Wczesne sprawy Poirota

Cykl: Herkules Poirot (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Poirot's early cases
powieść, zagadka, detektyw
dona

Inne wydania

Kapitan Hastings relacjonuje 18 kryminalnych zagadek rozwiązanych przez Poirota w czasach, kiedy jeszcze jego przyjaciel nie cieszył się zasłużoną sławą. Herkules Poirot nieraz powtarzał, że jest najznakomitszym detektywem na świecie. Dobrze jest zatem się przekonać, jak radził sobie w czasach młodości, kiedy jego "szare komórki" dopiero wyrabiały sobie renomę.

chrispu | 2015-03-10

Książka, która pozostawia uczucie niedosytu. Kilkanaście pojedynczych, nie wiążących się ze sobą spraw i.... błyskawicznie dokonywane rozwiązywanie zagadek. W niektórych opowiadaniach nie zdążysz "dobrze usiąść" a już się ono kończy. Miałem wrażenie czytając, że są to takie "wprawki" autorki. Jest co prawda kilka dłuższych tekstów ale nie aż tak zagmatwanych by samemu nie dało się rozwiązać zagadki (ilość potencjalnych podejrzanych jest mocno ograniczona).
W porównaniu z serialem, ta książka wypada blado, mało jest opisów otoczenia, opisów osób, autorka skupia się głównie na dialogach. Inaczej są też poprowadzone niektóre śledztwa. Co jest na plus książce (w porównaniu z filmami)- mamy tu kilka śmiesznych tekstów w dialogach, inaczej też przedstawiona jest postać Poirota (mniej nadęty mi się wydawał). I plusem jest fakt, iż można zacząć ją czytać od dowolnego rozdziału i nic się nie straci (brak tu chronologii).

Początek sławy "niezawodnych, szarych komórek", czyli Herkules Poirot i jego 18 wczesnych spraw w jednej książce.

Nie przepadam za krótkimi opowiadaniami, ale u Agathy Christie zwykle jest to wyjątek. Tak samo było w tym przypadku - podobały mi się zagadki, których rozwiązania podjął się niezawodny Herkules Poirot w czasach, kiedy jego sława nie była tak oczywista. Niektóre mniej, inne bardziej (trudno mnie porządnie zachwycić krótkimi opowieściami), ale ogólnie jest to dobry zbiór ciekawych i tajemniczych zbrodni. Najbardziej do gustu przypadła mi "Bombonierka" oraz "Mieszkanie na trzecim piętrze" - według mnie, właśnie w nich były najbardziej intrygujące rozwiązania.

Szczegółowa ocena:
"Podwójny dowód" - 5/10
"Król Trefl" - 5/10
"Dziedzictwo Lemesurierów" - 7/10
"Zaginiona kopalnia" - 5/10
"Ekspres do Plymouth" -...

PABLOPAN | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

Agatha Christie w swoich powieściach wprowadza czytelnika w sprawę do rozwiązania, daje mu czas na wyrobienie własnej opinii, na polubienie lub znienawidzenie bohaterów, aby potem wystrychnąć go na dudka, i pod tym względem jest niekwestionowaną mistrzynią powieści kryminalnej. Niemniej jednak zbiory opowiadań już tego kunsztu nie pokazują. Mamy krótkie przedstawienie sytuacji, po czym następuje błyskawiczne rozwiązanie sprawy. Brakuje czasu na "rozsmakowanie się" w opowieści, czy jakiekolwiek emocje. Nie ma możliwości na bliższe przyjrzenie się zagadce i rozruszanie szarych komórek. Chociaż przyznać trzeba, że niektóre z opowiadań mają, niestety niewykorzystany, potencjał i byłyby doskonałymi pomysłami na książkę. O ile "Wczesne sprawy Poirota" czyta się bardzo dobrze, to, niestety, historie nie zapadają w pamięć.

verielle | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

18 opowiadań. 18 zagadek kryminalnych rozwiązanych przez Poirota.

Niestety czuję niedosyt. Opowiadania są naprawdę krótkie - czasem nawet nie zdążyłam "wgryźć się" w nie, czy otrzymać wystarczająco dużo wskazówek, by choć spróbować odgadnąć rozwiązanie i nagle autorka podaje je czytelnikowi na tacy.
Nie wszystkie zapadły mi w pamięć, ale jest kilka takich, które bardzo chętnie przeczytałabym w dłuższej formie.

witcherrie | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

''Nic się nie może równać z rozsądkiem szaleńca.''
Chciałam przeczytać o śledztwie sławnego Poirota. Patrzę na półkę w bibliotece- nie wiem co wybrać! Tytułów było mnóstwo. Biorę pierwszą lepszą. I o! wzięłam I tom przygód detektywa! Tym razem mi się poszczęściło.
Kilkanaście rozwikłanych zagadek autorki ma kilka zalet, ale też i minusów. A sprawa wygląda następująco: czytasz, czytasz, chcesz wiedzieć już teraz, kto zamordował, ale opowiadania są tak krótkie, że nawet nie wytypujesz mordercy! Więc masz co chciałeś- bardzo szybko się dowiadujesz, ale nawet się w fabułę nie wczujesz.
Mimo to polecam i przypominam o używaniu małych, szarych komórek!

Gwathgor | 2014-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2010

Jeśli obecnie mam całą półkę z kawałkiem książek Agathy Christie, to tylko dzięki temu zbiorkowi. Opowiadanka same w sobie mocno przeciętne, ale zapoczątkowały moją przygodę z tą autorką, za co jestem im wdzięczna i zawyżam ocenę.

MałaPisareczka | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Zastanawialiście się może, jak wyglądały czyjeś początki. Bo przecież każdy z nas miał jakieś - bardziej lub mniej chwalebne, do który trzeba nierzadko dojrzeć, by zrozumieć ich cel w naszym życiu. W końcu nawet najwięksi byli kiedyś małymi. Nawet tak genialny belgijski detektyw jak Herkules Poirot.

Co się wydarzyło na balu maskowym? Czy mąż naprawdę otruł swoją żonę? Jaką tajemniczą klątwę skrywa rodzina Lemesurierów? Jak to się stało, że Herkules Poirot posiada kopalnię na własność? Jaką sprawę ma do przedstawienia kobieta ukrywająca swą twarz za woalką? Aż w końcu jaką magiczną moc skrywa słowo bombonierka, która jest kluczem do uspokojenia pychy wielkiego detektywa?

Wczesne sprawy Poirota to zbiór osiemnastu opowiadań poczynań jeszcze młodego, acz już niezastąpionego, belgijskiego detektywa. Są to historie krótkie, błyskotliwe, z humorem, a jednocześnie pobudzające szare komóreczki. Książka idealna dla młodych i starych, doświadczonych bądź nie, wielbicieli bądź antyfanów -...

Liza | 2014-03-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2014

„Wczesne sprawy Poirota” to śledztwa z początku kariery belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota. Są to czasami pogmatwane historie, słynne przypadki, kazusy reprezentatywne dla specyficznych metod Poirota.

Bohaterowie, którzy pojawiają się w opowiadaniach to: Poirot (mam przed oczami aktora Davida Suchet: ta okrągła jajowata głowa, idealne wąsy) z zamiłowaniem do porządku, który lubi trzymać „nici” do ostatniej chwili. Umie nie tylko znaleźć ślady, ale też odznacza się znajomością ludzi- jak dobry psycholog wnika w dusze i widzi co się w nich rozgrywa. Uwielbiam, gdy na końcu rekonstruuje zbrodnię i zdradza sekrety, gdy wszystko robi się coraz prostsze. Hastings, nieoceniony towarzysz; inspektor Scotland Yardu Japp; osobliwi klienci i sprytni przestępcy.

„Tropy pochodzą z wnętrza. W małych, szarych komórkach mózgu spoczywa rozwiązanie każdej tajemnicy.”

Z tych krótkich opowiadań, najbardziej przypadły mi do gustu:

- „Przygoda kucharki z Clapham”- ukazująca, że nie należy...

Liza | 2014-03-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2014

Z tych krótkich opowiadań, najbardziej przypadły mi do gustu:

- „Przygoda kucharki z Clapham”- ukazująca, że nie należy...

fulmir | 2013-05-14
Przeczytana: 14 maja 2013

Któż z nas nie zna Herkulesa Poirota? W literaturze to bodaj najbardziej rozpoznawalna obok Sherlocka Holmesa postać detektywa.
Nie dziwi też fakt,że Agata Christie to jedna z najpoczytniejszych pisarek wszechczasów. Jej książki rozeszły się w łącznym rekordowym nakładzie ponad miliarda egzemplarzy.

"Wczesne sprawy Poirota" to 18 opowiadań na bardzo przyzwoitym poziomie. Mamy tu do czynienia z zagadkami kryminalnymi o bardzo frapującym i niebanalnym charakterze. Ich rozwiązania niejednokrotnie zaskakują nas przebiegłością przestępców dopuszczających się morderstwa albo jakiegoś grubszego oszustwa. Ci przestępcy jednak najwyraźniej nie przewidzieli że sprytny Belg zawsze jest o krok przed nimi i łatwo nie da się oszukać. We wszystkich opowiadaniach naliczyłem jego jedną pomyłkę (opowiadanie Bombonierka) co prowadzi nas do wniosku ,że nikt nie jest doskonały, nawet ktoś taki jak Poirot.
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Christie i na pewno nie ostatnie:)Książkę...