Niepokorne. Kobiety, które zmieniały świat

Americane Aventurose
978-83-08-04544-2
kobiety w historii, Amerykanki
Dorota_1988

Portrety dwudziestu Amerykanek, które nie wiedziały, co to strach przed ryzykiem i przygodą. Miały styl, elegancję, nie brakowało im animuszu i były wiecznie na bakier z konwenansami. Przy całej różnorodności charakterów i osobowości łączyło je jedno: wielki talent i barwne, niepospolite biografie. Wywarły ogromny wpływ na XX-wieczną sztukę, muzykę i nauki ścisłe. Lee Miller zaczynała jako...

Lee Miller zaczynała jako modelka w atelier Man Raya, potem zajęła się wojennym reportażem. Jej wstrząsające obrazy urosły do rangi ikon. Amelia Earhart dała się poznać jako odważna do granic szaleństwa pilotka, a Kay Swift jako pierwsza w historii kobieta skomponowała musical i do wielu dalszych zainspirowała samego George’a Gershwina. Dorothy Draper, ekscentryczka architektka wnętrz, lekarka Margaret Sanger, pionierka współczesnych metod antykoncepcji, a także owiana złą sławą „bad girl” Mae West… Prawdziwe Americane Aveturose.

vandenesse | 2011-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2011

Bardzo ciekawe. Kobiety silne, mądre, z pomysłem na życie. Czasami egoistyczne, szalone, borykające się z wieloma problemami, ale zawsze odważne, dążące do celu własnymi siłami. Czytałam długo, z przerwami, między jedną książką a drugą, bo notki są krótkie, nazwisk dużo i nie trudno o pomieszanie z poplątaniem. Prawdę powiedziawszy kojarzyłam tylko jedną kobietę - Amelie Earhart, reszta pań była mi całkowicie obca.

agiwka | 2011-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Dzięki tej książce odkryłam cudowne zdjęcia Berenice Abbott, w które wpatruję się już od dobrych kilkudziesięciu minut :)Poza tym dowiedziałam się o innych nietuzinkowych kobietach, o których przed lekturą nie miałam pojęcia (wcześniej kojarzyłam tylko Mae West i Dorothy Dandridge) Wielkim plusem jest też świetny styl Cristiny De Stefano.Polecam naprawdę każdemu.

Miss_Jacobs | 2011-05-29

Czy świat bez kobiet mógłby istnieć? Jeśli tak, to zapewne byłby przeraźliwie smutny i sam chciałby ze sobą skończyć. Niewątpliwie rację w tym stwierdzeniu przyznałaby mi Cristina De Stefano, która niedawno opublikowała zbiór 25 biogramów o kobietach, które były pionierkami w swoich dziedzinach.
Biogramy jak to biogramy są krótkie, zwięzłe i na temat. Podobało mi się, że autorka wplotła w nie wypowiedzi samych „zainteresowanych”. To nie jest miejsce na popisywanie się erudycją i rozmachem. Plusem jest przytaczania anegdot dot. pań a nie tylko suchych faktów. Do każdego biogramu dołączone jest zdjęcie. Szkoda, że tylko jedno, ale żyjemy w dobie google’a więc w razie potrzeby możemy wyszukać więcej.
Bohaterki są mniej i bardziej znane. Przyznam się, że niekoniecznie rozumiałam wybór, co po niektórych, ale to nie jest praca naukowa i każdy ma prawo do własnego zdania.
Czyta się to dobrze, szybko i przyjemnie. Dałabym jedynie praktyczną radę, żeby nie czytać jednej noty za drugą....

lotosu_kwiat | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Mimo iż sylwetki bohaterek zostały opisane nieco encyklopedycznie i ogólnikowo warto zajrzeć do książki, by poznać niezwykle ciekawe kobiety ich życie, twórczość, uczuciowe i zawodowe ścieżki. Autorka ukazuje kobiety ambitne, niewykręcające się brakiem czasu i ciężko pracujące na swój sukces bez względu na życiowe trudności.
Podejrzewam iż każdy czytelnik znajdzie tu kilka sylwetek, które zapragnie bliżej poznać. Niektórymi z nich warto się zainspirować.

Martyna | 2014-09-08
Przeczytana: 2014 rok

Ciekawa książka, mobilizująca i ukazująca kobiety nie tylko jako kury domowe i jednostki zepchnięte na drugi plan przez świat rządzony przez mężczyzn.
Warto przeczytać chociażby po to, aby podnieść się na duchu i zacząć działać.
Kobiety też potrafią !!

Oskar | 2015-01-27
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Gdyby nie ta książka, z pewnością nie poznałbym tak wielu wspaniałych kobiet, które swoim talentem, działalnością i często nieposłuszeństwem wobec panujących reguł i standardów zmieniały świat, jednocześnie realizując swoje pasje i marzenia.

To dzięki tej lekturze zobaczyłem wspaniałe zdjęcia Berenice Abbott czy Lee Miller. Dowiedziałem się, że gdy powstawał jeden z najciekawszych, a równocześnie najbardziej rzeczywistych fotoreportaży, to z aparatem w ręku pracowała właśnie Dorothea Lange. Ale to nie książka o zdjęciach, również nie o literaturze, muzyce czy lataniu (opisów których tutaj także dostatek), to pozycja przede wszystkim o historiach pań, które często wyprzedzały swoją epokę.

Krótkie, ale też treściwe opisy "Niepokornych" czyta się przyjemnie i łatwo. Książka jest bardzo przystępna i zawiera wiele interesujących informacji. Zdecydowanie polecam!

alex2586 | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Jest to książka, którą można uznać za pewnego rodzaju rozgrzewkę, wstęp do przeczytania biografii konkretnych pań. Trudno tutaj bowiem mówić o szerokim wyczerpaniu tematu. Raczej o podaniu najważniejszych faktów. Nie jest to złe ale jeśli ktoś chce pogłębić swoją wiedzę w temacie życia i działalności poszczególnych bohaterek to musi sięgnąć po szersze publikacje.

srebrnanatalia | 2014-11-28
Na półkach: Dkk, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2014

Świetnie naszkicowane portrety wybitnych, wyjątkowych, intrygujących, wspaniałych....mogłabym tak długo wymieniać zalety przedstawionych w książce kobiet.

Ronja | 2012-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 lutego 2012

Bardzo przyzwoita książka. Ciekawe, choć krótkie biografie interesujących kobiet mogą zapoczątkować chęć poszerzenia wiedzy o ich życiu.

Truscaveczka | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Nudne, monotonne, faktograficzne. Zdawkowe relacje, brak pogłębionego wniknięcia w charakter prezentowanych kobiet.
Dobrze wypadła tłumaczka, ciekawe przypisy.