Wczesne sprawy Poirota

Cykl: Herkules Poirot (tom 38)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Poirot's early cases
powieść, zagadka, detektyw
dona

Inne wydania

Kapitan Hastings relacjonuje 18 kryminalnych zagadek rozwiązanych przez Poirota w czasach, kiedy jeszcze jego przyjaciel nie cieszył się zasłużoną sławą. Herkules Poirot nieraz powtarzał, że jest najznakomitszym detektywem na świecie. Dobrze jest zatem się przekonać, jak radził sobie w czasach młodości, kiedy jego "szare komórki" dopiero wyrabiały sobie renomę.

Opinie czytelników (2039)
chrispu | 2015-03-10

Książka, która pozostawia uczucie niedosytu. Kilkanaście pojedynczych, nie wiążących się ze sobą spraw i.... błyskawicznie dokonywane rozwiązywanie zagadek. W niektórych opowiadaniach nie zdążysz "dobrze usiąść" a już się ono kończy. Miałem wrażenie czytając, że są to takie "wprawki" autorki. Jest co prawda kilka dłuższych tekstów ale nie aż tak zagmatwanych by samemu nie dało się rozwiązać zagadki (ilość potencjalnych podejrzanych jest mocno ograniczona).
W porównaniu z serialem, ta książka wypada blado, mało jest opisów otoczenia, opisów osób, autorka skupia się głównie na dialogach. Inaczej są też poprowadzone niektóre śledztwa. Co jest na plus książce (w porównaniu z filmami)- mamy tu kilka śmiesznych tekstów w dialogach, inaczej też przedstawiona jest postać Poirota (mniej nadęty mi się wydawał). I plusem jest fakt, iż można zacząć ją czytać od dowolnego rozdziału i nic się nie straci (brak tu chronologii).

Początek sławy "niezawodnych, szarych komórek", czyli Herkules Poirot i jego 18 wczesnych spraw w jednej książce.

Nie przepadam za krótkimi opowiadaniami, ale u Agathy Christie zwykle jest to wyjątek. Tak samo było w tym przypadku - podobały mi się zagadki, których rozwiązania podjął się niezawodny Herkules Poirot w czasach, kiedy jego sława nie była tak oczywista. Niektóre mniej, inne bardziej (trudno mnie porządnie zachwycić krótkimi opowieściami), ale ogólnie jest to dobry zbiór ciekawych i tajemniczych zbrodni. Najbardziej do gustu przypadła mi "Bombonierka" oraz "Mieszkanie na trzecim piętrze" - według mnie, właśnie w nich były najbardziej intrygujące rozwiązania.

Szczegółowa ocena:
"Podwójny dowód" - 5/10
"Król Trefl" - 5/10
"Dziedzictwo Lemesurierów" - 7/10
"Zaginiona kopalnia" - 5/10
"Ekspres do Plymouth" -...

PABLOPAN | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

Agatha Christie w swoich powieściach wprowadza czytelnika w sprawę do rozwiązania, daje mu czas na wyrobienie własnej opinii, na polubienie lub znienawidzenie bohaterów, aby potem wystrychnąć go na dudka, i pod tym względem jest niekwestionowaną mistrzynią powieści kryminalnej. Niemniej jednak zbiory opowiadań już tego kunsztu nie pokazują. Mamy krótkie przedstawienie sytuacji, po czym następuje błyskawiczne rozwiązanie sprawy. Brakuje czasu na "rozsmakowanie się" w opowieści, czy jakiekolwiek emocje. Nie ma możliwości na bliższe przyjrzenie się zagadce i rozruszanie szarych komórek. Chociaż przyznać trzeba, że niektóre z opowiadań mają, niestety niewykorzystany, potencjał i byłyby doskonałymi pomysłami na książkę. O ile "Wczesne sprawy Poirota" czyta się bardzo dobrze, to, niestety, historie nie zapadają w pamięć.

Magnis | 2017-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Agatha Christie należy do moich ulubionych autorek kryminałów. Przeczytałem wiele jej książek i nieraz powracam do nich odkrywając zawsze coś nowego. Wielkimi atutami zazwyczaj jest interesująca zagadka i niespodziewane zakończenie.

Wczesne sprawy Poirota to zbiór osiemnastu opowiadań kryminalnych, w których kapitan Hastings wysłuchuje relacji z wczesnych dokonań wielkiego detektywa.
Od spraw wydającymi się błahymi, po morderstwa i wykrycie sprawców.
Książka to zbiór krótkich opowiadań kryminalnych zaczynającymi się niewinnie, gdzie autorka próbuje nas czymś zaskoczyć w finale. Czasami się to udaje świetnie, innym razem można się domyślić zakończenia. Przyznaje udało się w kilku opowieściach mnie czymś zaskoczyć i same zakończenie zaserwowane przez autorkę spodobały mi się. Nieraz sądziłem, że odgadłem kto był sprawcą, ale wtedy zaskakująco pojawiał się nowy wątek zmieniający wszystko.
Hercules Poirot to bohater, którego można polubić, ale mający swoje udziwnienia. Belg z...

verielle | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

18 opowiadań. 18 zagadek kryminalnych rozwiązanych przez Poirota.

Niestety czuję niedosyt. Opowiadania są naprawdę krótkie - czasem nawet nie zdążyłam "wgryźć się" w nie, czy otrzymać wystarczająco dużo wskazówek, by choć spróbować odgadnąć rozwiązanie i nagle autorka podaje je czytelnikowi na tacy.
Nie wszystkie zapadły mi w pamięć, ale jest kilka takich, które bardzo chętnie przeczytałabym w dłuższej formie.

Błyskotliwy umysł detektywa Herkulesa Poirota raz jeszcze oczarował mnie na tyle, bym książkę przeczytała w jeden wieczór. Bosko!

witcherrie | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

''Nic się nie może równać z rozsądkiem szaleńca.''
Chciałam przeczytać o śledztwie sławnego Poirota. Patrzę na półkę w bibliotece- nie wiem co wybrać! Tytułów było mnóstwo. Biorę pierwszą lepszą. I o! wzięłam I tom przygód detektywa! Tym razem mi się poszczęściło.
Kilkanaście rozwikłanych zagadek autorki ma kilka zalet, ale też i minusów. A sprawa wygląda następująco: czytasz, czytasz, chcesz wiedzieć już teraz, kto zamordował, ale opowiadania są tak krótkie, że nawet nie wytypujesz mordercy! Więc masz co chciałeś- bardzo szybko się dowiadujesz, ale nawet się w fabułę nie wczujesz.
Mimo to polecam i przypominam o używaniu małych, szarych komórek!

Gwathgor | 2014-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2010

Jeśli obecnie mam całą półkę z kawałkiem książek Agathy Christie, to tylko dzięki temu zbiorkowi. Opowiadanka same w sobie mocno przeciętne, ale zapoczątkowały moją przygodę z tą autorką, za co jestem im wdzięczna i zawyżam ocenę.

Liza | 2014-03-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 marca 2014

„Wczesne sprawy Poirota” to śledztwa z początku kariery belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota. Są to czasami pogmatwane historie, słynne przypadki, kazusy reprezentatywne dla specyficznych metod Poirota.

Bohaterowie, którzy pojawiają się w opowiadaniach to: Poirot (mam przed oczami aktora Davida Suchet: ta okrągła jajowata głowa, idealne wąsy) z zamiłowaniem do porządku, który lubi trzymać „nici” do ostatniej chwili. Umie nie tylko znaleźć ślady, ale też odznacza się znajomością ludzi- jak dobry psycholog wnika w dusze i widzi co się w nich rozgrywa. Uwielbiam, gdy na końcu rekonstruuje zbrodnię i zdradza sekrety, gdy wszystko robi się coraz prostsze. Hastings, nieoceniony towarzysz; inspektor Scotland Yardu Japp; osobliwi klienci i sprytni przestępcy.

„Tropy pochodzą z wnętrza. W małych, szarych komórkach mózgu spoczywa rozwiązanie każdej tajemnicy.”

Z tych krótkich opowiadań, najbardziej przypadły mi do gustu:

- „Przygoda kucharki z Clapham”- ukazująca, że nie należy...

Liza | 2014-03-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 marca 2014

Z tych krótkich opowiadań, najbardziej przypadły mi do gustu:

- „Przygoda kucharki z Clapham”- ukazująca, że nie należy...

zobacz kolejne z 2029