Wczesne sprawy Poirota

Cykl: Herkules Poirot (tom 38) | Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Poirot's Early Cases
Herkules Poirot
Sebastian

Czy mąż rzeczywiście próbował otruć żonę? Co wydarzyło się na balu maskowym? Czy można grać w brydża bez króla trefl? Jak poradzić sobie z rodzinną klątwą? Pytania się mnożą, a Herkules Poirot niestrudzenie szuka odpowiedzi. Finał – jak zawsze w utworach Agaty Christie – błyskotliwy i zaskakujący. W zbiorze osiemnastu opowieści uważny czytelnik nie tylko prześledzi poczynania byłego szefa...

W zbiorze osiemnastu opowieści uważny czytelnik nie tylko prześledzi poczynania byłego szefa belgijskich służb śledczych, lecz także odkryje kilka kart z prywatnego życia sławnego detektywa.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: agathachristiekolekcja.pl

Gosia | 2017-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 września 2017

Strasznie krótkie te opowiadania i to jest największa wada zbioru.
Stanowią jakby szkice spraw, które można by rozwinąć. Rozwiązania są zbyt błyskawiczne, brakuje żmudnego procesu myślowego, który wyjaśnia zagadkę.
Poza tymi uwagami oczywiście Agathę Christie czyta się jak zwykle dobrze. Zaskakuje mnogość pomysłów, charakterów, sytuacji. Wydaje się, że jej wyobraźnia nie ma granic.
Po przeczytaniu pozostaje pewne uczucie niedosytu, jednak mimo wszystko warto poznać ten zbiorek.

chrispu | 2015-03-10

Książka, która pozostawia uczucie niedosytu. Kilkanaście pojedynczych, nie wiążących się ze sobą spraw i.... błyskawicznie dokonywane rozwiązywanie zagadek. W niektórych opowiadaniach nie zdążysz "dobrze usiąść" a już się ono kończy. Miałem wrażenie czytając, że są to takie "wprawki" autorki. Jest co prawda kilka dłuższych tekstów ale nie aż tak zagmatwanych by samemu nie dało się rozwiązać zagadki (ilość potencjalnych podejrzanych jest mocno ograniczona).
W porównaniu z serialem, ta książka wypada blado, mało jest opisów otoczenia, opisów osób, autorka skupia się głównie na dialogach. Inaczej są też poprowadzone niektóre śledztwa. Co jest na plus książce (w porównaniu z filmami)- mamy tu kilka śmiesznych tekstów w dialogach, inaczej też przedstawiona jest postać Poirota (mniej nadęty mi się wydawał). I plusem jest fakt, iż można zacząć ją czytać od dowolnego rozdziału i nic się nie straci (brak tu chronologii).

Początek sławy "niezawodnych, szarych komórek", czyli Herkules Poirot i jego 18 wczesnych spraw w jednej książce.

Nie przepadam za krótkimi opowiadaniami, ale u Agathy Christie zwykle jest to wyjątek. Tak samo było w tym przypadku - podobały mi się zagadki, których rozwiązania podjął się niezawodny Herkules Poirot w czasach, kiedy jego sława nie była tak oczywista. Niektóre mniej, inne bardziej (trudno mnie porządnie zachwycić krótkimi opowieściami), ale ogólnie jest to dobry zbiór ciekawych i tajemniczych zbrodni. Najbardziej do gustu przypadła mi "Bombonierka" oraz "Mieszkanie na trzecim piętrze" - według mnie, właśnie w nich były najbardziej intrygujące rozwiązania.

Szczegółowa ocena:
"Podwójny dowód" - 5/10
"Król Trefl" - 5/10
"Dziedzictwo Lemesurierów" - 7/10
"Zaginiona kopalnia" - 5/10
"Ekspres do Plymouth" -...

Dominika | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

Hastings i Poirot występują razem w wielu z osiemnastu opowiadań umieszczonych w tomie, klimat jak za dawnych ich czasów. Nieprzypadkowo, bo część historii powtarza się z innych książek, poza tym odnoszę wrażenie, że autorka musiała je wszystkie (a nie tylko niektóre) napisać we wcześniejszych latach swojej twórczości. Lecz może się mylę...

Zgadłam w ośmiu przypadkach, ale nie liczy się to zbytnio, bo po prostu pamiętałam rozwiązania kilku z nich. :D Mamy przyjemność poznać przeróżne zdarzenia i motywy. Morderstwa, zniknięcia, kradzieże, szantaże, rodzinne klątwy... Chęć zysku, próba powstrzymania złego człowieka... Nie będę zdradzała wszystkiego. Opowiadania są krótkie (dla mnie to minus), więc tym bardziej szkoda pisać coś więcej. Ale o jednym warto jeszcze wspomnieć. Raz Poirotowi przydarzyła się porażka, uznał niewłaściwą osobę za winną i jak można się domyśleć minę miał nietęgą. :P

PABLOPAN | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

Agatha Christie w swoich powieściach wprowadza czytelnika w sprawę do rozwiązania, daje mu czas na wyrobienie własnej opinii, na polubienie lub znienawidzenie bohaterów, aby potem wystrychnąć go na dudka, i pod tym względem jest niekwestionowaną mistrzynią powieści kryminalnej. Niemniej jednak zbiory opowiadań już tego kunsztu nie pokazują. Mamy krótkie przedstawienie sytuacji, po czym następuje błyskawiczne rozwiązanie sprawy. Brakuje czasu na "rozsmakowanie się" w opowieści, czy jakiekolwiek emocje. Nie ma możliwości na bliższe przyjrzenie się zagadce i rozruszanie szarych komórek. Chociaż przyznać trzeba, że niektóre z opowiadań mają, niestety niewykorzystany, potencjał i byłyby doskonałymi pomysłami na książkę. O ile "Wczesne sprawy Poirota" czyta się bardzo dobrze, to, niestety, historie nie zapadają w pamięć.

Magnis | 2017-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Agatha Christie należy do moich ulubionych autorek kryminałów. Przeczytałem wiele jej książek i nieraz powracam do nich odkrywając zawsze coś nowego. Wielkimi atutami zazwyczaj jest interesująca zagadka i niespodziewane zakończenie.

Wczesne sprawy Poirota to zbiór osiemnastu opowiadań kryminalnych, w których kapitan Hastings wysłuchuje relacji z wczesnych dokonań wielkiego detektywa.
Od spraw wydającymi się błahymi, po morderstwa i wykrycie sprawców.
Książka to zbiór krótkich opowiadań kryminalnych zaczynającymi się niewinnie, gdzie autorka próbuje nas czymś zaskoczyć w finale. Czasami się to udaje świetnie, innym razem można się domyślić zakończenia. Przyznaje udało się w kilku opowieściach mnie czymś zaskoczyć i same zakończenie zaserwowane przez autorkę spodobały mi się. Nieraz sądziłem, że odgadłem kto był sprawcą, ale wtedy zaskakująco pojawiał się nowy wątek zmieniający wszystko.
Hercules Poirot to bohater, którego można polubić, ale mający swoje udziwnienia. Belg z...

Jolka | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Lektura specyficzna. Wymaga maksymalnego skupienia. Nie licz jedynie na rozrywkę.Tutaj nie możesz tylko czytać, musisz cały czas analizować, intensywnie gimnastykować szare komórki. A na końcu i tak pobije cię niezrównany Hercules Poirot.
Już, już wydaje się,że sprawca jest oczywisty, ale pojawi się jakiś nowy wątek i twoje kalkulacje biorą w łeb.
W tym zbiorze mamy 18 opowieści kryminalnych, które w większości oglądałam na ekranie. Mała objętość każdego opowiadania stanowi dodatkową trudność, bo może się wydawać,że znamy zbyt mało wskazówek. Poirotowi to oczywiście wystarcza, ale przeciętnemu czytelnikowi niekoniecznie.

verielle | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

18 opowiadań. 18 zagadek kryminalnych rozwiązanych przez Poirota.

Niestety czuję niedosyt. Opowiadania są naprawdę krótkie - czasem nawet nie zdążyłam "wgryźć się" w nie, czy otrzymać wystarczająco dużo wskazówek, by choć spróbować odgadnąć rozwiązanie i nagle autorka podaje je czytelnikowi na tacy.
Nie wszystkie zapadły mi w pamięć, ale jest kilka takich, które bardzo chętnie przeczytałabym w dłuższej formie.

Błyskotliwy umysł detektywa Herkulesa Poirota raz jeszcze oczarował mnie na tyle, bym książkę przeczytała w jeden wieczór. Bosko!

witcherrie | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

''Nic się nie może równać z rozsądkiem szaleńca.''
Chciałam przeczytać o śledztwie sławnego Poirota. Patrzę na półkę w bibliotece- nie wiem co wybrać! Tytułów było mnóstwo. Biorę pierwszą lepszą. I o! wzięłam I tom przygód detektywa! Tym razem mi się poszczęściło.
Kilkanaście rozwikłanych zagadek autorki ma kilka zalet, ale też i minusów. A sprawa wygląda następująco: czytasz, czytasz, chcesz wiedzieć już teraz, kto zamordował, ale opowiadania są tak krótkie, że nawet nie wytypujesz mordercy! Więc masz co chciałeś- bardzo szybko się dowiadujesz, ale nawet się w fabułę nie wczujesz.
Mimo to polecam i przypominam o używaniu małych, szarych komórek!