Miasto kłamstw. Cała prawda o Teheranie

2014-09-11
Tomasz Wilusz
Iran Teheran reportaż literatura faktu

Miasto wielu prawd

Książka mnie urzekła. Każda opisana historia oddaje klimat stolicy Iranu. Natomiast mam mały problem z samą formą przedstawienia historii. Autorka balansuje na granicy reportażu a powieści. A najbardziej byłem zaskoczony gdy okazało się, że osoby i historie opisane w poszczególnych rozdziałach są np. fuzją różnych historii i sytuacji, które zostały zasłyszane w Teheranie. Tak czy inaczej polecam ;)

Byłam w Teheranie i ta książka pozwoliła mi zrozumieć irański styl bycia i myślenia. Momentami mroziła krew w żyłach, mimo że to proza, a nie reportaż. Jednak wiele historii jest opartych na prawdziwych wydarzeniach. Bardzo dobre tłumaczenie, czytało się płynnie i bez zgrzytów.

Bohaterami ośmiu opowieści są mieszkańcy Teheranu z różnych środowisk i dzielnic: nowoczesnych, naśladujących zachodni styl życia i tradycyjnych, w których czas się zatrzymał, a nad wszystkim wisi szary duszący smog. Właśnie to wydaje się dominujący motyw – wszyscy tu się duszą i dławią, dosłownie i w przenośni, ale nie potrafią stąd odejść. Na pewno, mimo szumnej zapowiedzi wydawcy, nie można dzięki tej książce poznać całej prawdy o Teheranie. Zresztą autorka tez nie miała takich złudzeń, dlatego w oryginalnym tytule umieściła „Poszukiwanie prawdy”, tylko że chyba nie starczyło jej umiejętności pisarskich, bo chwilami niebezpiecznie balansuje na granicy stylistycznej „czytadła” i nie potrafi w pełni wykorzystać potencjału zebranych historii. Szkoda, ale i tak warto przeczytać. A potem, tak dla porównania np. sięgnąć po „Szachinszacha”, żeby sprawdzić, jak trzyma się klasyka.

Świetny zbiór reportaży o rozpadzie moralno-ekonomicznym miasta, obłudzie jego mieszkańców próbujących za hidżabem ukryć swoje wątpliwe morale. Prostytucja i narkomania osiągają tutaj przerażająco wysoki wskaźnik. Jednak dla mieszkańców Teheranu, którzy opuścili to miasto, to wciąż ich ziemia, miejsce, do którego się wraca. I pomimo zakłamanej rzeczywistości oraz obłudy - ich ukochana ojczyzna.

Książka Ramity Navai była dla mnie podróżą sentymentalną do miasta w którym byłam, do kraju który częściowo zwiedziłam. Udało mi się zobaczyć i usłyszeć jakiś kawałek kultury, zwyczajów i zachowania. Byłam też gościem w domach mieszkańców Iranu, dopuszczona do prywatnych wydarzeń i działań. Wysłuchałam ich opowieści, odpowiadałam na pytania.

To niewątpliwie inna kultura, obyczajowość i zachowania, niemniej większość napotkanych tam ludzi była nadzwyczaj życzliwa, pomocna i ciekawa świata.

Autorka swoje opowieści poświęciła sprawom obyczajowym, które w takim kraju jak Iran są zakazane, karane, ukrywane lub zakłamywane.

Każda opowieść zawierała dla mnie inny ładunek emocjonalny. Autorka w umiejętny sposób ubrała w ważne problemy swoich bohaterów, których stworzyła na podstawie postaci autentycznych lub stworzonych na potrzeby tej książki. Poruszyła wstydliwe, ukrywane, niewygodne dla władzy i ludzi sprawy. Zamiecione pod dywan, schowane za czadorami, ukryte w zakamarkach meczetów.

Kłamstwa o których pisze autorka to forma kamuflażu i obrony w tym zdominowanym przez zakazy i dwulicowość kraju. Sama władza narzuca jedno a robi drugie, każe za niedokładny strój a pozwala na zawieranie fikcyjnych, krótkoterminowych ślubów. Piętnuje rozpustę a sama nie jest wolna od pokus, nierządu i czynów lubieżnych. Zakazuje oglądania telewizji spoza kraju, a anteny satelitarne są na większości mieszkań i domów. Nawołuje do duchowości a sama ją zagubiła.

Pozostałe przemyślenia: ociekawosciswiata.blogspot.com

To niewątpliwie inna kultura,...

Ramita Navai to wielokrotnie nagradzana brytyjska dziennikarka irańskiego pochodzenia znana m.in. z prowadzenia śledztw dziennikarskich na terenach objętych działaniami zbrojnymi.
Jest laureatką przyznawanej przez Królewskie Towarzystwo Literackie nagrody Jerwood w dziedzinie literatury faktu w 2012 roku.
"Miasto kłamstw" to rodzaj pogłębionego o współczesne tło obyczajowo - historyczne reportażu o mentalności teherańczyków.
Książka, niczym poszczególne rozdziały przedstawia historie życia ośmiu postaci, których pierwowzory literackie autorka zaczerpnęła z autentycznych rozmów z bohaterami w rzeczywistości . Kto bardziej nie pozna tajemnic Teheranu i jego mieszkańców niż jego rdzenna rodaczka .
Losy bohaterów książki nierozerwalnie łączą się z subtelnie wkomponowanym portretem fascynującego miasta, jego historią i zachodzącymi przemianami.
Kłamstwo w tytule skłania czytelnika do zastanowienia się nad tym pojęciem, zwyczajowo uznanym jako naganne zaprzeczanie rzeczywistości, kojarzone z niesprawiedliwością. Po lekturze tej książki kłamstwo ma inny wymiar, czasem może uratować życie, uchronić od wymierzonej kary czy więzienia.

"Miasto kłamstw" to rodzaj pogłębionego o współczesne tło...

Cieszę się, że przeczytałem tą książkę dopiero po powrocie z Iranu. Wiele rzeczy wyjaśnia i gdybym przeczytał ją wcześniej, zapewne pojechałbym tam z innym nastawieniem. Naprawdę warto przeczytać, polecam :)

Bardzo ciekawa i zaskakująca książka, ukazująca prawdziwe życie w Teheranie, napisana przez bardzo wiarygodnego świadka – Irankę z pochodzenia, która pracowała m. in. w teherańskim oddziale „Times’a”. Książka stanowi zbiór opowiadań, których akcja dzieje się w Teheranie, mieście pełnym kontrastów. Bohaterami opowiadań są ludzie wywodzący się z różnych warstw społecznych, mający różne podejście do religii i Boga oraz różne aspiracje w życiu. Poza byciem mieszkańcami tej wielkiej irańskiej metropolii, łączy ich jeszcze jedno: każdy w jakiś sposób został dotknięty przez los i każdy ma jakąś niesamowitą historię do opowiedzenia. Wśród nich są m. in. samobójca, który w Iranie odnalazł swoją prawdziwą ojczyznę, prostytutka, która marzyła o lepszym życiu, młoda i piękna dziewczyna, którą mąż się znudził i która bardzo wcześnie straciła złudzenia dotyczące szczęścia w miłości, czy młody chłopak, który wcześnie odkrył swoją homoseksualną tożsamość i który musiał zrobić wbrew sobie wiele rzeczy, aby przetrwać w kraju, gdzie za takie „przewinienie” można nawet stracić życie. To tylko nieliczne historie, które można znaleźć w tej książce. Nie bez powodu autorka nazwała Teheran „miastem kłamstw”, bo aby tam przetrwać, często trzeba wykazać się nie lada sprytem i przebiegłością. Wszelkie przejawy nieposłuszeństwa lub buntu wobec władzy, duchownych i zasad islamu, są krwawo tłumione. Nie sądziłam, że są jeszcze na świecie kraje, gdzie istnieje coś takiego jak „straż moralności”, która patroluje ulice i pilnuje, aby teheranki nie ubierały i nie malowały się zbyt wyzywająco, a teherańczycy nie przesadzali z alkoholem, narkotykami oraz imprezami.

Z drugiej strony Teheran jest to miasto, które nieustannie tętni życiem, którego główna ulica – Waliasr jest bez przerwy zapełniona ludźmi, a na każdym rogu słychać dochodzący z meczetów śpiew muezina wzywający do modlitwy. Doskonale jest tam widoczny podział na bogatą północ, gdzie w ukryciu są organizowane przez wyższą klasę średnią wystawne przyjęcia oraz biedne południe, gdzie ludzie często muszą żyć w skrajnych warunkach i przez to popadają w nałogi.

Książka pozwoliła mi spojrzeć na Teheran z zupełnie innej perspektywy, wejrzeć w jego głąb i przez chwilę poczuć się jak jego prawdziwa mieszkanka. Otworzyła mi oczy na wiele aspektów dotyczących życia teherańczyków, których zupełnie nie byłam świadoma. Jest też w niej pełno różnych ciekawostek dotyczących historii Iranu oraz kultury muzułmańskiej. Gorąco polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o życiu w tym mieście i w tej konkretnej kulturze – na pewno się nie rozczarujecie.

Autorka odkrywa przed nami różne oblicza Teheranu. Opisuje stolicę Iranu i jej mieszkańców bez cenzury, bez propagandowego filtra. Otwiera oczy na wiele spraw dotyczących Bliskiego Wschodu.

Bardzo dobra książka ukazująca prawdziwe oblicze mieszkańców stolicy Iranu.Szczerze polecam naprawdę warto przeczytać.

• Iran
  • Reportaż