Tango

1 420
2 527
1 136
taniec, ironia, lektura, Stomil, Artur

Nic w tej sztuce nie jest na swoim miejscu. Wnętrze pokoju, który poznajemy w pierwszym akcie, jest absurdalną mieszanką wszystkiego z wszystkim. Na stole stoją talerze, filiżanki, sztuczne kwiaty, resztki jedzenia, a także kilka nie daj

źródło opisu: Noir sur Blanc

źródło okładki: Noir sur Blanc

Opinie czytelników (19229)
Łokieć_Pana_D | 2017-11-01

Tango, Mrożka, to jakby w pysk dać. I przepraszam tych, co cenią kryształowy smak wypowiedzi. Przysięgam i daję słowo. Dwie godziny szukałem ładnego odpowiednika wyrażenia "w pysk dał". Zjadłem trzy paczki orzeszków. Teoretycznie solonych.
Nie ma zamiennika. Ani dla orzeszków "solonych bez soli". Ani dla "Tanga" Mrożka. Ani dla mojego wyrażenia "w pysk dać".
Daleki jestem od zamiaru, żeby na obecną, parszywą bądź co bądź, sytuację, Mrożka aplikować. Nie. Parszywość sama się wywali. Zmierzam raczej do tego, żeby wskazać na ponadczasowość. Na wizjonerstwo mistrza. Mrożka. Który przewidział. Być może Mrożek był świnią. Cynikiem. Ale widział daleko. Drwił. Tylko, żeby drwić, żeby drwina trafiła pod strzechy, potrzeba gleby.
Nie przejmowałbym się deficytem wizjonerów nad Wisłą. Byli, są i będą. To piękne. Bardziej martwi mnie gleba. Czy jest wystarczająco podatna? Na mądre słowo? Dziś, mam wrażenie (mogę się mylić), ale raczej jeszcze nie. Jutro?
Uwielbiam tę książkę. Za to, że mnie...

Jeden z moich ulubionych utworów! I pomyśleć, że nie wiedziałabym o jego istnieniu, gdyby nie przymus przeczytania go jako lektury...

| 2015-11-02

"Tango" Mrożka to sztuka, którą można określić wieloma przymiotnikami, ale jej najważniejszą zaletą jest uniwersalność.

O czym jest ten dramat? Młody człowiek imieniem Artur jest zawiedziony swoim otoczeniem, nawet całym światem, nie podoba mu się znajomy rodziny (Edek), ma zapędy dyktatorskie, ale jest także zagubiony i chyba niezbyt mądry. Planowany ślub z Alą staje się wstępem do zaprowadzenia "nowego" porządku, próby "ratowania" domowników, co nie kończy się szczęśliwie.

Trzy akty, akcja tocząca się w niewielkim odcinku czasu - tyle wystarczyło, żeby przedstawić dzieje świata w pigułce. Przez stulecia przewinęły się różne epoki i kierunki (np. w sztuce) oraz postacie przywódców, a wraz z nimi nieodłączne konflikty. Tradycji z postępem i odwrotnie. Od wieków szukamy rozwiązań i jeszcze wszystkich nie znaleźliśmy (choć może je przerobiliśmy), ale pragnienie władzy i okrucieństwa dalej świetnie się trzyma. Utwór Mrożka pozostawia wrażenie, że pozytywny rozwój osobisty idzie nam...

ChicaDeAyer | 2013-09-05
Przeczytana: 2011 rok

Przewspaniała pozycja, będąca jednocześnie jednym z największych skarbów współczesnej kultury polskiej. Pomimo upływu lat nie utraciła nic ze swego wydźwięku, bezlitośnie udowadniając aktualność problemów, z którymi rodzime społeczeństwo nie może sobie poradzić od lat.

Pod genialnymi, wyrazistymi kreacjami bohaterów dramatu, absurdalnym humorem i szeregiem środków wyrazu przypisanych grotesce, Mrożek ukrył głębokie i palące treści. Bezlitośnie wytyka upadek obyczajów, odejście od dziedzictwa przodków w imię buntu, który zaprowadził nowy porządek pogłębiający jedynie rozprzestrzeniający się chaos. Autor porusza wątek idei wolności, wypaczonej go granic absurdu i usprawiedliwiającej wszelkie niegodziwości oraz gwałty zadane w bezlitosnym konflikcie pokoleń.

"Tango" to lektura wyjątkowa, której nie można czytać bezrefleksyjnie i jedynie w celach czysto rozrywkowych. Sławomir Mrożek zawarł w niej przesłanie i ostrzeżenie, które zostało gdzieś zagubione we współczesnym świecie.

ZARAZA | 2015-05-22
Przeczytana: kwiecień 2015

Nie pamiętam, kiedy szkolna lektura mnie tak porwała, pomijając "Zbrodnię i karę". Jedna z nielicznych. Autentycznie nie mogłam się oderwać, jak zaczęłam w szkole czekając na transport, tak idąc chodnikiem, przez pasy, w samochodzie, przed podwórko, aż na kanapę, zapominając od zdjęciu kurtki i butów. W skrócie jak zaczęłam tak nie przerwałam czytania, dopóki nie skończyłam. Przede wszystkim mnie bawiła, ale ta tragikomedia ukazuje różne problemy - artystyczne, społeczne, polityczne. Podobało mi się odwrócenie ról, zbudowanie wszystkiego za zasadzie groteski, ironii i przesady. Dało to znakomity efekt, jedna z lepszym i ciekawszych lektur szkolnych.

kajsa | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Upłynęło już 50 lat od czasu powstania utworu,a książka nic nie straciła na aktualności.Prostak dominatorem tego świata.

Łukasz | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 08 marca 2015

„Pytanie, czy podobnie jak Artur nie jesteśmy tylko płaczliwymi dziećmi, które chciałyby dorosnąć, ale ciężaru dorosłości nie są w stanie udźwignąć.”

Jesteśmy.

malgosia0402 | 2010-05-08

Ironia pod którą zawarte są głębsze treści.To się nie czyta,to się pochłania.

| 2014-11-23

Jest to wyjątkowo ponadczasowa rzecz. Genialny zmysł obserwatora życia, wnikliwe spojrzenie i przepowiednia, co się stać może, gdy zlekceważymy podstawowe zasady życia u podstaw, w rodzinie. Mrożek myśli. Wyciąga wnioski. I swoje wizje pokazuje nam w formie, którą przyswajamy.
"Tango" to wielkie polityczne wizjonerstwo (na miarę Orwella, wierzcie mi) a jednocześnie podręcznik, jak wychowywać dzieci. Żeby zostali ludźmi. Rzadko kiedy jedna książka, pełni dwie tak odmienne role. Można z tej przestrogi czerpać budując relacje w rodzinie, na podwórku przed bokiem, w szkolnej klasie, w gabinecie biura, w państwie. Wszędzie tam, gdzie pojawia się groźba, iż wskutek bierności "mądrych", władze przejmie silniejszy.
Lektura obowiązkowa.

zobacz kolejne z 19219