Wolność urojona

Okładka książki Wolność urojona
Edward Strun Wydawnictwo: Novae Res fantasy, science fiction
290 str. 4 godz. 50 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2014-09-05
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-05
Liczba stron:
290
Czas czytania
4 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379423712
Tagi:
literatura polska antyutopia technologia komputeryzacja wolność przyszłość konsumpcjonizm kapitalizm
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Gruzy. Antologia postapo Aleksandra Bednarska, Jarosław Dobrowolski, Feranos, Agata Francik, Lidia Gręda, Roland Hensoldt, Natalia Klimaszewska, Paulina Klimentowska, Jarosław Klimentowski, Michał Korzun, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Wiktor Matyszkiewicz, Kornel Mikołajczyk, Artur Olchowy, Radek Puchała, Łukasz Rzadkowski, Magdalena Anna Sakowska, Edward Strun, Agata Suchocka, Magdalena Świerczek-Gryboś, Dominika Vicente
Ocena 6,7
Gruzy. Antolog... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #17 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Adrianna Kozłowska, Karol Ligecki, Lisioł, Małgorzata Łukowiak, Katarzyna Michalewicz, Kamil Muzyka, Olaf Pajączkowski, Romuald Pawlak, Agnieszka Polak, Edward Strun, Szymon Szymański, Marlena Urbaniak, Mika Wing, Hubert Wojciechowski, Anna Wołosiak-Tomaszewska
Ocena 6,8
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...
Okładka książki Magazyn Histeria XLVII Sebastian Bartek, Paulina Kajoch, Igor Kręt, Małgorzata Lewandowska, Ernest Smutalski, Edward Strun, Aleksandra Taiga Dąbrowska
Ocena 7,7
Magazyn Hister... Sebastian Bartek, P...
Okładka książki Esensja 8 (CCX) październik 2021 Edward Strun, praca zbiorowa
Ocena 0,0
Esensja 8 (CCX... Edward Strun, praca...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
741
362

Na półkach: ,

Mogę się nazywać fanką powieści dystopijnych. Lubię wchodzić w wizję świata, który jest zupełnie odmienny od naszego. Czytać o przyszłości. Większość książek dotyczy nieciekawej perspektywy naszego gatunku. Biorąc do ręki "Wolność urojoną" byłam ciekawa jaki tym razem poznam świat.

W książce występuje jeden główny bohater - Alan Mere. I uwierzcie mi, nie potrafię podać żadnej jego charakterystycznej cechy wyglądu. Autor skupia się na przemyśleniach mężczyzny i ukazuje rzeczywistość, w której żyje. Więc jego wygląd nie jest tutaj ważny. Ale brak szczegółowego opisu Alana powoduje, że nie zżyłam się z nim i przez całą powieść był mi obojętny. To był minus tej historii.

Inni bohaterowie to tylko niezbyt dobrze opisane osoby, które pojawiają się w życiu Alana.
Mogliśmy poznać Syntię, która wpłynęła na resztę życia bohatera, choć ich spotkanie nie trwało długo. Byli również koledzy i koleżanki z pracy, ale ich obecność była mi jeszcze bardziej obojętna niż Mere.

Dialogi, zanim coś napiszę, może po prostu zacytuję
(PROSZĘ OMINĄĆ TEN FRAGMENT JEŚLI JESTEŚ NIEPEŁNOLETNI LUB WRAŻLIWY):

"- Kurwaa! Ale mam ochotę podupczyć. chcesz się bzykać, cipeczko?
- Jasne (...) ale, kurwa, nie teraz. Najpierw porozmawiajmy chwilę.
- Po co pierdolić głupoty od rzeczy? Wołałbym już zwilżyć twoją cipkę. (...)
- A ile potrzebujesz czasu , żeby mnie poznać?
- Pół godzinki wystarczy. Ze mnie naprawdę porządna dziewczyna."
Na początku uznawałam je za bardzo słabe i strasznie wulgarne. Ale z czasem dojrzałam zamysł autora. Ukazują prymitywność ludzi.
Te minusy przysłania ogromny plus tej książki. Fabuła jest bardzo dobrze opisana.
Nowoczesność, zaawansowana technika, spowodowały upadek wielu wartości, które były ważne dla człowieka. Edward Strun stworzył ironię naszego społeczeństwa. Przerysował to do czego dążymy dzisiaj, a co może stać się naszym przekleństwem.
Dobrym przykładem jest Wychowalnia. To takie miejsce, gdzie oddaje się dzieci na wychowanie.
"Wychowanie dziecka winna zajmować się, tylko i wyłącznie, powołania w tym celu wyspecjalizowana instytucja, która zatrudnia wykształconych specjalistów. (...) Badania przeprowadzone na milionach rodzin dowiodły niezbicie, iż statystyczni rodzice nie mają pojęcia o prawdziwych potrzebach dziecka i wychowując je samodzielnie, mogą tylko wyrządzić mu ogromną krzywdę..."
Świat Alana ma wszystko, co byłoby marzeniem wielu z nas: luksusowe mieszkanie z własnym spersonalizowanym robotem Fred będący Twoim przyjacielem. Fred wie kiedy przyciszyć telewizor, co przyrządzić w eat makerze na obiad, a nawet wyczuwa, że masz zmieniony nastrój. Ponadto, domem zarządzasz głosowo. A idąc masz soczewki, które informują cię o wszystkich ważnych wydarzeniach na świecie.
W porządku. Jestem wolny. Jestem zadowolony. Zdecydowanie nie! Za żadne skarby nie chce żyć w takiej rzeczywistości gdzie moje dziecko widuje od czasu do czasu. Gdzie robot inwigiluje wszystko, co robię, myślę i czuję. Gdzie jestem bombardowana reklamami a głównymi tematami wszelkich rozmów jest seks. Dodatkowo pracuję, pracuję, pracuję. Bez wyboru, bez możliwości zmiany i zamknięty w technologicznej pułapce.
Wobec czego "Wolność urojona" jest świetnym przykładem, do czego możemy dojść w niedalekiej przyszłości. Zapomnimy o wartościach. Bo w jakim celu zawiązywać rodzinę, kiedy główny powód ewolucyjny - wychowanie potomków - nie należy do ciebie. A w tym wszystkim miłość też zanika, bo dziecko hodowane na porządnego obywatela, który nie sprzeciwia się polityce państwa, nie dostaje miłości, czułości i poczucia bliskości, więc nie przekaże tego dalej.
Obraz zaserwowany nam przez Edwarda Struna jest dystopią, która jest przerażająca w swojej prostocie i realizmie. I mimo kilku niedociągnięć - lektura zmusza do myślenia. I to jest jej siła.
Na koniec zastanówcie się nad tym zdaniem:
"Nigdy nie słyszał o żadnych kompozytorach, tworzących w zamierzchłej przeszłości, malarstwo kojarzyło mu się jedynie z dekoracją wnętrz, a książki były dlań czymś niesłychanie archaicznym; czymś, co już dawno zostało zastąpione przez telewizję i kino."
Taka przyszłość nas czeka? Brrr...

Za egzemplarz dziękuję Autorowi. Fakt ten nie miał wpływu na ocenę.

Mogę się nazywać fanką powieści dystopijnych. Lubię wchodzić w wizję świata, który jest zupełnie odmienny od naszego. Czytać o przyszłości. Większość książek dotyczy nieciekawej perspektywy naszego gatunku. Biorąc do ręki "Wolność urojoną" byłam ciekawa jaki tym razem poznam świat.

W książce występuje jeden główny bohater - Alan Mere. I uwierzcie mi, nie potrafię podać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    226
  • Przeczytane
    83
  • Posiadam
    18
  • Ulubione
    8
  • Fantastyka
    3
  • Sci-fi
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Do kupienia
    2
  • 2021
    1

Cytaty

Więcej
Edward Strun Wolność urojona Zobacz więcej
Edward Strun Wolność urojona Zobacz więcej
Edward Strun Wolność urojona Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także