The Pearl that Broke Its Shell

Wydawnictwo: HarperCollins
0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9780062244758
język
polski
dodała
Orzoża

About the Book Afghan-American Nadia Hashimi's literary debut novel is a searing tale of powerlessness, fate, and the freedom to control one's own fate that combines the cultural flavor and emotional resonance of the works of Khaled Hosseini, Jhumpa Lahiri, and Lisa See. In Kabul, 2007, with a drug-addicted father and no brothers, Rahima and her sisters can only sporadically attend school,...

About the Book

Afghan-American Nadia Hashimi's literary debut novel is a searing tale of powerlessness, fate, and the freedom to control one's own fate that combines the cultural flavor and emotional resonance of the works of Khaled Hosseini, Jhumpa Lahiri, and Lisa See.

In Kabul, 2007, with a drug-addicted father and no brothers, Rahima and her sisters can only sporadically attend school, and can rarely leave the house. Their only hope lies in the ancient custom of bacha posh, which allows young Rahima to dress and be treated as a boy until she is of marriageable age. As a son, she can attend school, go to the market, and chaperone her older sisters.

But Rahima is not the first in her family to adopt this unusual custom. A century earlier, her great-great grandmother, Shekiba, left orphaned by an epidemic, saved herself and built a new life the same way.

Crisscrossing in time, The Pearl the Broke Its Shell interweaves the tales of these two women separated by a century who share similar destinies. But what will happen once Rahima is of marriageable age? Will Shekiba always live as a man? And if Rahima cannot adapt to life as a bride, how will she survive?

 

źródło opisu: http://www.harpercollins.com/9780062244758/the-pea...(?)

źródło okładki: http://www.harpercollins.com/9780062244758/the-pea...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (755)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 916
Alicja | 2017-03-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2017

"Ptaki odlatują, jeden po drugim...."(str 199)
"Każdy potrzebuje własnej drogi ucieczki (str 206)
Opowieść o dwóch afgańskich kobietach żyjących w różnych czasach, które oczekiwały więcej od danego im życia, o ich odwadze w kierowaniu swoim przeznaczeniem i podejmowanych działaniach, by odmienić swój los na lepszy.Historia kobiet, których głos się nie liczył, decydowano za nie i planowano ich życie. Przychodziły na świat, by pracować w domu rodzinnym, a później męża, bez prawa udziału w życiu publicznym.Żyły w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego, często bez możliwości kontaktów z rodzicami i rodzeństwem.Dziewczynki wydawane za mąż za mężczyzn często dwukrotnie starszych od nich. W tajemnicy przed rodziną sprzedawane, lub oddawane do obcych domów w ramach spłaty długu. Żyją z innymi żonami swojego męża w zgodzie lub nie w domu kierowanym przez teściową, często poniżane, bite, wykonujące najgorsze prace domowe.Kiedy próbują upomnieć się o swoje prawa, drogo za to...

książek: 991
Joanna | 2016-03-11
Przeczytana: 10 marca 2016

Wielopokoleniowa saga o losach afgańskich kobiet jednej z rodzin zamieszkującej wiejską prowincję Afganistanu. Czas akcji powieści obejmuje XIX wiek i sięga po czasy współczesne. Życie afgańskich kobiet - przerażające okrucieństwem, pozbawieniem wszelkich praw , a jednak nadal dla większości z nich przebiegające od stuleci w zgodzie z tradycją przedmiotowego traktowania kobiet w tym kraju śmiało można określić jako nieludzkie. Kobiety godzą się na krzywdę nie widząc innego wyjścia z sytuacji, uważają że to ich nasib - przeznaczenie. W historii opowiedzianej w powieści przewija się jednak iskierka nadziei, niestety jest ona również rodzaju męskiego . Główne bohaterki , chociaż dzieli je ogromna różnica okresu dziejowego w którym żyły odnalazły sposób na zachłyśnięcie się wolnością w pradawnym zwyczaju przebierania się za chłopca , zwanym bacza posz oraz edukacji począwszy od nauki pisania i czytania po kursy komputerowe jak w przypadku Rahimy. To historia będąca jednocześnie...

książek: 463
Hipek | 2016-08-01
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: lipiec 2016

Książka o tradycji rządzącej stosunkami rodzinnymi w Afganistanie. Autorka przedstawia rolę kobiety w tradycyjnej rodzinie: poczynając od niechcianej dziewczynki, poprzez nieposiadającą prawa do swojego zdania żonę, a kończąc na autorytarnej babce. Autorka pokazuje także (bardzo trudno zachodzące) procesy wyzwalania się kobiet w tamtej kulturze. Wszystko to zaczepione jest o losy dwóch kobiet: żyjącej współcześnie i 100 lat temu. Bardzo miła lektura z punktu widzenia zaspokojenia potrzeby rozrywki jak i z powodów poznawczych.

książek: 6568
allison | 2015-11-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2015

Powieść o silnych, odważnych kobietach, które żyły w różnych czasach, ale musiały zmagań się z podobnymi problemami.

Los afgańskich kobiet to częsty temat, zarówno w beletrystyce, jak i w literaturze faktu. Wydawać by się mogło, że trudno na tym polu o coś nowego, a jednak autorce udało się stworzyć powieść ciekawą, ożywczą, trzymającą w napięciu, pełną emocji, które udzielają się czytelnikowi.

"Afgańska perła" to biegnąca dwutorowo historia dwóch kobiet z tej samej rodziny - żyjącej współcześnie Rahimy i jej praprababki. Dzieli je niemal sto lat, ale żyją w bardzo podobnej rzeczywistości, pełnej przemocy i pogardy dla kobiet, które w świecie mężczyzn znaczą mniej niż zwierzęta czy przedmioty.
Mimo wielu piętrzących się przeszkód i wrogości otoczenia obie kobiety podejmują walkę o swoją godność. Ich losy i wewnętrzne przeżycia śledzi się z zapartym tchem.

"Afgańska perła" w europejskim czytelniku budzi zrozumiały bunt i poczucie niesprawiedliwości wobec muzułmańskich...

książek: 1113
Izabela Pycio | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

"Przez życie przechodzą tajfuny, które przewracają wszystko do góry nogami. Jednak zawsze musisz wstać i zebrać siły, bo kolejna burza może się czaić tuż za rogiem."

Niesamowita powieść, kiedy tylko zacznie się ją czytać natychmiast z coraz większym zainteresowaniem zagłębiamy się w jej świat. Tak bardzo ludzka, nasycona emocjami, poruszająca najczulsze struny naszego serca. Jestem pod ogromnym wrażeniem nie tylko opowiadanych w niej historii, ale również warsztatem pisarskim i umiejętnością nawiązania niezwykłego porozumienia autorki z czytelnikiem. Absolutnie nie żałuję, że zarwałam przez nią noc, nie potrafiąc zdecydować się na przerwanie zagłębiania się w fascynujących opowieściach o walce kobiet w afgańskim społeczeństwie. Ze stron książki przebija wiele cierpienia, smutku, bólu, bezsilności, rozgoryczenia i zawiedzionych nadziei, ale również wiary, determinacji i siły w obronie godności kobiety, choćby w tym najmniejszym, jednostkowym wymiarze. Autorka przybliża nam...

książek: 2287
Renax | 2016-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Chciałam tę książkę przeczytać, bo wiele blogów pisało o niej pozytywnie. Ale książka mnie zaskoczyła. Spodziewałam bowiem kolejnej 'łzawej' historii muzułmanek, a tymczasem otrzymałam bardzo zajmującą, bardzo ciekawą i bardzo dynamiczną historię, którą czyta się z oczekiwaniem na to, co się przydarzy bohaterkom. A bohaterki są dwie. Dzieli je sto lat, natomiast łączy 'nasib' (przeznaczenie). Tak mężczyźni zwykli tłumaczyć kobietom ciemiężenie ich, wtłaczanie w role społeczne. Pierwsza kobieta to Shekiba, mała afgańska dziewczynka z początków XX wieku, której umarli rodzice, a ją spotkał los dziewczynki - czyli popychanie to tu, to tam. Druga historia to losy praprawnuczki Shekiby, Rahimy. Ją też spotkał los bycia 'ofiarą losu'.

I tu zdawałoby się, że otrzymamy traumatyczną historię. A tymczasem nie. Jest tutaj wiele smutnych wydarzeń, ale według mnie nad tym wszystkim dominuje siła charakteru tych dziewcząt. Książka skojarzyła mi się z 'Przeminęło z wiatrem', chociaż Scarlet...

książek: 360
Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-08-17
Na półkach: Przeczytane, Bliski Wschód
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Więcej recenzji oraz zdjęć z Afganistanu (lata 70-te) na naszym blogu
http://niestatystycznypolak.blogspot.com/

Poruszająca historia dwóch kobiet – praprababki i żyjącej 100 lat po niej (czyli w roku 2007) 13-latki.
Szekiba – urodzona pod koniec XIX w. żyje w normalnej, wielodzietnej rodzinie, ma kochającego ojca - Isamila, który jako dobry gospodarz jest solą w oku swoich braci. Ismail odziedziczył po swoim ojcu spłachetek ziemi, z którego jest wstanie wyżywić rodzinę. Ma dwóch dorodnych synów, którzy dla każdego Afgańczyka stanowią powód do dumy i gwarancję dobrobytu rodu.
Szekiba była bardzo ładnym dzieckiem, jednak w wieku 2 lat, przez nieuwagę, wylała sobie na połowę twarzy wrzący olej. Wszelkiego typu oszpecenia, bądź kalectwo są uznawane za karę Allaha dla rodziny i prestiż takiej familii mocno podupada. To niestety, nie koniec nieszczęść. W roku 1903 przychodzi epidemia cholery. Umierają bracia, siostry i matka Szekiby. Ona sama, z podupadającym na zdrowiu ojcem,...

książek: 1395
Madi | 2017-07-22
Przeczytana: 14 lipca 2017

Książką jestem OCZAROWANA-w 100% spełniła moje oczekiwania,cieszę się ,że jestem jej posiadaczką.
Urzekła mnie historia tych dwóch silnych ,afgańskich kobiet.
Kobiet,których mimo iż dzieli tak wiele lat ,to problemy z jakimi przyszło im żyć nadal były takie same.
Jest to bardzo barwna,piękna i zarazem poruszająca powieść ,a realizm jaki od niej bije powala na kolana.Świadomość,że są gdzieś jeszcze tam kobiety,którym przyszło żyć w takich warunkach nie jest łatwa do przyswojenia.
Autorka w bardzo dobry sposób oddała afgański klimat ,a to że powieść toczy się dwutorowo ,w spokojnym tempie dodaje tej powieści nostalgicznego nastroju.

książek: 1970
Akasha89 | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

"Afgańska perła" to opowieść o kobiecej bezsilności, walce o wolność w kwestii decydowania o własnym losie. Historia ukazuje także kulturę, zwyczaje i tradycje w Afganistanie. Akcja dzieje się w dwóch planach czasowych. Mimo że losy bohaterek dzieli niemal 100 lat, to jednak nie trudno zauważyć, że niewiele zmieniło się w tym kraju przez ten okres. Kobiety nadal traktowane są jak własność - najpierw ojca, później męża. To mężczyźni podejmują za nie ważne, życiowe decyzje. Niektóre dziewczynki są nawet "przemieniane" w chłopców według starej tradycji zwanej "bacza posz"(w momencie kiedy w rodzinie nie ma męskiego potomka).

Narracja najczęściej zmienia się tu zależnie od wiodącej postaci w poszczególnych fragmentach historii. Raz słyszymy Rahimę, innym razem jej antenatkę - Szekibę. Ta naprzemienna relacja powoduje, że lekturę czyta się z zaciekawieniem. Niestety autorka nie uniknęła kilku błędów i nieraz punkt widzenia w narracji zmienia się bez powodu. Ten fakt trochę mi...

książek: 501
Magdalena T | 2015-10-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 października 2015

„Afgańska perła” to literacki gruby kaliber. To porządna dawka szoku, buntu, rozgoryczenia i współczucia. Niezrozumienie kulturowe to za mało powiedziane. Nie da się ot tak zapomnieć o historii tych kobiet. Książka Nadii Hashimi wstrząsnęła mną do żywego. Jest to obraz Afganistanu i jego spojrzenia na kobiety.Jest to opowieść o trudnym życiu wszystkich kobiet w Afganistanie. Egzystencji, która jest walką z codziennością, z systemem, tradycjami, wojnami i brutalnością. Kobieta jest czymś podrzędnym, ma rodzić synów, być posłuszna, iść na zawołanie do łoża swojego pana i siedzieć cicho. Nieposłuszeństwo jest solidnie karane.Po przeczytaniu tego opasłego tomiska mam wrażenie jakbym obie te kobiety naprawdę spotkała. Mimo tego horroru, które one przeszły, a który ja widziałam oczami wyobraźni, ta książka ma w sobie piękno. Zwariowałam? Nie. Drzemie w niej siła kobiecości, a to samo w sobie jest piękne. Kochane czytelniczki, to książka, którą warto...

zobacz kolejne z 745 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd