Okładka książki Tango

Wydawnictwo Literackie
taniec, ironia, lektura, Stomil, Artur
typ
papier
6.97 (7312 ocen i 222 opinie)

Opis książki

Nic w tej sztuce nie jest na swoim miejscu. Wnętrze pokoju, który poznajemy w pierwszym akcie, jest absurdalną mieszanką wszystkiego z wszystkim. Na stole stoją talerze, filiżanki, sztuczne kwiaty, resztki jedzenia, a także kilka nie daj

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Luiza | 2013-06-30

Jeden z moich ulubionych utworów! I pomyśleć, że nie wiedziałabym o jego istnieniu, gdyby nie przymus przeczytania go jako lektury...

ChicaDeAyer | 2013-09-05
Przeczytana: 2011 rok

Przewspaniała pozycja, będąca jednocześnie jednym z największych skarbów współczesnej kultury polskiej. Pomimo upływu lat nie utraciła nic ze swego wydźwięku, bezlitośnie udowadniając aktualność problemów, z którymi rodzime społeczeństwo nie może sobie poradzić od lat.

Pod genialnymi, wyrazistymi kreacjami bohaterów dramatu, absurdalnym humorem i szeregiem środków wyrazu przypisanych grotesce, Mrożek ukrył głębokie i palące treści. Bezlitośnie wytyka upadek obyczajów, odejście od dziedzictwa przodków w imię buntu, który zaprowadził nowy porządek pogłębiający jedynie rozprzestrzeniający się chaos. Autor porusza wątek idei wolności, wypaczonej go granic absurdu i usprawiedliwiającej wszelkie niegodziwości oraz gwałty zadane w bezlitosnym konflikcie pokoleń.

"Tango" to lektura wyjątkowa, której nie można czytać bezrefleksyjnie i jedynie w celach czysto rozrywkowych. Sławomir Mrożek zawarł w niej przesłanie i ostrzeżenie, które zostało gdzieś zagubione we współczesnym świecie.

malgosia0402 | 2010-05-08

Ironia pod którą zawarte są głębsze treści.To się nie czyta,to się pochłania.

Kiedyś na polskim, kiedy nauczycielka powiedziała, ze niedługo będziemy omawiać 'tango' Mrożka, to jeden chłopak w klasie się spytał, kim on jest. Reakcji pani polonistki warto się domyślić.
Jak dla mnie Mrożek jako pisarz jest świetny. Uwielbiam jego opowiadania 'Wesele w Atomicach' czy 'Słoń'. Do nich dołączam właśnie 'Tango'. W krzywym zwierciadle ukazanie rodziny, w której syn jest tradycjonalistą, a rodzice na siłę chcą być nowocześni. Groteska, humor i czego chcieć więcej?

Kazik | 2012-04-20

O "Tangu" napisano już tyle, że co ja, prosty Kaziczek, mogę mądrego dodać. Niewiele.

Pragnę jednak oddać należny hołd jednemu z najlepszych dramatów teatru groteskowego. Uwielbiam "Tango" z jego katafalkiem, światem na opak, absurdalnością. Wyborne poczucie humoru koegzystujące z goryczą. Świetne, nietypowe postacie z rewelacyjną kreacją wujka Eugeniusza na czele. Język, który stanowi wyzwanie, ale nie do niepokonania. I wreszcie - przekaz jest, a Mrożek bez przekazu jak piżama bez guzików. Kwestia niedopięta.

A skoro już tu jestem, proponuję prostą grę i zabawę towarzyską, minimum dwie osoby, poza książką nie trzeba rekwizytów typu kości, karty czy żetony (chyba, że w wersji rozszerzonej). Czytanie na role Mrożka. Wypróbowałam z Siostrą, i, zaprawdę powiadam Wam, rozrywka jest przednia.

Michał | 2010-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2010

Czytałem tę książkę w liceum i pamiętam, że mi się podobała. Ostatnio sięgnąłem po nią po raz drugi i czuję, że odkryłem w niej jeszcze więcej zaskakujących i trafnych spostrzeżeń Mrożka. Ta książka jest ponadczasowa, od momentu ukazania się nie utraciła nic ze swojej aktualności.

malinowy-koktajl | 2010-06-05

Rewelacja! Sarkazm, ironia i pełen worek humoru. Istne cudo na poprawę nastroju.

karolinak | 2010-07-21
Przeczytana: 2010 rok

Doskonałe. Szkoda, że ludzi karmi się popkulturowymi lekturkami, zamiast położyć przed nimi takie klasyki jak właśnie "Tango". Łatwiej nie znaczy lepiej.
Dramat choć krótki, nie jest prosty. I należy pamiętac o tym, że didaskalia to również cześć książki. Potem ludzie skarżą się, że nie rozumieją.

lejdi15 | 2014-03-10

Konflikt pokoleń aktualny zawsze :D
Groteska pod którą kryje się mądrość życiowa.
Książka może rozśmieszyć do łez, jednak po przeczytaniu ostatniej strony człowiek zastanawia się nad jej głębszym sensem.

Butterfly | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Książka napisana na wysokim poziomie. Jest pełna ironii, humoru, sarkazmu.
Licealna lektura, która wiele mądrości wnosi do życia czytelnika :)

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku