Tango

2 498
1 122
taniec, ironia, lektura, Stomil, Artur

Inne wydania

Nic w tej sztuce nie jest na swoim miejscu. Wnętrze pokoju, który poznajemy w pierwszym akcie, jest absurdalną mieszanką wszystkiego z wszystkim. Na stole stoją talerze, filiżanki, sztuczne kwiaty, resztki jedzenia, a także kilka nie daj

źródło opisu: Noir sur Blanc

źródło okładki: Noir sur Blanc

| 2015-11-02

Jeden z moich ulubionych utworów! I pomyśleć, że nie wiedziałabym o jego istnieniu, gdyby nie przymus przeczytania go jako lektury...

ChicaDeAyer | 2013-09-05
Przeczytana: 2011 rok

Przewspaniała pozycja, będąca jednocześnie jednym z największych skarbów współczesnej kultury polskiej. Pomimo upływu lat nie utraciła nic ze swego wydźwięku, bezlitośnie udowadniając aktualność problemów, z którymi rodzime społeczeństwo nie może sobie poradzić od lat.

Pod genialnymi, wyrazistymi kreacjami bohaterów dramatu, absurdalnym humorem i szeregiem środków wyrazu przypisanych grotesce, Mrożek ukrył głębokie i palące treści. Bezlitośnie wytyka upadek obyczajów, odejście od dziedzictwa przodków w imię buntu, który zaprowadził nowy porządek pogłębiający jedynie rozprzestrzeniający się chaos. Autor porusza wątek idei wolności, wypaczonej go granic absurdu i usprawiedliwiającej wszelkie niegodziwości oraz gwałty zadane w bezlitosnym konflikcie pokoleń.

"Tango" to lektura wyjątkowa, której nie można czytać bezrefleksyjnie i jedynie w celach czysto rozrywkowych. Sławomir Mrożek zawarł w niej przesłanie i ostrzeżenie, które zostało gdzieś zagubione we współczesnym świecie.

ZARAZA | 2015-05-22
Przeczytana: kwiecień 2015

Nie pamiętam, kiedy szkolna lektura mnie tak porwała, pomijając "Zbrodnię i karę". Jedna z nielicznych. Autentycznie nie mogłam się oderwać, jak zaczęłam w szkole czekając na transport, tak idąc chodnikiem, przez pasy, w samochodzie, przed podwórko, aż na kanapę, zapominając od zdjęciu kurtki i butów. W skrócie jak zaczęłam tak nie przerwałam czytania, dopóki nie skończyłam. Przede wszystkim mnie bawiła, ale ta tragikomedia ukazuje różne problemy - artystyczne, społeczne, polityczne. Podobało mi się odwrócenie ról, zbudowanie wszystkiego za zasadzie groteski, ironii i przesady. Dało to znakomity efekt, jedna z lepszym i ciekawszych lektur szkolnych.

kajsa | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Upłynęło już 50 lat od czasu powstania utworu,a książka nic nie straciła na aktualności.Prostak dominatorem tego świata.

Łukasz | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 08 marca 2015

„Pytanie, czy podobnie jak Artur nie jesteśmy tylko płaczliwymi dziećmi, które chciałyby dorosnąć, ale ciężaru dorosłości nie są w stanie udźwignąć.”

Jesteśmy.

| 2014-11-23

Jest to wyjątkowo ponadczasowa rzecz. Genialny zmysł obserwatora życia, wnikliwe spojrzenie i przepowiednia, co się stać może, gdy zlekceważymy podstawowe zasady życia u podstaw, w rodzinie. Mrożek myśli. Wyciąga wnioski. I swoje wizje pokazuje nam w formie, którą przyswajamy.
"Tango" to wielkie polityczne wizjonerstwo (na miarę Orwella, wierzcie mi) a jednocześnie podręcznik, jak wychowywać dzieci. Żeby zostali ludźmi. Rzadko kiedy jedna książka, pełni dwie tak odmienne role. Można z tej przestrogi czerpać budując relacje w rodzinie, na podwórku przed bokiem, w szkolnej klasie, w gabinecie biura, w państwie. Wszędzie tam, gdzie pojawia się groźba, iż wskutek bierności "mądrych", władze przejmie silniejszy.
Lektura obowiązkowa.

malgosia0402 | 2010-05-08

Ironia pod którą zawarte są głębsze treści.To się nie czyta,to się pochłania.

skubasowa | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Mrożka się nie czyta, Mrożka się pochłania.
A potem przez Mrożka spać nie można, bo w głowie samo się myśli.
Bunt przeciwko buntowi dla buntu samego w sobie. To musi być Mrożek.

Absurdalność postaci i ich zachowań wciąż aktualna, mimo że Tango rzucono czytelnikom przed nos w czasach PRL. Nic się nie zmienia, chcemy czegoś, ale nie pytać nas czego, bo nie wiemy. Potrafimy się buntować, obalać tradycje, ale dokładnie nie wiedząc w imię czego. L'art pour l'art. Walka pokoleń, która i tak poprowadzi do punktu wyjścia.

I nikt się nie dowie, czy konformizm lepszy jest od sprzeciwu, czy jest odwrotnie. A może nie na tym polega zabawa, żeby wartościować te postawy...Zabawa na pewno jest z "Tangiem" : niby się pośmiać można, ale kac zostaje. Polecam przeczytać, przemyśleć i przeczytać znów za jakiś czas.

Natalia | 2017-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Lektura i tak łatwo poszło? Żadnych męczarni i zmuszania do kontynuacji? Jedna z nielicznych lektur, która mimo całego absurdu przedstawia prawdziwy obraz społeczeństwa. Każde pokolenie chciało być lepsze od poprzedniego i zmieniać świat. W każdym krył się bunt przeciwko temu co zastał.
" Każdy się wstydzi być nieszczęśliwym (...) Być szczęśliwym - to prawo i obowiązek ludzi wyzwolonych w naszej epoce."
Całkiem przyjemnie się czytało.
Jest to utwór ponadczasowy i warty przeczytania.

Znalezione w Ninatece: Zabawa Sławomira Mrożka

Historia trzech młodych parobków, którzy za wszelką cenę chcą się zabawić. Szkopuł w tym, że żadnej zabawy nie ma. Dziś o gombrowiczowskiej w duchu, wczesnej sztuce Mrożka.

Wspominamy

Ze smutkiem pożegnaliśmy w tym roku wielu cenionych ludzi pióra. Zarówno autorów literatury popularnej, jak i poetów czy pisarzy eksperymentujących z formą. Dziś chcielibyśmy przypomnieć tych, którzy odeszli w 2013 roku.