Hyperion

Dan Simmons Wydawnictwo: Mag Cykl: Hyperion (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
Arkadiusz Nakoniecznik
Mag
Hyperion (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
Arkadiusz Nakoniecznik

Bardzo dobra powieść, z barwnymi i przekonywującymi postaciami i niezwykłą główna powieść. Niesamowite jest, że nie jesteś wstanie przewidzieć co będzie na kolejnych kartach powieści. Co więcej, każdy wątek wciąga i tą książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Sci-fi czytam mało, a już zwłaszcza tego ambitnego, bardziej złożonego. Hyperion to już ta wyższa półka i długo mnie przerażał. Próg wejścia nie okazał się jednak tak wysoki, jak się spodziewałam, i dosyć szybko i łatwo weszłam w świat stworzony przez Simmonsa. Pierwsza część serii to zbiór opowieści (co ważne, nie opowiadań) postaci, które razem zmierzają na planetę...

Fantastyczna książka. Kocham tą sagę całym moim sercem.

Obiecałem sobie w tym roku, że do swojej biblioteczki zacznę dokładać trochę scifi, chociażby po to, żeby nie wypalić się materiałem fantasy. W wyniku różnych targów i dealów, padło w pierwszej kolejności na Hyperiona, czyli poniekąd klasyk. Czy było warto? Tak, ale odczucia mam trochę mieszane, a oto moje przemyślenia.

Zacznę od tego, że moje zamiłowanie do zbiorów...

Literacka tandeta do kwadratu. Ani to ciekawe, ani mądre. Ani nawet wciągające.

Niepotrzebnie wulgarna, momentami nieprzyzwoita powieść. W trakcie lektury niejednokrotnie musiałem przerywać, czując zażenowanie. Czytane z musu – chcę odhaczyć całą klasykę fantasy/sci-fi. Linia fabularna i język w miarę trzyma poziom dlatego nie ma 1. Rozumiem, że w 2021 roku można pisać takie książki, ale lata 80. to był jeszcze okres względnej normalności w kulturze. ...

Sympatyczne, czyta się dobrze, opowiadania są wg mnie trochę nierówne, ale to prawdopodobnie kwestia gustu.

Nie moja bajka.
Nie wiem czy na moją ocenę wpływa: styl pisarza, przekład, ciekawe rozwiązania fabularne powieści czy coś innego ( lub wszystko razem)ale u mnie nie zagrało.
Nie mogłem się przekonać do świata kreowanego przez Simmonsa i za dalszy udział w tym świecie dziękuję. Dam szansę autorowi przy okazji innej książki.

Dobre. Ale nieco nużące.

jak bym mogła to dałabym 20 pkt, takie wrażenie na mnie zrobiła ta książka. Uwielbiam fantastykę i doceniam całą koncepcję książki, oryginalny pomysł światów i zasad, którymi się rządzą ale tym co uczyniło z tej książki arcydzieło jest język. Pięknie dobrane słowa, niebanalne skojarzenia, opisy działające na moje wszystkie zmysły. Zachwyt !

Dyskusje

7 243