Wybór opowiadań

Wydawnictwo: Sara

Tadeusz Borowski należał do tych rzadkich, wyjątkowych pisarzy, dla których życie i pieśń stanowią jedno. To decydowało, że osiągnął tak dużo płacąc za to cenę najwyższą.

ChicaDeAyer | 2015-05-10
Przeczytana: 2011 rok

Trochę pozycji o tematyce obozowej na swym koncie mam, ale chyba nic nie zrobiło na mnie takiego wrażenia, jak te opowiadania Borowskiego. To, co inni postrzegają za ich wadę, dla mnie stanowi ogromną zaletę. Owa sucha, wyprana i odarta z emocji relacja, obnażająca okrutną rzeczywistość tamtych chwil gehenny, jest niczym uderzenie obuchem w głowę. Właśnie ten obojętny ton powinien dać czytelnikowi do myślenia - że piętno po podobnych doświadczeniach będzie człowiekowi towarzyszyć zawsze, że tak łatwo można zatracić swój ludzki pierwiastek w sytuacji bez wyjścia.

Każdy powinien to świadectwo przeczytać.

ZARAZA | 2015-05-28
Przeczytana: marzec 2015

To nie było łatwe. Ale to chyba oczywiste, że żadna książka o II wojnie światowej nie jest łatwa i przyjemna. Styl bardzo ciężki, bohaterem jest zlagrowany człowiek a narracja wypruta z emocji. To właśnie ta pozbawiona uczuć narracja sprawiła, że to wszystko trafiło do mnie ze dwojoną siłą. Polecam przeczytać.

oneofakind | 2014-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Poruszające historie, wstrząsające opisy i przytłaczająca myśl, że to wszystko zdarzyło się naprawdę.
Nie umiem oceniać ludzkich przeżyć, nie potrafię ocenić wspomnień człowieka, skoro sama nie przeżyłam wojny. Dlatego przede wszystkim przy tej ocenie skupiam się na sferze technicznej. Niektóre opowiadania naprawdę napisane są świetnie, wciągają, sprawiają że nie potrafisz się oderwać, mimo grozy wylewającej się z kartek.
Myślę, że wiele osób ma takie samo zdanie jak ja. I chociaż czasem naprawdę ciężko przejść przez takie opowiadania jak: "Pożegnanie z Marią", "U nas, w Auschwitzu" , "Dzień na Harmenzach" czy "Proszę państwa do gazu", które opisują niewyobrażalne cierpienie, ból, życie zza krat, tortury, rozłąkę ludzi kochających się ponad życie, po prostu każdy powinien ją przeczytać. Tyle.
Polecam wszystkim o stalowych nerwach. Może nie wszystkich wzruszy i przejdzie bokiem (wielu jest takich, co lubują się w większych okrucieństwach), ale mnie takie historie łapią za...

książek: 1991

Tych opowiadań nie da się czytać.
Zanim zostanę zlinczowana i zhejtowana, to chciałabym wyjaśnić, o co mi chodzi. Opowiadania Borowskiego próbowałam wiele razy przeczytać, ale nigdy nie potrafiłam skończyć ich wszystkich. Czemu? Prawdopodobnie obraz, jaki wyłania się z tych historii sprawił, że nie mogłam uwierzyć i przyswoić sobie to wszystko. Że człowiek zmienia się w machinę, której najważniejszym celem jest przetrwanie, jedzenie i brak kłopotów ze strażnikami. Na dodatek sam styl, w jakim pisał Borowski, czyli brak psychologii i uczuć bohaterów, tylko potęgował moje niedowierzanie. Z tych opowiadań, które zdołałam przeczytać, poraziła mnie ta szara, bezuczuciowa i brutalna rzeczywistość oraz smutny wydźwięk - że ludzkość sama doprowadziła do tego stanu i trudno potem wrócić do 'normalności'.
Opowiadań Borowskiego nie da się czytać do poduszki lub w ramach wolnego czasu.

nigrum | 2012-07-17
Przeczytana: 2012 rok

Tej książki nie potrafię ocenić. Ból i cierpienie ludzkie w niej ukazane skutecznie tamują oddech. Traktuję ją jako unikat.

dasio72 | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Zbiór wstrząsających opowiadań, właściwie wspomnień autora umocowanych i skupiających się głównie na jego pobycie w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

Mamy tu do czynienia z utworami pisanymi różną stylistyką, od bardzo rzeczowej,mocnej, wypranej z emocji opowieści "Proszę państwa do gazu" (chyba najbardziej wstrząsający tekst czytany kiedykolwiek przeze mnie, poruszający do głębi trzewi, tak straszny bo prawdziwy), po poetycką opowieść o uczuciu w "Pożegnaniu z Marią".
Poruszający jest także los młodego autora, który dręczony poczuciem winy wynikającym z tego że udało mu się przeżyć piekło obozu, w wieku 29 lat popełnił samobójstwo.
Niezwykłe świadectwo największej zbrodni w dziejach ludzkości.

amanityna | 2011-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 26 stycznia 2011

Trudno odnieść się do książki takiej jak ta. Nie dane będzie mi nigdy zrozumieć świata, w którym prym wiodły "brukiew, pluskwy i flegmony", on tak dalece nie przystaje do mojego, co to już nawet nie "braterstwo, i Ojczyzna, i trochę Boga", ale "junk food, Internet i pogoń za pieniądzem". I pewnie nigdy nie będę w stanie napisać o refleksjach po "Opowiadaniach" tak, jak powinno to być napisane, "relacja" Borowskiego za bardzo boli, zbyt ciężko się z nią pogodzić.

Borowski nie skupia się na esesmanach, diabłach wcielonych, ludziach, którzy innym zgotowali tak nieludzki los; ale na więźniach, którzy pozbawieni odrobiny intymności, zmuszani do pracy z wiszącym nad nimi widmem kominów krematoriów, jedynym wyjściem z obozu, karmieni oszukańczą porcją chleba, do której trzeba dokładać, szukają sposobów na przystosowanie się do obozowej rzeczywistości. Najgorsza, najciemniejsza strona tych odartych z człowieczeństwa. Więźniowie cierpiący głód tak straszny, że w drugim człowieku widzą...

vAnitas | 2013-01-28
Na półkach: 2013, Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Wstyd mi za ludzi z liceum, którzy nie przeczytali nawet tych paru programowych opowiadań. Nie chciało im się, czy może się bali?

Sama książka, opisane w niej zło, metamorfoza człowieka - okropnie okrutna - drastycznie wspaniała - może po prostu straszna.

Aleksandra | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 marca 2014

Chociaż jestem miłośniczką historii, to są okresy, których zdecydowanie nie lubię poznawać. Zaliczają się do nich wszelkie wojny i to nie przez wzgląd na daty, które trzeba wbić do głowy. Nienawidzę zapoznawania się z okrutnością człowieka, przeraża mnie do czego niekiedy byli zdolni ludzie. Łatwo można wyciągnąć wniosek, że o drugiej wojnie światowej uczę się pod ogromnym przymusem. Stąd też pochodziły moje obawy, gdy rozpoczynałam opowiadania Tadeusza Borowskiego.

Borowski urodził się w Żytomierzu na Ukrainie w 1922 roku. Zarówno jego ojciec, jak i matka zostali zesłani – do łagru i na Sybir. Tadeusz wraz ze starszym bratem pozostali w rodzinnych stronach. Ostatecznie jednak wyruszyli do Polski, a konkretniej do Warszawy. Warunki w jakich żyli były bardzo ciężkie. Jednak Tadeusz zdał maturę, a potem rozpoczął studia polonistyczne. Debiutował w 1942 tomikiem „Gdziekolwiek ziemia”. Niedługo potem Borowski trafił do obozu koncentracyjnego. Chociaż przeżył Oświęcim, popełnił...

hasiek | 2010-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Przerażające. Niewyobrażalne zło na porządku dziennym, ciągłe widmo śmierci i fakt, że więźniowie przyzwyczajają się do tego stanu rzeczy. Przemawia do czytelnika obrazem i przez to mówi więcej niż suche fakty podane na lekcjach historii.

Myślę, że każdy powinien przeczytać te opowiadania.