Hyperion

Okładka książki Hyperion
Dan Simmons Wydawnictwo: Mag Cykl: Hyperion (tom 1) Seria: Artefakty fantasy, science fiction
518 str. 8 godz. 38 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Hyperion (tom 1)
Seria:
Artefakty
Tytuł oryginału:
Hyperion
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2015-09-09
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Data 1. wydania:
1990-01-01
Liczba stron:
518
Czas czytania
8 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374805575
Tłumacz:
Wojciech Szypuła
Tagi:
Artefakty

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Planeta poetów



357 29 123

Oceny

Opinia

avatar
1564
701

Na półkach: ,

Przyznaję, że zaintrygowało mnie porównanie cyklu „Hyperion” do cyklu „Kroniki Diuna” i innych cykli z serii „Uniwersum Diuna” Jak przynajmniej niektórzy z was wiedzą mnie fantastyczny świat uniwersum Diuna szalenie zafascynował, i mam wrażenie, że po prostu nie da się napisać podobnego arcydzieła jaki stworzył prawdziwy literacki geniusz Frank Herbert, dzieło to udanie kontynują Brian Herbert i Kevin J. Anderson. Moim zdaniem „Hyperyona” do „Diuny” porównać się nie da. Zarówno Diuna jak i „Hyperion’ to świetne książki. Po prostu autorzy zajmują się problematyką po swojemu. Obydwie są ciekawe, interesujące, mimo wielu podobieństw po prostu są inne, autorzy mają swoje koncepcje i pomysły jak je realizować.

Oczywiście jest wiele zbieżności pomiędzy obydwoma koncepcjami fantastycznymi, przede wszystkim motyw planety na kosmicznych obrzeżach, która nie dość zostaje przyłączona do cywilizacyjnego kręgu kulturowego, tam Imperium, tu Hegemonia, to z ta planeta zaczyna odgrywać coraz istotną rolę. Diuna w końcu zostaje stołeczna planetą imperium, a tu mamy grobowce czasu, ponoć jest to wynalazek z przyszłości, cholernie niebezpieczny, bardziej śmiercionośny niż jakakolwiek atomówka. W obydwu książkach jest multum odniesień do religii, w Diunie Paul Muadib jako mesjasz podbija niemal cały wszechświat, zaś tutaj mamy tajemniczą religię Chyżwara. W sumie ta religia jest zaskakująco podobna do chrześcijaństwa, większość znanych religii ze Starej Ziemi, funkcjonuje w takiej czy innej postaci, w tym kościół katolicki. Symbolem Chyżwara jest krzyż, ale co ciekawe inaczej rozumiane jest pojęcie życia wiecznego, umierasz i po trzech dniach pojawiasz się na nowo i tak bez końca, tzw. prawdziwe śmierci pojawiają się niezwykle rzadko. Ksiądz Paul Dure, historię księdza Dure opowiada ksiądz Hoyt, został wyznawca Chyżwara, czego później się wstydził i chciał powrócić na drogę wiary chrześcijańskiej i umrzeć normalnie i zostać zbawionym. Ksiądz Paul Dure walczył twardo, toczył ciężki bój z Chyżwarem o odzyskanie własnej duszy, zanim po tysiącu śmierci i narodzin umarł prawdziwą śmiercią.

Jednak mimo, że podobieństw między tymi cyklami jest wiele, tak jak wiele jest książek podobnych, mamy tutaj pewien archetypiczny schemat podróży kosmicznych. Wygląda na to, że w każdym z nas siedzi jakiś Krzysztof Kolumb czy Amerigo Vespuci, no ale cóż za pech na naszym Ziemskim globie wszystko zostało odkryte i dokładnie wyliczone, wymierzone. A wiec pozostaje fantastyka, a konkretnie czytanie książek, czy to będą światy alternatywne, czy po prostu kosmos. Więc chyba w tym jest niesamowity fenomen fantastyki wszelakiej, w tym science fiction również. W dobrej fantastyce muszą pojawić się rozważania o tym jakie będą fluktuacje mentalnościowo – kulturowe. Wygląda na to, że pisarze science fiction mogą mieć rację, że wraz z rozwjem technicznym ludzkość zubożeje kulturowo. Tutaj mamy motyw cyborga, Herbert nazwałby go gholą, poety z XIX wieku Keatsa, Brawne Lamia uświadamia sobie, że ten język niemal z przed tysiąclecia jest o wiele bogatszy, inspirujący, budzący wyobraźnię.

Ale dobra przejdźmy do sedna sprawy co my tu mamy. Przede wszystkim jest to motyw pielgrzymki na Hyperiona siedmiu osób: konsul Hegemonii Merin Aspic, pułkownik Fehdman Kassad, uczony Żyd z pochodzenia Sol Weindrab, templariusz Het Masteen, detektyw Brawne Lamia, ksiądz Lenar Hoyt, poeta Martin Silenius. Każdy z nich przybywa prosić o coś Chyżwara, wszyscy wiedzą, że tylko jedna z tych próśb zostanie wysłuchana, wiedzą, że przeżyje jeden z nich, wiedzą też ,że wśród nich jest zdrajca, osoba, która pracuje dla intruzów. Intruzi są to ludzie, którzy dawno temu wyruszyli w odległe otchłanie kosmosu i z jakiś przyczyn postanowili wrócić, jak się okazuje nie są mile widziani. Co z tego wyniknie? Każda z tych siedmiu osób opowiada swoją historię. Czasu wszak im nie brakuje. Pozornie te historie nie trzymają się kupy, jednak jak się okazuje, mają coś ze sobą wspólnego, tym punktem stycznym jest Hyperion, no i Chyżwar.

Zdecydowanie warto zajrzeć do książki, wciągnąć się i przeczytać. Ja oczywiście mam zamiar czytać kolejne książki z cyklu „Hyperion”

Polecam.

Przyznaję, że zaintrygowało mnie porównanie cyklu „Hyperion” do cyklu „Kroniki Diuna” i innych cykli z serii „Uniwersum Diuna” Jak przynajmniej niektórzy z was wiedzą mnie fantastyczny świat uniwersum Diuna szalenie zafascynował, i mam wrażenie, że po prostu nie da się napisać podobnego arcydzieła jaki stworzył prawdziwy literacki geniusz Frank Herbert, dzieło to udanie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9 725
  • Chcę przeczytać
    8 339
  • Posiadam
    2 424
  • Ulubione
    686
  • Teraz czytam
    306
  • Fantastyka
    203
  • Chcę w prezencie
    127
  • Science Fiction
    104
  • 2022
    56
  • 2019
    51

Cytaty

Więcej
Dan Simmons Hyperion Zobacz więcej
Dan Simmons Hyperion Zobacz więcej
Dan Simmons Hyperion Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także