Tango

2 412
1 075
taniec, ironia, lektura, Stomil, Artur

Inne wydania

Nic w tej sztuce nie jest na swoim miejscu. Wnętrze pokoju, który poznajemy w pierwszym akcie, jest absurdalną mieszanką wszystkiego z wszystkim. Na stole stoją talerze, filiżanki, sztuczne kwiaty, resztki jedzenia, a także kilka nie daj

źródło opisu: Noir sur Blanc

• Krocząc w ciemności
  • Dobry kłamca
  • Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
  • Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie.
  • Czasomierze

8,77 (13 ocen i opinii)
Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo
Marek Rabij

8 (15 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie.
Lars Mytting

Lady M.
Ałbena Grabowska

7,64 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
| 2015-11-02

Jeden z moich ulubionych utworów! I pomyśleć, że nie wiedziałabym o jego istnieniu, gdyby nie przymus przeczytania go jako lektury...

ChicaDeAyer | 2013-09-05
Przeczytana: 2011 rok

Przewspaniała pozycja, będąca jednocześnie jednym z największych skarbów współczesnej kultury polskiej. Pomimo upływu lat nie utraciła nic ze swego wydźwięku, bezlitośnie udowadniając aktualność problemów, z którymi rodzime społeczeństwo nie może sobie poradzić od lat.

Pod genialnymi, wyrazistymi kreacjami bohaterów dramatu, absurdalnym humorem i szeregiem środków wyrazu przypisanych grotesce, Mrożek ukrył głębokie i palące treści. Bezlitośnie wytyka upadek obyczajów, odejście od dziedzictwa przodków w imię buntu, który zaprowadził nowy porządek pogłębiający jedynie rozprzestrzeniający się chaos. Autor porusza wątek idei wolności, wypaczonej go granic absurdu i usprawiedliwiającej wszelkie niegodziwości oraz gwałty zadane w bezlitosnym konflikcie pokoleń.

"Tango" to lektura wyjątkowa, której nie można czytać bezrefleksyjnie i jedynie w celach czysto rozrywkowych. Sławomir Mrożek zawarł w niej przesłanie i ostrzeżenie, które zostało gdzieś zagubione we współczesnym świecie.

ZARAZA | 2015-05-22
Przeczytana: kwiecień 2015

Nie pamiętam, kiedy szkolna lektura mnie tak porwała, pomijając "Zbrodnię i karę". Jedna z nielicznych. Autentycznie nie mogłam się oderwać, jak zaczęłam w szkole czekając na transport, tak idąc chodnikiem, przez pasy, w samochodzie, przed podwórko, aż na kanapę, zapominając od zdjęciu kurtki i butów. W skrócie jak zaczęłam tak nie przerwałam czytania, dopóki nie skończyłam. Przede wszystkim mnie bawiła, ale ta tragikomedia ukazuje różne problemy - artystyczne, społeczne, polityczne. Podobało mi się odwrócenie ról, zbudowanie wszystkiego za zasadzie groteski, ironii i przesady. Dało to znakomity efekt, jedna z lepszym i ciekawszych lektur szkolnych.

kajsa | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Upłynęło już 50 lat od czasu powstania utworu,a książka nic nie straciła na aktualności.Prostak dominatorem tego świata.

Łukasz | 2015-03-08
Na półkach: 2015, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2015

„Pytanie, czy podobnie jak Artur nie jesteśmy tylko płaczliwymi dziećmi, które chciałyby dorosnąć, ale ciężaru dorosłości nie są w stanie udźwignąć.”

Jesteśmy.

| 2014-11-23

Jest to wyjątkowo ponadczasowa rzecz. Genialny zmysł obserwatora życia, wnikliwe spojrzenie i przepowiednia, co się stać może, gdy zlekceważymy podstawowe zasady życia u podstaw, w rodzinie. Mrożek myśli. Wyciąga wnioski. I swoje wizje pokazuje nam w formie, którą przyswajamy.
"Tango" to wielkie polityczne wizjonerstwo (na miarę Orwella, wierzcie mi) a jednocześnie podręcznik, jak wychowywać dzieci. Żeby zostali ludźmi. Rzadko kiedy jedna książka, pełni dwie tak odmienne role. Można z tej przestrogi czerpać budując relacje w rodzinie, na podwórku przed bokiem, w szkolnej klasie, w gabinecie biura, w państwie. Wszędzie tam, gdzie pojawia się groźba, iż wskutek bierności "mądrych", władze przejmie silniejszy.
Lektura obowiązkowa.

malgosia0402 | 2010-05-08

Ironia pod którą zawarte są głębsze treści.To się nie czyta,to się pochłania.

Kiedyś na polskim, kiedy nauczycielka powiedziała, ze niedługo będziemy omawiać 'tango' Mrożka, to jeden chłopak w klasie się spytał, kim on jest. Reakcji pani polonistki warto się domyślić.
Jak dla mnie Mrożek jako pisarz jest świetny. Uwielbiam jego opowiadania 'Wesele w Atomicach' czy 'Słoń'. Do nich dołączam właśnie 'Tango'. W krzywym zwierciadle ukazanie rodziny, w której syn jest tradycjonalistą, a rodzice na siłę chcą być nowocześni. Groteska, humor i czego chcieć więcej?

Michał | 2010-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2010

Czytałem tę książkę w liceum i pamiętam, że mi się podobała. Ostatnio sięgnąłem po nią po raz drugi i czuję, że odkryłem w niej jeszcze więcej zaskakujących i trafnych spostrzeżeń Mrożka. Ta książka jest ponadczasowa, od momentu ukazania się nie utraciła nic ze swojej aktualności.

Wspominamy

Ze smutkiem pożegnaliśmy w tym roku wielu cenionych ludzi pióra. Zarówno autorów literatury popularnej, jak i poetów czy pisarzy eksperymentujących z formą. Dziś chcielibyśmy przypomnieć tych, którzy odeszli w 2013 roku.

Zmarł Sławomir Mrożek

Wydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc z ogromnym smutkiem informują, że w Nicei 15 sierpnia nad ranem w wieku 83 lat zmarł Sławomir Mrożek, światowej sławy pisarz, intelektualista, autorytet i ważna postać dla wielu pokoleń Polaków.