nie mogłam się bez niej obejść. Polecam wszystkim zainteresowanym judaizmem jak też wszystkim tym, którzy lubią wzbogacać wiedzę z zakresu innych, o wiele starszych, tradycji i religii.

biedronkax | 2012-05-30
Przeczytana: 07 lutego 2011

Książka napisana bardzo klarownie. Nie sprawiająca problemów laikowi pragnącemu dowiedzieć się czegoś więcej o judaizmie.
Wielkie uznanie dla Leda Treppa, który wiedział w jakim celu piszę tę książkę i dla kogo. Czasami autorzy zapominają o tym i lektura staje się zupełnie nie czytelna.

krystian9g | 2016-10-06
Alex | 2015-12-25