Okładka książki Tango

Noir sur Blanc
taniec, ironia, lektura, Stomil, Artur
typ
papier
6,97 (7387 ocen i 224 opinie)

Opis książki

Nic w tej sztuce nie jest na swoim miejscu. Wnętrze pokoju, który poznajemy w pierwszym akcie, jest absurdalną mieszanką wszystkiego z wszystkim. Na stole stoją talerze, filiżanki, sztuczne kwiaty, resztki jedzenia, a także kilka nie daj

źródło opisu: Noir sur Blanc

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Jeden z moich ulubionych utworów! I pomyśleć, że nie wiedziałabym o jego istnieniu, gdyby nie przymus przeczytania go jako lektury...

ChicaDeAyer | 2013-09-05
Przeczytana: 2011 rok

Przewspaniała pozycja, będąca jednocześnie jednym z największych skarbów współczesnej kultury polskiej. Pomimo upływu lat nie utraciła nic ze swego wydźwięku, bezlitośnie udowadniając aktualność problemów, z którymi rodzime społeczeństwo nie może sobie poradzić od lat.

Pod genialnymi, wyrazistymi kreacjami bohaterów dramatu, absurdalnym humorem i szeregiem środków wyrazu przypisanych grotesce, Mrożek ukrył głębokie i palące treści. Bezlitośnie wytyka upadek obyczajów, odejście od dziedzictwa przodków w imię buntu, który zaprowadził nowy porządek pogłębiający jedynie rozprzestrzeniający się chaos. Autor porusza wątek idei wolności, wypaczonej go granic absurdu i usprawiedliwiającej wszelkie niegodziwości oraz gwałty zadane w bezlitosnym konflikcie pokoleń.

"Tango" to lektura wyjątkowa, której nie można czytać bezrefleksyjnie i jedynie w celach czysto rozrywkowych. Sławomir Mrożek zawarł w niej przesłanie i ostrzeżenie, które zostało gdzieś zagubione we współczesnym świecie.

malgosia0402 | 2010-05-08

Ironia pod którą zawarte są głębsze treści.To się nie czyta,to się pochłania.

Kiedyś na polskim, kiedy nauczycielka powiedziała, ze niedługo będziemy omawiać 'tango' Mrożka, to jeden chłopak w klasie się spytał, kim on jest. Reakcji pani polonistki warto się domyślić.
Jak dla mnie Mrożek jako pisarz jest świetny. Uwielbiam jego opowiadania 'Wesele w Atomicach' czy 'Słoń'. Do nich dołączam właśnie 'Tango'. W krzywym zwierciadle ukazanie rodziny, w której syn jest tradycjonalistą, a rodzice na siłę chcą być nowocześni. Groteska, humor i czego chcieć więcej?

Kazik | 2012-04-20

O "Tangu" napisano już tyle, że co ja, prosty Kaziczek, mogę mądrego dodać. Niewiele.

Pragnę jednak oddać należny hołd jednemu z najlepszych dramatów teatru groteskowego. Uwielbiam "Tango" z jego katafalkiem, światem na opak, absurdalnością. Wyborne poczucie humoru koegzystujące z goryczą. Świetne, nietypowe postacie z rewelacyjną kreacją wujka Eugeniusza na czele. Język, który stanowi wyzwanie, ale nie do niepokonania. I wreszcie - przekaz jest, a Mrożek bez przekazu jak piżama bez guzików. Kwestia niedopięta.

A skoro już tu jestem, proponuję prostą grę i zabawę towarzyską, minimum dwie osoby, poza książką nie trzeba rekwizytów typu kości, karty czy żetony (chyba, że w wersji rozszerzonej). Czytanie na role Mrożka. Wypróbowałam z Siostrą, i, zaprawdę powiadam Wam, rozrywka jest przednia.

Michał | 2010-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2010

Czytałem tę książkę w liceum i pamiętam, że mi się podobała. Ostatnio sięgnąłem po nią po raz drugi i czuję, że odkryłem w niej jeszcze więcej zaskakujących i trafnych spostrzeżeń Mrożka. Ta książka jest ponadczasowa, od momentu ukazania się nie utraciła nic ze swojej aktualności.

malinowy-koktajl | 2010-06-05

Rewelacja! Sarkazm, ironia i pełen worek humoru. Istne cudo na poprawę nastroju.

Butterfly | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Książka napisana na wysokim poziomie. Jest pełna ironii, humoru, sarkazmu.
Licealna lektura, która wiele mądrości wnosi do życia czytelnika :)

karolinak | 2010-07-21
Przeczytana: 2010 rok

Doskonałe. Szkoda, że ludzi karmi się popkulturowymi lekturkami, zamiast położyć przed nimi takie klasyki jak właśnie "Tango". Łatwiej nie znaczy lepiej.
Dramat choć krótki, nie jest prosty. I należy pamiętac o tym, że didaskalia to również cześć książki. Potem ludzie skarżą się, że nie rozumieją.

lejdi15 | 2014-03-10

Konflikt pokoleń aktualny zawsze :D
Groteska pod którą kryje się mądrość życiowa.
Książka może rozśmieszyć do łez, jednak po przeczytaniu ostatniej strony człowiek zastanawia się nad jej głębszym sensem.

Załóż konto za darmo!

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku